Kapás a 7. 1500 gyorson; Hosszú és Biczó lemaradt a döntőről

2013.07.30. 19:55
Kapás Boglárka a 400 m gyorson elért 5. helye után<br />begyűjtött egy 7. helyezést is (Fotó: MTI)
Kapás Boglárka a hetedik helyen végzett a női 1500 méteres gyorsúszás döntőjében a barcelonai vizes-vb-n. A számot az amerikai Katie Ledecky hatalmas, 15:36.53-as világcsúccsal nyerte meg. Hosszú Katinka négy századdal lemaradt a döntőről 200 m gyorson, a 200 pillangó középdöntőjében vízbe ugró Biczó Bence pedig szintén nem jutott fináléba.

Női 1500 m gyors (döntő)

Az amerikai Katie Ledecky és a dán Lotte Friis már az elején elhúzott a többiektől, és szinte „kéz a kézben” úszták le a másfél kilométert. Eközben Kapás Boglárka több mint ezer méteren keresztül stabilan tartotta a hatodik helyét. Végül bő négy másodperccel elmaradt a középdöntőben úszott országos csúcsától, és 16:06.89-es idővel a hetedik helyen csapott célba. Az aranyat Ledecky nyerte meg, aki 15:36.53-mal jócskán megjavította a világcsúcsot, míg Friis Európa-rekorddal (szintén a régi világcsúcson belül) lett második, a bronzérem az új-zélandi Lauren Boyle nyakába került.

Kapás Boglárka tehát a 400 gyorson elért 5. helye után begyűjtött egy 7. helyezést is, és még csak ezután jön a legerősebb száma, a 800 méter gyors.

„Két országos csúcsot úsztam, két egyéni számban indultam eddig, mindkétszer fináléba jutottam, vagyis nem lehetek elégedetlen, de szeretnék már egyszer egy döntőt jól leúszni – nyilatkozta Kapás Boglárka a Nemzeti Sportnak. – Ha ez nem jön össze nyolcszáz gyorson, nem leszek szomorú, mégpedig az eddigi teljesítményem miatt, de nagyon fájlalnám, ha épp a fő számomban nem teljesítenék jól. Most, ezerötszázon amúgy az volt a baj, hogy nagyon megindult a mezőny, és az erős kezdést nem bírtam el.”

8. Chloe Sutton (amerikai) 16:09.65

Lotte Friis hitetlenkedve fogadta Európa-csúcsot érő idejét, az előtérben az új világcsúcstartó, Katie Ledecky (Fotó: Reuters)

Női 200 m gyors (középdöntő)

Hosszú Katinka az előfutamok során a második legjobb időt érte el, most viszont attól elmaradva 1:56.80-at úszott, amivel futamában a negyedik lett. Izgulhattunk tehát, hogy a második futamban legfeljebb négyen legyenek gyorsabbak nála, de ez a négy öt lett, így épphogy (konkrétan négy századdal), de lemaradt a fináléról a 200 méter vegyesen hétfőn világbajnoki címet szerző magyar versenyző.

„A végére elfáradtam... Nehéz két nap van mögöttem, és ez életem második legjobb eredménye volt kétszáz gyorson. Ez most így sikerült. Holnap kétszáz pillangó, már erre figyelek” – értékelt Hosszú Katinka.

9. Hosszú Katinka 1:56.80

Hosszú Katinka ekkor még nem tudta, hogy néhány század hiányzik majd neki a döntőhöz (Fotó: MTI)

Férfi 200 m pillangó (középdöntő)

Biczó Bence a második futamban kapott helyet, és 150 méternél még nagyon jól állt, ám az utolsó hosszra elfáradt. 1:56.48-as ideje a 12. helyre volt elég, így nem láthatjuk a szám szerda esti döntőjében.

„Elfogytam az utolsó ötvenre, s most még nem tudom az okát – nyilatkozta letörten az MTI-nek Biczó. – Azt tudom viszont, hogy a vége fájt. Kár, hogy ez most így sikerült, az idei legjobbammal simán vb-döntős lehettem volna...”

12. Biczó Bence 1:56.48

Biczó Bencének sem jött össze a finálé (Fotó: MTI)
Férfi 200 m gyors (döntő)

A szám olimpiai bajnoka, a francia Yannick Agnel végig vezetve nagy előnnyel csapott a célba elsőként. A második és harmadik helyért már jóval nagyobb volt a csata. Ryan Lochte lemaradt a dobogóról, ugyanis az amerikai Conor Dwyer és az orosz Danila Izotov is megelőzte. Agnel már a második aranyát nyerte a barcelonai vb-n, korábban a 4x100 francia gyorsváltó tagjaként diadalmaskodott.

8. Thomas Fraser-Holmes (ausztrál) 1:47.11

Yannick Agnel már a második aranyának örülhetett Barcelonában (Fotó: Reuters)

Női 100 m hát (döntő)

Nem történt meglepetés, az amerikai Missy Franklint nem tudták megszorítani. az ezüstérem az ausztrál Emily Seebohmnak, a bronzérem a japán Terakava Ajának jutott. Agnelhez hasonlóan Franklin is nyert már ezelőtt egy aranyat az idei világbajnokságon, ő is 4x100-as gyorsváltóban.

Férfi 100 m hát (döntő)

Kettős amerikai siker született ebben a számban, a legjobb idővel döntőbe kerülő Matt Grevers győzött, mögötte a szintén 1985-ös születésű David Plummer ért célba. A dobogóra még a francia Jérémy Stravius állhatott fel.