Szétrúgta egymást a portugál és a holland válogatott vasárnap Nürnbergben. Valentyin Ivanov orosz játékvezető 16 alkalommal vette elő zsebéből a sárga lapot, négy játékosnak kétszer is felmutatta, így a végén kilenc a kilenc elleni meccset láthattunk. Maniche egyszer a labdába is remekül rúgott: ezzel a góllal Portugália került a nyolc közé.
A vasárnap esti csata résztvevôi a vicsorgó Figóval az élen beállították a vb-csúcsot
A vasárnap esti csata résztvevôi a vicsorgó Figóval az élen beállították a vb-csúcsot
„Luis Figo? Ő sem Jézus Krisztus, hogy hibátlan legyen” – mondta a találkozót követő sajtótájékoztatón Luiz Felipe Scolari, a portugál csapat brazil kapitánya, amikor arról faggatták, nem kellett volna-e csapatkapitányát az ellenfél arcába fejelésért kiállítani. – Nem volt szép, amit tett, elismerem, de semmi sem volt annyira visszatetsző, mint ahogy lerúgták Cristiano Ronaldót, és az a felháborító eset, amikor a hollandok egy ápolást követően nem adták vissza a labdát – ebből rengeteg feszültség származott.”
Marco van Basten brutalitást emleget
A győztesnek mindig igaza van – ám ezúttal nem csak emiatt bólogathattunk a hallottakra. A Hamburgban légióskodó Khalid Boulahrouz a hetedik percben rettenetesen combon talpalta Cristiano Ronaldót, aki többszöri hosszas ápolás ellenére végül levonulni kényszerült. Sokallhatjuk a négy piros lapot, de talán egyik esetért sem lett volna annyira jogos felmutatni, mint éppen ezért – a bíró csak sárgát adott.
Marco van Basten, a hollandok kapitánya szerint – ő e témában autentikus lehet: a sorozatos védői brutalitástól végül futballra alkalmatlanná váló bokája miatt vonult vissza egykor idő előtt a világ legjobb csatáraként – a tengernyi problémát az okozta, hogy Portugália nem akart futballozni, húzta az időt, csak a játék széttördelésére törekedett.
„A szünet után szánalmas volt a mérkőzés, nem hagytak bennünket futballozni, valaki azt mondta, lemérték: negyedórát volt a pályán kívül a labda – ez nevetséges. Együttéreztem Cristianóval, nem láttam pontosan a szabálytalanságot, remélem, mielőbb felépül” – mondta a kapitány.
A földön fekvôk is rugdosták egymást
A meccs után úgy tűnt, Van Basten viszonylag jól viseli a kiesést, ezzel együtt itt nem értettünk feltétlenül egyet vele. Csak egy példa: Mark van Bommel megint, mint több meccsen is, fetrengett, hergelte a közönséget, minden konfliktushelyzetben ő volt a főszereplő, lökdösődött – Van Basten le is cserélte, az erre vonatkozó kérdésre persze azt mondta, nem ezért, hanem „taktikai okokból”. Mindenesetre ez nem volt rossz edzői húzás, a fedezetet nem sok választotta el a kiállítástól.
Amelyek közül három jogosnak tűnt, egyedül Deco leküldése kapcsán csóválta a fejét Luiz Felipe Scolari. „Az első sárga lapot akkor kapta, amikor buktatta azt a játékost, aki megindult a labdával, amelyet a futball évszázados íratlan szabályai szerint vissza kellett volna adnia nekünk. Nem volt szép húzás, de akkor és ott megértettem Deco indulatát. A második sárga lapját egyszerűen nem értem, a kezében volt a labda, és visszadobta a szabadrúgáshoz jutó hollandoknak, miközben valaki a földhöz vágta. Mit tett, amiért őt ilyen súlyosan büntetni kellett?”
Előfordult, hogy a holland kapitány a portugál kispad előtti zónában állt, miként az is, hogy egy-egy durvaság láttán Scolari Van Basten felé üvöltött. „Nem hallottam, mit mondott” – mosolygott a holland, amikor erről kérdezték: diplomatának kiváló.
A rengeteg gáncs, tömegjelenet mellett is több szituáció akadt, amikor vibrált a pályán a feszültség, és meglehet, nem mindegyik volt látható a televízióban. Ricardo kapus ápolásakor (Dirk Kuyt szállt bele) felmutatták a táblát: Luis Figo helyett Tiago játszik tovább. Miközben állt a játék, Figo nem vette észre (nem akarta észrevenni?), hogy le kellene mennie, hiszen mindenki a portugál kapus ápolására figyelt, nem a kispadok irányába. A 113. válogatott meccsén szereplő Edwin van der Sar kapus azonban igen, így hetven métert vágtázva Figóhoz sprintelt, majd elkezdte lefelé lökdösni a pályáról.
Nem volt jó ötlet, nem volt szép jelenet.
Luis Figo először indulatosan a kapus felé indult, látszott messziről is, ha nem állítják meg, széttépi a kapust. Aztán lefogták, majd elindult lefelé, amikor (hiába no, a rutin), eszébe jutott: a csapatkapitányi karszalag még rajta van. Megfordult, és a tőle legmesszebb lévő társ felé indult a szalagot átadni – bőszítve a hollandokat. Ráadásul mire az oldalvonalhoz ért, a kispadról jelezték: még nincs csere, majd később…
Szavazás
Azért essen néhány szó a futballról is.
„Sajnálom, hogy ilyen korán kell búcsúznunk, tovább akartunk jutni, helyünk lenne a nyolc között – értékelt Marco van Basten. – De ilyen a futball. A két évvel ezelőtti Európa-bajnokságot követően új, fiatal csapat építésébe kezdtünk, és nem hinném, hogy ezt a folyamatot meg kellene állítanunk. Jó játékosaink vannak, de sokaknak még tapasztalatra van szükségük ahhoz, hogy igazán sikeresek legyenek, vagy meg kell tanulniuk, miként kell kezelni egy ilyen forró légkörű mérkőzést.”
A kispadok mellett is forrtak az indulatok
Luiz Felipe Scolarival egy brazil újságíró arról beszélt, hazájuk is boldog Portugália sikerét látva, ugyanakkor a benne lévő indulatról is szót kell ejteni: a tréner csapkodott, ugrált, kiabált, néha csaknem a pályára szaladt, sokszor szinte felöklelte a negyedik játékvezetőt.
„Nézze, nekem Portugália valóban nem szülőhazám, de higgye el: teljesen átérzem ennek az országnak a himnuszát – válaszolta Luiz Felipe Scolari. – A családom is itt él, a portugál emberek befogadtak bennünket, szeretnek, támogatnak, bátorítanak a mindennapok során. Annyi szeretetet kapunk ebben az országban, hogy úgy érzem: tartozom ennek a népnek, mégpedig sokkal. És itt már többről van szó mint egy futballmérkőzés eredménye: a felém, a családom felé áradó szenvedélyes érzelmeket szeretném visszaadni Portugáliának. Rendkívüli boldogság érezni például, hogy a Németországban élő portugál vendégmunkásoknak micsoda örömet szereztünk ezzel a győzelemmel. Azonban figyelem: Anglia ellen még nehezebb dolgunk lesz!” ---- PORTUGÁLIA A Bola: „A kitartás hősei” A lisszaboni lap a sok sárga és piros lap mellett Cristiano Ronaldo sérülése miatt kesereg. Deco és Costinha eltiltása nagy érvágás lesz az angolok elleni negyeddöntőben.
Record: „Portugál szív” „Kiizzadt győzelem, ideges játékkal”, „Portugália eltávolította Hollandiát” – ilyen címek találhatóak a portugál lapban. Figo nyilatkozatát is közli, a középpályás erőről és rátermettségről beszél a győzelemmel kapcsolatban, az angolok ellen pedig nem jósol.
O Jogo: „Luzitán lélek” Maniche gólját dicséri a portói lap, és túlzott bírói szigort emleget, miközben a 2006-os vb eddigi legdurvább meccsének nevezi a hollandok elleni nyolcaddöntőt.
HOLLANDIA Voetbal International: „Szégyenteljes foci, irány haza!” A holland internetes oldalon a „kártyaesőt” és a bírót hibáztatják a vereség miatt, akit füttyös kedvű orosznak neveznek. Továbbá azt írják, káosz volt a pályán a sok lap miatt, néhány játékos elvesztette a fejét, és Marco van Basten nem tudta az emberelőnyt kihasználni.
De Telegraaf: „Sírás a csata után” „A portugálok okosabbak voltak a lapfesztiválon, így az oranje elvesztette a harcot” – nevezi meg a kiesés okát a holland újság. A FIFA elnökével példálóznak, aki Valentyin Ivanov játékvezető munkáját minősíthetetlennek nevezte, mondván: nem volt egy szinten a meccs színvonalával. ---- Ruud van Nistelrooy: „Nem értettem Van Bastennel egyet, de el kellett fogadnom és tiszteletben kellett tartanom a döntését. Annak örültem, hogy személyesen beszéltük meg ezt az ügyet, mostantól erről egyikünk sem kíván nyilatkozni.” Giovanni van Bronckhorst: „Amikor lesétáltam a pályáról, ott volt Boula és Deco, leültem hozzájuk, és beszélgettünk: nevetséges, hogy ennyi sárgát oszt ki a bíró. A sok sárga lap teljesen megtörte a játék ritmusát. Boula második sárgája egyébként nem volt jogos.” Deco: „Fantasztikus győzelem volt, most már végigmegyünk a döntőig, tehát játszani fogok én még ezen a vébén!” Cristiano Ronaldo: „Úgy vélem, nem túl súlyos ez a sérülés… Ma beszélek az orvossal, remélem, az angolok ellen pályára léphetek, de majd meglátjuk.”