nemzetisport.hu 2020.01.09 10:44 Frissítve: 2020.01.09 10:44

47. COPA AMÉRICA, 2020 – MENETREND

Egy év után újra Copa América! 2020. június 12. és július 12. között rendezik meg Argentína és Kolumbia kilenc városában a dél-amerikai labdarúgó-válogatottak 47. kontinensbajnokságát. A címvédő Brazília. Íme, a legfontosabb tudnivalók!

Pibe, a 2020-as Copa América kabalafigurája (Fotó: AFP)

 

BEMUTATKOZIK AZ ÚJ RENDSZER
• Az eddig rendszerint páratlan években (legutóbb 2019 nyarán) megrendezett torna ettől a kiírástól változik: 2020-tól páros években – a szintén négyévente sorra kerülő Európa-bajnoksággal párhuzamosan – bonyolítják le, továbbra is 12 válogatott részvételével, két meghívott résztvevővel.
• Nem számítva a nem egy helyszínen megrendezett, hazai-idegenbeli mérkőzések rendszerében lebonyolított tornákat (1975–1983), ez lesz az első alkalom, hogy egynél több ország látja vendégül a Copát.

A 2020-AS MEGHÍVOTTAK
• A hagyományoknak megfelelően ezen a tornán is részt vesznek Dél-Amerikán kívüli válogatottak, mégpedig a legutóbbi két Ázsia-kupa-győztes: a 2019-es Copán is induló, a 2022-es vb-n házigazda Katar, valamint a Copa-újonc Ausztrália.
A létszámfelöltés érdekében 1993 óta alkalmazott meghívásos rendszernek köszönhetően korábban Mexikó (10-szer), Costa Rica (5), az Egyesült Államok (4), Jamaica (2), Japán (2), Haiti (1), Honduras (1), Katar (1) és Panama (1) vett részt vendégként a tornán.

TOVÁBBJUTÁS A CSOPORTOKBÓL
• Az eddigiektől eltérően nem három négyes, hanem két hatos csoportban kezdődik a torna: Argentínában rendezik meg az A-csoport (Déli zóna), Kolumbiában a B-csoport (Északi zóna) mérkőzéseit.
• Mindkét csoportból az első négy helyezett jut be a negyeddöntőbe, ahonnan kieséses rendszerben folytatódik a torna.
• Két vagy több csapat pontazonossága esetén az alábbi szempontok döntenek (ebben a sorrendben): (1) gólkülönbség; (2) több szerzett gól; (3) egymás elleni eredmények (pont, gólkülönbség, szerzett gól); (4) sorsolás.
Ha a pontazonosság két olyan válogatott között áll fent, amelyek a csoport utolsó mérkőzését játszották, és a fenti kritériumok nem döntenek közöttük, tizenegyespárbaj határozza meg a továbbjutót.

47. COPA AMÉRICA – ARGENTÍNA, KOLUMBIA
CSOPORTMÉRKŐZÉSEK
A-CSOPORT (DÉLI ZÓNA) – ARGENTÍNA
Június 12., Buenos Aires
Monumental Stadion
Argentína–Chile x–x
Június 13., Córdoba
Mario Alberto Kempes Stadion
Ausztrália–Uruguay x–x
Június 13., Mendoza
Malvinas Argentinas Stadion
Paraguay–Bolívia x–x
Június 16., Córdoba
Mario Alberto Kempes Stadion
Argentína–Uruguay x–x
Június 16., Mendoza
Malvinas Argentinas Stadion
Chile–Bolívia x–x
Június 17., La Plata
Ciudad de La Plata Stadion
Paraguay–Ausztrália x–x
Június 20., Buenos Aires
Monumental Stadion
Argentína–Paraguay x–x
Június 21., Mendoza
Malvinas Argentinas Stadion
Uruguay–Chile x–x
Június 22., La Plata
Ciudad de La Plata Stadion
Ausztrália–Bolívia x–x
Június 25., Córdoba
Mario Alberto Kempes Stadion
Chile–Paraguay x–x
Június 26., Buenos Aires
Monumental Stadion
Ausztrália–Argentína x–x
Június 26., La Plata
Ciudad de La Plata Stadion
Bolívia–Uruguay x–x
Június 30., La Plata
Ciudad de La Plata Stadion
Bolívia–Argentína x–x
Június 30., Córdoba
Mario Alberto Kempes Stadion
Chile–Ausztrália x–x
Június 30., Santiago del Estero
Único Stadion
Uruguay–Paraguay x–x
     
B-CSOPORT (ÉSZAKI ZÓNA) – KOLUMBIA
Június 13., Bogotá
El Campín Stadion
Kolumbia–Ecuador x–x
Június 14., Cali
Olímpico Pascual Guerrero Stadion
Brazília–Venezuela x–x
Június 14., Medellín
Atanasio Girardot Stadion
Peru–Katar x–x
Június 17., Cali
Olímpico Pascual Guerrero Stadion
Kolumbia–Venezuela x–x
Június 18., Medellín
Atanasio Girardot Stadion
Peru–Brazília x–x
Június 18., Bogotá
El Campín Stadion
Ecuador–Katar x–x
Június 21., Medellín
Atanasio Girardot Stadion
Kolumbia–Peru x–x
Június 22., Bogotá
El Campín Stadion
Venezuela–Ecuador x–x
Június 23., Barranquilla
Metropolitano Stadion
Brazília–Katar x–x
Június 27., Barranquilla
Metropolitano Stadion
Brazília–Kolumbia x–x
Június 27., Medellín
Atanasio Girardot Stadion
Ecuador–Peru x–x
Június 28., Cali
Olímpico Pascual Guerrero Stadion
Katar–Venezuela x–x
Július 1., Barranquilla
Metropolitano Stadion
Katar–Kolumbia x–x
Július 1., Bogotá
El Campín Stadion
Ecuador–Brazília x–x
Július 1., Cali
Olímpico Pascual Guerrero Stadion
Venezuela–Peru x–x
47. COPA AMÉRICA – ARGENTÍNA, KOLUMBIA
EGYENES KIESÉSES SZAKASZ
NEGYEDDÖNTŐ
Július 4. Barranquilla
Metropolitano Stadion
B1–A4 x–x
Július 4., Cali
Olímpico Pascual Guerrero Stadion
B2–A3 x–x
Július 5., La Plata
Ciudad de La Plata Stadion
A2–B3 x–x
Július 5., Buenos Aires
Monumental Stadion
A1–B4 x–x
ELŐDÖNTŐ
Július 8., Córdoba
Mario Alberto Kempes Stadion
A1/B4–A2/B3 x–x
Július 8., Medellín
Atanasio Girardot Stadion
B1/A4–B2/A3 x–x
A 3. HELYÉRT
Július 11., Bogotá
El Campín Stadion
az elődöntő vesztesei x–x
DÖNTŐ
Július 12., Barranquilla
Metropolitano Stadion
az elődöntő győztesei x-x
AZ EDDIGI TORNÁK ÉS A DOBOGÓSOK
ÉV (HELYSZÍN)ARANY
EZÜST
BRONZ
1916 (Argentína) Uruguay Argentína Brazília
1917 (Uruguay) Uruguay Argentína Brazília
1919 (Brazília) Brazília Uruguay Argentína
1920 (Chile) Uruguay Argentína Brazília
1921 (Argentína) Argentína Brazília Uruguay
1922 (Brazília) Brazília Paraguay Uruguay
1923 (Uruguay) Uruguay Argentína Paraguay
1924 (Uruguay) Uruguay Argentína Paraguay
1925 (Argentína) Argentína Brazília Paraguay
1926 (Chile) Uruguay Argentína Chile
1927 (Peru) Argentína Uruguay Peru
1929 (Argentína) Argentína Paraguay Uruguay
1935 (Peru) Uruguay Argentína Peru
1937 (Argentína)
Argentína
Brazília
Uruguay
1939 (Peru)
Peru
Uruguay
Paraguay
1941 (Chile)
Argentína
Uruguay
Chile
1942 (Uruguay) Uruguay Argentína Brazília
1945 (Chile) Argentína Brazília Chile
1946 (Argentína) Argentína Brazília Paraguay
1947 (Ecuador) Argentína Paraguay Uruguay
1949 (Brazília) Brazília Paraguay Peru
1953 (Peru) Paraguay Brazília Uruguay
1955 (Chile) Argentína Chile Peru
1956 (Uruguay) Uruguay Chile Argentína
1957 (Peru) Argentína Brazília Uruguay
1959 (Argentína) Argentína Brazília Paraguay
1959 (Ecuador) Uruguay Argentína Brazília
1963 (Bolívia) Bolívia Paraguay Argentína
1967 (Uruguay) Uruguay Argentína Chile
1975 (több helyszín) Peru Kolumbia Brazília
1979 (több helyszín) Paraguay Chile Brazília
1983 (több helyszín) Uruguay Brazília Paraguay
1987 (Argentína) Uruguay Chile Kolumbia
1989 (Brazília) Brazília Uruguay Argentína
1991 (Chile) Argentína Brazília Chile
1993 (Ecuador) Argentína Mexikó Kolumbia
1995 (Uruguay) Uruguay Brazília Kolumbia
1997 (Bolívia) Brazília Bolívia Mexikó
1999 (Paraguay) Brazília Uruguay Mexikó
2001 (Kolumbia) Kolumbia Mexikó Honduras
2004 (Peru) Brazília Argentína Uruguay
2007 (Venezuela) Brazília Argentína Mexikó
2011 (Argentína) Uruguay Paraguay Peru
2015 (Chile) Chile Argentína Peru
2016 (Egyesült Államok) Chile Argentína Kolumbia
2019 (Brazília)
Brazília
Peru Argentína
A BAJNOKI ÖRÖKRANGSOR
15 Uruguay (1916, 1917*, 1920, 1923*, 1924*, 1926, 1935, 1942*, 1956*, 1959, 1967*, 1983, 1987, 1995*, 2011)
14 Argentína (1921*, 1925*, 1927, 1929*, 1937*, 1941, 1945, 1946*, 1947, 1955, 1957, 1959*, 1991, 1993)
  9 Brazília (1919*, 1922*, 1949*, 1989*, 1997, 1999, 2004, 2007, 2019*)
  2 Paraguay (1953, 1979)
  2 Chile (2015*, 2016)
  2 Peru (1939*, 1975)
  1 Kolumbia (2001*)
  1 Bolívia (1963*)
* házigazdaként

 

2020.02.23 23:32:07

Minden más foci MALONYAI PÉTER

ALAPVONAL. „Ahhoz, hogy valaki jó zsoké legyen, nem kell előtte lónak lennie.” „A fogorvosom a legjobb a szakmában, pedig sosem volt erősebb fogfájása.” „Nincs jó edző meg rossz edző, csak szerencsés meg szerencsétlen.”

2020.02.21 00:13:31

Minden más foci CSINTA SAMU

ALAPVONAL. Lassan eljutunk oda, hogy visszasírjuk a technológia­mentes játékvezetés korát. Azt, amikor egy bíró nem a tévedhetetlensége révén szerzett tekintélyt a futballisták körében, hanem az igazságosságra való törekvéssel, a csibészséggel.