Kisteleki István a király

KUN ZOLTÁN, B. B.KUN ZOLTÁN, B. B.
Vágólapra másolva!
2006.02.09. 00:18
Címkék
Szerdán megbeszélést folytatott a Magyar Labdarúgóliga taggyűlése, továbbá összeültek az amatőrök is, hogy a jelenlegi, igencsak a káoszra hajazó helyzeten változtassanak. A profik és az amatőrök kizárólag Kisteleki István személyében látják a megmentőt.
Horváth Cs. Attila a Nemzeti Sportot lobogtatva mutatta a fô ellenség, Mezey György képét
Horváth Cs. Attila a Nemzeti Sportot lobogtatva mutatta a fô ellenség, Mezey György képét
Mirkó István
Horváth Cs. Attila a Nemzeti Sportot lobogtatva mutatta a fô ellenség, Mezey György képét
Horváth Cs. Attila a Nemzeti Sportot lobogtatva mutatta a fô ellenség, Mezey György képét
Horváth Cs. Attila a Nemzeti Sportot lobogtatva mutatta a fô ellenség, Mezey György képét
Mirkó István
Horváth Cs. Attila a Nemzeti Sportot lobogtatva mutatta a fô ellenség, Mezey György képét

„Mi ez a zaj? Összevesztek odabenn?” – kérdezte egy kolléga az amatőrök üléséről éppen a mellékhelyiségbe igyekvő Kovács Istvánt, aki legyintett egyet „Dehogy, csak szavaznak!” felkiáltással. A koreai parlamentben megszokott csetepatét idéző hangzavart észlelve, egymásra kacsintottak az immár negyven perce várakoztatott újságírók, akiknek a jó kedve csak akkor lett még jobb, amikor kisvártatva egy másik küldött – talán a szavazás okozta idegi megterhelés miatt – már a női vécébe nyitott be. Kész szerencse, hogy mielőtt az odabent tartózkodó, mit sem sejtő asszonyság végigkergette volna a városon, útbaigazították.

„Gyuri bácsi! ELég volt a Mellébeszélésből”

A sajtótájékoztató igen hosszadalmasra nyúlt késésének (ilyen is csak itt fordulhat elő: a 16 órára meghirdetett tájékoztató ötvenperces késéssel kezdődött ), és az ülés nem várt elhúzódásának okain, na meg a kiszűrődött hangokon gondolkodva arra a következtetésre jutottunk, hogy az amatőrök vélhetően éppen gyilkolják egymást a zárt ajtók mögött – hát annál nagyobb volt a meglepetésünk, amikor kiderült: az egyetértés teljes, MLSZ-elnöknek tizenhét igen, egy nem szavazattal és két tartózkodással Kisteleki Istvánt jelölik, az elnökségben pedig Helmeczy Lászlót (Szabolcs-Szatmár-Bereg megye), Pál Lászlót (Heves), Fekete Miklóst (Pest), Horváth Cs. Attilát (Győr-Sopron), Rákóczi Istvánt (Baranya) és Nemes Ferencet (Fejér) szeretnék látni. Hiszszük vagy sem, de mint Serényi Péter, a liga sajtófőnöke elmondta, ennél is simább volt a profik szavazása, akik egyhangúlag, ellenszavazat nélkül támogatják Kisteleki Istvánt, míg az elnökségbe Jámbor Jánost (Vasas), Kovács Pétert (Újpest), Nagy Ferencet (Zalaegerszeg), Szima Gábort (Debrecen), Ferencz Gábort (Szolnok) és Molnár Csabát (Felcsút) jelölték. Az elnökség maradék két helyére pedig profik és amatőrök egyaránt egy-egy üzletembert, illetve szakmabeli személyt szeretnének állítani.

Bárhogy nézzük, immár Kisteleki István a király, legalábbis a királyjelölt, hiszen bár a ligaelnök, aki az MLSZ, mai napra is kiható zűrös gazdasági ügyeinek feltárásának élharcosa volt, az elmúlt fél évben több alkalommal is tagadta, hogy az MLSZ első embere szeretne lenni, ám követőit ezek az apróbb tények nem érdekelték, és közfelkiáltással ígérték oda neki a trónt, ő pedig (az OTP Bank elnök-vezérigazgatójának, Csányi Sándornak a válasza után, miszerint ő nem lesz az MLSZ elnöke) nyilván nem sértheti meg a híveit azzal, hogy elutasítja a felkérést…
Mielőtt azonban lelkesen a Duna jegére vonultunk volna a jogarral és országalmával, Horváth Cs. Attila még igyekezett visszavágni Mezey Györgynek, mégpedig a lapunk vasárnapi számában megjelent interjúra utalva, amely beszélgetésben a hajdani szövetségi kapitány a pozícióharcokról, az amatőrszféra zavarkeltéséről beszélt. „Gyuri bácsi, elég volt a mellébeszélésből!”

A luxusautókat inkább visszaadják

Ezzel a felütéssel nyitva, a Győr-Sopron megyei szövetség elnöke megkérdezte, hogy az elmúlt években levizsgázó hétezer licences edzőből vajon hányat jegyeznek nemzetközileg is, továbbá mennyire gazdaságos az edzőközpont működtetése, ha az évi húszmilliós veszteséget termel, illetve miért vehetnek fel az ott dolgozók különféle címeken három-négy fizetést is, ám ezen felvetésekre Mezey György távolléte miatt nem kaphattunk választ (de mint alább olvashatják, megkérdeztük az ügyben érintett szakembert is az elhangzottakról).

Horváth Cs. Attila szóba hozta a meglehetősen érdekes körülmények közepette – támogatási céllal kapott – Mercedest, a válogatott csapatbuszát is, amely – kissé megváltoztatva a szponzoráció eddig ismert fogalmát – négy évre 43 millió forintba kerül a szövetségnek, és utána vissza kell adni eredeti tulajdonosának.
„Ráadásul tizennégy-tizenhat luxusautó van az MLSZ-ben, és sok esetben azt sem tudjuk, ki jár ezekkel. Tekintve a szövetség igen szerény működési lehetőségeit, ezek nagy részét máris vissza kell adnunk” – utalt arra Horváth Cs. Attila, hogy hamarosan kevesebb luxuskocsi parkol majd Kőérberekben. Persze mindez csak a rész: az egész ennél is kínosabb, hiszen a győri elnök szerint az MLSZ mintegy százmilliós kintlévősége mellett 498 millió forint a tartozás és 136 millió a köztartozás, vagyis a passzívum 534 millió. Hogy egy ilyen jelentős mínusz netán felvethet-e a rendőrség által is vizsgált személyi felelősséget, arról bátortalan a vélekedés, de… „Mindent összevetve, ami itt folyt, az a labdarúgás elleni bűncselekmény” – zárta dörgedelmes beszédét a győri elnök.

Kínos felvetés: ki kap majd ötmillió forintot?

Kínos akkor lett a helyzet, amikor az egyik újságíró rákérdezett: mi igaz abból, hogy Kisteleki István minden megyei szövetségnek ötmillió forintot és egy autót ígért a támogatásáért cserében? A tekintetváltás után Helmeczy László és Horváth Cs. Attila megegyezett abban, kocsikról nem tudnak, a pénz járt volna nekik, de a nagy mínusz miatt az ígéret ellenére sem kapják meg.
A tanácskozás után megkerestük Genzwein Ferencet is, aki leszögezte: nem lép vissza, továbbra is MLSZ-elnökjelöltnek tekinti magát. No, így legalább a küldöttek február 27-én a tisztújító közgyűlésen kapnak egy alternatívát is – a demokrácia utolsó halvány megnyilvánulásaként. ---- Csányi Sándor visszalépése után a gazdasági élet egyik kiemelkedő képviselőjét, Kóka János gazdasági és közlekedési minisztert hozták szóba az MLSZ elnöki székével, és a politikus sajtótitkára nem cáfolta kategorikusan a Népszabadság szerdai számának írását. Ábrahám Gergely, a Moszkvában tartózkodó Kóka János sajtótitkára elmondta, még nincs hivatalos álláspont az ügyben, az a közeli napokban várható.
Az amatőrök és profik MLSZ-elnökjelöltje Kisteleki István.

„El kell gondolkodnom azon, hogy elvállaljam-e az elnöki pozíciót. Csányi Sándor visszalépése volt az a momentum, amely megrendített korábbi elhatározásomban. A feladat óriási, a teher nagy, és alaposan meg kell fontolnom, mit tegyek. Szerda éjjel a családommal is megbeszélem az ügyet, és csütörtökre alighanem meglesz a válasz…” – mondta az elnökjelöltségről Kisteleki István. ---- A szerdai ülésen súlyos vádak hangzottak el Mezey György személyével kapcsolatban. Horváth Cs. Attila – a könyvvizsgáló jelentése alapján – kiábrándító tényeket sorolt fel, amelyekből többek között kiderült az is, hogy a Mezey György által irányított edzőképző központ az utóbbi esztendőkben évi húszmillió forintos veszteséget termelt, a 2002 óta az edzőképző keretein belül különböző szintű végzettséget szerző trénerek közül egy sem ért el kiugró eredményt, sem nemzetközi, sem pedig magyar viszonylatban. Horváth Cs. Attila kijelentette azt is, hogy a jövőben semmilyen szerepet nem szánnak a korábbi szövetségi kapitánynak a magyar futballban. Az elhangzottakkal kapcsolatban kikértük Mezey György véleményét is.

„Horváth Cs. Attila az az ember, aki egyáltalán nem ért a futballhoz, sohasem dolgozott edzőként, és amolyan klasszikus méregkeverő ember – mondta Mezey György. – No de, de nézzük a tényeket: az edzőképző beindítása óta, azaz kétezer-kettőtől ötezernégyszáz edző végzett nálunk, az említett hétezres szám tehát nem pontos. Ami, úgy gondolom, ennél sokkal lényegesebb, hogy pro-licences papírt összesen negyvenhat szakvezető vehetett át, az első kétezer-kettes csoportban például mindössze tizennégyen tettek sikeres vizsgát. Aki úgy gondolja, hogy a három és fél év alatt kiugró eredményeket lehet elérni, az nyilvánvalóan nem ért a futballhoz. Az edzőképző munkáját pedig szerencsére nem a Horváth Cs. Attilához hasonló emberek ítélik meg, hanem az UEFA szakmai bizottsága.

Kizárólag az UEFA hatáskörébe tartozik megítélni, hogy megfelelően végezzük-e a szigorú szabályok közé szorított működésünket. Több megyei elnökkel is beszélgettem, akik elmondták, hogy semmiféle határozat nem született, amely alapján a jövőben nekem semmilyen szerep nem jutna a magyar futballban. Ez is csak egy rágalmazó mondat volt, amelyet Horváth Cs. Attila talált ki.”
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik