A világbajnokság záró napján, az 500 és 200 méteres finálékban három újabb aranyérmet lapátoltak öszsze a magyar versenyzők. A Janics, Kovács kettősünk legyőzhetetlen, s - ha már az 1000-es és 500-as egység leszerepelt - a férfi kajak négyes is felért a csúcsra. Magyarország az éremtáblázat második helyén végzett a horvát fővárosban a tíz aranyat szerző Németország mögött.
Csillogó érmek, mosolygós lányok… – a Kovács (balra), Janics duó a poznani Eb-hez hasonlóan párosban minden távon legyôzhetetlennek bizonyult
Csillogó érmek, mosolygós lányok… – a Kovács (balra), Janics duó a poznani Eb-hez hasonlóan párosban minden távon legyôzhetetlennek bizonyult
Vágjunk is rögtön a közepébe! Elvégre, ha egy páros az Európa-bajnoki triplázás után a világbajnokságon is nyer három aranyérmet, illik, sőt szinte kötelező vele kezdeni a sort. Kovács Katalin és Janics Natasa külön kategóriát képvisel a női kajakban. A szombati 1000-es aranyérem után 500-on és 200-on sem fért fikarcnyi kétség hozzá, ki ér elsőként célba. Az 500 méteres fináléban rajt-cél győzelmet arattak lányaink, lassan már csak az a kérdés velük kapcsolatban, hány hajóval nyerik a versenyt.
"Mielőtt beálltunk a rajtgépbe, arról beszéltünk Natasával, hogy furcsa, milyen nyugodtak vagyunk - mondta az MTK kiválósága. - Megvalósítottuk, amit terveztünk, féltávnál láttam, hogy a spanyolok még tartják velünk a lépést, de nem pánikoltunk be, döbbenetesen higgadtak voltunk. Elindítottuk a hajót az utolsó kétszáznál, aztán már nem láttam senkit magam mellett." Ennyire egyszerű. Már persze, ha Kovács Katalin és Janics Natasa a főszereplők. Utóbbi a célba éréskor gyorsan oldalra nézett mindkét irányba. Aztán látta, hogy senkit nem lát (a többiek messze a háta mögött, látószögön kívül), s magasba emelte a lapátját.
Délután 200 méteren összejött az, amit mindenki sejtett előre, csak talán nem mertük kimondani, előre inni a medve bőrére. A triplázás. Kétség nem férhet hozzá: ma ez a világ leggyorsabb párosa - most már bebizonyosodott, távtól függetlenül. Célba érés után előtört belőlük az elmúlt hónapok felgyülemlett feszültsége, sikítoztak, ordítottak örömükben, Janics ugrált a hajóban. Miután a harmadik aranyérmet is a nyakába akasztották, már a könnyeivel küzdött. Tudták mindketten, teljesítették a célt, s immár túl vannak az idei megpróbáltatásokon, túl vannak ezen a tökéletes éven.
Ami a hölgyeket illeti, a hatból öt számban felállhattunk a dobogóra. Az olimpiai távon egyesben Viski Erzsébet az Eb-ezüst után vb-bronzzal gazdagodott, néhány centivel megelőzte a negyedik, kínai versenyzőt, a hat századmásodpercnyi különbséget a magyar hajó javára mérték. "Jócskán megzavart, hogy a kenusok futamát kétszer is visszalőtték, emiatt fél órán át ott keringtem a rajt körül, már teljesen elmerevedtem - mondta a tízszeres világbajnok, ám egyesben vb-n először induló versenyző. - A bronzéremnek nagyon örülök, a közepét nagyon meg kellett húznom, hogy ne maradjak le az élen haladóktól, így a hajrára nem maradt annyi erőm, mint kellett volna. Most ennyi volt bennem…"
Viskihez hasonlóan (ezúttal is elhangzott a magyar szurkolótábor, a Beé-közép "Szép volt, Böske!" buzdítása) a Paksy, Szabó Szilvia, Benedek, Bóta női négyes is a dobogó harmadik fokára állhatott fel. "Sajnos ferdén álltunk be a rajtgépbe, még éppen arról beszéltünk, hogy korrigálni kellene, ám az eddigi hosszú kivárás helyett azonnal elindították a futamot, emiatt az első ötven méteren a kormányzással foglalatoskodtunk, kétszázzal a vége előtt meg hiába akartuk megindítani a hajót, nem sikerült" - sorolta a lemaradás okait egy szuszra a vezérevezős, Paksy Tímea. "Reális eredmény született. Összességében csak kicsit vagyunk csalódottak, hiszen jobb időt mentünk, mint edzésen szoktunk" - tette hozzá Bóta Kinga, Szabó Szilvia pedig egy fontos tényezőre hívta fel a figyelmet: "Ez a négyes most enynyire volt képes. Három-négy hétig edzettünk együtt, és ez nagyon kevés. Talán már senki sem emlékszik rá, de mielőtt sorra nyertük az aranyakat, a Kovács, Szabó, Viski, Bóta négyes is évekig ezüstöt gyűjtögetett, és rengeteg munka után értünk be és csiszolódtunk össze."
Szabó Szilvia a 200 méteres távon egyéniben két Eb-arany és egy vb-bronz (2001) után begyűjtött egy vb-ezüstérmet is. Egyedül a sprinttáv specialistája, az utóbbi két világbajnokság győztese, a spanyol Teresa Portela tudta őt megelőzni, a 2001-es világbajnok kanadai Furneaux-t viszont a harmadik helyre szorította.
A 200-as döntôben szárnyalt az aranyérem felé a Kadler Viktor, Gyertyános Gergely, Beé István, Babella Balázs összetételű férfi kajak négyesünk
Férfi fronton egy arany és egy ezüst volt a vasárnapi termés. Vereckei Ákos 500 méteren az 1-es, surranópályán (csak az időeredmények összevetése alapján jutott a fináléba) kis híján meglepte a mezőnyt. Ritka, amikor ennyire szoros egy befutó, amikor ennyire kiegyenlített a mezőny: az első (az ausztrál Nathan Baggaley zsinórban harmadik vb-aranyát nyerte ebben a számban) és a hatodik versenyző (a norvég Larsen) között 0.8 másodperc különbséget mértek. Vereckei is az utolsó pillanatig harcban volt a győzelemért is, végül kissé elmerevedett, s ötödik lett. "Nem értem, mi történt velem - értékelt az 500-on ötszörös kontinensbajnok. - Az utolsó százon eléggé bekötöttem, görcsössé váltam. Összességében nem mentem rosszul, az ötödik helytől azért a vébé előtt jobbra számítottam, de az előzmények után mégis közepesre értékelem a teljesítményemet. Előzmények alatt a négyest értem. Nem akarom erre fogni az ötödik helyet, de a heti három edzés a négyessel, kizökkentett az egyes felkészülésből, utólag kiderült, sajnos feleslegesen. De jövőre már másképp lesz…"
Kolonics György elnyűhetetlen. Első világbajnoki érmét 1993-ban, vagyis 12 éve nyerte, Zágrábban hozzátett a gyűjteményéhez még kettőt. Kozmann Györggyel 1000-en rossz rajt után bronzérmesek lettek, 500-on az utolsó pillanatig az aranyért harcoltak, s rosszabb berúgás után szorultak a második helyre - három tizedes lemaradással. Ez az a távolság, amelyet araszban sem lehet már mérni. "Kár ennyivel kikapni, de két páros szám, két érem, nem rossz ez azért így" - értékelte zágrábi vb-mérlegét "Koló", aki ezzel az ezüsttel 27. vb-érmét viheti haza. Vajda Attila viszont 500 egyesben - igaz, az 1000 méter a fő száma - csak a kilencedik helyen tudott célba érni, ahogyan Angyal Zoltán szövetségi kapitány fogalmazott, "elfogyott a vébé végére".
A férfi 200-as négyes tette fel a pontot az i-re. Hihetetlenül kiélezett csatában mérkőzött meg a németekkel, kilenc századmásoperccel előbb süvített át a célvonalon a nagy riválisnál. A Kadler, Gyertyános, Beé, Babella összeállítású kvartett a poznani Eb-arany után Zágrábban is megkoronáztatott. A "centik" nem kedveztek ezzel szemben a sprinttávon a Kovács, Bozsik kenu kettesnek. A fiúk remek teljesítménnyel rukkoltak elő, de a befutó során - szinte négyes holtversenyben - lemaradtak a dobogóról, három tizedmásodperccel eveztek rosszabbat a világbajnokoknál.
Az ötödik helyre csúszott 200-on a női kajak négyes, Szabó Gabriella, Viski Erzsébet, Paksy Tímea és Patyi Melinda. Ezzel sajnos egy impozáns sorozat szakadt meg, hiszen ezt a számot a legutóbbi öt alkalommal, az 1998-as, szegedi világbajnokság óta Magyarország nyerte meg. Apropó, Szeged. Jövőre a Maty-éri pályán rendezik meg a 35. világbajnokságot. A cél kettős - az egyik könnyebben, a másik nehezebben megvalósítható: a horvátokat felülmúlni szervezésben, a németeket az éremhalmozás terén. Utóbbi lesz a nehezebb. ---- Le a képzeletbeli (piros-fehér-zöld) kalappal a magyar szurkolók előtt. Csütörtökön még csak tucatnyian buzdították versenyzőinket a selejtezők során, szombatra ez a szám már ötvenre nőtt, a vasárnapi finálékra pedig becslésem szerint legalább százötvenen-kétszázan töltötték meg a lelátó egyik teljes szektorát - no meg a hangjukkal az egész Jarunt…
Versenyzőink ugyan alulmaradtak az éremtáblán a németekkel szemben, a szurkolók nem hivatalos versenyét azonban egyértelműen mi nyertük meg. A vb végére hang nélkül maradó vezérszurkoló, idősebb Beé István is elégedett (és büszke) lehet, hiszen fia aranyérmet nyert K-4 200 méteren. Nem véletlen, hogy a versenyek végeztével - nagy örömében - a nyakába kapta Janics Natasát, aki amúgy is magával ragadó jelenség. Meg sem lepődtünk azon, hogy az 500-as arany átvétele után felinvitálta a csúcsra az osztrák és francia lányokat, majd a zene ritmusára mindenkit táncra késztetett! ---- Kovács Katalin 15 aranyéremmel minden idők legsikeresebb magyar versenyzője a világbajnokságok 1938 óta íródó krónikájában.
- Tizenöt arany az új csúcs. Mit szól hozzá? - Úgy tűnik nekem, alig pár éve volt, amikor bekerültem a felnőttválogatottba, és álmodni sem mertem volna, hogy majd egyszer én leszek a csúcstartó - mondta Kovács. - Most is furcsa, még ízlelgetem. Persze nagyon örülök neki, hogy sikerült ennyi aranyérmet nyernem, ki merem mondani, hogy büszke vagyok. De ettől még a földön maradok, semmivel sem vagyok több, mint az, aki csak kettőt nyert vagy tízet.
- Nagyon sűrű a program az ötperces rajtokkal. Figyeltem: az egyesben célba érő versenyzők még épphogy csak partra szálltak a stégnél, már szinte szólították önöket a pároshoz. Utólag visszagondolva, érdemes volt a három páros mellett dönteni, nem? A duplázás ugyanazon a távon lehetetlen missziónak tűnik… - Erre csak azt tudom mondani: semmi sem lehetetlen! ---- Motoros nyuszi Furcsa megoldás, hogy a kamerát szállító motorcsónak meglehetősen közel a versenyzőkhöz, szinte a nulladik pályán evickélt a döntők alatt. Jó néhány magyar versenyző bosszankodott is emiatt. "Még féltáv előtt kinéztem, hogy melyik ez a jó kis egység az egyesen, amelyik ennyire tartja velünk a tempót, már majdnem belehúztunk, amikor láttam, hogy nincs kitől félni" - mondta Janics Natasa. Sebaj. Olyan ez, mint az esélyeseket húzó nyúl az atlétikában.
Sztár született Kucsera Gáborral nehéz leállni beszélgetni. Az újdonsült világbajnoktól autogramokat kérnek, sorban gratulálnak neki a szembejövők, horvát lányok állnak mellé fényképezkedni. A hölgyek általános véleménye szerint ugyanis "Kucsi" nemcsak remek kajakos, hanem rendkívül jóképű is. "Megyek is gyorsan vissza a barátnőmhöz, mert megkapom a magamét!" - mondja a fényképezke-dés után. A szerencsés barátnő, reméljük, megértő lesz a vb-arany után.
Duisburgban csatáznak Pekingért A nemzetközi szövetség közzétette határozatát a pekingi olimpia kvalifikációs rendjéről, amelyet a NOB-nak terjesztett elő. A 2007-es duisburgi vb 12 olimpiai számának első hat helyezettje vívja ki majd a jogot az ötkarikás szereplésre, a fennmaradó helyekért pedig a 2008-as Eb-n harcolnak. A kajak-kenunak szánt 350 helyből 275 jár Pekingben a síkvízi, 75 a szlalomversenyzőknek. ---- Döntők 500 m Férfiak. K-1. Világbajnok: Nathan Baggaley (Ausztrália) 1:36.98, 2. Lutz Altepost (Németország) 1:37.07, 3. Adam van Koeverden (Kanada) 1:37.08, …5. Vereckei Ákos (Magyarország) 1:37.72 K-2. Vb: Ronald Rauhe, Tim Wieskötter (Németország) 1:27.58, 2. Marek Twardowski, Adam Wysocki (Lengyelország) 1:29.00, 3. Alvydas Duonela, Egidijus Balciunas (Litvánia) 1:29.35, 4. Kammerer Zoltán, Kucsera Gábor (Magyarország) 1:30.22 K-4. Vb: Fehéroroszország (Vagyim Mahnyev, Gyjamin Turcsin, Roman Pjatrusenka, Aliakszej Abalmaszov) 1:20.90, 2. Szlovákia (Michal Riszdorfer, Juraj Tarr, Andrej Wiebauer, Robert Erban) 1:20.99, 3. Olaszország (Franco Benedini, Jaka Jazbec, Luca Piemonte, Antonio Scaduto) 1:22.63, a Benkő, Kökény, Storcz, Horváth összetételű magyar egység nem jutott döntőbe
C-1. Vb: Andreas Dittmer (Németország) 1:48.41, 2. Pawel Baraszkiewicz (Lengyelország) 1:49.07, 3. Makszim Opaljev (Oroszország) 1:49.61, …9. Vajda Attila (Magyarország) 1:51.54 C-2. Vb: Christian Gille, Tomasz Wylenczek (Németország) 1:39.85, 2. Kozmann György, Kolonics Görgy (Magyarország, Atomerőmű SE, e: Szabó Attila; Csepel, e: Fábiánné Rozsnyói Katalin, Ludasi Róbert) 1:40.18, 3. Serguey Torres, Karel Aguilar (Kuba) 1:40.27 C-4. Vb: Románia (Loredan Popa, Silviu Simioncencu, Florin Popescu, Iosif Chirila) 1:30.60, 2. Fehéroroszország (Dmitrij Rabcsanka, Dmitrij Vajcsiskin, Konsztantyin Scsarbak, Alikszandr Vaucsetszkij) 1:31.91, 3. Lengyelország (Andrzej Jezierski, Michal Sliwinski, Michal Gajownik, Adam Ginter) 1:32.16, …5. Magyarország (Joób Márton, Kovács Gergely, Bozsik Attila, Sarudi Pál) 1:33.12
Nők. K-1. Vb: Nicole Reinhardt (Németország) 1:50.41, 2. Karen Furneaux (Kanada) 1:51.38, 3. Viski Erzsébet (Magyarország, BSE-ESMA, e: Simon Miklós) 1:51.57 K-2. Vb: Kovács Katalin, Janics Natasa (Magyarország, MTK, e: Fábiánné Rozsnyói Katalin; Démász-Szeged, e: Fábiánné Rozsnyói Katalin) 1:39.71, 2. Petra Schlitzer, Viktoria Schwarz (Ausztria) 1:42.46, 3. Anne Laure Viard, Marie Delaitre (Franciaország) 1:42.97 K-4. Vb: Németország (Judith Hörmann, Conny Wassmuth, Carolin Leonhardt, Katrin Wagner-Augustin) 1:31.69, 2. Lengyelország (Iwona Pyzalska, Joanna Skowron, Aneta Konieczna, Aneta Bialkowska) 1:32.44, 3. Magyarország (Paksy Tímea, MTK, e: Sztaics István, Schmidt Gábor; Szabó Szilvia, BSE-ESMA, e: Simon Miklós; Benedek Dalma, BSE-ESMA, e: Simon Miklós; Bóta Kinga, BSE-ESMA, e: Simon Miklós) 1:32.95
200 m Férfiak. K-1. Vb: Carlos Pérez Rial (Spanyolország) 35.29, 2.Tomasz Mendelski (Lengyelország) 35.70, 3. Anton Rjahov (Oroszország) 35.73, …5. Boros Gergely (Magyarország) 35.91 K-2. Vb: Dragan Zorics, Ognjen Filipovics (Szerbia-Montenegró) 32.25, 2. Alvydas Duonela, Egidijus Balciunas (Litvánia) 32.27, 3. Marek Twardowski, Adam Wysocki (Lengyelország) 32.50, …7. Sík Márton, Csamangó Attila (Magyarország) 33.45 K-4. Vb: Magyarország (Kadler Viktor, Győri VSE, e: Séra Miklós; Gyertyános Gergely, UTE, e: Séra Miklós; Beé István, Domino-Honvéd, e: Séra Miklós; Babella Balázs, Pécsi KKE, e: Séra Miklós) 30.21, 2. Németország (Jonas Ems, Björn Goldschmidt, Björn Bach, Norman Bröckl) 30.30, 3. Fehéroroszország (Roman Pjatrusenka, Aliakszej Abalmaszov, Gyjamin Turcsin, Vagyim Mahnyev) 30.57 C-1. Vb: Valentin Demjanenko (Ukrajna) 39.26, 2. Makszim Opaljev (Oroszország) 39.59, 3. Zsomart Szabatulin (Kazahsztán) 39.98. B-döntő: 2. Kolonics György (Magyarország) 41.36 C-2. Vb: Jevgenyij Ignjatov, Nyikolaj Lipkin (Oroszország) 36.98, 2. Christian Gille, Tomasz Wylenzek (Németország) 37.00, 3. Serguey Torres, Karel Aguilar (Kuba) 37.24, 4. Kovács Gergely, Bozsik Attila (Magyarország) 37.35 C-4. Vb: Oroszország (Alekszandr Kovaljov, Alekszandr Kosztoglod, Roman Krugljakov, Makszim Opaljev) 33.87, 2. Csehország (Petr Prochazka, Petr Fuksa, Petr Netusil, Jan Brecka) 34.02, 3. Fehéroroszország (Aliakszandr Kurliandcsik, Aliakszandr Zsukovszkij, Sziamon Szapanenka, Aliakszandr Bahdanovics) 34.13, …9. Magyarország (Sáfrán Mátyás, Joób Márton, Kronecker Gábor, Balázs Gábor) 35.95
Nők. K-1. Vb: Teresa Portela (Spanyolország) 40.76, 2. Szabó Szilvia (Magyarország, BSE-ESMA, e: Simon Miklós) 41.04, 3. Karen Furneaux (Kanada) 41.54 K-2. Vb: Kovács Katalin, Janics Natasa (Magyarország, MTK, e: Fábiánné Rozsnyói Katalin; Démász-Szeged, e: Fábiánné Rozsnyói Katalin) 37.10, 2. Teresa Portela, Jana Smidakova (Spanyolország) 38.01, 3. Birgit Fischer, Fanny Fischer (Németország) 38.13 K-4. Vb: Németország (Carolin Leonhardt, Nicole Reinhardt, Judith Hörmann, Katrin Wagner-Augustin) 35.15, 2. Lengyelország (Iwona Pyzalska, Malgorzata Czajczynska, Joanna Skowron, Beata Sokolowksa-Kulesza) 36.11, 3. Spanyolország (Isabel Garcia, Ana Varela, Jana Smidakova, Teresa Portela) 36.19, …5. Magyarország (Paksy Tímea, Szabó Gabriella, Patyi Melinda, Viski Erzsébet) 36.51