Söprésre, mármint 4–0-s végeredményre legutóbb 2002-ben volt példa az NBA nagydöntőjében, akkor a Los Angeles Lakers nullázta le a New Jersey Netst. A Spurs és a 4–0-s végeredmény között egy 22 éves, úgyszólván kétgyermekes apa áll. LeBron James, akinek barátnője, egyszersmind első fiának édesanyja, Savannah Brinson június 15-re várja második fiukat. Akik mégis a négymeccses sorozatra tippelnek, egy Virgin-szigeteki kőműves és egy bába 31 éves fiának zsenialitásában bíznak. Tim Duncan az illető, a palánkos gólok utolérhetetlen specialistája, az 1999-es, a 2003-as és a 2005-ös finálé MVP-je, a 2002-es és a 2003-as alapszakasz legértékesebb játékosa.
Persze a döntő forgatókönyvének megbocsáthatatlan leegyszerűsítése lenne e két – tagadhatatlanul korszakos – egyéniség párharcára szűkíteni a sorozatot. Mindenesetre a két polgármester annyira bízik saját csapata sikerében, hogy nyilvánosan fogadott a Cavaliers, illetve a Spurs sikerére.
„Abban a valószínűtlen esetben, ha a San Antonio lenne a bajnok, küldök kollégámnak, Phil Hardbergernek egy csomag Ohio City Pastát, ugyanannyi, csípős Williams mártásban pácolt grillezett oldalast, külön egy nagy üveg Williams-szószt és egy rekesz Lángoló Folyó világos ale sört” – adta tudtul hivatalos közleményben Frank Jackson, az ohiói város első embere. Hardberger a maga részéről egy csomag tamales nevű mexikói specialitást (darált hússal és puliszkával töltött szőlőlevél), nagy mennyiségű friss salsát (méregerős mártást) és egy láda Alamo Golden Ale nevű helyi sörkülönlegességet ajánlott fel – de csak a forma kedvéért, hiszen a Cavaliers győzelmének valószínűsége szerinte a nullához közelít.
A történelem a Spurs diadalát valószínűsíti. Amióta – tíz éve – a texasiak draftolták Tim Duncant, háromszor lettek bajnokok, és 70.9 százalékos alapszakaszbeli győzelmi arány az átlaguk, jobb, mint bárkinek az NBA-ben, sőt a négy „major” tengerentúli csapatsportban (a kosárlabda mellett a hoki, a baseball és az amerikai foci).
A sorozat ugyan mindkét város lakóit lázban tartja, az országot – pláne a világot – azonban aligha. Sem San Antonio (1.2 millió lakos), sem Cleveland (480 ezer) nincs az Egyesült Államok első 15 médiapiaca között – igaz, legutóbb 1991-ben, a Chicago Bulls–Los Angeles Lakers finálé idején fordult elő, hogy mindkét résztvevő valamelyik médiacentrum metropolist képviselte.
Abban, hogy a két csapat döntőt játszhat, a szerencsének is szerepe van. A Spurs 1997-ben, a Cavaliers 2003-ban választhatott elsőnek a drafton, s abban a két évben az utóbbi tíz év két legzseniálisabb kosarasa, Duncan és James volt a „fődíj”. Persze a San Antonio kiteljesedésében a vezérkar remek érzéke is szerepet játszott, amely „kiszúrta” az argentin Manú Ginóbilit a draft második körében, majd a francia Tony Parkert az első kör végén. Igaz, a Cleveland részéről Daniel „Boobie” Gibson lestoppolása a tavalyi toborzó 42. helyén sem volt utolsó húzás.
Rendszerint minden rájátszásnak vannak nagy felfedezettjei. Az ideinek a kis Gibson, aki még csak 21 éves. A Detroit Pistonsnak a főcsoportdöntő hatodik meccsén dobott 31 pontja a második legtöbb, amennyit újonc szerzett egy playoffsorozat utolsó mérkőzésén, ennél többet csak Magic Johnson termelt 1980-ban, a Lakers színeiben a Philadelphia 76ers elleni döntőben.
Nota bene: „Boobie” texasi születésű, és két évet az austini Texas Longhornsban kosarazott, mielőtt tavaly draftolta a Cavaliers. Nem ez az egyetlen „áthallás”: Mike Brown, a Cleveland 37 éves, a most először finalista csapatot két éve dirigáló vezetőedzője 2000 és 2003 között Gregg Popovich segítője volt a Spurs edzői stábjában, s ekként a 2003-as bajnoki diadal egyik kovácsa. Popovichot tekinti mentorának és példaképének, s különleges hangsúlyt fektet a védekezésre. Az elmúlt idényben a Spurs kapta a legkevesebb, a Cavaliers a negyedik legkevesebb pontot a ligában. További kapocs: Danny Ferry, a csapat főmenedzsere a fent említett három idényben a San Antonio játékosa volt.
Szóval Clevelandben nyitott könyv a Spurs játékstílusa. Ha valami, ez a körülmény adhat kapaszkodót a Keleti konferencia bajnokának. No, meg egy név. LeBron James.