Sevillai derű, ’Boro-ború

Vágólapra másolva!
2006.05.11. 01:42
Címkék
Luis Fabianónak az első félidő derekán fejelt góljával a Sevilla korán vezetést szerzett a Middlesbrough ellen, és nyugodt, okos játékkal, végül kiütéssel hódította el az UEFA-kupát.
A TELJES MÉRETHEZ KATTINTSON A KÉPRE!
A TELJES MÉRETHEZ KATTINTSON A KÉPRE!
A TELJES MÉRETHEZ KATTINTSON A KÉPRE!
A TELJES MÉRETHEZ KATTINTSON A KÉPRE!
A TELJES MÉRETHEZ KATTINTSON A KÉPRE!
A TELJES MÉRETHEZ KATTINTSON A KÉPRE!
Kellemes tavaszi időben, izgalmasan nedvesre locsolt játéktéren kezdődött meg este háromnegyed kilenckor az összecsapás. A kérdés ugyebár az volt, hogy jól sikerül-e a múlt héten angol szövetségi kapitánnyá kinevezett Steve McClaren utolsó, egyben 250. mérkőzése a Middlesbrough kispadján, vagy érvényesül a jobb forma, azaz a spanyol bajnokság ötödik helyén álló Sevilla legyűri a Premiership 14.-jét.

McClaren főképp a játékosai lelkén igyekezett könnyíteni azzal, hogy csapatát beágyazta az esélyleső szerepébe, ám hamar bizonyítást nyert: jól mérte fel az erőviszonyokat. A Sevilla gyors és technikás futballt játszott, ahogyan azt várták tőle – meglepetést inkább az keltett, hogy a Boro mintha nem készült volna fel erre. A bal oldalon Adriano és Luis Fabiano többször is a védőfal mögé került, és ha ordító gólhelyzet nem is adódott a középre lőtt labdákból, a veszély állandóan ott leselkedett Mark Schwarzer kapuja előtt. Próbálkozott előreíveléssel a Sevilla középen, beíveléssel jobbról is, és végül egy ilyenből sikerült megverni az angol védelmet – éppenséggel fejjel, hogy meginogjon egy közhely is.

A gól még egyértelműbb helyzetet teremtett: az egyik oldalon ötlet, vállalkozókedv és pontos átadások, a másikon tartalmatlan lendület, erőlködés és célt tévesztő felívelések. A különbséget alátámasztották a félidei statisztikák is: a lövések (7:2) és a labdabirtoklás aránya (53:47) egyaránt a Sevilla fölényét mutatta – nem is beszélve arról a bizonyos Luis Fabiano-féle gólról.

Luis Fabiano (elöl) fejes gólja nyitotta meg az elsô európai kupagyôzelmét begy?jtô Sevilla diadalmenetét
Luis Fabiano (elöl) fejes gólja nyitotta meg az elsô európai kupagyôzelmét begy?jtô Sevilla diadalmenetét
Luis Fabiano (elöl) fejes gólja nyitotta meg az elsô európai kupagyôzelmét begy?jtô Sevilla diadalmenetét
Nem ért meglepetésként senkit, hogy McClaren a szünetben becserélte a korábban fontos találatokat jegyző Massimo Maccaronét – immár pályán volt tehát a Boro UEFA-kupabeli menetelésének három leggólerősebb játékosa. Egyikük, Mark Viduka (elrontott) ziccere feltámadást jelzett, igaz, a túloldalon is volt egy jó lehetőség, az angolok szerencséjére a csereként beálló Fred Kanouté elcsúszott, köszönhetően az elején említett locsolásnak.

Aztán sokáig semmi. Pontosabban semmi, amiből döntő fontosságú események közeli bekövetkezésére lehetett volna következtetni. A piros mezes angolokban megvolt ugyan a szándék, de az ötlet és az erő már kevéssé (64 tétmérkőzés egy idényben, lássuk be, nem kevés), kombinatív játékra egyáltalán nem voltak képesek – egy-egy szabadrúgás és szöglet kiharcolásakor reménykedhettek mindössze. No meg abban, hogy a hajrában érvényesül a „taktikai fegyelem felbomlásának törvénye”.

McClaren mindent egy lapra tett fel, az utolsó húsz percre védő helyére csatárt hozott be Yakubu Ayegbeni személyében, ám a húzás visszaütött. A Sevilla nem adta fel a támadások lehetőségét, és éppen a lecserélt Franck Queudrue helyén bontakozott ki az az akció, amely a mindent eldöntő második gólt eredményezte. Hamarosan jött a harmadik, majd a negyedik is, és ebből a szakadékból már négy Maccarone sem rángathatta vissza csapatát.

Az idei európai kupadöntők spanyol–angol párbajának első felvonását az ibériaiak nyerték meg. Egy hét múlva „visszavágó”: Arsenal–Barcelona a BL-ben. ---- 6. perc: Adriano balról lőtt középre, Riggottnak becsúszva sikerült ugyan mentenie az érkező támadók elől, de labdája életveszélyesen közelített a jobb alsó sarok felé, csakhogy Schwarzer kapus szögletre tudott hárítani.

27. perc: Daniel Alves előreívelését követően Riggott csak bambult a tizenhatoson belül, Luis Fabiano viszont felugrott, és 11 méterről, remek mozdulattal a kapuba fejelt. A labda a jobb kapufáról pattant a hálóba.
0–1

30. perc: Adriano senkitől sem zavartatva nyomult előre, 25 méterről lőtt – a labda egy méterrel zúgott el a léc fölött.

52. perc: Fábio Rochemback szabadrúgását követően Riggott remekül fejelte le a labdát az érkező Viduka elé, az ausztrál azonban nyolc méterről a kiszolgáltatott Palopba bombázott.

53. perc: Jesús Navas robogott végig a jobb oldalon, majd kissé éles szögből lőtt – Schwarzer másodjára fogta a labdát.

69. perc: Fábio Rochemback buktatását követően ígéretes szögből, a jobbösszekötő helyéről, 22 méterről végezhetett el szabadrúgást a Boro.
Hasselbaink jobbal csavart kapura, de a labdája a léc fölött suhant el.

73. perc: Daniel Alves vezette be a labdát a tizenhatosra, majd balról, takarásból célba vette a kapu jobb oldalát, Schwarzer szögletre mentett.

75. perc: Hasselbaink ügyesen tartotta a labdát a spanyol térfél közepén, majd a felfutó Viduka elé tálalt, aki középről, 20 méterről a bal alsó sarok mellé lőtt.

78. perc: Eldőlt a finálé! Maresca, Jesús Navas, Kanouté összjáték után a francia csatár még Schwarzerbe lőtt, a kipattanó labdát azonban Maresca jobbal az üres kapuba passzolta.
0–2

85. perc: A rosszul kifejelt labdát Maresca 18 méterről, ballal a bal alsó sarokba lőtte.
0–3

89. perc: Maresca balról, éles szögből ravaszul kapura lőtt, Schwarzer csak ütni tudta a labdát, pechjére Kanouté elé, aki öt méterről, jobbal a kapuba helyezett.
0–4 ---- „Az első félidőben mindenképpen kreatívabb volt a Sevilla. Amint megszerezték a labdát, arra törekedtek, hogy gyors akciókat vezessenek, lényegesen támadóbb felfogásban futballoztak, mint az angolok. A széleken is igen veszélyesek voltak, ennek ékes példája volt az első gól is. Döntő a mai modern labdarúgásban, hogy a védők is besegítsenek a támadóknak. A Middlesbrough nagyon behátrált a tizenhatos vonalára, a saját térfele közepét szinte teljesen üresen hagyta az első félidő folyamán. A második játékrészre azért változott a kép. Ekkor már az angoloknak is volt nagy helyzetünk, gondoljunk csak Viduka ziccereire. A Middlesbrough azonban nem tudott élni a kínálkozó alkalmakkal. A második félidőben az angolok valóban többet támadtak, de ezúttal nem tudtak hátrányból fordítani, mint a sorozat korábbi mérkőzésein. Kockáztatott a Boro, de ez nem jött be. A második kapott gólnál mindössze két védő volt az angolok térfelén. Meglátásom szerint a Sevilla nagyon okosan tartotta a labdát, és lassította a játékot. Biztos, hogy a spanyolok fejében benne volt, vigyázni kell az ellenfél fantasztikus hajrájára. Kontrákra álltak vissza, és ez végül bejött nekik. Az angolok a második találat után szétestek, de a négygólos vereség azért nem volt benne.”
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik