Drámai tizenegyespárbajban lett Román Kupa-győztes a Sepsi OSK

2023.05.24. 19:14
Megvédte a Román Kupát a Sepsi OSK (Fotó: Manases Sándor)
A Román Kupa 2022–2023-as kiírását a Sepsi OSK nyerte meg, miután a torna döntőjében tizenegyesekkel felülmúlta az Universitatea Cluj csapatát, ezzel 13 év után első csapatként megvédte a címét a sorozatban.

ROMÁN KUPA
DÖNTŐ

Sepsi OSK–Universitatea Cluj 0–0 – 11-esekkel 5–4
Nagyszeben, Városi Stadion, 11 813 néző. Vezette: Popa
Sepsi OSK: Niczuly – Balasa (Tamás M., 85.), Ciobotariu (Dimitrov, 85.), Ninaj, Dumitrescu – Stefanescu, J. Rodriguez, Paun (Varga R., 111.), Matei (Gheorghe, 75.) – Rondón (Aganovic, a szünetben), Safranko (Tudorie, 75.). Vezetőedző: Cristiano Bergodi
Universitatea: Gorcea – Martic, Miron, Pitian, Chipciu – Simion, Bic, Filip (Zé Gomes, 80.) – Remacle (Ely Fernandes, 99.), Nistor – Thiam (Tescan, 99.). Vezetőedző: Ioan Ovidiu Sabau

A kolozsvári szurkolók egy része már déltől elfoglalta Nagyszeben központját, igaz, a „semleges” helyek nagy részét is ők vásárolták fel. A sokak által várt balhé sem maradt el, ám mivel a szentgyörgyiek jóval később érkeztek meg, az U drukkerei néhány magyarellenes rigmus után inkább egymással verekedtek össze a mérkőzés előtti órákban.

A vadonatúj, decemberben átadott szebeni stadion lelátóinak háromnegyede így fehér-feketébe öltözött, a Sepsi pirosa csak a déli kanyart uralta, két magyar zászlóval és egy hatalmas DAC-lobogóval kiegészítve saját felszerelésüket. Már az első „Szentgyörgy!” felkiáltásra tömeges füttyszó volt a válasz, a kezdésre pedig egy román zászlót formázó koreográfiát villantott a kolozsvári tábor, rajta egy kissé elmosódottra sikerült Románia felirattal. Igazán puskaporossá csak a tizedik perc környékén vált a hangulat, amikor az első petárdák is pályára repültek a kolozsvári szektorokból.

A meccset a Sepsi kezdte jobban, Pavol Safranko már az első percben megkínálta egy lövéssel Andrei Gorceát, majd az első két szentgyörgyi szöglet után Denis Ciobotariu fejelt alig mellé, Mario Rondón pedig fölé. Az U-nak kellett bő 20 perc, amíg átjutott a címvédő térfelére, utána viszont Mamadou Thiam és Dan Nistor is a kapufára bombázott a tizenhatos sarkától – az elsőnél Niczuly Roland is beleért a labdába. A Sepsi ekkor alig tudott kijönni saját térfeléről, egészen a félidő utolsó percéig, amikor Safranko léc alá tartó labdáját szögletre tolta Gorcea.

A szünetben becserélt Adnan Aganoviccsal újra feléledt a Sepsi támadójátéka, a veterán horvát középpályása megpattanó lövése után jött a mérkőzés legvitatottabb helyzete. A szöglet után kapura fejelő Safranko labdájára Gorcea a gólvonalon feküdt rá, a szentgyörgyiek szerint benn is volt a labda, de Catalin Popa játékvezető tovább engedte a játékot. A VAR sem jelzett neki, és külön gólvonal-technológia pedig egyelőre nincs a román futballban... (A döntő videobírója egyébként a világbajnokságot is megjárt Kovács István volt.) A játék viszont megszakadt, az Universitatea ultrái ugyanis petárdafüstbe borították saját szektorukat és ezzel együtt Niczuly tizenhatosát is.

Az egyre darálósabb futball jó ideg nem hozott újabb helyzetet, egyik csapat sem tudta gyakran átverekedni magát a másik középpályáján, viszont egyre jobban hallatszott a Sepsi-tábor. Kolozsvári részről erre „A Székelyföld román föld” rigmus volt a válasz. Cristiano Bergodi, a Sepsi edzője Mihai Balasa sérülése miatt Tamás Márkot is becserélte a hajrában, de a hosszabbítás elkerülhetetlen volt.

A ráadás elején Sepsi cserecentere, Alexandru Tudorie jó helyzetből fejelt fölé, a másik oldalon a kiugró Dragos Tescan lőtte Niczulyba a labdát. A fáradó játékosokkal ellentétben a szurkolók energiája egyik oldalon sem fogyott, a mérkőzés hangulata magasan felülmúlta a színvonalat. Varga Roland szabadrúgásában volt ugyan erő, de Gorcea kiütötte a középre lőtt labdát, és Andrei Pitian fejese is elkerülte a Sepsi kapuját.

A szétlövés jóval drámaibbra sikeredett, mint a mérkőzés, az első ötös sorozatban mindkét kapus védett egy-egyet (Jonathan Rodriguez, illetve Ely Fernandes hibázott), a hatodikban pedig Aganovic a nézők közé lőtte a labdát. Niczuly viszont Zé Gomes és Ivan Martic lövését is kiütötte, a kettő között Tamás Márk a léc alá bombázott – ezzel a Székelyföldön maradt a kupa. 0–0 – 11-esekkel 5–4

7. sorozat: Tamás Márk belövi, Niczuly viszont kiüti Martic kísérletét. Címét megvédve ismét Román Kupa-győztes a Sepsi OSK!

6. sorozat: Aganovic messze fölé vágja, de Gomes is kihagyja, Niczuly védi! 4–4

5. sorozat: Stefanescu és Nistor is belövi 4–4

4. sorozat: Gheorghe belövi, Fernandes lövését védi Niczuly! 3–3

3. sorozat: Tudorie magabiztosan berúgja, de Tescan is. 2–3

2. sorozat: Rodriguez kísérletét Gorcea lábbal védi. Bic némi megtorpanás után, de még szabályosan értékesíti 1–2

1. sorozat: Varga Roland belövi, majd Chipciu is simán bevágja 1–1

A Sepsi-tábor előtt végzik el a tizenegyeseket. A Sepsi kezdi a párbajt.

121. perc: vége a hosszabbításnak, jöhetnek a tizenegyesek.

Egy perc hosszabbítás jön.

118. perc: Nistor beadása után Pitian fejel nagy helyzetben, de nem találja el a kaput.

117. perc: Varga Roland újabb lövését blokkolják.

116. perc: a Sepsi rúghat szabadot a Fernandes elleni szabálytalanság után, jó helyzetből. Varga Roland lövi rá, a szitáló labdát Gorcea bravúrral védi.

111. perc: Paun lejön, Varga Roland kap lehetőséget.

109. perc: Simon lő távolról, de Niczuly szépen véd.

106. perc: elkezdődött a hosszabbítás második félideje.

105+1. perc: vége az első félidőnek!

105. perc: Fernandes tör kapura, és lőne is, de az utolsó pillanatban Ninaj becsúszva ment.

104. perc: Nistor vállalkozik lövésre, de mellé megy.

102. perc: remek kolozsvári akció, a végén Tescan lő, de Niczuly véd.

99. perc: Thiam és Remackle is elhagyja a pályát, Tescan és Ely Fernandes jön be.

96. perc: Dimitrov ad be a jobb oldalról, Tudorie fejel, de léc fölé.

92. perc: Dumitrescu is besárgul, Nistort buktatja.

91. perc: Elkezdődött a hosszabbítás első félideje

Vége a második félidőnek! Jön a 2x15 perces hosszabbítás. Niczuly még sárgát kap reklamálásért – éppen támadott volna a Sepsi, amikor Popa lefújta a második félidőt. És kapott egyet Cornel Cernea, a Sepsi kapusedzője is.

