Lengyel, német nem jóbarát. Klagenfurt mesélhetne erről: a két nemzet drukkerhada már a meccset megelőző este csatát vívott a környéken – az eredmény döntetlen, plusz tizenhét letartóztatás –, aztán vasárnap délutánra bevetették magukat a városba – még öt elvezetés –, miközben sokasodtak az egyenruhások is az Európa-bajnokság legkisebb lakosságú városában. Nem is unatkoztak a múlt alapján talán legrizikósabb csoportmérkőzésig, kiemeltek még néhány hírhedt arcot a stadionhoz közeledő tömegből. Mindezek után az Opole, illetve Gliwice településeken születő Miroslav Klose és Lukas Podolski a Nationalelf kezdőjében sétált ki a Wörthersee Stadion gyepére, miközben a BMW a lengyel Robert Kubica révén megszerezte első Formula–1-es futamgyőzelmét a világ másik felén, Montrealban… A sors tovább szőtte a szálakat: a Klose, Podolski duó együttműködése révén a félidő felénél a fiatalabb támadó ünnepelhetett – volna, ha kulturáltan nem pókerarccal nyugtázza szülőhazáját sújtó gólját. Lengyelország amúgy Ausztria után már a nap második Ebújonca volt, de ettől független tény, hogy a meccsen elharapódzó rugdosódással egy időben az arénán kívül preventív jelleggel még száz hőzöngőt őrizetbe vett a rendőrség. Podolski rúgott még egyet a végén, amely révén Franz Beckenbauer hatalmas korsó sörrel gazdagodott, hiszen a BLdöntő estéjén a Császár és Michal Listkiewicz lengyel szövetségi elnök egyaránt saját országa győzelmére fogadott. Persze, alakulhatott volna úgy is a történelem, hogy Podolski duplája Listkiewicz szomját oltsa…
1. FÉLIDŐ
1–15. PERC
Hamar kirajzolódott a két együttes hadrendje, a játékosok ugyanis szigorúan tartották magukat az edzői utasításhoz: Németország a megszokott 4–4–2-ben, Lengyelország 4–2–3–1-ben állt fel. A csapatok nem töltöttek időt a tapogatózással, mindkét fél igyekezett magához ragadni a kezdeményezést – s bár a németek játszottak fölényben, a lengyel védelem lestaktikája ekkor még hatékonynak bizonyult, így Kloséék több ígéretes támadása befejezetlen maradt.
15–30. PERC
Gyorsan csődöt mondott Leo Beenhakker elképzelése: egyetlen hiba elég volt a lesre állításnál, hogy Németország megszerezze a vezetést. A gól nem szegte kedvét a lengyel válogatottnak, a labda egyre többször került Jens Lehmann kapujának közelébe. A holland kapitány azonban nemcsak támadásra ösztönözte embereit, hanem feljebb tolta a védősort is, amely már a térfél közepén próbálta megszűrni a német támadásokat. Sikeres volt a változtatás: érdemes lett volna a meccset is így kezdeni…
30–45. PERC
Hosszú percekig a német térfélen folyt a játék: Lengyelország távoli lövésekkel igyekezett rést találni a tizenhatos előtt tömörülő védőfalon, ám ez több lövésből sem sikerült, és ha kellett, Lehmann is biztos kézzel hárított. Egy alkalommal Lobodzinski eljutott az alapvonal közelébe, azonban a gólhoz ez is kevésnek bizonyult, Zurawski ugyanis elrontotta a félidő legnagyobb lengyel helyzetét. A németek villámgyors kontrákkal próbálkoztak, eredménytelenül.
2. FÉLIDŐ
1–15. PERC
Lengyelország a brazil származású Roger Guerreiróval igyekezett új színt vinni a támadásokba a második félidőben, de a Legia Warszawa középpályása hiába tört be már a második percben a német tizenhatosra, nem tudott helyzetbe kerülni. Németország viszont „kímélő üzemmódban” folytatta; Joachim Löw emberei nem vállaltak felesleges kockázatot, így amellett, hogy sikerrel őrizték kapujukat, az ellenfélére sem jelentettek különösebb veszélyt. Izgalmak nélkül telt el a második félidő eleje.
15–30. PERC
Az idő múlásával egyre kevésbé látszott a két együttes kezdetben oly szabályszerű hadrendje, a fáradtság pedig nem várt hibákhoz és felesleges szabálytalanságokhoz vezetett. Sokat rontott a mérkőzés színvonalán, hogy Németország berendezkedett az eredmény tartására – igaz, ritka próbálkozásai továbbra is nagyobb veszélyt jelentettek, mint Lengyelország kísérletei, és ez elég volt ahhoz, hogy Podolski szépségdíjas góljával végképp eldöntse a három pont sorsát.
30–45. PERC
A két csapat tudásbeli különbségét látva csodára lett volna szükség a lengyel egyenlítéshez, ám az utolsó negyedóra nem szolgált meglepetéssel: a németek óriási rutinnal állták útját az egyre ritkább lengyel támadásoknak. Az Eb-újonc gyakorlatilag feladta a mérkőzést, a Per Mertesacker és Christoph Metzelder által irányított védelem ugyanis esélyt sem adott a gólszerzésre, csupán Philipp Lahm okozott némi riadalmat a saját kapuja előtt. Németország magabiztos, sokat ígérő játékkal nyert.