alapján könnyen felismerhető, s ha éppen valami törvénybe ütköző cselekedetet követ el, könnyű beazonosítani és megbüntetni. Akit valamilyen szabálysértésen érnek a stadionban, a neve nem kerülhet be a rendszerbe, így nem vehet jegyet, és értelemszerűen nem lehet ott a meccseken.
Egy évvel ezelőtt a bírót pofozgatták
Hiába azonban a Megyeri úti stadion – hazai viszonylatban – páratlan felszereltsége, egy évvel ezelőtt ismét baj történt.
Az MTK vendégjátéka után a szurkolók közül néhányan bemásztak a pályára, meglökték és megütötték Bede Ferenc játékvezetőt, valamint megkergették a vendégek futballistáit. Akkor is könnyedén azonosították a renitenseket, az Újpest feljelentést is tett, a klub vezetői pedig bejelentették, hogy végleg kitiltják a stadionból a botrány okozóit. A rendőrségi eljárás elkezdődött, hamarosan bírósági tárgyalás lesz, a kergetőző drukkerek azonban azóta is ott vannak minden mérkőzésen, ugyanis az egyesületnek nincs eszköze arra, hogy eltávolítsa őket a nézőtérről.
A Debrecen elleni mérkőzésen történt huhogás után várható volt, hogy az Újpest súlyos büntetést kap, hiszen visszaesőnek minősül. A pontlevonással valójában olcsón megúszta a klub, mert jöhetett volna az újabb stadionbezárás vagy több tízmilliós pénzbüntetés is. A három pont elvétele persze fájó a liláknak, de lényegében nem sokat jelent, hiszen az UEFA-kupa-indulást jelentő második hely megszerzésére már így is kevés esélye volt a csapatnak.
A felvételeken nem látni, ki mit mond
A huhogó, rasszista drukkerekkel szemben minden klub, így az Újpest is tehetetlen. Az már bebizonyosodott, hogy a szurkolók nem vetik ki maguk közül a renitenseket, és addig, amíg az egyesületeknek nincs fejlettebb azonosító rendszerük, nem tudnak mit kezdeni a hasonló jelenségekkel szemben.
„Amikor fizikai erőszak történik egy mérkőzésen, könnyebb azonosítani az elkövetőt, de jelen technikai feltételekkel gyakorlatilag lehetetlen szankcionálni – mondta Dányi Szilárd, az Újpest ügyvezető igazgatója. – A bekiabálásokkal nem lehet mit kezdeni, hiába készül felvétel a szurkolókról, nem lehet megállapítani, ki mit mond. Csak annyit tehetünk, hogy megkérjük a szurkolókat, fejezzék be a tiltott rigmusok skandálását. A rendszer, amely segíthetne, csak álmainkban és NyugatEurópában létezik. Ennek kiépítése horribilis összeget felemésztő beruházás lenne, ezt egyik klub sem engedheti meg magának, bár a verbális agresszióra ez sem megoldás. Magam abban bízom, hogy a szurkolók megértik, az ilyen cselekedettel nem segítik a klubot, hanem éppen kedvenceiknek ártanak. Ilyen jellegű gondok más klubok szurkolóival is akadnak, de számomra érthetetlenül eddig csak bennünket vettek elő ilyen esetekben.”
Az ügyvezető szavaiban van igazság, ugyanis manapság majd’ mindegyik meccsen előfordul valamilyen rasszista megnyilvánulás.
Meg kellett volna állítani a mérkőzést
Az MLSZ fegyelmi bizottsága azonban csak akkor kezdeményez eljárást ilyen ügyekben, ha a cselekményről említést tesz a játékvezetői vagy az ellenőri jelentés.
„A játékvezető leírásában szerepeltek az események, nem is értettük, hogy a bíró miért nem állította meg a mérkőzést –
mondta Rettegi István, az MLSZ fegyelmi bizottságának elnöke.
– Az Újpestnek már korábban is volt ilyen ügye, a Honvéd elleni mérkőzésen hasonló események történtek, de az nem volt ilyen súlyos, ezért abból nem lett büntetés. Most nagyon hangos volt a kórus, és a klub visszaesőnek számít, hiszen volt már stadionbezárás és szektorbetiltás is az utóbbi időben. Ki kell szűrni a rendbontókat, szerintem erre minden klubnak megvan a lehetősége. Mi nem lehetünk és nem is leszünk elnézőek az ilyen ügyekben, mindenkivel szemben nagyon szigorúan eljárunk. Az Újpest–Debrecen meccs kapcsán a vendégek háromszázezer forintos pénzbüntetést kaptak, ugyancsak rasszista megnyilvánulások miatt.”