90+3. perc: Chipciu cselez a bal oldalon, majd lő, de blokkolják.

90. perc: három perc a hosszabbítás.

Érezhetően nem akarnak túl sokat kockáztatnia a csapatok. Nincs is igazén helyzet.

85. perc: Balasa és Ciobotariu megy le, Tamás Márk és Dimitrov folytatja.

82. perc: Pitian szabadrúgása nem okoz veszélyt.

80. perc: Filip helyére Zé Gomes jön be. A CFR-től kapta kölcsön tavaszra a Cluj.

75. perc: Matei és Safranko megy le és Gheorghe és Tudorie jön be.

75. perc: Chipciu teszteli Niczulyt, a kapus átmegy a vizsgán.

71. perc: Matei megy el a bal oldalon, erősen középre lövi a labdát, Gorcea megkaparintja.

65. perc: kicsit csendesebb lett a meccs az elmúlt percekben. A Cluj eddig többet birtokolja a labdát (57%).

59. perc: veszélyesnek induló kolozsvári támadása, a a labda végül Niczulynál köt ki.

56. perc: a középre ívelt labdát, Balasa kapcsolja le.

52. perc: Rodriguez szöglete után Safranko kapura teszi a labdát, Gorcea a gólvonalon rávetődve kaparintja meg. Nem volt tiszta, hogy bent volt-e vagy sem, de a gólvonal technológia nem jelzett, mert az nincs… A videobíró (Kovács István) ezt az esetet nem vizsgálja.

51. perc: Aganovic lő, szöglet.

49. perc: Dumitrescu ad be bal oldalról, de a labda kapu fölé száll.

Rondón helyett Aganovic jött be a szünetben.

46. perc: elkezdődött a második félidő

45+2. perc: vége az első félidőnek.

45+1. perc: Matei játssza be a labdát a tizenhatoson belülre, Safranko fordulás után lő, Goreca bravúrral fölé üti a labdát.

45. perc: Stefanescu meglöki Reamclet, sárgát kap érte.

42. perc: újabb kolozsvári szabadrúgás, 25 méterről Thiam fölé lő. Nem volt veszélyes.

39. perc: Thiam szabadrúgása a sorfalban hal el

Az első percek után a Kolozsvár sokkal jobb, de gól egyelőre így sincs.

33. perc: újabb kolozsvári kapufa, a kontra végén Nistor a lövést kissé oldalról, a tizenhatoson belülről megeresztve találja el a jobb kapufát.

33. perc: cserélni akart a Sepsi, Tamás Márk jött volna be, de végül visszaküldik a padra.

30. perc: megint Thiam veszélyeztet, de most az oldalhálót találja el.

26. perc: most Remakle lő, de ez nem okoz gondot Niczulnak.

25. perc: Thiam nagy helyzetben lő, Niczuly bravúrral beleér, a labda a bal kapufáról pattan ki.

23. perc: Ivan Martic kap lapot a Dumitrescuval szembeni szabálytalanságáért.

22. perc: szépen kolozsvári támadás, de a végén Chipciu nagyon fölé rúgja a labdát középről.

20. perc: Gorcea aláfut az újabb beívelésnek, de ezt is megússza a Cluj.

16. perc: megint a kolozsvári tizenhatoson belülre száll a labda, Gorcea jön, először kipattant a kezei közül a labda, csak másodjára tudja megfogni.

15. perc: Remacle 35 méterről veszi célba a kaput, de eléggé fölé megy a labda. Niczulynak nem volt dolga vele.

13. perc: ezúttal Rondón fejeli kapura a labdát, de ebből sincs gól.

10. perc: Matei ad be középre jobbról, Stefanescu egyből lő, de nagyon fölé.

5. perc: jön be a szöglet, Ciobotariu egészen közelről fejel, de a jobb kapufa mellé. Óriási helyzet volt!

4. perc: Stefanescu lő, de Pitian szögletre blokkolja.

2. perc: Cosmin Matei kapja meg a labdát középen, estében még kapura teszi, de nincs benne elég erő, Gorcea védi.

1. perc: elkezdődött a mérkőzés!

Piros-fehérben a Sepsi, feketében az Cluj.

A mérkőzés 19:30-kor kezdődik.

ELŐZMÉNYEK

Elérkezett a nagy nap: szerda este Nagyszebenben megvédheti Román Kupa-elsőségét a Sepsi OSK, amely a kolozsvári Universitatea együttesével csap össze a döntőben.

Tizenhárom éve nem volt címvédés a Román Kupában, de szerda este sikerülhet a Sepsi OSK-nak: a sorozat előző kiírását megnyerő székelyföldi csapat a kolozsvári Universitateával csap össze a nagyszebeni döntőben. Diószegi László, a szentgyörgyi klub elnöke szerint ez a csata más lesz, mint a tavalyi.

„Egy éve a Voluntari volt az esélyesebb, most viszont mindenki minket tart annak, vigyáznunk kell, nehogy elbízzák magukat a fiúk. A Kolozsvár egyáltalán nem gyenge csapat, van négy-öt nagyon tapasztalt játékosa. Ismét tartok majd egy két-három perces motiváló beszédet az öltözőben, hogy minden játékos szemében lássam a tüzet. Ez most egyetlen mérkőzés, nem lesz idő visszavágni. Nálam mindig a győzelem a cél, de azt nem tudom megmondani, hogyan érjük majd el” – nyilatkozta kedden a Nemzeti Sportnak Diószegi László.

A szentgyörgyi klubvezető destabilizálási kísérletnek nevezte a kedden felröppent sajtóhírt, amely szerint a döntő eredményétől függetlenül edzőváltás lesz a csapatnál. A Gazeta Sporturilor bukaresti sportlap szerint Cristiano Bergodi lejáró szerződését nem hosszabbítja meg a Sepsi, amelynek kispadjára a Voluntari szakvezetője, Liviu Ciobotariu érkezik.

„Milyen érdekes, hogy éppen a kupadöntő előtt jelennek meg ilyen hírek… De tudjuk, hogy a román sajtó nem nekünk szurkol. Cristiano Bergodi vezetőedzővel úgy egyeztünk meg, hogy a döntő után ülünk le tárgyalni. Nyerjük meg a meccset, ez most az egyetlen cél. Tudom, hogy az M4 Sport is közvetíti a találkozót, fél, ha nem egész Magyarország láthat minket” – mondta Diószegi László, aki a döntőre több magyarországi és határon túli egyesület vezetőjét meghívta. Világi Oszkár, a DAC tulajdonosa nem tud eljönni Nagyszebenbe, de Zsemberi János, a Topolya elnöke, valamint a Puskás Akadémia képviselői a helyszínen nézik meg a meccset.

A találkozóra szurkolói vonatot szervezett a Sepsi, amelyen 900 jegytulajdonos utazhat ingyen a döntőre. A két csapat augusztusi bajnoki meccsét magyarellenes rigmusokkal félbeszakító kolozsvári kemény mag szinte egész nap megszállná Nagyszebent: a szurkolók déltől gyülekeznek a Nagypiacon, és onnan közösen vonulnak a stadionhoz.

Noha a két csapat csak ebben az évadban találkozott először és másodszor tétmérkőzésen (a bajnokságban 1−0-ra és 2−1-re győzött a Sepsi), a két vezetőedző már játékosként is összecsapott az 1990-es években az olasz élvonalban, amikor Bergodi a Lazio, Ioan Ovidiu Sabau pedig a Brescia játékosa volt. Edzőként eddig csak a Sepsi olasza hódította el a serleget, Sabaunak ez játékosként sikerült a Dinamóval (1990), majd a Rapiddal (2001). (B. O. M.)