Hujber Péter: Közel kilenc éve már annak, hogy megugrottam az első trükköt, azonnal magával ragadott ez a sportág
Hujber Péter: Közel kilenc éve már annak, hogy megugrottam az első trükköt, azonnal magával ragadott ez a sportág
A rendezvény főszervezőjétől, Lányi Tamástól megtudtuk, hogy az ugratók összeállításánál a legmodernebb megoldásokat alkalmazták, ami látványosabbá, ugyanakkor veszélyesebbé is teszi a versenyt.
– Milyen lesz az idei show, és miben lesz más, mint az eddigiek?– Október 28-án egy hatalmas show-val várjuk a motoros sportok szerelmeseit. Egyrészt tizenegy fantasztikus, világhírű versenyző mutatja be trükkjeit, köztük Hujber Péter az egyetlen magyar induló. A show-t speciális hangeffektek és fényjáték színesíti. Mindemellett lesz még tűzijáték, BMX-verseny és -bemutató, valamint szebbnél-szebb go-go lányok is feltűnnek majd a porondon.
Amiben más lesz, mint eddig, az a verseny körülményei, ugyanis nehezítettünk rajtuk. Az eddigi földből épített ugratók helyett két speciális, kamionokról lenyíló rámpán mérik majd össze tudásukat a bajnokok. Ez amellett, hogy a legmodernebb megoldás, rendkívül látványos, de nagymértékben növeli az ugrások veszélyességét is.
– Ez mennyiben jelent nehézséget Hujber Péter számára, volt alkalma ilyen körülmények között gyakorolni?– Pétert nemrég elvittem magammal Pozsonyba egy hasonló versenyre, ahol szintén ezeket az ugratókat alkalmazták.
Itt nemcsak, hogy megtekinthette, de ő maga is kipróbálhatta. Véleményem szerint nem jelent nagyobb nehézséget neki, mint a többieknek, egyszerűen csak pontos és kiváló felkészülést igényel.
– Lesz-e szakmai zsűri, illetve a közönségnek van-e szerepe a végső döntésben?– Természetesen van, és pontozás is lesz. A zsűriben helyet foglal többek között Németh Kornél is, aki profi motokrossz-versenyző. A végső döntés azonban a közönségre hárul. Reméljük, hogy mindannyian elégedettek lesznek Péterrel, és megszavazzák neki a győzelmet.
– A versenyzők között szerepelnek európaiak és tengerentúliak egyaránt…– Ennek mindössze annyi szerepe van, hogy lesz egy európai csapat és egy tengerentúli, akik egymással mérhetik össze tudásukat.
– Kimaradt esetleg valaki a nagy csapatból?– Igen, a világ két legjobbja. Ők viszont nagyon sokba kerülnek. Magyarországon pedig eddig még sajnos nem mutatkozott akkora igény olyen volumenű sporteseményre, hogy megérte volna őket elhívni hozzánk. De reméljük, hogy a jövőben ez másképp lesz.
AZ ÁLLANDÓ DILEMMA: MOTOKROSSZ VAGY FREESTYLEHujber Péter, a verseny magyar indulója rendkívüli izgalommal készül a megmérettetésre a hazai közönség előtt. A motoros elmondta: számára a freestyle ugyan hobbi, ettől függetlenül azonban ugyanolyan komolyan veszi, mint a motokrosszt.– Mennyi felkészülést igényel egy ilyen verseny?– Általában három héttel előtte szoktam elkezdeni gyakorolni. Olyankor persze már szinte éjt-nappallá téve. Igyekszem azokat a trükköket gyakorolni és tökéletesíteni, amiket már biztosan tudok, hiszen a versenyen is ezeket mutatom be.
Persze azért mindig van egy-két plusz figura, de azokat nem mindig ugrom meg élesben. Ezeknek az ugrásoknak, trükköknek a begyakorlása nagyon sok időbe telik, és mindamellett, hogy nagyon látványosak, ugyanolyan veszélyesek is.
– Azt már tudjuk, hogy hivatásosan motokrossz-versenyző, de mit jelent az ön számára a freestyle?– Hobbi, amit ettől függetlenül ugyanolyan komolyan veszek, mint a motokrosszt. A freestyle rendkívül extrém, látványos, és mivel szeretem a veszélyt és a kihívásokat, ezért bátran vállalom. Közel kilenc éve már annak, hogy megugrottam az első trükköt, azonnal magával ragadott ez a sportág. Azóta is igyekszem sokat tanulni a „nagyoktól”, és profi szintre fejleszteni a már megszerzett tudásomat.
– Most viszont a szervezők nehezítettek a körülményeken. Jobban izgul?– Sokkal nagyobb kihívás, sokkal veszélyesebb, hiszen itt a föld helyett – ami azért viszonylag puha – fémre, illetve fára esünk, ha esünk. Számomra azonban ennek inkább lélektani hatása van, de igyekszem magam kellőképpen felkészíteni.
– Volt már olyan sérülése, amely után megfordult a fejében, hogy abbahagyja, és egy kevésbé rizikós sportot választ?– Volt egyszer egy nagyon súlyos gerincsérülésem, akkor valóban elgondolkoztam azon, hogy talán abba kellene hagynom. De a kéthónapos felépülésem alatt már végig az járt a fejemben, hogy mikor ülhetek fel újra a motoromra…
– Sosem gondolkodott még azon, hogy teljes mértékben a freestyle-t válassza?– Dehogynem, ez egy folyamatos dilemma. Amióta kipróbáltam a freestyle-t, azóta ott van bennem a kérdés: motokrossz vagy freestyle? De nem tudok dönteni. Jelent pillanatban nagyon fontosak számomra a motokrossz-versenyek.
Az idei magyar motokrossz-bajnokságon például második lettem, ami nagyon sokat jelent nekem. A jövőben pedig szeretnék kijutni Európa-bajnokságra és persze vébére is, de ahhoz még sokat kell gyakorolnom, ezért sem szeretném feladni. Így a freestyle egyelőre marad hobbi.
Mit vár a szombati versenytől? – Igyekszem nagyon jól teljesíteni, és bízom benne, hogy a közönség százszázalékosan elégedett lesz velem. A legnagyobb álom persze, hogy az első helyet is megszavazzák nekem. Magyar indulóként sokat jelent hazai közönség előtt megmutatni, hogy mit is tudok. A közönség mindig nagyon ösztönöz, főleg ha magyar közönségről van szó; ők mindig nagyon tudnak biztatni.