Két hölgy, akiknek mindig van okuk nevetni

Vágólapra másolva!
2006.08.05. 00:24
Címkék
Aki látta Ada Kokot 1965 nyarán azon a bizonyos Magyarország– Hollandia nemzetek közötti úszóviadalon, az még négy évtized múltán is emlékezik a jól megtermett pillangózó hölgyre. Egyrészt, mert a versenyt a margitszigeti Sportuszodában rendezték, másrészt, mert az akkor 18 éves óriásbébi hatalmas világcsúcsot úszott. Ada Kok most is itt van a Széchy Tamás Uszodában, a Speedo termékmenedzsereként.
Ada Kok (balra) és Olga Manaudou jó hangulatát semmi sem ronthatja el a margitszigeti Széchy uszodában
Ada Kok (balra) és Olga Manaudou jó hangulatát semmi sem ronthatja el a margitszigeti Széchy uszodában
Ada Kok (balra) és Olga Manaudou jó hangulatát semmi sem ronthatja el a margitszigeti Széchy uszodában
Ada Kok (balra) és Olga Manaudou jó hangulatát semmi sem ronthatja el a margitszigeti Széchy uszodában
Ada Kok (balra) és Olga Manaudou jó hangulatát semmi sem ronthatja el a margitszigeti Széchy uszodában
Ada Kok (balra) és Olga Manaudou jó hangulatát semmi sem ronthatja el a margitszigeti Széchy uszodában

Ada Kok óriásnak most is óriás, a mosolya pedig egyenesen leírhatatlan. A legjobb kedélyű ember, akivel életemben találkoztam. Azt nem mondanám, hogy mit sem változott az eltelt 41 év alatt, de hogy kellemes beszélgetőpartner, az vitathatatlan.

Leülünk a tribünre vezető lépcső előtti fapadra, és belekezdünk.

– Mikor is volt az a bizonyos magyar–holland?
– Hatvanötben. Akkor már túl voltam a tokiói csalódáson, nagyon kellett a lelki egyensúlyom helyreállításához az a világcsúcs.

– Mennyi is volt egészen pontosan?
– 1:04.5 perc. A régit is én tartottam 1:05.1-gyel, mégsem tudtam megnyerni az 1964-es olimpiát. Jött egy még nálam is fiatalabb amerikai lány, a tizenöt éves Sharon Stouder, és kilenc tizeddel megvert.

– Jobb volt önnél?
– Lehet, de ha ott van Japánban az edzőm, akkor sohasem ver meg. Akkoriban még az volt a módi – vagy talán nem volt rá pénz? –, hogy csak a vezetőedző utazott ki, a mesteremet, Charles Rittont otthon hagyta a holland sportvezetőség.

– Négy évvel később javított.
– Pedig Mexikóban sem indultak jól a dolgok. A száz métert rettenetesen elrontottam, csak negyedik lettem, világcsúcstartó létemre. Nem tudom, emlékszik-e rá, éppen egy helylyel Gyarmati Andrea előtt. Hat tizeddel gyengébbet úsztam, mint Tokióban! A kétszázra úgy készültem, ha belegebedek, akkor is megnyerem.

– Az volt a gyengébbik száma, nem?
– Ahogy vesszük. Végtére is abban is én tartottam a világrekordot 2:21.0 perccel. Egyébként vadonatúj olimpiai szám volt, négy évvel korábban ezért is nem indulhattam benne. Féltávnál még harmadik voltam, de aztán lehajráztam a német Helga Lindnert, egyetlen tizedmásodperccel.

– Keletnémet, ha szabad korrigálnom… Apropó, az ön idejében ismert volt egyáltalán az a szó, hogy dopping?
– Tokióban még nem, fel sem merült, de Mexikóvárosban már tartottak ellenőrzést. Dopping- és szexellenőrzést!

– Az utóbbit hogy érti ?
– Úgy, hogy megvizsgálták, nők vagyunk-e. Azok voltunk…

– Meséljen még kérem, arról, milyen volt 1965-ben Budapestre jönni versenyezni?
– Nos, az volt az első túrám a „vasfüggöny” mögé, ha jól emlékszem. Tudtam, hogy Magyarországon kommunizmus van, de higgye el, egy tizennyolc éves lányt sok minden érdekel, egyet kivéve: a politikát. A kutya se érezte a Margitszigeten, hogy odakint terror dúl vagy éppen demokrácia van, sokkal inkább el voltunk foglalva a srácokkal, meg azzal, hogy jól érezzük magunkat. És sikerült is… Egyébként azóta nem jártam Magyarországon, természetesen rá sem lehet ismerni. Igazi nosztalgiatúra ez nekem. De bocsásson meg, kérem...

Azzal felpattan a helyéről, és vadul elkezd hollandul beszélni egy szőkésbarna, a negyvenes évei elején járó hölgyhöz. Valahogy ismerősek az arcvonásai, de amíg nem téved a pillantásom a nyakában lógó akkreditációs kártyára, nem esik le a tantusz.

Olga Manaudou… Ha most nem sikerül becserkészni a lányát, akkor sohasem!

– Hölgyem, látom a kártyáját, ugye Laure mamájához van szerencsém? – szólítom le a világ talán legirigyeltebb úszóanyukáját.
– Az vagyok, de miben segíthetek?

– Szerintem sejti… Nem tudna valahogyan összehozni a lányával? Csak egy tízperces interjúra…
– Akár hiszi, akár nem, ezekben a napokban én is csak a lelátóról látom Laure-t. Képtelenség hozzáférni.

– Akkor legalább arról beszéljen, milyen lány Laure Manaudou?
– Hát húszéves, és a világ legcsodálatosabb teremtése.

– Azt mindjárt gondoltam. De mikor tűnt fel, hogy tehetséges?
– Kétévesen, sőt csecsemőként. Már akkor úszkált, de ne higgye, hogy erőltettük! Ez a lényeg. Nem szabad erőltetni!

– Milyen ostoba vagyok, hogy nem figyeltem fel rá… Hiszen ön hollandul beszélt Ada Kokkal – netán ön is holland?
– Az vagyok, ezért Laure-nak is a holland az anyanyelve. A férjem azonban francia, s van még két fiunk is, Nicolas, aki 21 éves – itt áll ön előtt, az a magas srác –, meg a tizenöt éves Florent.

– S mikor kezdett el úszni Laure?
– Már úgy érti, hogy hivatalosan? Nyolcévesen. Aztán tizenöt évesen, 2001-ben a máltai, majd egy évre rá, a linzi ifjúsági Eb-n összesen nyolc érmet szerzett hátúszásban és a 200 vegyesen. Majd az athéni olimpián és tavaly a montreali világbajnokságon is megnyerte a 400 gyorsot.

– Laure-nak teljesen mindegy, hogy milyen távon, milyen úszásnemben úszik?
– Én ehhez nem értek. Az edzője, Pilippe Lucas talán meg tudná mondani.

– Most, amikor beszélgetünk, három egyéni szám aranyérmén van túl, mégis arra lennék kíváncsi, hogy tudta úgy elszúrni a 400 vegyest?
– Úgy, hogy életében most úszta ezt a számot először versenyen. Nem tudta, hogyan kell beosztani az erejét, elúszta magát az elején. Ennyi az egész.

– Értem. S milyen lány Laure, amikor nem úszik?
– Mint a többi. Hozzánőtt a keze a mobiltelefonjához, folyton SMS-ezik, meg hallgatja az mp3-lejátszóját.

– Ki hinné… És milyen zenét szeret?
– Nem akarok hazudni, de úgy emlékszem, éjjel-nappal Eminemet hallgat. Meg imád moziba járni, már ha nem versenyez, vagy nincs épp edzőtáborban. De mindig ott van, alig látjuk a férjemmel. Pláne, hogy már öt éve önállóan él, mi Lyon mellett, egy Loyes nevű kisvárosban, ő meg Párizstól 70 kilométerre. Ötszáz kilométerre vagyunk egymástól… Azért remélem, hogy az Európa-bajnokság végén majd tudunk egy pár szót váltani… ----
A pénteki győztesek


1500 m férfi gyors
Jurij Priljukov (Oroszország) 14:51.93
„Az idén már nyertem a rövid pályás világbajnokságon, most a nagymedencés Európa-bajnokságon, és nagyon remélem, hogy Helsinkiben, a rövid pályás kontinensviadalon is összejön majd az arany. Nagymedencés vébécímem még nincs, ezért már nagyon várom a márciusi, melbourne-i vébét!”

