NBA: Tatum triplája döntött, Embid 41 pontja kevés volt

AGÁRDI LÁSZLÓ (kezdo5.hu)AGÁRDI LÁSZLÓ (kezdo5.hu)
2023.02.26. 08:13
Tatum döntő triplája a Philadelphia ellen (Fotó: twitter.com/CelticsBrr)
Az észak-amerikai profi kosárlabda-bajnokság (NBA) legutóbbi játéknapján a Keleti főcsoportot vezető Boston Jayson Tatum utolsó pillanatokban dobott triplájával Joel Embid 41 pontja ellenére is megverte otthon a Philadelphiát, a nyugati első Denver viszont kikapott a főcsoportban 2. helyen álló Memphis vendégeként.

Detroit Pistons–Toronto Raptors 91–95

A Raptors téglái voltak az értékesebbek. Szoros, ugyanakkor nem mindig magas színvonalú meccset játszottak a felek. Egyik csapat sem tudott különösebben hatékonyan támadni, a Pistons játékosai 40.4 százalékkal, a Raptors kosarasai 37.5 százalékkal dobtak mezőnyből, és mindkét oldalon 65 százalék alatti rátával estek a büntetők is. Végül két tényező döntött a vendégek javára, egyrészt 34 büntetőt harcoltak ki, míg a hazaiak csak 14-et, másrészt Pascal Siakam hozta azt a sztárteljesítményt, amire szükség volt egy ilyen szoros meccsen: az erőcsatár 29 pontot ért el 9/19 jó dobással és 10/13 bedobott büntetővel, emellett 8 lepattanót, 5 gólpasszt, 3 labdaszerzést és 2 blokkolt dobást is betett a közösbe. Siakam mellett az egyébként sokat vállaló Gary Trent Jr. is beszórt 19 pontot 4 triplával megspékelve, Jakob Pöltl pedig a 14 lepattanójával próbálta valamennyire ellensúlyozni azt, hogy a lepattanózást 62–46-ra a hazaiak húzták be. A Pistons helyzetét nehezítette viszont, hogy egyedül Marvin Bagley III (21 pont, 18 lepattanó) tudott kiemelkedő teljesítményt nyújtani, Jaden Ivey (10 pont, 10 gólpassz) csak 3/16 dobását süllyesztette el, James Wiseman (10 pont, 10 lepattanó) hasznos játékát beárnyékolta, hogy 20 perc alatt kipontozódott, míg Bojan Bogdanovic (11 pont, 9 lepattanó) beleszürkült a mezőnybe.

A Pistons legjobb dobói: Bagley 21, Livers 11/9, Bogdanovic 11, Diallo 11

A Raptors legjobb dobói: Siakam 29/3, Trent Jr. 19/12, Barnes 12/3

Charlotte Hornets–Miami Heat 108–103

Uralta a festéket a Hornets. A mérkőzés jelentős részében a Hornets irányított, bár a második negyed közepére kialakított 22 pontos előnyüket így is sikerült leadniuk pár perc alatt, így a második félidő szorosan alakult. Végül az döntött a hazaiak javára, hogy 50-38-ra nyerték a festékből szerzett pontok arányát, emellett 48-42-re a lepattanózást is behúzták, és ebben hatalmas szerepet játszott Mark Williams. Az újonc center a 18 pontjával és a 20 lepattanójával is karriercsúcsot ért el, és a végén is lehetett rá számítani, ő szerezte a Hornets utolsó két kosarát. Williams mellett a 21 pontos Gordon Hayward is jól játszott, Dennis Smith Jr. és Kelly Oubre Jr. is hozott a padról 15-15 pontot, így az is belefért, hogy Terry Rozier (14 pont) és LaMelo Ball (19 pont, 7 lepattanó, 13 gólpassz, 7 eladott labda) közös erővel 9/37 dobást süllyesztett el, ezzel együtt is sorozatban negyedszer nyertek. A Heatnél Tyler Herro 33, Jimmy Butler 28 pontot szerzett, rájuk nem lehetett panasz, utóbbi 16/20 büntetőt is bedobott, az Adebayo-Love tengely ugyanakkor most sem működött tökéletesen, bár javult a helyzet az előző meccshez képest.

A Hornets legjobb dobói: Hayward 21/3, Ball 19/15, Williams 18

A Heat legjobb dobói: Herro 33/18, Butler 28, Adebayo 14

Orlando Magic–Indiana Pacers 108–121

Most egyben volt a Pacers. Pocsék időszakot próbál maga mögött hagyni a Pacers, az elmúlt 21 meccsükön ez volt mindössze a negyedik győzelmük, viszont most elégedett lehet Rick Carlisle, aki hónapok óta a legjobb idegenbeli teljesítményüknek látta ezt. A labda végig remekül járt, Tyrese Haliburton (15 pont, 14 gólpassz) vezetésével 35 gólpasszt osztottak ki csapatszinten, mellette Jordan Nwora (18 pont, 8 lepattanó, 6 gólpassz) és T.J. McConnell (6 pont, 6 lepattanó, 7 gólpassz) is kivette a részét a helyzetek megteremtéséből, míg a 24 pontos Myles Turner és a 19 pontig jutó Bennedict Mathurin a befejezésekre koncentrált. A Magicnek ezzel együtt is lehetett volna esélye a győzelemre, 38 büntetőt harcoltak ki a Pacers 14 büntetőjével szemben, de ez sem tudta ellensúlyozni a 6/29 bedobott triplát. Ponterősen játszott Franz Wagner, Paolo Banchero és Markelle Fultz is, az viszont nem fért bele, hogy Wendell Carter Jr. 1/11, Gary Harris pedig 1/8 dobását értékesítette csak, és a padról sem tudott elég hatékonyan beszállni az Anthony-Suggs kettős.

A Magic legjobb dobói: F. Wagner 21/6, Banchero 19, Fultz 18

A Pacers legjobb dobói: Turner 24/6, Mathurin 19/6, Nwora 18/3

New York Knicks–New Orleans Pelicans 128–106

Elszaladt a meccsel a Knicks. Az előzetesen vártnál sokkal simábban alakult a találkozó, a hazaiak az első perctől fogva magabiztosan játszottak, és már a nyitó játékrész végére 16 pontos előnybe kerültek, ami a nagyszünetre 21 pont lett. A Knicks játékán egyáltalán nem érződött, hogy back-to-back lépnek pályára, Julius Randle (28 pont, 7 lepattanó, 5 gólpassz), RJ Barrett (25 pont, 7 gólpassz) és Jalen Brunson (20 pont, 5 gólpassz) is jól játszott, Mitchell Robinson a visszatérése után másodszor is dupla-duplázott, sokszor tényleg ünnepi hangulat alakult ki az MSG-ben – a hazaiak az egész meccs során az 1972/73-as idényben nyert bajnoki cím évfordulóját ünnepelték. 33 percnél többet senkinek sem kellett a pályán töltenie, csapatként 19 triplát küldtek a helyére, és még az is belefért, hogy Derrick Rose december 31-e óta először pályára lépjen, a rotációból kikerülő irányító két perc alatt 0/4 jó dobással jelentkezett.

Továbbra is hiányzik Williamson. A Pelicans körül kezd elfogyni a levegő, a mai eredmények után már visszacsúsztak a 10. helyre nyugaton, már ugyanannyi vereségük van, mint a mögöttük álló Thundernek és Trail Blazersnek, és a február eleji felvillanásuk után ismét sorozatban három vereségnél járnak. Willie Green is kiemelte a meccs után, hogy jobbnak kell lenniük, és az ő feladata, hogy felelősségre vonja a játékosait, ugyanakkor azt továbbra sem tudják, hogy mikor térhet vissza Zion Williamson. Az erőcsatárra a Knicks ellen is nagy szükség lett volna, mert támadásban egyedül Josh Richardson (16 pont, 4 gólpassz, 4 labdaszerzés) tudott nagyobb pontmennyiséget elérni jó hatékonysággal, Brandon Ingram 22 dobásból jutott 19 pontig, míg CJ McCollum 19 dobásból 13-ig. A Pelicans azt sem tudta kihasználni, hogy ellenfele jelentősen több labdát adott el, ehelyett 8/38 bedobott triplával és 40 százalék alatti mezőnymutatóval riogattak.

A Knicks legjobb dobói: Randle 28/15, Barrett 25/12, Brunson 20/9

A Pelicans legjobb dobói: Ingram 19/3, Richardson 16/9, McCollum 13/3

Memphis Grizzlies–Denver Nuggets 112–94

Nem lett rangadó. Előzetesen rangadónak ígérkezett a nyugati első és második helyezett összecsapása, ugyanakkor a Nuggets nem tudott felnőni ehhez az elváráshoz, a Grizzlies három negyeden keresztül nagyon fegyelmezetten odafigyelt a védekezésére, és ennek köszönhetően 94-62-es vezetéssel várhatták az utolsó 12 percet. Nikola Jokics (15 pont, 13 lepattanó) körül elszívták a levegőt, hiába értékesítette 7/11 dobását, szervezni ezúttal nem tudott, és a szezon során másodszor fordult elő, hogy nem tudott legalább 6 gólpasszt kiosztani, a Celtics elleni idegenbeli meccshez hasonlóan most is megállt 3 előkészítésnél. Jokics így is a legponterősebb denveri volt a pályán, Jamal Murray és Michael Porter Jr. sem tudta befolyásolni a mérkőzés alakulását, miközben a hazaiaknál Ja Morant (23 pont, 7 lepattanó) és Tyus Jones (17 pont, 5 gólpassz, 5/10 tripla) is komoly tempót diktált, mellettük még hárman értek el 12-12 pontot, köztük a 6/6 dobását elsüllyesztő Xavier Tillman és a 4/5 triplát helyére küldő Luke Kennard is. A Grizzlies ezzel a győzelemmel komoly üzenetet küldött a nyugati éllovasnak, bár a Nuggets előnye még így is 5 meccs.

A Grizzlies legjobb dobói: Morant 23/3, Jones 17/15, Kennard 12/12, Brooks 12/6, Tillman 12

A Nuggets legjobb dobói: Jokics 15, Green 12/6, Braun 11/6, Caldwell-Pope 11

Philadelphia 76ers–Boston Celtics 107–110

Tatum időben dobott, Embiid nem. A harmadik negyedben vezetett már 15 ponttal is a 76ers, viszont a Celtics visszakapaszkodott, sőt, a negyedik negyedben közepén már ők jártak előrébb 10 ponttal, de ekkor a hazaiak is megindították a felzárkózást, és ennek köszönhetően igazán kiélezettre sikerült az utolsó perc. 1:58-cal az órán Tyrese Maxey kosával ismét a 76ers vezetett 103-102-re, de erre Al Horford egy triplával, Jayson Tatum egy duplával felelt, így az utolsó percet négy pont hátrányból kezdték a hazaiak. Ekkor előbb James Harden harcolt ki két büntetőt, majd egy jó védekezés után Embiid is odaállhatott a vonalra 10.1 másodperccel a vége előtt, és mindkét sztár higgadt maradt, így összejött az egyenlítés. Tatumnak viszont még volt egy trükk a tarsolyában, 1.3 másodperccel az órán bebombázott egy triplát – a 76ersnek nem maradt időkérése, így Embiid kapta a labdát, aki a saját térfele közepéről beszórt egy triplát, de időn túl engedte el a dobását, így nem sikerült kiharcolnia a hosszabbítást.

Embiid dominanciája nem volt elég. Az időn túli tripláját megelőzően is dominált Embiid, 12/21 dobást és 17/18 büntetőt elsüllyesztve 41 pontot dobott, a negyedik negyedben is beszórt 14 pontot, és a mezőnymunkában is komoly szerepet vállalt az este folyamán, 12 lepattanót, 5 gólpasszt és 3 blokkot is betett a közösbe. Mellette csak a 19 pontos Tobias Harris tudott hatékony lenni, Harden (21 pont, 6 lepattanó, 8 gólpassz) már sokat rontott mezőnyből, miközben a túloldalon minden kezdő, valamint a 18 ponttal beszálló Derrick White is kétszámjegyű termést ért el. A végén Tatum (18 pont, 13 lepattanó, 6 gólpassz) lett a hős, viszont az addig vezető úton inkább a 26 pontos Jaylen Brown villogott, de kiemelendő Robert Williams III (14 pont, 8 lepattanó) 7/7 jó dobása és Horford 5/8 bedobott triplája is, egyszerűen több lábon állt a Celtics.

A 76ers legjobb dobói: Embiid 41, Harden 21/6, Harris 19/9

A Celtics legjobb dobói: Brown 26/6, Tatum 18/9, White 18/6

Utah Jazz–San Antonio Spurs 118–102

A harmadik negyedben robbantott a Jazz. Kötelező győzelem előtt állt a hazai csapat, de az első félidőben mégis inkább a Spurs akarata érvényesült, a nagyszünetben 10 ponttal jártak előrébb a vendégek, a fordulás után viszont magasabb fokozatra kapcsolt a Jazz, a harmadik negyedet 30-14-re húzták be, és a negyedik negyedet is 10 ponttal nyerték meg. Lauri Markkanen All-Star formája továbbra is kitart, 27 ponttal állt csapata élére, és mellette még nyolcan értek el legalább 8 pontot a hazaiaknál, különösen Kris Dunn (15 pont, 7 lepattanó, 8 gólpassz) tudta magára felhívni a figyelmet, de Walker Kessler (9 pont, 12 lepattanó, 5 blokk) is hozta azt, amit lassan már el lehet tőle várni. A Spurs hiába kezdett jól, sorozatban a 16. mérkőzésüket is elvesztették, az előző meccseikkel ellentétben most Malaki Branham sem tudott kitűnni, Keldon Johnson is 22 dobásból jutott el 18 pontig, Jeremy Sochan (22 pont, 6 lepattanó) és Zach Collins (15 pont, 5 lepattanó) jó teljesítménye pedig csak arra volt elegendő, hogy egy ideig meccsben legyenek.

A Jazz legjobb dobói: Markkanen 27/9, Dunn 15/3, Agbaji 14/6

A Spurs legjobb dobói: Sochan 22/3, Johnson 18, Collins 15/9