Harmincegy nap futball – nem kis idő, ellenben a meccsdömping sok mindennel megajándékozott bennünket. Csokorba gyűjtöttük a világbajnokság során tapasztalt pozitív jelenségeket, ezek főleg a körítéssel, a szervezéssel kapcsolatosak, hiszen a látványos játék sajnos nem volt igazán jellemző a tornára. Nyolc pontban felvillantjuk, hogy az NS szerint miért volt jó ez a világbajnokság, illetve megvizsgáltuk ennek ellenkezőjét is.
Fény
Gyönyör? hölgyek szurkoltak kedvenc válogatottjuknak, és bizony az elmúlt egy hónap során jó volt látni, hogy a labdarúgás manapság már nem csupán a férfiak kedvenc idôtöltése
Női rajongók
„Jó estét az uraknak, kitartást a hölgyeknek!” – köszönt be a vb alatt az RTL Klub kommentátora, Léderer Ákos. Nos, a megállapítás nem igaz: az óriáskivetítők előtt ülő emberek majd egyharmada nő volt Budapesten, Buenos Airesben vagy Sydneyben. Mivel a legtöbben nem barátokkal, hanem barátnőkkel érkeztek a meccsnézésre, így nem is lehet azt mondani, hogy párjuk miatt, kényszerből kísérték figyelemmel a kilencven perceket. Még egy adat, amely a nők vb iránti érdeklődésének növekedéséről szól: a sportszergyártó cégek a mostani vb-re női szabásból is majdnem ugyanannyi mezt készítettek, illetve az egyéb ruhadarabok mellett kozmetikai cikkeket is piacra dobtak.
Nagyszerű hangulat
A szervezők mindent elkövettek annak érdekében, hogy remek hangulat, igazi futball-láz uralkodjon a vb alatt Németországban. A stadionokban rendkívül kulturált körülmények között szoríthattak a drukkerek kedvenc csapatuknak. A szurkolói sátrak és óriáskivetítők mind a játék népszerűsítését szolgálták, a mérkőzések közötti koncertek közben önfeledten kapcsolódhattak ki emberek százezrei egyszerre. Öröm volt nézni, ahogy különböző földrészekről érkező, más-más kultúrájú és világnézetű szurkolók is egymással karöltve, békében és egyetértésben szorítottak csapatuknak.
A házigazda szereplése
Jürgen Klinsmann csodát tett, mert látványosan játszott a Nationalelf
Négy évvel ezelőtt már tapasztalhattuk, hogy a nézőszám és a szurkolói hozzáállás tekintetében is fontos a házigazda szereplése. Míg akkor Dél-Koreát a játékvezetők segítették egyre előrébb a tornán, biztosítva ezzel a drukkerek lankadatlan figyelmét, addig ilyen beavatkozásra ezúttal semmi szükség nem volt. A német válogatott a sokat kritizált, ám a mára már mindenki által elfogadott Jürgen Klinsmann vezérletével nemcsak az elődöntőig tudott menetelni, de közben látványos játékot is produkált. A fiatal szakember támadó felfogásban játszatta csapatát, a szurkolók szerint ezt a fiatal és tettrekész gárdát egyszerűen nem lehet nem szeretni.
Minimális rendbontás
Hogy a 2006-os vb se maradjon szurkolói rendbontások nélküli esemény, arról a már „rutinos” angolok gondoskodtak. A szigetországból érkező huligánok legnagyobb balhéjára a stuttgarti Anglia–Ecuador mérkőzés előtti napon került sor, amikor a város utcáin összeszólalkoztak a helyiekkel; az esemény végül szék- és pohárdobálásba torkollott, a csetepaté során néhány személy megsérült, és majdnem háromszázat letartóztattak. Habár a stuttgarti eset sem fogadható el, mégis pozitív eredmény, hogy ez az egyetlen komolyabb rendbontás, amelyről a torna alatt beszámolhattunk. Július 2-án pedig megkönnyebbülten sóhajthattak fel a szervezők: hazautaztak az angolok.
Nézettségi rekord
Bár a helyszíni nézők számát tekintve az idei torna csak a második az örökranglistán, a médián keresztül minden eddiginél több emberhez jutottak el a futballünnep eseményei. A FIFA 207 tagországa közül csak egy helyen, Türkmenisztánban nem közvetítette a mérkőzéseket a televízió, az egész torna nézettsége elérheti a 30 milliárd főt. A közvetítési jogokat birtokló svájci cég felmérése szerint a 2002-es vb-hez képest 50-70 százalékkal nőtt a nézők száma az európai futballnagyhatalmaknál. Emellett a vb honlapja is rekordot döntött. Az esemény óriási felhajtóerőt jelentett a német gazdaságnak, 0.3 százalékkal járult hozzá a növekedéshez, és körülbelül 50 ezer munkahelyet teremtett szerte az országban.
Tökéletesített védekezés
Túl kevés gól született a meccseken – fanyalogtak a szórakozásra vágyó nézők, ám megközelíthetjük a jelenséget másik oldalról is. A csapatok taktikáját boncolgatva egyértelműen látszik, hogy az idei tornán a védekezés volt fókuszban. A kapitányok szuperstabil hátsó alakzatok létrehozására törekedtek, a minimális létszámú támadósor mögött hadseregnyi védőt küldtek pályára, így sokgólos találkozóra és nagy különbségű győzelemre alig láttunk példát. A legkeményebb betonfalat talán az olaszok és a franciák húzták a kapujuk elé, így nem csoda, hogy ők végeztek a torna első két helyén.
Doppingmentes játék
Oliver Kahn és Jens Lehmann a legjobb barátok voltak a vb-n
A Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) a vasárnapi döntő előtt tette közzé a hírt: az addig elvégzett négyszázhetvenhat doppingvizsgálat mind negatív eredményt hozott, vagyis a világbajnokság teljesen tiszta volt. A FIFA illetékesei még a torna előtt döntöttek úgy, hogy a verseny alatt minden mérkőzésen a csapatokból három-három játékost tesztelnek, így gyakorlatilag minimálisra csökkent az esélye annak, hogy valaki megússza lebukás nélkül, ha tiltott szerekhez nyúlt. Külön öröm, hogy az idei immár egymás után a harmadik olyan világbajnokság, amely során sikerült kiküszöbölni a doppinghasználatot. Az utolsó ilyen jellegű visszaélés az 1994-es vb-n történt, az akkori vétkes az argentin legenda, Diego Maradona volt.
Emberi gesztusok
A vb a foci non plus ultrája, azaz itt mindenki kettőzött erővel küzd a győzelemért. Az ilyen helyzetekben a nagy feszültség miatt könnyen elveszíthetik a játékosok a fejüket. Ezen a tornán viszont láthattunk olyan pillanatokat is, amikor a futballisták emberi nagysága domborodott ki. Jens Lehmann és Oliver Kahn között hatalmas rivalizálás folyt, de a németek utolsó meccse előtt az addig végig a kapuban álló Jens Lehmann mégis felajánlotta Jürgen Klinsmann szövetségi kapitánynak, hogy a bronzmeccsen védjen helyette Oliver Kahn. Ha már az Olinak becézett kapusnál tartunk: a portugálok legyőzése után Luis Figót vigasztalta – mindketten utolsó vb-meccsükön szerepeltek. Annak ellenére, hogy a döntőben mellkason fejelte ellenfelét, meg kell említenünk Zinedine Zidane-t is: a franciák irányítója a spanyolok és a brazilok elleni győzelem után – a csapattársaival való ünneplés helyett – az öltözőfolyosón elkeseredett klubtársaiba próbált lelket önteni. ----