100 m férfi gyors
Filippo Magnini (Olaszország) 48:79
„Az időm nem valami jó, de a lényeg az, hogy megvan a hőn áhított arany, és sikerült megvédenem a 2004-ben, Madridban szerzett címemet. Láttam Hoogenbandot és Bousquet-t, de csak saját magamra koncentráltam.”

200 m női mell
Kirsty Balfour (Nagy-Britannia) 2:25.76
„Európa-csúcsot szerettem volna úszni, nem sikerült, de így sem vagyok elégedetlen. Úgy érzem, a pályafutásomban nagy lépést tettem ebben az évben.”

200 m férfi mell
Inge Dekker (Hollandia) 58.98
„Ez az első nagy sikerem! Amikor a nap újra kisütött, és láttam a rajtlistát, éreztem, hogy meglehet az arany. Kilencven méternél nem láttam senkit magam mellett, akkor már tudtam, hogy sikerült!”

Műugrás, férfi 3 m
Dmitrij Szautyin (Oroszország) 496.10 pont
„Nagyon nehéz verseny volt. A körülmények nem segítették a versenyzésemet, ilyen hidegben nagyon nehéz dolga van egy műugrónak. Természetesen nagyon boldog vagyok, hogy győztem.”

Páros toronyugrás, nők
Németország Anett Gamm, Nora Subschinski - 496.10 pont
Anett Gamm: „Nora csütörtökön hibákat vétett egyéniben, érthetően ideges volt, ezért a párosunk bemutatkozása előtt fel kellett ráznom őt lelkileg. Eléggé tartott a versenytől, végül szerencsére sikerült hibátlanul teljesítenünk.”

A szombati program


Augusztus 5., szombat

ÚSZÁS
Előfutamok, 9.30
50 m női mell (magyar indulók : Kovács Ágnes, Kovács Krisztina, Veisz Kitti, Bor Katalin)
50 m férfi gyors (m. i.: Zubor Attila, Gáspár Zsolt, Takács Krisztián, Csáki János)
200 m női pillangó (Boulsevicz Beatrix, Jakabos Zsuzsanna, Lipcsei Krisztina, Hajnal Erika)
50 m női gyors (m. i.: Szél Friderika, Verrasztó Evelyn, Dara Eszter, Miskovicz Zsuzsa)
4x200 férfi gyorsváltó (a magyar keret: Cseh László, Makány Balázs, Kerékjártó Tamás, Kis Gergő, Gercsák Balázs, Dajka Ádám, Kiss Boldizsár, Povázsay Zoltán)
Elődöntők
50 m női mell, 17.02
50 m férfi gyors, 17.18
200 m női pillangó, 17.48
50 m női gyors, 18.09
Döntők
100 m férfi pillangó, 17.09
200 m női gyors, 17.13
50 m női hát, 17.32
200 m férfi hát, 17.36
50 m férfi mell, 18.05
4x200 m férfi gyorsváltó, 18.23

MŰUGRÁS
Férfi páros toronyugrás, selejtező, 10.00
Női 3 méter, selejtező, 12.00 (m. i.: Barta Nóra, Kormos Villő)
Férfi páros toronyugrás, döntő, 15.45
Női 3 méter, döntő, 19.00 ----
Eredmények

ÚSZÁS
Előfutamok
Férfiak
200 m hát: 1. Helge Meeuw (német) 1:59.76, …4. Cseh László (magyar) 2:00.42, …9. Rudolf Roland (magyar) 2:01.89, …27. Sallai Márk (magyar) 2:06.19, …28. Dajka Ádám (magyar) 2:06.67.
100 m férfi pillangó: 1. Andrij Szergyinov (ukrán) 51.89, …25. Hős Péter (magyar) 54.47, …30. Gáspár Zsolt (magyar)54.87, …32. Madarassy Ádám (magyar) 54.90, …39. Kovács Norbert (magyar) 55.42.
50 m mell: 1. Oleg Liszogor (ukrán) 27.73, …5. Flaskay Mihály (magyar) 27.96, …13. Bodor Richárd (magyar) 28.23, …31. Financsek Gábor (magyar) 28.94, …54. Závodszki Dániel (magyar) 30.35.

Nők
200 m gyors. 1. Laure Manaudou (francia) 1:59.70, …14 Hosszú Katinka (magyar) 2:02.35, …31. Lipcsei Krisztina (magyar) 2:04.13, …36. Nagy Réka (magyar) 2:05.26, …40. Dara Eszter (magyar) 2:06.89.
50 m hát: 1. Alekszandra Heraszimenia (fehérorosz) 28.61, …9. Szepesi Nikolett (magyar) 29.44, …23. Verrasztó Evelyn (magyar) 30.37, …26. Kalicz Helga (magyar) 30.56, 27. Maxim Dóra (magyar) 30.57.

Elődöntők
Férfiak
100 m pillangó: 1. Andrij Szergyinov (ukrán) 52.05. 200 m hát: 1. Arkagyij Vjacsanyin (Oroszország) 1:57.16, …3. Cseh László (magyar) 1:57.76 (új országos csúcs, régi: 1:58.54, Cseh László, 2004), …10. Rudolf Roland (magyar) 2:01.66.
50 m mell: 1. Oleg Liszogor (ukrán) 27.63, …4. Flaskay Mihály (magyar) 27.98, …15. Bodor Richárd (magyar) 28.45.

Nők
200 m gyors: 1. Laure Manaudou (francia) 1:58.00, …15. Hosszú Katinka (magyar) 2:01.91.
50 m hát: 1. Alekszandra Heraszimenia (fehérorosz) 28.51, …6. Szepesi Nikolett (magyar) 29.22 (új országos csúcs, régi: 29.29, Szepesi Nikolett, 2004).

Döntők
Férfiak
1500 m gyors: Eb: Jurij Priljukov (Oroszország) 14:51.93, 2. Sebastien Rouault (Franciaország) 14:55.73, 3. Nicolas Rostoucher (Franciaország) 15:01.82.
100 m gyors: Eb: Filippo Magnini (Olaszország) 48.79, 2. Stefan Nystrand (Svédország) 48.91, 3. Pieter van den Hoogenband (Hollandia) 48.94.

Nők
200 m mell: Eb: Kirsty Balfour (Nagy-Britannia) 2:25.76, 2. Julia Pidliszna (Ukrajna) 2:28.42, 3. Kovács Ágnes (Magyarország) 2:28.90.
100 m pillangó: Eb: Inge Dekker (Hollandia) 58.35, 2. Martina Moravcova (Szlovákia) 58.98, 3. Alena Popcsanka (Franciaország) 59.06, 4. Boulsevicz Beatrix (Magyarország) 59.11.

MŰUGRÁS

Férfiak
3 méter, selejtező: 1. Alekszandr Dobroszkok (orosz) 463.45. Döntő: Eb: Férfiak, 3 m. Döntő. Eb: Dimitrij Szautyin (Oroszország) 496.10, 2. Alekszander Dobroskok (Oroszország) 479.95, 3. Joona Puhakka (Finnország)

Nők
Páros toronyugrás, selejtező: 1. Anett Gamm, Nora Subschinski (német) 284.22. Döntő: Eb: Anett Gamm, Nora Subschinski (Németország) 325.92, 2. Natalja Goncsarova, Julija Koltunova (Oroszország) 306.24, 3. Julia Prokopcsuk, Katerina Zsuk (Ukrajna) 297.21

Éremtáblázat
OrszágAEB
Oroszország1072
Németország1034
Franciaország527
Olaszország348
Hollandia232
Ukrajna223
Lengyelország221
Svédország220
Nagy-Britannia124
MAGYARORSZÁG113
Finnország101
Spanyolország040
Ausztria010
Horvátország010
Norvégia010
Görögország024
Csehország002
Dánia001
Szlovákia010
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik