Elnöke, alelnöke (három is!) és elnöksége már van a Magyar Labdarúgó-szövetségnek, most már csak főtitkár és szövetségi kapitány „kerestetik”. Ami az utóbbi posztot illeti, az edzőbizottság megtette javaslatát – igaz, nem névre szólóan.
Egervári Sándor tudja, milyen a jó szakember ? nem egyszer, hanem háromszor volt bajnokcsapat edzôje
Egervári Sándor tudja, milyen a jó szakember ? nem egyszer, hanem háromszor volt bajnokcsapat edzôje
„Felkértem az Egervári Sándor vezette edzőbizottságot, hogy állítson össze egy anyagot. Nem személyt kell megjelölnie a testületnek, hanem olyan szervezeti rendszert kidolgoznia, amely sikeres lehet. Miután megegyeztünk az alapelvekben, akkor kereshetjük meg az alkalmas személyt.” Az idézett mondatok az MLSZ elnökétől, Kisteleki Istvántól származtak a megválasztását követően, majd a pénteki elnökségi ülés után a sportvezető azt is elmondta: Egervári Sándor értékes javaslatot nyújtott be a témában.
Az elmúlt napokban az edzőbizottság javaslata különböző reakciókat váltott ki az emberekből, hallani lehetett olyan véleményeket, hogy a kapitánnyal szemben támasztott követelményeknek csak néhány szakember – többek között Garami József és Egervári Sándor – tud megfelelni, fiatalabb trénerek eleve nem jöhetnek szóba. Alighanem érthető, hogy az edzőbizottság első embere, Egervári Sándor jelezte, a tisztánlátás érdekében lenne véleménye ebben a témában.
– Kezdjük a legfontosabbal: az edzőbizottság ajánlása szerint milyen legyen a leendő kapitány? – Magyar szakemberre gondolunk, hiszen két felkészülési meccs után máris jönnek a tétmérkőzések, azaz kísérletezgetésre ezúttal nincs idő – felelte Egervári Sándor. – Magyar szövetségi kapitány köny-nyebben tud kapcsolatot tartani edzőkollégáival, játékosokkal és vezetőkkel, rövidebb idő alatt képes a csapat kialakítására. Azt gondoljuk, elvárható, hogy legyen meg a legmagasabb edzői képesítése, a pro-licenc. Szempont lehet a komoly tapasztalat, a bajnokság élcsapatainál eltöltött idő, a magas mérkőzésszám, ha valaki volt már bajnokcsapat trénere, vagy éppen kiérdemelte Az év edzője címet. Fontos, hogy a kapitány személye ne ossza a meg a futballtársadalmat, integráló személyiség legyen, aki képes közösséget építeni.
– Elhangzottak olyan vélemények, hogy a követelményeknek csak egy szűk edzői réteg tud megfelelni… – Ez nem igaz, jó néhány edző megfelel a legtöbb kritériumnak. Nem baj például az, ha csak Az év edzője volt, de bajnokcsapatot még nem irányított. Az viszont kívánatos, hogy a lehető legtöbb szempontnak feleljen meg …
– Sokan azt mondják, fiatal, tehetséges kapitány álljon a nemzeti együttes élén, az edzőbizottság ajánlása alapján azonban az ifjabb jelöltek nem igazán jöhetnek szóba… – Kisteleki István azt mondta, az edzőbizottság fogalmazza meg a feltételeket, nevet ne említsen. Személyes véleményem, hogy a fiatalabb edzői korosztályban is vannak trénerek, akik bizonyították már a hozzáértésüket. A teljesség igénye nélkül Csertői Aurél vagy Róth Antal például feltétlenül megfelelne kapitánynak.
Csertôi Aurél remekül dirigálja az FC Fehérvárt, lehet, hogy a nemzeti csapat kispadján is jól elboldogulna
– Mi történik akkor, ha különböző okok miatt egyetlen szóba jöhető edző sem vállalja az esetleges felkérést? – Nem kívánatos helyzet lenne. Éppen ezért hiba elhamarkodottan határozni, bizonyos lépcsőfokokat végig kell járni a döntés meghozatala előtt. Amikor pedig konkrét nevek vetődnek fel, ha van rá igény, az edzőbizottság örömmel segít akár a sorrendiség felállításában is. Természetesen ez nem azt jelentené, hogy az edzőbizottság dönt, mindössze javaslattal élnénk az MLSZ elnökségének. A szakmai értékekkel ugyanis ez a bizottság van leginkább tisztában.
– Elárulná azoknak a trénereknek a nevét, akik közösen megfogalmazták az edzőbizottság ajánlását? – Az edzőbizottságnak Csank János, Csertői Aurél, Csuhay József, Garami József, Gellei Imre, a korábbi Vasas-játékos Kiss László, Mezey György, Mészöly Kálmán, Pölöskei Gábor, Pusztai László, Róth Antal, Teszler Vendel, Varga István és jómagam vagyok a tagja. Az ajánlások megfogalmazásakor tízen voltunk jelen, és egyhangú döntést hoztunk. ---- Egyelőre nincs előrelépés kapitányügyben, vagyis az MLSZ új elnöksége még nem találta meg Lothar Matthäus utódját. Kisteleki István, a szövetség elnöke elmondta: március 16-án, amikor újra találkozik az MLSZ vezetősége, ismét téma lesz a kapitánykérdés, de döntés csak a hónap végére várható. Az edzőbizottság vezetője, Egervári Sándor múlt pénteken mindenesetre már vázolta, hogy a testület szerint milyen lenne az ideális jelölt. Az edzők képviselői úgy döntöttek, hogy olyan sikeres, magyar szakembert támogatnak, aki nem osztja meg a szakmát és a közvéleményt. Kisteleki Istvánt mindeközben Joseph Blatter, a FIFA elnöke hívta személyes találkozóra. Az MLSZ első embere egy hét múlva, kedden utazik Zürichbe, hogy egyeztessen Blatterrel. ---- Az edzőbizottság javaslata alapján a következő kritériumoknak kell megfelelnie a szövetségi kapitánynak:
1. Magyar állampolgár legyen. (Tájékozottabb az értékrendben, kevesebbet kísérletezik, hatékonyabb az edzőkkel, játékosokkal, vezetőkkel való kapcsolattartása.) 2. Legyen meg a legmagasabb edzői végzettsége, vagyis szükséges a pro-licenc. 3. Eredményes edzői tevékenység álljon mögötte. (Szempont lehet: a bajnokság élcsapatainál eltöltött évek száma, edzőként magas mérkőzésszám, ha az illető volt már bajnokcsapat mestere, vagy éppen kiérdemelte már Az év edzője címet, ha jártas a nemzetközi labdarúgásban.) 4. Integráló személyiség legyen, aki szakmailag, emberileg és morálisan hiteles, ne ossza meg az edzői társadalmat. 5. 2+2 éves szerződést javasol a testület. (Meghatározott eredményesség, valamint a csapatépítésben történt előrelépés esetén automatikusan életbe léphet a plusz két év.)