Federert nem kísértette a múlt

Vágólapra másolva!
2006.07.06. 01:08
Címkék
A ködös Albionra jellemző módon esős volt a szerdai játéknap. A férfiak negyeddöntői így olyan hosszúra nyúltak Wimbledonban, mint a rétestészta, de végül minden esélyes továbbjutott – már aki le tudta játszani a meccsét. Így Federer Björkmannal meccselhet a fináléért, Bagdatisz pedig még ellenfélre vár.
A világelsô svájci Roger Federer jutott elsôként az elôdöntôbe
A világelsô svájci Roger Federer jutott elsôként az elôdöntôbe
EPA
A világelsô svájci Roger Federer jutott elsôként az elôdöntôbe
A világelsô svájci Roger Federer jutott elsôként az elôdöntôbe
A világelsô svájci Roger Federer jutott elsôként az elôdöntôbe
EPA
A világelsô svájci Roger Federer jutott elsôként az elôdöntôbe

Furcsa ilyet leírni, de Mario Anciccsal szemben volt elszámolnivalója Roger Federernek. A horvát volt ugyanis az utolsó játékos, akitől a svájci világelső füvön vereséget szenvedett (méghozzá a wimbledoni torna első fordulójában) – ennek azonban már több, mint négy éve!

Azóta megpróbálta már a lehetetlent boldog-boldogtalan, de senkinek sem sikerült megadásra kényszeríteni az immár háromszoros wimbledoni győztest – „Roger úr” tehát régen került pácba. A szerdai negyeddöntők napján sem rontott a mérlegén, pedig Ancic volt az ellenfele. A jól fésült horvát kicsit gyámoltalanul játszott Federer ellen, pedig ő már csak tudhatná: aki füvön le szeretné győzni a svájcit, ennél többet kell mutatnia. Úgy viszont nehéz, ha a háló túloldalán álló ellenfél ellenállhatatlanul játszik, nem zavarja őt se eső, se szél.

Federer ugyanis amint kijött az öltözőből, ott folytatta, ahol az eső előtt abbahagyta. Csúcsra járatva kezdett, egyből elvette Ancic adogatását, ettől kezdve pedig számára gyerekjáték volt behúzni az első szettet és az egész meccset. Ezzel sorozatban 46. győzelmét aratta füvön, egyre elérhetetlenebbé válik tehát a csúcsa (az idei wimbledoni torna első körében javította meg Björn Borg világrekordját). A második hét közepéhez érve újra olyan összeszedett, koncentrált játékot nyújt a világelső, hogy szinte lehetetlen lesz megszorítani. Ráadásul már csak ketten tehetnek kísérletet a megállítására.
Az elődöntőben mindjárt a svéd Jonas Björkman, aki nehezen tudta legyőzni a cseh Radek Stepáneket, két szettet is csak rövidítésben nyert meg ellene. Mindazonáltal lesz ideje pihenni egy kicsit a Federer elleni elődöntő előtt.

A másik ágon a meglepetésre füvön is egyre jobb teljesítményt nyújtó Rafael Nadalt és a finn Jarkko Nieminent pályára sem szólították, úgy elszaladt az idő Björkman és Stepánek – az eső miatt többször újrakezdett – meccsével. A spanyol–finn párharc győztesének ellenfele azonban már ismert, mert Lleyton Hewittnak és Markosz Bagdatisznak sikerült eldöntenie, ki jusson az elődöntőbe. A Mr. Januárnak becézett ciprusi óriási formában kezdte a meccset, és végül meglepetésre elbúcsúztatta Hewittot.
A nap mérkőzése
Roger Federer (svájci, 1.)–Mario Ancic (horvát, 7.) 6:4, 6:4, 6:4
1. adogatások (%-ban)5757
Ászok77
Kettős hibák11
Ki nem kényszerített hibák1713
Az 1. adogatásból megnyert pontok (%-ban)7872
A 2. adogatásból megnyert pontok (%-ban)6553
Az 1. adogatások átlagsebessége (km/óra)195196
A 2. adogatások átlagsebessége (km/óra)161164
Legerősebb adogatás (km/óra)208217
Direkt pontok (adogatásból is)3524
Sikeres brékpontok4/71/3
Pontok/kísérletek a hálónál16/2417/41
Megnyert pontok9275
Mérkőzésidő (perc)105 (36+34+35)
---- Simának indult, de minden idők leghosszabb meccse lett belőle. A férfi párosok negyeddöntőjében a bahamai Mark Knowles párjával, a Kanadából származó Daniel Nestorral (3. kiemeltek) feszült neki a Simon Aspelin, Todd Perry svéd, ausztrál kettősnek (8.). Wimbledon történetében még senki sem játszott ilyen hosszú mérkőzést – a meccs már kedden elkezdődött – akkor a szetteket tekintve 2:2-re álltak, a döntő játszma pedig 11:11-nél maradt félbe. A tiszta játékidőt tekintve 369 percen (és két napon) keresztül játszottak, és végül 22:21-nél a Knowles, Nestor páros adogathatott a győzelemért, miután több meccslabdát is hárított. Az utolsó szett is 3 óra 13 percre nyúlt, összesen pedig 6 óra 9 perc után tettek pontot a meccs végére. Érdekesség, hogy a kanadai, bahamai kettős éppen a Taróczy, Günthardt páros 1985-ös 5 óra 5 perces rekordját adta át a múltnak.

Belekeverik a teniszezőket
A kerékpárosok kapcsán kirobbant és azóta gyűrűző doppingbotrány elérte a teniszjátékosokat is dr. Eufemiano Fuentes megszólalása kapcsán. A spanyol orvos egy korábbi nyilatkozatában kijelentette, hogy atlétákkal, labdarúgókkal és teniszezőkkel is dolgozott együtt, de a közös munka csak a teljesítménynövelésre és nem a doppingolásra terjedt ki. „Nem értem, hogy a kormány miért állította: labdarúgók, teniszezők és atléták nem tartoztak hozzám, és miért csak a kerékpárosokat emelte ki, mint akik állítólag vétettek a doppingszabályzat ellen. Igenis dolgoztam együtt spanyol első és másodosztályú futballistákkal, atlétákkal és teniszezőkkel is, csak éppen az ő nevüket nem hozták nyilvánosságra” – mondta Fuentes. Az esetnek valószínűleg még lesz folytatása.

Megtörte az átkot
„Azt hiszem, nincs mit magyarázni, Federer fantasztikusan játszik. Szinte akkor nyert pontot, amikor csak akart. Ancic gyors szerváit is nagyszerűen olvasta. Füvön egyszerűen utánozhatatlan, szerintem megzavarhatatlan a játéka. Annak ellenére tette simává a meccset, hogy még egy kicsit szerintem rá is pihent. Nadal lehet az egyetlen, aki esetleg megverheti, de füvön neki sem jósolok sikert. Szerintem a spanyol is csak pszichésen lehet veszélyes Federerre.”
NS-bennfentes: Taróczy Balázs, Wimbledoni bajnok ---- Nehéz elhinni, sőt akár azt is mondhatnám, kérdés, mennyire kell komolyan venni, ha valaki egyszer már látványosan viszszavonult, majd néhány év elteltével újrakezdte, most pedig megint bejelentette, hogy vége. Esetében hasonló bejelentésnél nem meglepő a tamáskodás.

Martina Navratilovának 1994. november 15-én felejthetetlen búcsúestet szerveztek a Madison Square Gardenben. A női teniszezők hagyományos, szezonzáró bajnokságán játszotta utolsó hivatalos egyéni mérkőzését Gabriela Sabatini ellen (4:6, 2:6). Az ünnepélyes ceremónia részeként kapott egy Harley Davidson motort, valamint első női sportolóként az a megtiszteltetés érte, hogy a New York Knicks és a New York Rangers otthonának számító sportpalotában felvonták a Navratilova- lobogót. Az akkor 38 éves, Prágában született amerikai azért a következő évben Wimbledonban megnyerte a vegyes párost, és azt tervezte, hogy 1996-ban együtt indul Steffi Graffal az All England Clubban. A német azonban megsérült. A következő három évben egyáltalán nem teniszezett, de 2000-ben visszatért, és azóta többször ámulatba ejtette a világot. Úgy tűnt, nélküle nem rendeznek Wimbledont.

„Tovább akarok lépni, s elkezdeni következő életemet. Több időt szeretnék tölteni az állataimmal, népszerűsíteni a könyvem, a Hozd formába magad! címűt. Ha valaki kíváncsi arra, amit mondok, akkor szívesen kommentátorkodnék is. De most még azért vagyok Wimbledonban, hogy újabb serleget nyerjek és szerintem a női, valamint a vegyes párosban sem állunk rosszul. A szentimentális rész a bajnokság után jön, egy fűcsomót most is magammal viszek, mert az biztos, hogy ez az utolsó évem teniszezőként. Wimbledon nem fog hiányozni, minden évben visszajövök, csak nem játszom” – mondta a visszavonulásról Martina Navratilova, aki arról is beszélt, miért kellene a nőknek több pénzt keresniük a teniszben.

„Azok, akik a Grand Slameken az első-második fordulóban kiesnek, éves pénzdíjuk több mint felét a négy nagy versenyen keresik meg. Ezek a játékosok átlag 150 ezer dollárt kasszíroznak egy szezonban, de a költségek és az adók levonása után szerencsések, ha marad nekik 40 ezer. Ha otthon maradnak és egy helyi klubban órákat adnak, többet tudnak keresni. Szóval sokkal több pénzt kellene kapnunk a Grand Slameken. Nem részesülünk megfelelően a profitból, pedig mi, játékosok tettük a Grand Slameket igazán naggyá. A hetvenes, de különösen a nyolcvanas években kezdtek igazán sokat jelenteni ezek a bajnokságok.

Wimbledon és a US Open mindig kiemelt eseménynek számított, de a French és az Australian Open nem nagyon érdekelte az embereket. Nekünk köszönhetik, hogy oda jutottak, ahol ma tartanak. A többi Tour-versenyen a profitból jóval nagyobb százalékot osztanak szét, mint a Grand Slameken. Szponzorok nélkül nem lehet elindulni ezen a pályán, aki ráadásul az elején csak befizet, az az évi húsz–negyven ezer dolláros keresetből még a nullszaldót sem tudja kihozni. Ez drága sport, talán ezért sem látni túl sok teniszező gyereket” – magyarázta Navratilova, aki szerint az ütő és a húr fejlődésének eredménye, hogy eltűntek a szerva-röpte- játékosok, amit ő szégyennek tart.
Siklós Erik (Magyar Rádió) ---- ANGOL NEMZETKÖZI BAJNOKSÁG, WIMBLEDON (18 680 466 dollár, fű).
Férfiak. Egyes.
Negyeddöntő: Federer (svájci, 1. kiemelt)–Ancic (horvát, 7.) 6:4, 6:4, 6:4; Bagdatisz (ciprusi, 18.)–Hewitt (ausztrál, 6.) 6:1, 5:7, 7:6, 6:2; Björkman (svéd)–Stepánek (cseh, 14.) 7:6, 4:6, 6:7, 7:6, 6:4
Páros. Negyeddöntő: Knowles, Nestor (bahamai, kanadai, 3.)–Aspelin, Perry (svéd, ausztrál, 8.) 5:7, 6:3, 6:7, 6:3, 23:21; Damm, Paes (cseh, indiai, 7.)–Hanley, Ullyett (ausztrál, zimbabwei, 4.) 7:6, 6:7, 6:7, 7:6, 6:2

Nők. Páros. Negyeddöntő: C. Black, Stubbs (zimbabwei, ausztrál, 2.)–Peschke, Schiavone (cseh, olasz, 9.) 1:6, 7:6, 6:2; Grönefeld, Shaughnessy (német, amerikai, 5.)–Fedak, Perebijnisz (ukrán) 7:6, 2:4, sötétedés miatt félbeszakadt; Huber, M. Navratilova (dél-afrikai, amerikai, 7.)–Jan Csi, Cseng Csie (kínai, 4.) 6:4, 4:6, sötétedés miatt félbeszakadt; Daniilidu, Medina-Garrigues (görög, spanyol, 10.)–Ruano-Pascual, Suárez (spanyol, argentin) 7:6, 2:2, sötétedés miatt félbeszakadt

Vegyes páros. Nyolcaddöntő: W. Black, C. Black (zimbabwei, 3.)–M. Bryan, Morariu (amerikai 13.) 6:2, 6:4

ALLIANZ-KUPA, FÉRFI SZUPERLIGA, CSAPATBAJNOKSÁG
Hód TC–IDOM TSE 7:2 (Bardóczky–Balázs 6:2, 6:3; Tkalec–Lukács 2:6, 4:6; Jancsó–Kellner 6:4, 6:3; Both–Gödry 6:1, 6:0; Sávolt–Krafcsik 6:3, 6:0; Nagy V.–Balázs 4:6, 6:7; Tkalec, Both–Lukács, Gödry 6:4, 6:3; Bardóczky, Sávolt–Balázs A., Balázs Gy. 6:1, 6:4; Jancsó, Nagy–Kellner, Major 6:4, 6:4) Győri TC–Pécs VTC 4:5 (Krajcovic–Bozsik 0:6, 6:4, 3:6; Herz–Csarnakovics 2:6, 3:6; Szepesházi–Somogyi 1:6, 4:6; Rózsa–Sáros 6:3, 7:5; Eöri–Simon 2:6, 6:2, 6:7; Domschitz–Füle 1:6, 4:6; Herz, Krajcovic–Bozsik, Csarnakovics 6:3, 6:2; Szepesházi, Domschitz–Somogyi, Füle 6:4, 6:4; Rózsa G., Bozsoki–Sáros, Simon 6:3, 7:5) MIVAS SE–Tordas-Újbuda 6:0 (Moraru–Pákai 6:3, 5:3, fa.; Kiss–Szathmáry 6:2, 6:0; Kisgyörgy–Tóth 6:1, 6:2; Tatár–Krocskó 7:6, 1:6, 6:0; Ott–Horváth 6:4, 6:3; Szépvölgyi–Kiss Z. 6:1, 6:4) Fehérgyarmat TK–Tálentum TC 6:3 (Novák–Szatmáry 3:6, 4:6; Balogh–Kuhárszky 6:3, 2:6, 2:6; Carbonari–Kuhárszky 6:2, 6:1; Sauska–Somogyi 6:2, 7:6; Káplán–Richter 6:3, 6:0; Dajka–Kiss Zs. 6:0, 6:0; Balogh, Tajta–Szatmáry A., Somogyi B. 6:2, 4:6, 6:4; Káplán, Carbonari–Kuhárszky A., Kuhárszky K. 6:4, 4:6, 4:6; Dajka, Sauska–Richter, Kiss 6:0, 6:2)
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik