Portugália kényelmes helyzetben van: egyike annak a nyolc válogatottnak, amely a keddi mérkőzések előtt már matematikailag is a legjobb tizenhat között érezhette magát. Az ibériai országban azonban igényes a sportsajtó és a közvélemény, hiába, ez még csak a második eset, hogy az együttes vb-n túljutott az első körön (1966, Anglia után, ahol Eusébióék meg sem álltak a bronzéremig), odahaza sokan fanyalognak a nem éppen lehengerlő győzelmek láttán…
A karmester, Luiz Felipe Scolari ragyogóan dirigálja a portugál válogatottat
A karmester, Luiz Felipe Scolari ragyogóan dirigálja a portugál válogatottat
Luiz Felipe Scolari 2003. február 15. óta a portugál válogatott szövetségi kapitánya, s meglehet, még jó darabig az marad. Mostanság az a hír járja, hogy a világbajnokság után mindenképpen hosszabbít – ami csak azért érdekes kissé, mert ez év áprilisának végéig az a pletyka uralta a világ sportsajtóját, hogy Sven-Göran Erikssont éppen ő váltja az angol válogatott menedzseri posztján… Nos, ez idő szerint olyannyira felerősödtek a Luiz Felipe Scolari tartós Portugáliában maradásával kapcsolatos híresztelések, hogy a mester kerek perec megtiltotta ügynökének, a brazil Gilmar Veloznak, hogy az újságíróknak ezzel kapcsolatban nyilatkozzon. Pedig kedden a menedzser is ott volt a gelsenkircheni Veltins Arenában (másképp: AufSchalke), amikor ügyfele találkozott a portugál és a külföldi médiamunkásokkal. Akik között – már ami a külföldieket illeti – az argentinok voltak túlnyomó többségben, tekintettel arra, hogy a legjobb tizenhat között könnyen létrejöhet az Argentína–Portugália összecsapás…
Nincs álomellenfél, itt győzni kell!
– Senhor Scolari, mit jelent önöknek a szerdai, Mexikó elleni mérkőzés? – Egy eddig nagyon jó világbajnokság remélhetőleg még jobb folytatását – mondta a portugál kapitány. – Olyan mérkőzést, amelyen kísérletezésre és az erők tartalékolására is nyílik lehetőség, mivel Irán legyőzésével továbbjutottunk.
– Mit ért kísérletezésen és az erők kímélésén? – Arra, hogy az öt, sárga lapos játékosomat pihentetem, nehogy eltiltsák őket a nyolcaddöntőről. Cristiano Ronaldóról, Nuno Valentéről, Decóról, Pauletáról és Costinháról van szó. A többiek viszont játszanak.
– Hogyan értékeli az eddigi két mérkőzésüket? – Teljesen különböző összecsapások voltak. Angola ellen a nyitány minden izgalmát, elfogódottságát érezni lehetett a csapat játékán, Irán ellen már sokkal gördülékenyebben futballoztunk.
– Kit választana ellenfélnek a tizenhat között? – Ostoba kérdés, hiszen kora délután játszunk Mexikóval, Hollandia és Argentína pedig este kilenckor. Akit kapunk, azt kell majd legyőznünk, bárki is legyen az.
– Mit szól az argentin válogatott eddigi teljesítményéhez? – Csodálatos csapat, amelynek két meccsből hat pontja van, és nyolc rúgott gólja.
Szavazás
Meglepődik, amikor Felipaónak szólítják
– Kit emelne ki az argentinoktól? – Senkit. Éppen ez bennük a csodálatos: a csapatmunkájuk. Nincs kiemelkedő játékosuk, vagy fordítsuk meg: mindenki az.
– Miben változik Portugália stílusa, hogy öt helyen is módosul az Irán elleni összeállítás? – Semmiben. Mind a huszonkét kerettag ugyanazt játssza, és nekem mind a huszonkettejükkel szemben egyforma, abszolút bizalmam van. Teljesen mindegy, hogy ki lép pályára, meg vagyok győződve arról, hogy végrehajtja a taktikát.
– Felipao, összehasonlítaná a kétezer-kettes brazil válogatottat a mostani portugállal? – Micsoda? Felipao? Amióta elmentem Brazíliából, senki sem szólított a becenevemen. Portugáliában maximum Scolari vagyok, a többit pedig most nem is említeném önöknek… Szóval nem akarom, és nem is lehet összehasonlítani a kettőt. Brazíliában tengernyi játékos közül válogathattam, ez könnyebbséget is jelentett, meg gondot is. Itt szűkebbek a variációs lehetőségek. Meg aztán az elvárások is mások: Brazíliában csakis a világbajnoki cím volt elfogadható, Portugáliában azért nem ennyira magas a mérce.
A bírók figyelhetnének a szabálytalanságokra
– Mit szól ahhoz, hogy az első két meccsen az összes csapat játékosai közül a portugálok ellen szabálytalankodtak a legtöbbet? És közülük is Figóval… – Ezt én is észrevettem, éppen ezért furcsállom, hogy nekünk van öt sárga lapunk. Jó lenne, ha a bírók jobban odafigyelnének a durvaságokra.
– Igaz, hogy Angola legyőzése után azt mondta a játékosainak: „Már csak hat meccsünk van hátra”? – Igaz. Illetve ma már csak öt, és abból egyet akár el is veszíthetünk!
– Hogyan értékeli Brazília teljesítményét, azét a válogatottét, amelyet négy éve világbajnoki címig vezetett? – Két meccsből hat pont, kapott gól nélkül, mi kell még? És persze biztos továbbjutás a csoportból, az első helyen. Ha most azt várják tőlem, hogy bármelyik játékost, esetleg a szakvezetőséget kritizáljam, akkor rossz sajtóértekezletre jöttek. Nekem az a feladatom, hogy Portugáliával a lehető legjobb eredményt érjem el, mások dolgába semmiképpen sem ütném az orrom. ---- C ---- E