Dollármilliók és a csodairányító

Vágólapra másolva!
2007.02.04. 01:57
Címkék
Vasárnap Miamiban rendezik meg a tengerentúli amerikaifutball-bajnokság, az NFL döntőjét, a 41. Super Bowlt, amelyen az Indianapolis Colts és a Chicago Bears csap össze. Észak-Amerika kedvenc sporteseményének fő attrakciója a szokásos tűzijáték, csinnadratta és show-műsor mellett a két irányító, Peyton Manning és Rex Grossman csatája lesz.
Rex Grossmanre nagy kihívás vár
Rex Grossmanre nagy kihívás vár
Rex Grossmanre nagy kihívás vár
Rex Grossmanre nagy kihívás vár
Rex Grossmanre nagy kihívás vár
Rex Grossmanre nagy kihívás vár
Magyar idő szerint hétfő éjjel fél egykor dördül el a tűzijáték, futnak ki a csapatok a pályára, és kezdődik az NFL döntője, a 41. Super Bowl az Indianapolis Colts és a Chicago Bears részvételével. Köztudomású, az amerikaiak szerint ez a világ, a világ többi része szerint pedig Amerika legnagyobb sporteseménye. Tényleg csak néhány mellbevágó számadat: várhatóan több mint egymilliárd néző kíséri majd figyelemmel a találkozót, tavaly csak az Egyesült Államokban 141 millióan nézték az összecsapást. Egyetlen félperces reklámblokkot is aranyárban mérnek (az idén 2.6 millió dollár a tarifa), és gondoljunk bele, hány ilyen játékmegszakítás lesz a meccsen… A rendező város, Miami és Florida állam is megüti a főnyereményt (a becslések szerint 200 millió dollár körüli bevétellel számolhatnak), a környéken 55 ezer szállodai szobát foglaltak le. Mindez egyetlen mérkőzés miatt.

Az irányítók a kulcsemberek

Azok kedvéért, akik még nem ismerik eléggé a sportágat, egyvalamit szögezzünk le: az amerikaifutball-csapat legfontosabb embere a quarterback, az irányító. Egyetlen csapatsport sincs ennyire egyetlen játékos teljesítményére kihegyezve, sehol sem múlik ennyire sok azon, hogy a kulcsposzton az az egy ember hogyan teljesít. Kézilabdában lehet nyerni beállós nélkül, futballban belefér, ha a középcsatárnak rossz napja van, és még a formán kívüli hokikapus sem jelent akkora gondot övéinek, mint ha a quarterbacknek nem megy.

Most a New Englanden is átgázolt a Colts

Ő ugyanis a csapat keze, szeme és agya. A játék ugyebár – kissé leegyszerűsítve – úgy épül fel, hogy a támadócsapat „eljátszik” egy figurát (akárcsak kézi- vagy kosárlabdában), és a másik tíz játékos összehangolt mozgása révén optimális esetben néhány pillanatra szabadon marad egy támadó, akinek az irányító épp akkor eljuttatja a labdát. Ehhez persze a védelem sem csak asszisztál, ezért nagyon nehéz a quarterback dolga: meg kell találnia az alkalmas helyzetet és pillanatot, és tökéletes mozdulatsorral célba kell juttatnia a tojáslabdát.

Peyton Manning végre megszerezheti az áhított trófeát, és bekerülhet minden idôk legjobb irányítói közé
Peyton Manning végre megszerezheti az áhított trófeát, és bekerülhet minden idôk legjobb irányítói közé
EPA
Peyton Manning végre megszerezheti az áhított trófeát, és bekerülhet minden idôk legjobb irányítói közé
Peyton Manning, az Indianapolis Colts irányítója ebben mindenkinél jobb. Tucatjával döntötte már meg a rekordokat épp annak köszönhetően, hogy úgy lát a pályán, ahogyan szinte senki más, és passzai szinte mindig célba találnak. Képességeiről legyen elég annyit elmondani, hogy amíg a legtöbb irányító helyett a pályát, a védelem felállását általában felülről, páholyból figyelő edzője dönti el az alkalmazandó figurát, amelynek a quarterback csak végrehajtója, Manning szinte szabad kezet kap: valódi vezénylő tábornokként maga választhat az adott helyzetre alkalmazható néhány variáció közül. Játékában az a legfantasztikusabb, hogy szinte mindig jól választ.

Évek óta kijárna tehát neki és csapatának a bajnoki cím, ám mostanáig mindig elcsúszott – leggyakrabban a New England Patriots nevű banánhéjon. Már-már mindenki azt hitte, hogy Manning mentálisan nem elég erős, nem tudja legyőzni az ősellenséget, és a két héttel ezelőtti főcsoportdöntőn is úgy tűnt, újabb bukás lesz osztályrésze: a félidőben a Patriots vezetett 21–6-ra a Colts ellen. Ekkor azonban Peyton megrázta magát, és az addigi bizonytalankodás után tökéletesen teljesítve, többször is lehetetlen helyzetből passzolva 32 pontot hozott össze csapatával a második félidőben, s végre eljutott a Super Bowlig. Legyőzte démonait, ahogy az amerikai újságírók előszeretettel fogalmaztak, és bármilyen jó is az ellenfél védelme, ő megállíthatatlannak látszik. Fennállása második bajnoki címéhez segítheti a Coltsot. (Az elsőt az 1970-es idényben szerezte, még baltimore-i csapatként.)

Bármit megérne egy jegy

Óriási az érdeklődés a Super Bowl-belépők iránt, hiszen csak 74 916 szerencsésnek jut belőlük. Másfél nappal a mérkőzés előtt már 3-6 ezer dollárra (600 ezer–1.2 millió forintra) kúszott fel a jegyek ára az ismert internetes aukciós oldalakon, de akiknek nincs ennyi pénzük, számtalan egyéb megoldással próbálkoztak. Hölgyek és férfiak ajánlották fel apróhirdetésben a testüket egy-egy jegyért, volt fogorvos, aki 5000 dollár értékű kezelést és autókereskedő, aki 15 ezer dolláros sportkocsit adott volna.

Hirdettek belépőért cserébe egyhetes nyaralást a Karib-tengeren kétmillió dolláros villában, rocksztárok és sportcsillagok aláírt ereklyéit, de olyanok is voltak, akik az érzelmekre próbáltak hatni: nehéz sorsú, egyedülálló anya, a kihalófélben lévő tengeri emlősök megmentéséért fáradhatatlanul küzdő aktivista és egy „igazán szorgalmasan tanuló, mostanában jó jegyeket hozó” 12 éves fiú is feladta a maga hirdetését.
Chicagóban más a helyzet. A város legutóbbi igazán kiváló irányítóját Sid Luckmannek hívják, és két dolgot érdemes tudni róla: egyrészt, hogy egyszer bajnoki döntőben 73–0-s győzelemre vezette a Bearst, másrészt hogy ez 1940-ben történt. Illinoisban azóta sem termett hasonlóan csodálatos quarterback, bár az 1985-ös idényben a Super Bowlt megnyerő csapat irányítója, Jim McMahon legalább elfogadhatóan teljesített, így a parádézó védelem nem dolgozott hiába: összesen 18 győzelemmel és egy vereséggel nyerték meg a szezont.

A Chicago Bears a védelmében bízhat

A hátsó alakzat most is fantasztikus: a chicagóiak a főcsoportdöntőben azzal verték meg a liga egyik legjobb támadóegységével büszkélkedő New Orleans Saintst, hogy négyszer is elvették a labdát a Szentektől, így a mostani irányító, Rex Grossman nem tudott annyit ügyetlenkedni (pedig mindent elkövetett…), hogy társai ne húzzák ki a bajból.

Ez azonban már a Super Bowl. Az elmúlt negyven nagydöntőből 19 alkalommal lett a quarterback a legértékesebb játékos, nem lehet tehát eléggé hangsúlyozni, mennyit számít a jó irányító. Grossman pedig, főleg Manninghez hasonlítva, nem az. Bár képes kiugró teljestményre (ezt néhányszor az alapszakaszban is bizonyította), a kulcsszituációkban gyakran hibázik, és sokat idegeskedik, főleg amikor hátrányban van csapata, márpedig a Colts ellen ez bizony benne van a pakliban. A Saints ellen például az első félidőben összesen három jó passzt adott, és a másodikban sem volt ötnél több jó perce, ráadásul a New Orleans védelmének betlijei is kellettek sikeréhez. Hasonló ajándékokra a Colts ellen nem számíthat, így ismét társaira marad a feladat, hogy kihúzzák a bajból. Ehhez azonban az Indianapolis és Peyton Manning ellen már a csodára is szükség lesz.
Tv: Sport1, 23.45
Az utóbbi tíz Super Bowl
IdényHelyszínEredmény
1996 New Orleans Green Bay Packers–New England Patriots 35–21
1997 San Diego Denver Broncos–Green Bay Packers 31–24
1998 Miami Denver Broncos–Atlanta Falcons 34–19
1999 Atlanta St. Louis Rams–Tennessee Titans 23–16
2000 Tampa Baltimore Ravens–New York Giants 34– 7
2001 New Orleans New England Patriots–St. Louis Rams 20–17
2002 San Diego Tampa Bay Buccaneers–Oakland Raiders 48–21
2003 Houston New England Patriots–Carolina Panthers 32–29
2004 Jacksonville New England Patriots–Philadelphia Eagles 24–21
2005 Detroit Pittsburgh Steelers–Seattle Seahawks 21–10
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik