MAGYAR BAJNOKOK

Vágólapra másolva!
2008.07.24. 22:56
Címkék

Nyolcévnyi csoda Nyolcévnyi csoda

DARNYI TAMÁS Elég, ha annyit mondunk róla, hogy minden idők legsikeresebb magyar férfi úszója? Nem? Akkor kicsit bővebben: a gyerekkori – hógolyózás közben szerzett – szemsérülése után saját felelősségre versenyző Darnyi Tamás 18 évesen, a szófiai Eb-n könyvelhette el első – és második – nagy győzelmét: 200 és 400 vegyesen is nyert. Ez jó szokásává vált: amint a MOB honlapján olvasható, a következő nyolc évben nem tudták megverni. Naná, hogy az 1992-es olimpián sem: megismételte szöuli teljesítményét. Manapság úszóiskolát vezet – ha valahol, ott felsőfokú oktatás zajlik.

Egyszer fent…

FARKAS PÉTER Egyszer fent, egyszer lent… 1992-ben mindenkit elkápráztatott, nála jobban senki nem érdemelte meg, hogy a kötöttfogásúak mezőnyében megkaparintsa a 82 kgosok legjobbját megillető érmet (legalábbis ezt gondoljuk mi, magyarok…). Szenzációs sikerét követően visszavonult, hogy aztán egy évvel az atlantai játékok előtt ismét edzésbe álljon. Talán nem kellett volna: a második körben kiesett, végül 17.-ként zárt. Fájdalom, nem ez volt a mélypont. Különböző rendőrségi ügyeiről azonban e helyütt ne ejtsünk szót, emlékezzünk csak a szépre: hej, az a briliáns barcelonai birkózás…

Atom Anti aranya

KOVÁCS ANTAL A paksi hapsi egy csapásra az ország kedvencévé vált. Ehhez semmi mást nem kellett tennie, „csak” megnyerni az olimpiát… A szakértők szerint váratlan volt a 95 kilós cselgáncsozó 1992-es elsősége, úgy fest, Atom Anti nem csupán vetélytársait, a szakembereket is meglepte. A barcelonai játékokig amúgy egy magyar dzsúdós sem nyert olimpiát, aztán jött Kovács, és a tatamiba döngölt mindenkit. Csupa szív, szeretetre méltó figura, akinek tud, segít, nem csoda, hogy a mai napig rajonganak érte a szurkolók. Másképp fogalmazva: igazi bajnok.

Fáradtság? Ugyan már!

REPKA ATTILA Az 1988-as olimpián nyolcadik lett, négy évvel később hét helyet javított… Nem állíthatjuk, hogy „hátradőlős” párharcban bizonyult jobbnak a FÁK színeiben versenyző Iszlam Dugucsijevnél, a hosszabbítás hozta meg a 68 kilós birkózó sikerét. Alaposan megdolgozott a jutalomért: a fináléig, négy nehéz meccset vívott, bolgár, szerb, román és francia riválisát is pontozással verte. Ezek után sokan attól tartottak, hogy az aranycsatára elfárad, s az aggodalom csak fokozódott, amikor következett a ráadás. Aztán Repka akcióba lépett… Abban a pillanatban a világ legfrissebb emberének tűnt.

Egér a csúcson

EGERSZEGI KRISZTINA Egérke volt, Egér lett, Krisztina királynőként vonult vissza. Négy évvel az első, illetve négy évvel az utolsó, vagyis az ötödik ötkarikás diadala előtt és után Katalónia fővárosában alighanem még azok szívét is meghódította, akik nem érte szorítottak. Mert egyszerűen nem lehetett nem neki szurkolni. Nyert 100 és 200 háton, és a 400 méter vegyes döntőjét is ő tudta le a leghamarabb. Amilyen kedves, annyira szerény, bár a jelek szerint odavan az aranyért: olimpiáról, világ- és Európa-bajnokságról összesen tizenhatot vitt haza. A 87 magyar bajnoki címért járó medálokról nem is beszélve…

A szenzációs négyes

NŐI KAJAK NÉGYES Hogy is szólt az évekkel ezelőtti hirdetés? A szenzációs négyes…A reklámfilmet a Barcelonában jeleskedő kvartettről is forgathatták volna, mert amit a Czigány Kinga, Dónusz Éva, Kőbán Rita, Mészáros Erika alkotta csapat bemutatott, az felért egy vízi parádéval. A históriás könyvekben nemcsak azért követel helyet magának a hölgykoszorú, mert az élen végzett, hanem azért is, mert ezzel a magyar női kajaksport első ötkarikás elsőségével dicsekedhetett. Úgyhogy aki nem fújná fejből az összeállítást, annak még egyszer leírjuk: Czigány Kinga, Dónusz Éva, Kőbán Rita, Mészáros Erika.

Emlékezetes ugrások

ÓNODI HENRIETTA Ha Békéscsaba, akkor Ónodi Henrietta! Óvodásként, a kezdők csoportjában indította az évek során mesésen alakuló pályafutását. Az Unyatinszky házaspár leghíresebb tanítványa 1992-ben ért a csúcsra: miután ugrásban – holtversenyben – a legszebb mutatvánnyal rukkolt ki, még egy ugrása volt – a dobogó tetejére. Annyit azért feltétlenül tegyünk hozzá, hogy Barcelonában egy ezüstöt is tett az arany mellé: talajon mindössze egy erősebb gyakorlatot láttak a pontozók. Békéscsaba díszpolgára manapság az Egyesült Államokban él, boldog, kétgyermekes családanyaként.

Kivívott elismerés

SZABÓ BENCE Három olimpián négy éremmel gazdagodott, bronz nincs a gyűjteményben, aranyból és ezüstből viszont egyaránt kettőt tehetett be a vitrinbe. Klasszisát nemcsak a barcelonai egyéni diadala bizonyítja, hanem az is, hogy Szöulban 26 évesen, élete első ötkarikás viadalán az egyik legfontosabb láncszeme volt annak a csapatnak, amely 28 év után szerzett újra dicsőséget a magyar kardvívásnak. S még van miért méltatni: öt BEKelsőséget ünnepelhetett az UTE tagjaként, míg a világ- és Európa-bajnokságokról összesen négy arany-, három ezüst-, valamint két bronzérmet hozott haza. Röviden: nagy vívó volt.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik