Lejátszotta első mérkőzését a magyar U17-es válogatott a luxemburgi Európa-bajnokság nyolcas döntőjében. A mieink Oroszországgal találkoztak, és bár közelebb álltak a győzelemhez, végül 1–0-s vereséget szenvedtek. Eljött a nagy nap. A srácok nem tűntek izgatottaknak.
Simon Ádám elôl az ellenfél fejjel, kézzel igyekezett megszerezni a labdát
Simon Ádám elôl az ellenfél fejjel, kézzel igyekezett megszerezni a labdát
Sőt kimondottan jókedvűen fogadták a váratlan vereséget – Luxemburg legjobbjai ugyanis legyőzték a mieinket. Nem, nincs itt semmi félreértés: ha valaki most arra gondol, eddig úgy tudta – feltéve, ha követte Both József csapatának sorsát, a sorrendben ötödik, nyolccsapatos Eb történéseit, amelyre a mieink remek játékkal kvalifikálták magukat a fináléba –, hogy a házigazdákkal csak pénteken csapunk össze, akkor cseppet sem téved. Az Alvisse Parc Hotelben elszállásolt gárda tagjai a csocsóasztal mellett találtak egymásra, és bár egyik hazai fiú sem beszél magyarul, a franciával meg a mieink vannak bajban, a közös nyelv megtalálása gondokat okozott, de akkorát azért nem, hogy a „gyertek, kihívunk egy partira” – felszólítás ne legyen egyértelmű. Kikaptunk.
A luxemburgi srácok szabályai szerint az asztali labdarúgásban (szép a hivatalos neve ennek a játéknak, hívja valaki így?) a középpályások nem szerezhetnek gólt, csak a védők és a támadók, de ne fogjuk erre a vereséget. Balikó Milán és Simon Ádám egyszerűen nem tudott mit kezdeni a fürge kezű ellenfelekkel, a srácok, nagy nevetések közepette sportszerűen gratuláltak a győzteseknek. Majd pénteken nyerünk ellenük, gondolhatták magukban.
Amíg a srácok játszottak, és készültek a nagy meccsre (mindenki szerda délután lépett először pályára, ezért kissé furcsa volt, hogy a hotel előtt szerda délután egy órakor a beton módszeres feltörésébe kezdtek), egy másik teremben pedig nagy tanácskozás folyt. A Nemzetközi Doppingellenes Bizottság, az athéni olimpia óta nekünk különösen ismerős WADA szakemberei tartottak eligazítást. Minden találkozó után tartanak doppingellenőrzést, a csapatorvosoknak össze kellett írniuk, hogy ki volt beteg az elmúlt időszakban, milyen gyógyszert szedett, de az UEFA is részletes beszámolót vár az esetleges sérültekről. Ha valakinek gondja van, meg kell írni, pontosan mi történt vele, jobb- vagy ballábas-e, milyen magas, volt-e hasonló sérülése korábban, és milyen terápiával tervezik meggyógyítani. Odafigyelnek ezekre a srácokra, az már bizonyos.
A szervezőktől tudjuk: száz újságíró mellett negyven hivatalos játékosmegfigyelő akkreditáltatta magát az Európa-bajnokságra. De azt mindenki tudta eddig is, hogy ezen a viadalon a tehetségek valóban felhívhatják magukra a kontinens szakembereinek figyelmét.
Németh Krisztián lövésérôl lemaradt az orosz védô, aki már csak a magyar csatár lábát tudta elkaszálni
A-csoport OROSZORSZÁG - MAGYARORSZÁG 1–0 (0–0) Mondorf, 320 néző Vezette: William Collum (skót), asszisztensek: Igor Krmar (horvát), Misev Dobrianov (bolgár) OROSZORSZÁG: Pomazan – Szamszonov, Morozov, Vlaszov, Amirhanov – Gaglojev, Kasijev, Fomin, Gorbatyenko – Rizsov (Marenics, 66.), Prudnyikov (Korotajev, 50.) Szövetségi edző: Igor Kolivanov MAGYARORSZÁG: Balikó – Szekeres, Lengyel, Debreceni, Simon Á. (Nikházi, 75.) – Busai, Gál (Simon A. 79.) – Dudás (Tóth P., 60.), Koman, Szabó L. – Németh K. Szövetségi edző: Both József Gólszerző: Morozov (1–0) a 77. percben Sárga lap: Szabó L. (buktatta Gaglojevet) a 40., Németh K. (műesésért) az 51., Vlaszov (visszahúzta Tóth Pétert) a 65. percben 77. perc: Tóth Péter szerelte Gorbatyenkót, a labda az oroszról pattant az alapvonalon túlra, de a játékvezető szögletrúgást ítélt. Gorbatyenko ívelt középre, Korotajev a jobb oldalon levette a labdát, megtolta, majd élesen középre lőtt, Morozov pedig 8 méterről a kapu bal oldalába fejelt. 1–0
Mondorfban, a luxemburgi fővárostól mintegy 25 kilométerre fekvő, 3500 lakosú kisvárosban lépett pályára Both József csapata az első mérkőzésén – az Európa-bajnokság nyolcas döntőjének első összecsapásán. Jelentős magyar szurkolótábor, és nem kisebb menedzserhad előtt a 4. percben Dudás Ádám passza után Németh Krisztián került helyzetbe, de 14 méterről mellé lőtt. Egy perc múlva Simon Ádám hetvenméteres indítása után Dudás Ádám egyből beadott, Németh Krisztián centikkel maradt le középen. Később Koman Vladimir került ziccerbe, miután a felezővonaltól szlalomozott végig, de a bal sarok mellé helyezett. Három nagy lehetőség hat perc alatt! Sőt!
A 9. percben Dudás Ádám a bal oldali kapufát találta el… Aztán megvillantak az oroszok is – négy magyar gólhelyzet után –, amikor Prudnyikov fejelt a lécre. De újra a mieink jöttek: Németh Krisztián ziccerét Jevgenyij Pomazan védte, a kipattanót Gál András küldte egyből kapura, de a kapus újra menteni tudott. 15 perc – öt ziccer!
A 34. percben Dudás Ádám labdát szerzett, kényszerítőzött Koman Vladimirrel, majd parádésan ugratta ki Németh Krisztiánt, aki lefutotta a védőket, de ballal, 12 méterről a kapusba lőtt. Gólokkal kellett volna vezetnünk!
Sajnos, William Collum bíróval is harcolni kellett, a játékvezető semmit sem akart befújni a mieink javára, sőt amikor Németh Krisztiánt a tizenhatos vonalán elütötték, a magyar csatár kapott sárga lapot. Kiegyenlített lett a játék a második félidőben, már nem voltak helyzetek, csak küzdelem a pályán. A kihagyott helyzetek a végén bosszulták meg magukat, három perccel a vége előtt, egy tévesen megítélt szögletrúgást követően az oroszok gólt szereztek. A meccset az első félidőben, a nagy helyzeteink kihagyásakor vesztettük el. A mieink legközelebb pénteken 19.30 órakor játszanak Luxemburg ellen.
Mestermérleg Igor Kolivanov: – Az első félidőben jobbak voltak a magyarok, szerencsénk volt, hogy nem kerültünk hátrányba. A szünet után feljavultunk, és a csapatunk szívét dicséri, hogy a hajrában egy védő tudott annyira koncentrálni, hogy győzelmet érő gólt fejeljen. Néhány magyar fiú kimagaslóan játszott. Both József: – Minden vereség fájdalmas, különösen egy másfél évig tartó veretlenségi széria végén. Ez különösen igazságtalan, hiszen az első félidőben ellenfelünk fölé nőttünk, és csodálatosan futballoztunk. Ha így folytatjuk, és persze berúgjuk a helyzeteinket, van esélyünk a továbbjutásra. Öröm az ürömben, hogy néhány játékosunk európai szinten mérve is klaszszis teljesítményt nyújott.
További eredmények: A-csoport: Luxemburg–Spanyolország 1–7 B-csoport: Németország–Belgium 4–0 Csehország–Szerbia-Montenegró 2–1