A futball egyik törvényszerűsége, szakmai és lélektani magyarázata is van, ha egy tíz emberre fogyatkozó csapat legyűri ellenfelét. A labdarúgás történetében számos alkalommal volt már rá példa, szombaton Kaposváron is majdnem tanúi lehettünk. A nyáron nagy változásokon áteső FC Sopron ugyanis nem sokkal a kezdés után emberhátrányba került – de csak az gondolhatta komolyan, hogy innentől könnyed játékkal nyer majd a Rákóczi, aki nem ismeri a fenti tételt. Merthogy Détári Lajos csapata annak ellenére kerekedetett az első félidőben vetélytársa fölé, hogy Cosmin Giura kiesett a szerkezetből (tegyük hozzá: teljességgel érthetetlen volt a román légiós kíméletlen belépője, amely után jogosan állította ki a játékvezető).
Negyvenöt perc játék alapján a Sopron megérdemelten vezetett, miközben a kaposvári szurkolók azon morfondíroztak: hogy fordulhat elő ilyesmi? A szakemberek szerint két okkal is magyarázható a futballnak ez a jelensége.
Az egyik, hogy az emberelőnybe kerülő csapat játékosai tudat alatt kissé magabiztossabbá, következésképpen elbizakodottabbá válnak, ami – és ez megint csak a sportág egyik alaptézise – kényelmesebbé is teszi őket. Csökken a koncentráció, ami utóbb bizonyosan megbosszulja magát.
A másik – és ez már inkább szakmai, mint lélektani magyarázat –, hogy a tíz játékosra fogyatkozó együttes behúzódik saját térfelére, minél jobban magára húzva ellenfelét. Zárt, masszív védekezéssel kivédhetők az akciók, s a megszerzett labdával nagyon veszélyes kontrákat lehet vezetni.
Nagyjából ez történt Kaposváron is az első félidőben, azaz a Sopron remekül használta ki a sokkszerű pillanat kínálta lehetőséget. A nagy kérdés az volt: mihez kezd a szünet után a Kaposvár?
Prukner Lászlónak a szünetben rendet kellett tennie játékosai fejében: a Rákóczi támadófutballja ötlettelen volt, védekezése pedig bizonytalan. Egyértelmű volt, hogy változtatni kell, ha emberelőnyét valóban előnnyé akarja váltani a Kaposvár. A vezetőedző a második negyvenöt percben arra utasította labdarúgóit, hogy már a Sopron térfelén támadják meg a labdát felhozni igyekvő ellenfelet, s tolják följebb a hátvédsort. A taktikai változtatásnak meglett az eredménye, labdaszerzés után a hazaiak egyenlítettek. Az egyenlítő gólt követően a játék a vendégek térfelére korlátozódott, egymás után alakultak ki lehetőségek a soproni kapu előtt. A vendégek kapusa a lefújás pillanatáig munkában volt, ha ironizálni akarnánk, nyugodtan mondhatnánk: az öszszes Rákóczi-futballista megszerezhette volna a győztes találatot, ám a Sopron megtartotta az egy pontot. A hazai játékosok végül csalódottan vonultak az öltözőbe, a folyosón pedig találkozhattak a 85. percben a padról elküldött soproni edzővel, Détári Lajossal. A korábbi világválogatott labdarúgó annak ellenére elégedetten gondolhat majd az első fordulóra, hogy piros lapot kapott: csapata bebizonyította, az utolsó pillanatig képes küzdeni.