Éremesélyesként érkezett Szentpétervárra az olimpiai bajnok és Eb-ezüstérmes csapat, amelynek edzője és többi vezetője az ősszel sok gonddal birkózott. A legjobb játékosok sztrájkot hirdettek a fizetésük emelése érdekében, és még a világbajnoki részvételük lemondását is kilátásba helyezték. Végül sikerült kompromisszumra jutni a lányokkal, akik a vb-n szokásukhoz híven ki is tettek magukért.
Jan Pytlick és csapata érmért érkezett Szentpétervárra
Jan Pytlick és csapata érmért érkezett Szentpétervárra
A dánok sorozatban érték el a jó eredményeket a C-csoportban, csak az osztrákok ellen betliztek ugyan, ám mégis négy ponttal érkeztek a középdöntőbe, mert Ausztria "alászaladt" a braziloknak, s ezzel hozzájárult a dánok további sikeres meneteléséhez.
A középdöntőben Ukrajna ellen kezdtek (28–28), de ennek a pontvesztésnek nem volt jelentősége, mert elpáholták Franciaországot (22–19) és ki-ki meccset játszhattak Romániával a csoportelsőségért, vagyis a mindenki által rettegett Oroszország elkerüléséért az elődöntőben. A román–dán (33–29) csata fordulatos első játékrészének hajrájáig többször is vezettek az olimpiai bajnokok, de a szünet előtt fordult a kocka.
A magyar válogatott 42 mérkőzésen találkozott a dánokkal és a mérlege: 23 győzelem, két döntetlen, 17 vereség. A legemlékezetesebb és legfájdalmasabb találkozó a 2000-es olimpiai döntő volt, amelyben Magyarország 50 percig vezetett, mégis kikapott 31–27-re. A dánok 1996 óta sorozatban háromszor nyertek olimpiát. Szintén háromszoros Európa-bajnokok (1994, 1996, 2002), és 2004-ben Budapestről Eb-ezüstéremmel tértek haza. Világbajnokságon 13 alkalommal szerepeltek, és 1997-ben aranyérmet szereztek. A legutóbbi vb-n be kellett érniük a 13. hellyel.
Az idén háromszor mérkőzött meg egymással a két csapat: márciusban Dunaújvárosban 29–20-ra győzött a magyar együttes, három nappal később Aarhusban 27–27 lett a vége, majd másnap Frederikshavnben újra nyert Magyarország 26–23-ra. A legutóbbi találkozón öt-öt gólt lőtt Mehlmann Ibolya, Ferling Bernadett és Tóth Tímea.