Ötpontos dobások, tusgyőzelem, leléptetés, könnyek. A vb hatodik napján Bárdosi Sándor a 84 kilósok mezőnyében nem maradt adósa a közönségnek. Bokasérülése kiújult, három intés miatt leléptették az elődöntőben, de végül javított: bronzérmet nyert. Horváth András a nyolcaddöntőben, Füredy Levente a negyeddöntőben búcsúzott.
Mirkó István
Bárdosi Sándor (szemben) a bronzmeccsen eldobta Kim Jung Szubot – ezt a pillanatot a dél-koreai gyaníthatóan szívesen kitörölné az emlékezetébôl
Mirkó István
Bárdosi Sándor (szemben) a bronzmeccsen eldobta Kim Jung Szubot – ezt a pillanatot a dél-koreai gyaníthatóan szívesen kitörölné az emlékezetébôl
A 74 kilós Horváth András még áthámozta magát az ausztrál (?) Hassan Shahsavanon, aztán a következő körben már fennakadt a verhető svájci Reto Bucheren. Horváthnak jóval többet kellett volna produkálnia, hogy továbbjusson. Füredy Levente két délelőtti győzelemmel bejutott a legjobb nyolc közé, ám ott nem bírt a Koreai NDK-beli Kim Kum Csollal. A hazai közönség mindezek ellenére ekkor még jól érezte magát, hiszen a nap első számú éremesélyese, Bárdosi Sándor versenyben volt, mi több, első három mérkőzésén remekül birkózott.
Az izraeli Jagov Manaserovval kezdett, állásból nem született pont (amúgy ez továbbra is jellemző a kötöttfogásra), aztán Bárdosi kígyó módjára kibújt, kitekeredett az ellenfél fogásából, amikor ő volt a kedvezményezett, akkor meg megpörgette az izraelit. A második menet sima ügy volt: Bárdosi foghatott először, elhajította, majd betusolta ellenfelét.
Az észt Thomberg elleni első menetet két sikertelen kedvezményezettség után, 1:1 után nyeri meg Bárdosi, a másodikban meg az észtet újból megintik kétszer, előbb mert szabálytalanul vette fel a parterpozíciót, utóbb, mert másodszor sem vitt véghez akciót a földharc során, úgyhogy begyűjti harmadik intését is, és leléptetik. Bárdosi ekkor még nem is sejtette, hogy hasonlót később ő is átél majd…
Előbb azonban még hátravolt egy - sikerrel megvívott - negyeddöntő a görög Csarempasvili ellen, hogy aztán az elődöntőben a fehérorosz Szelimov várjon rá. Olimpiai ezüstérmesünk ismét (a nap folyamán sokadszor) remek érzékkel varázsolja ki magát az ellenfél kapocsfogásából, mögékerül, 2:0-s vezetést szerez, a következő fél percben neki sem sikerül pontot csinálnia kedvezményezettségből, de fene bánja, 2:1-gyel behúzza a menetet.
A második menet vége rémálom. Előbb az állóküzdelem során Bárdosi feltűnően sántítani kezd, kiújul a vb előtti bokasérülése. Szelimov foghat először, de a magyar lábfogás miatt (ezt ugye kötöttfogásban tilos) karikás intést kap. Ráadásul amikor az ellenfél ismét összefoghat, érthetetlen módon Bárdosi másodszor is megmarkolja Szelimov bokáját. Ez az intés már a harmadik. A hazai publikum legnagyobb megdöbbenésére - tegyük hozzá: teljesen jogosan - leléptetik Bárdosit.
Amikor ráestem a lábamra, valószínűleg végleg elszakadt a bokaszalagom - mondta óriási fájdalmak közepette Bárdosi. - Ordítani tudtam volna a fájdalomtól. A parterhelyzet során meg pánikba estem, nem tudtam, mit csináljak, éreztem, a lábamat nem tudom használni, reflexből odakaptam a bokájához. Hülyeség volt, de utólag már könnyen okos az ember. Szerettem volna hazai közönség előtt aranyat nyerni, és volt is rá esélyem, úgyhogy most az egyik szemem sír, a másik meg nevet…”
Komáromi Tibor szakágvezető a leléptetés után tajtékzott a szőnyeg szélén.
Az első menetet Sanyi simán hozta, még ha a másodikban el is hajítják öt pontért, a szünetben időt kérünk, beinjekciózzuk, bekötjük, és még megnyerheti a harmadikat. Így meg kizárta magát” - dühöngött Komáromi, aki tudna mesélni a féllábas, hősies küzdelemről: 1989-ben Martignyben úgy lett világbajnok, hogy az elődöntőben megsérült, majd dagadt bokával lépett a szőnyegre a fináléban. Be sem tudott melegíteni, de a döntőben fél lábbal is győzött. Nem is akárki: az olimpiai bajnoki címvédő, a szovjet Mamiasvili ellen.
A kulisszák mögött Komáromi valahogy lelket önt Bárdosiba, aki a bronzmeccsen sántikálva, befáslizva, beinjekciózva lép szőnyegre. Előbb kibújik a dél-koreai Kim Jung Szub fogásából, majd ő foghat. Hosszas huzavona után összefogja ellenfelét, összeszedi minden maradék erejét, és öt pontért elhajítja a távol-keletit, vagyis azonnal megnyeri a menetet, így a mérkőzést, a bronzérmet is.
Sír. Talán örömében, bánatában és fájdalmában is.
Ha nem sérül meg a bokája, döntős, talán világbajnok is lehetett volna (Szelimov később aranyérmet nyert…).
Zsinórban ötödik nap nyertünk érmet a világbajnokságon. Örüljünk hát a bronznak!
A nap vesztese: újra gondban az európai Ázsia-bajnok "Doktor Tus Vili”, alias Alekszandr Dokturisvili nem túl szerencsés - már ami a világbajnokságokat illeti, az üzbég 74 kilósnak ezúttal sem sikerült a dobogóra állnia. Amúgy Dokturisvili sajnos jó ismerősünk, őt búcsúztatta kis híján a mi Berziczánk az athéni ötkarikás játékokon, ám a 25 esztendős taskenti birkózó a magyar egyik akciójánál jó ütemben fogott vissza, s ő menetelhetett tovább - mint tudjuk, meg sem állt az olimpiai dobogó felső fokáig. De talán ennél is nagyobb bravúr, hogy azon kevesek közé tartozik, akik Európa-bajnokságon és Ázsia-bajnokságon is nyertek aranyérmet, tudniillik Dokturisvili a Szovjetunióban látta meg a napvilágot, az unió szétbomlásakor Grúzia állampolgára lett (innen az Eb), majd - ahogyan sok más társa - hirtelen országot cserélt, és üzbéggé lett. A budapesti volt a második világbajnoksága, az elsőn - 2001-ben még grúzként - a 18. helyen zárt, az első tíz közé Magyarországon sem sikerült bejutnia. Nem tanácsoljuk, hogy emiatt újra állampolgárságot váltson…
A nap nyertese: aki a padlóról felállva megfogta az isten lábát Már úgy volt vele mindenki: a birkózószőnyegek környékén ezentúl professzor úrnak szólíthatják az ellenfelek Alekszej Misint, úgy látszott, a 26 éves orosz sportcsillag parádés birkózással teszi teljessé aranyérem-kollekcióját - a fehérorosz Alim Szelimov azonban másként gondolta. A 84 kilogrammos fináléban kétszer is felállt a padlóról (szó szerint), és az elveszített első menet után egyenlíteni tudott, majd a döntő menetben is Misinnél volt az előny. Ráadásul az orosz két pontot kapott a pörgetéséért, a fáradt felek csatájában ez már ebben a helyzetben behozhatatlan előnynek látszott. Igen ám, de Misin - ki tudja, miért - egy aprócska szabálytalansággal próbálta megőrizni az előnyét - ugyanúgy, mint az elődöntőben tette azt a bokasérüléssel bajlódó Bárdosi Sándor -, a parternél megfogta Szelimov bokáját.
Akárhogy is nézzük, a fehérorosz birkózó ezzel fogta meg az isten lábát…
49. KÖTÖTT-, 38. SZABADFOGÁSÚ ÉS 17. NŐI VILÁGBAJNOKSÁG, PAPP LÁSZLÓ BUDAPEST SPORTARÉNA A magyarok eredményei. Kötöttfogás. 66 kg. 1. forduló: Füredy Levente erőnyerő. 2. forduló: -Migliaccio (brazil) 2:0 (3:0, 6:0). 3. forduló: -Sobecky (cseh) 2:0 (5:1, 1:1). Negyeddöntő: -Kim Kum Csol (Koreai NDK-beli) 0:2 (1:1, 1:1). 74 kg. 1. forduló: Horváth András erőnyerő. 2. forduló: -Shahsavan (ausztrál) 2:0 (5:0, 3:2). 3. forduló: -Bucher (svájci) 1:2 (0:4, 2:1, 1:1). 84 kg. 1. forduló: Bárdosi Sándor erőnyerő. 2. forduló: -Manasherov (izraeli) - Bárdosi tussal győzött (2:0, tus: 0). 3. forduló: -Thomberg (észt) 2:1 (1:1, 5:0-nál Thomberget leléptették). Negyeddöntő: -Csarempasvili (görög) 2:0 (5:0, 4:0). Elődöntő: -Szelimov (fehérorosz) 1:2 (2:1, 0:4-nél Bárdosit leléptették). A 3. helyért: -Kim Jung Szub (dél-koreai) 2:0 (4:0, 5:0) Kötöttfogás 66 kg (39 induló). Döntő: Gergov- Radzsabov 2:0 (3:2, 2:0). Világbajnok: Nikolaj Gergov (Bulgária), 2. Radzsabov (Azerbajdzsán), 3. Milan (Kuba) és Kim Min Csul (Dél-Korea), …10. Füredy Levente (Magyarország) 74 kg (33). D: Szamurgacsev-Madsen 2:1 (7:0, 2:3, 3:0). Vb: Varteresz Szamurgacsev (Oroszország), 2. Madsen (Dánia), 3. Yli-Hannuksela (Finnország) és Schneider (Németország), …17. Horváth András (Magyarország) 84 kg (20). D: Szelimov-Misin 2:1 (1:4, 1:1, 2:2). Vb: Alim Szelimov (Fehéroroszország), 2. Misin (Oroszország), 3. Bárdosi Sándor (Magyarország, Váci Forma SE, edző: Ubrankovics Csaba) és Avluca (Törökország)
A program: 7. nap, október 2., vasárnap Kötöttfogás (60 kg - Kliment László, 96 kg - Virág Lajos, 120 kg - Deák Bárdos Mihály) 9.00-13.00: selejtezők 15.00-17.00: negyeddöntő, elődöntő, vigaszág 17.00-18.00: a 3. helyért 18.00-19.00: döntők, eredményhirdetés 19.00: záróünnepség Jegyek kaphatók a helyszínen, valamint a TicketPro, a TicketExpress irodáiban és a Szerencsejáték Rt. lottózóiban. Napijegyek 1000, 2000, 3000 forintért válthatók, a délelőtti program mindenki számára ingyenes, belépőjegyet csak a 16 órától kezdődő délutáni programra kell vásárolni. ---- HEGEDÜS HALHATATLAN Szombaton három birkózót választottak be a nemzetközi szövetség Hírességek Csarnokába: ebben a megtiszteltetésben részesült az olasz kötöttfogású Vincenzo Maenza, az amerikai szabadfogású Kevin Jackson és a magyar kötöttfogású kiválóság, a 100. magyar olimpiai aranyérmes, később igen eredményes szövetségi kapitány - jelenleg a Magyar Birkózószövetség elnöke -, Hegedüs Csaba is.
OROSZ MUZSIKA Elég az éremtáblázatra pillantani: jól muzsikálnak az oroszok. De ugyanezt teszik élőben” is: szombaton egész zenekar húzta az orosz birkózók nótáit, a 116-os szektorban Gromov, Szamurgacsev és Misin tiszteletére szólt a hegedű, a fuvola és a tangóharmonika.
HUNGARIJJA! Bárdosi első meccsén még aludtak” a hazai szurkolók, ám egy kisebb, egyiptomiakból és szírekből álló csoport már hangolt a következő mérkőzésre, s jóked-vében rázendített egy számunkra ismerős strófára: Ríjja, ríjja, hungarijja!” - harsogták a darbukkával, vagyis kézi dobbal felszerelt, egyiptomi lobogókat lengető vendégek, akik láthatóan és hallhatóan jól érzik magukat hazánkban.
SZŐNYEGEN AZ UTÓDOK A vb-vel párhuzamosan néhány méterre a Papp László Budapest Sportarénától, a SYMA-csarnokban zajlik az idei birkózó diákolimpia, amelyre 2005 fiatalból 1025 kvalifikálta magát.
ETALON Ez az eddigi legjobban szervezett világbajnokság, de mivel sohasem lehetünk teljesen elégedettek, inkább úgy fogalmaznék, legyen ez a verseny az etalon a továbbiakban” - fogalmazott Raphael Martinetti, a Nemzetközi Birkózószövetség elnöke, hozzátéve: legfeljebb a ceremóniák és a televíziós közvetítések miatt érheti kritika a szervezőket.
A Nemzeti Sport szakértője sike andrás "Borzasztó érzés úgy veszíteni, hogy mindkét menetben a sorsolás dönt a győzelemről, Füredy Levente esetében ez történt az észak-koreai birkózó ellen. A magyar bajnokságon azért bosszankodtam, mert egyik versenyzőm így kapott ki Leventétől, bárcsak fordítva történt volna! Ezen a szabályon mindenképpen módosítani kellene úgy, hogy a második menetben a másik birkózóra szálljon a kedvezmény. Bíztam benne, hogy Horváth Andris legyőzi a svájcit, ráadásul őt sem vitte tovább az ellenfele, de ha más kezébe adjuk a sorsunkat, fennáll ez a veszély. Bárdosi Sanyi jól birkózott, dobálózott a göröggel, az elődöntőben a fehérorosz ellen is vezetett, nem értettem, miért volt ilyen fegyelmezetlen. Kétszer is lábra fogott, abban bízva, hogy ezért Magyarországon nem ítélnek ellene, nagy kár ezért, Sanyi ezen a napon döntős lehetett volna. A bronzmeccsen aztán újra parádézott, ezt kell csinálni, nem mással foglalkozni, vagy méregetni az ellenfelet, hanem összefogni - és eldobni. Ahogy a koreaival tette.” ---- Majoros István az olimpiai és Európa-bajnoki arany után vb-bronzérmet nyert az arénában. A mérkőzés után felszabadultan (és nagyon fáradtan) azt lihegte, nincs benne hiányérzet, örül pályafutása legjobb világbajnoki eredményének, a harmadik helynek.
- Tényleg semmiféle hiányérzet nincs önben? - kérdeztük Majorost. - Persze jó lett volna aranyat nyerni, de a vébé előtt is mondtam, minden éremnek, így a bronznak is nagyon örülnék.
- Mi történt a dél-koreai ellen? - Semmi különös, csak szétvert. Akkor és ott nem tudtam többet nyújtani, fáradt voltam, vagyis tökéletesen megérdemelte a győzelmet. Ilyen kíméletlen sportág a birkózás.
- Vagyis a két legjobb került a döntőbe? - Egyértelműen. Az újdonsült világbajnokot, a fiatal iránit az idén már megvertem a Pytlaszinski-emlékversenyen Lengyelországban, de pénteken ő volt a legjobb, megérdemelten nyert. Mamedalijev, akit az athéni döntőben megvertem, gondolom, szívesen cserélne most velem, ő ugyanis nagyon korán kiesett, leléptették.
- Pedig azt mondják, jobban sikerült a fogyasztása, mint Athénban, ahol szinte úgy kellett leemelni a mérlegről. - Ezúttal is messze voltam a fittől, de jobban éreztem magam, mint az olimpián, viszont ott, úgy látszik, jobban regenerálódtam másnapra.
- Azt mondta az elődöntő után, annyira fáradt, hogy elgondolkodott, kiálljon-e a bronzmeccsre. - Tényleg nagyon kerestem a levegőt, de nem gondoltam komolyan, egyébként Komáromi Tibi úgyis felrugdosott volna a szőnyegre.
- Visszavonulást emlegetett, ha érmet szerez. Komolyan gondolta? - A jövő hét végén még kötelezettségeim vannak az osztrák csapatbajnokságban meg a klubomban, az Univer KTE-nél is. Kicsit csúszik a visszavonulásom, de már nincs messze…
- Ünneplés? - Lefeküdtem az ágyamba, és aludtam egy hatalmasat. Nálam az ünneplés egy hétig tart, ahhoz meg túl fáradt voltam.