Híd Kelet és Nyugat között

Vágólapra másolva!
2005.12.09. 02:29
Címkék
Akik szeretik a labdarúgást – mindenekelőtt önök, akik e két oldalon randevúznak velünk –, nagy napra ébredtek: ma este Németország egyik történelmi városában, Lipcsében elkészítik a jövő évi, sorrendben a 18. labdarúgó-világbajnokság csoportbeosztását. Bár válogatottunk egymás után ötödször is lemaradt a négyévente beköszöntő futballünnepről, tekintetünket azért érdemes már ma Németországra vetnünk, hiszen minden bizonnyal pompás ceremónia keretében készül el a csoportmérkőzések teljes forgatókönyve, körvonalazódnak a nagy párharcok. Alábbi, részben múltidéző összeállításunkkal szeretnénk a magunk eszközeivel méltó körítéssel szolgálni a mai sorsoláshoz.
A világ legjobbjának megválasztott, zseniális képesség? Ronaldinho és a brazil válogatott címvédôként, az F-csoport élén várja, kiket kap ellenfélül a lipcsei sorsoláson
A világ legjobbjának megválasztott, zseniális képesség? Ronaldinho és a brazil válogatott címvédôként, az F-csoport élén várja, kiket kap ellenfélül a lipcsei sorsoláson
Imago
A világ legjobbjának megválasztott, zseniális képesség? Ronaldinho és a brazil válogatott címvédôként, az F-csoport élén várja, kiket kap ellenfélül a lipcsei sorsoláson
A világ legjobbjának megválasztott, zseniális képesség? Ronaldinho és a brazil válogatott címvédôként, az F-csoport élén várja, kiket kap ellenfélül a lipcsei sorsoláson
A világ legjobbjának megválasztott, zseniális képesség? Ronaldinho és a brazil válogatott címvédôként, az F-csoport élén várja, kiket kap ellenfélül a lipcsei sorsoláson
Imago
A világ legjobbjának megválasztott, zseniális képesség? Ronaldinho és a brazil válogatott címvédôként, az F-csoport élén várja, kiket kap ellenfélül a lipcsei sorsoláson
"Meg akarjuk mutatni a világnak, hogy a 2006-os világbajnokságot teljesen más országban rendezik meg, mint a három évtizeddel ezelőttit, amelyet még a megosztott Németországban, a régi szövetségi köztársaság területén bonyolítottak le. Lipcse, illetve a lipcsei emberek a szimbólumai annak, hogy a torna egységes német rendezvény lesz."

Franz Beckenbauer, a 2006-os világbajnokság szervezőbizottságának első embere alighanem mindenkinél világosabban mutatott rá arra, hogy a sportszakmai rész mellett bizony kőkemény politikai bizonyságtétel is lesz a jövő évi seregszemle.

A berlini fal 1989. november 9-én omlott le, azóta pedig nem rendeztek olyan horderejű eseményt Németországban, amelyen lehetett volna igazolni, hogy nincs már NSZK, nincs már NDK, hanem csak "egy" Németország van. Most egy 2000-es döntésnek, illetve egy Charles Dempsey nevű FIFA-küldött szavazatának köszönhetően (ő volt az, aki a voksolás utolsó fordulójában tartózkodott, és így Németország 12–11-re legyőzte a rendezési jogért zajló versenyben Dél-Afrikát) elvileg tálcán kapták meg a lehetőséget a németek, csak élniük kell vele.

Bár a helyszínkiválasztásnál nem lehetett egyensúlyt teremteni (a stadionok állapota, illetve az infrastrukturális helyzet miatt 11:1 az arány a régi NSZK-ból kiválasztott városok javára, mindössze Lipcse került be az egykori NDK fennhatósága alá tartozó települések közül az elitbe, a berlini Olimpiai Stadion anno is az NSZK-övezetben lévő városrészben állt), minden más területen igyekeznek egyenrangú félként kezelni a sokak által lesajnált keleti részt.

Lipcse többek között ezen okból is kapta meg a pénteki sorsolás rendezési jogát (a további kulcsfontosságú események, a megnyitó – Berlin –, a nyitó mérkőzés – München –, a helyosztók – Stuttgart és Berlin – a nyugati részben lesznek), ami önmagában egyfajta főpróbának tekinthető a jövő évi vb előtt, és amelyen lemérhető, mekkorát változtak a méretek alig három évtized, az első németországi torna óta.

Most nem csupán 200 vendég foglal majd helyet a nézőtéren, mint Frankfurtban, a helyi rádió épületében, hanem körülbelül 4000 résztvevőt várnak a Neue Messe egyik csarnokába. Nem egyszerű pódiumon lesznek a szereplők, hanem húszezer négyzetméteres, futballstadionná átalakított csarnokban.

Arról pedig szó sem lehetett, hogy most eldugják a rendezvényt: a társasági eseménnyé előlépő (többek között a nem is olyan régen megválasztott Angela Merkel kancellárasszony és Horst Köhler államelnök is Lipcsébe látogat) sorsolást 150 országban közvetítik élőben (Magyarország a fennmaradó kisebbségbe tartozik, hiába, a sorozatok elsőbbséget élveznek…), mintegy 320 millió embernek.

Ugyanakkor jellemző a 20.30-kor kezdődő esemény átalakulásának jellegére, hogy maga a sorsolási procedúra fél órát vesz igénybe (21.20-tól érdemes különösen figyelni), a fennmaradó egy órában a látványé, a show-é lesz a főszerep.

A Grammy-díjas Juanes és az illuzionista Hans Klok (Franz Beckenbauer szerint még egy FIFA-tag eltüntetése sem elképzelhetetlen…) is a fellépők között lesz, a legnagyobb attrakciónak azonban a Fiatal Német Filharmonikusok előadása ígérkezik. A legtehetségesebb német muzsikusok a 32 világbajnoki résztvevő ország mezébe öltözve Bach, Mozart, Beethoven és Richard Strauss műveit adják elő.

Azért a futballnak is lesz helye a felvezető programban, hiszen a Németországot bemutató rövidfilm után a szervezők felelevenítik az eddigi három német világbajnoki arany rövid történetét, és megismerhetjük minden mérkőzés egyik abszolút főszereplőjét, az adidas által a hírek szerint színvilágát illetően inkább a hagyományok, mintsem az űrkorszak jegyében készített hivatalos vb-labdát.

Utána pedig elkezdődhet (vagy folytatódhat) a visszaszámlálás a június kilencediki rajtig.

----
A maga 32 résztvevőjével a labdarúgás büszkélkedhet a legnépesebb világbajnoksággal a csapatsportágak közül, a mezőny mégsem elég nagy ahhoz, hogy minden jelentős futballhagyománnyal bíró ország ott lehessen a nagy fináléban. Az alábbiakban a 2006-os vb selejtezőinek nagy veszteseit vesszük sorra.

A KÉTSZERES VILÁGBAJNOK. A tornát korábban megnyerő válogatottak közül mindössze egy hiányzik majd, az 1930-ban és 1950-ben aranyérmet szerző Uruguay. A dél-amerikaiak az utolsó lépcsőfokról estek hanyatt: az interkontinentális selejtezőt 11-esekkel veszítették el Ausztráliával szemben.

A KÉTSZERES EZÜSTÉRMES. Számunkra ez a legfájóbb. A valaha döntőt játszó válogatottak közül – a fentebb elsiratott urukon kívül – csupán az 1938-ban és 1954-ben ezüstérmet szerző, összesen kilencszer induló Magyarország nincs ott a 32 között. Egyetlen nagy ellenfelet sem tudtunk legyőzni a selejtezőkön, valódi esélyünk nem volt a fináléra.

A LEGUTÓBBI BRONZÉRMES. Amilyen nagy meglepetés volt a 2002-es bronzérme, olyan váratlan a bukása. Törökország. A Svájc elleni pótselejtező egyértelmű esélyese volt, és bár csak idegenben elmaradt gólja(i) miatt esett ki, egyértelmű fölényben csupán az isztambuli öltözőfolyosón volt. Ott is minek: a bunyóból kiadós büntetés lesz.

AZ EURÓPA-BAJNOK. 2004-ben Görögország dicsőségét zengte az öreg kontinens, ám újabb opust most nem zenghet, hiszen a selejtezőcsoportjában mindhárom nagy vetélytárs megelőzte a hellén együttest. Mondhatni, a görögök hozták vb-formájukat (egy részvétel).

AZ AFRIKAI REKORDER. Az eddigi öt részvételével Kamerun az afrikai vb-rekorder (a legutóbbi hat kiírás során érte el), négy kontinenselsősége is irányadó – nos, a lista most nem gazdagodik. Az utolsó selejtező hosszabbításában elrontott büntető okozta a vesztét.

KONTINENSBAJNOKOK. A FIFA kontinentális tagszövetségeinek korábbi bajnokai közül 23 nem lesz ott Németországban, például az Európa-bajnok Oroszország (Szovjetunió) és Dánia, valamint Afrikából Egyiptom (4-szeres bajnok) és a legutóbbi három vb-n induló, kétszer csoportelső Nigéria (2).

TÖRZSGÁRDATAGOK. A rendszeres vb-résztvevők közül két vb-bronzérmes, az 1954-es harmadik Ausztria (8 indulás) és az 1962-ben dobogós Chile (7), az 1986-ban elődöntős Belgium (11), valamint a csoportjából soha tovább nem jutó, ám kilencszer csak kijutó (egyszer visszalépő) Skócia most nem próbálkozhat.

A LEGNÉPESEBB ORSZÁG. Sok minden ígéri, hogy előbb-utóbb Kína is a nagy futballnemzetek sorába emelkedik. De hiába a 2002-es, úttörő kvalifikáció, a 2004-es kontinensmásodik hely, a közelgő olimpiai rendezés: a világ legnépesebb országa már a kvalifikációs sorozat utolsó szakaszába sem jutott el.

A KÖVETKEZŐ HÁZIGAZDA. Dél-Afrika a legutóbbi két világbajnokságon ott volt, és pillanatnyilag az egyetlen biztos résztvevője a következőnek, ám a 2010-re érvényes rendezési jog semmit sem segített a selejtezőben. Harmadik hely a csoportban, meglepő kiesés.

---- Carlos Alberto Parreira (Brazília, szövetségi kapitány)
– A németek lesznek a legkeményebb ellenfeleink. Az idei Konföderációs Kupán tapasztalhattuk, mennyire erős csapatot alkotnak. Szerintem honfitársaik túl sokat panaszkodnak a válogatottra, én legalábbis nem hiszek nekik. A Nationalelf ott lesz az esélyesek között, de megígérhetem, hogy mi, brazilok sem fogunk elaludni. Mindenesetre remélem, hogy legalább annyi szerencsénk lesz, mint a legutóbbi sorsoláson, nehogy úgy járjunk, mint 2002-ben Argentína és Franciaország.

Jürgen Klinsmann (Németország, szövetségi kapitány)
– Nem szabad már most azzal foglalkoznunk, hogy nagyon nehéz ellenfeleket is kaphatunk. Mi jövő júniusban akarunk jól szerepelni, nem a sorsoláson, és vendéglátóként igyekszünk majd kihasználni az országunkban uralkodó euforikus hangulatot. A pénteki ceremónián belekóstolhatunk abba, mi vár ránk jövő nyáron.

Kevin Kuranyi (Németország, csatár)
– Ami engem illet, nagyon nem szeretnék megint Hollandia ellen játszani világesemény csoportkörében.

Gerald Asamoah (Németország, csatár)
– Nem örülnék, ha már az első etapban pályára kellene lépnem szülőhazám, Ghána válogatottja ellen. Ráér a kieséses szakaszban is…

Franz Beckenbauer (Németország, a szervezőbizottság elnöke)
– A hollandok ismét rettentő jók, mondhatni, mint rendesen. De egyáltalán nem érezném tragédiának, ha összekerülnénk velük. Végtére is az összes csoportból két csapat jut tovább.

Sven-Göran Eriksson (Anglia, szövetségi kapitány)
– Nagyon örülök, hogy kiemeltek vagyunk, úgy vélem, meg is érdemeljük. A mienk olyan együttes, amelynek esélye van kiválóan szerepelni, és nálunk futballozik a világ legjobb játékosai közül néhány.

Ilja Petkovics (Szerbia-Montenegró, szövetségi kapitány)
– Elégedettek vagyunk a saját, speciális kalapunkkal, amely talán annak az elismerése, hogy kiválóan szerepeltünk a selejtezőkön. Komolyra fordítva a szót, nem félünk senkitől, de a három lehetséges kiemeltből jó lenne elkerülni Argentínát és Brazíliát.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik