Alpinisták vonulnak a Karakorum Himalájában. Nem könnyű összeszedni annyi pénzt, hogy mindenre elég legyen
Alpinisták vonulnak a Karakorum Himalájában. Nem könnyű összeszedni annyi pénzt, hogy mindenre elég legyen
A hegymászóknak úgynevezett csúcsengedélyre van szükségük a Himalája-expedícióknál, enélkül a vízumot sem kapják meg.
Ami a déli oldali mászásokat illeti, a pakisztáni idegenforgalmi minisztérium normális esetben hét főig 12 ezer dollárt (2,3 millió forintot) kér egy csúcsengedélyért, ha ennél többet igényel valaki, akkor minden további alpinista után 2000 dollárt (380 ezer forint) kell átutalnia.
Ez az összeg 2004-ben a felére csökkent, hiszen ekkor volt a K2 első sikeres csúcstámadásának 50. évfordulója, úgynevezett arany jubileuma. Ekkor „mindössze” 6000 dollárt plusz hét főn felül egyenként 1000 dollárt kértek egy csúcsengedélyért.
A magyar expedíció a K2 mellett a Gasherbrum I-re kért még mászási engedélyt, ami további 9000 dollárba kerül, azaz összesen legalább 21 ezer dollárt (csak négymillió forint) kellett fizetni csak az engedélyekért.
Ehhez még jön Pakisztánban 200 dollár környezetvédelmi adó – a felelőtlen expedíciók rengeteg szervetlen hulladékot hagynak a táborokban –, de ez a többi költséghez képest már nem tétel.
Mivel a K2 mindössze 50 kilométerre van az indiai határtól, a hadsereg egyik összekötő tisztje mindig elkíséri az expedíciókat, és az ő költségeit is fizetni kell. Egy közepes méretű csapatnak felszerelésnél nélkül fejenként körülbelül 8000 dolláros (1,5 millió forint) költségvetéssel kell számolnia.
A magyar K2-Gasherbrum I.-expedíció általunk becsült költségvetése utazással, szállítással, biztosítással, csúcsendeélyekkel és más kifizetésekkel együtt tehát valószínűleg megközelíti, de talán meg is haladja a 15 millió forintot.
A hegy északi oldalán a kínai kormány az úr. Az engedélyt a Kínai Hegymászó-szövetség adja ki Pekingből, és csupán 1000 dollárt kér érte egy csapattól.
Ugyanakkor itt a további költségek rendkívül magasak, így a www.k2climb.net című internetes oldal becslése szerint annak, aki Kína felől szeretné támadni a K2-t, összességében 50 százalékkal nagyobb költségvetést kell terveznie, mint Pakisztán esetében.