Az időjárás játszotta a főszerepet tegnap Helsinkiben a világbajnokság negyedik napján. A korábbi hideg napok után váratlan melegre ébredtek a versenyzők, délben 25 fok fölé emelkedett a hőmérséklet - hogy aztán néhány órával később viharos széllel és felhőszakadással megérkezzen a hideg& Az időrend felborult, néhány számot másik napra tettek át.
A világbajnokság negyedik napjának esti versenyeit kis híján elmosta a szakadó esô, ám végül kétórás kényszerszünetet követôen folytatódtak a küzdelmek – igaz, a technikai számok döntôit elhalasztották
A világbajnokság negyedik napjának esti versenyeit kis híján elmosta a szakadó esô, ám végül kétórás kényszerszünetet követôen folytatódtak a küzdelmek – igaz, a technikai számok döntôit elhalasztották
Délelőtt is erős, kavargó szél tette kiszámíthatatlanná, olykor igazságtalanná a küzdelmet, a gerelyhajítók rendre szektoron kívülre küldték a gerelyt, a távolugrók nem tudták, hova jön ki az utolsó lépésük, a futószámokban hol hátszél, hol ellenszél fújt. A váratlan meleg ugyancsak fejbe vágta a versenyzőket, ennek ellenére az időjárásra különösen érzékeny Vaszi Tünde könnyedén jutott be a távolugrás döntőjébe. Első kísérletére ellenszélben (!) 662 centimétert ért el, ennél csak hárman ugrottak nagyobbat (hátszéllel). A világbajnok olasz Fiona May 651 centiméterrel kiesett.
Lesz-e újabb világcsúcs?
Biztosan telt ház lesz a mai napon! Egyrészt ma rendezik a nôi rúdugrás döntôjét, amelyben Jelena Iszinbajeva világrekordot javíthat, másrészt finn aranyra számít a közönség. A gerelyhajító Tero Pitkämäkinak le kell gyôznie az orosz világbajnokot, Szergej Makarovot és a norvég olimpiai bajnokot, Andreas Thorkildsent.
Számunkra a legérdekesebb a nôi távolugrás fináléja lesz Vaszi Tündével (képünkön) és a tízpróbázók versenyének második napja Zsivoczky Attilával. A kalapácsvetés selejtezôjében Orbán Éváért szoríthatunk, a fiatal versenyzônek egyéni csúcsot, 70 métert kellene dobnia a biztos továbbjutáshoz.
"Nagyon örülök, mert ma különösen nehéz volt versenyezni - mondta Vaszi a selejtező után. - Ôrült, kavargó szél fújt, nem lehetett kiszámítani. A hirtelen meleg is megviselt mindannyiunkat, mindenki szenvedett, én alig vonszoltam magam. Szerencsém volt az első kísérletemnél, hiszen az ellenszélben alig értem oda a deszkához, így nagyon meglepődtem, hogy 662-ig szálltam. Másodszorra jó hátszelem volt, de két centit beléptem. A harmadik kísérletemet kihagytam, tudtam, hogy döntős vagyok, és úgy éreztem, ha megszakadok, akkor sem javítok."
Horváth Gergelynek nem volt szerencséje. Az ő gerelyét nem vitte ugyan oldalra a szél, de legjobbjával, a 72.33 méterrel nem jutott döntőbe. Erre a legkorábban kezdődő selejtezőre harmincezren voltak kíváncsiak, ami nem véletlen, hiszen indult a hazaiak reménysége, Tero Pitkämäki. A világranglista-vezető 82.21 méterrel másodikként került a fináléba.
Délután is tömve volt a stadion, ám a döntők kezdetekor a felhőszakadás miatt két órán keresztül állt a verseny. A nézők jelentős része ennek ellenére nem mozdult. Nyilván megszokták az ilyesmit. A versenyzők a lelátók alatti termekben vártak, a 100 méteres gátfutás első futama már lement, a többiek kénytelenek voltak újra bemelegíteni. Először 15 perces halasztásról volt szó, de a vihar csak erősödött. Amikor villámlani kezdett, a Seiko lekapcsolta a berendezéseit. Másfél órával később született meg az a döntés, hogy a női diszkoszvetés fináléját két nappal elhalasztják, a férfi hármasugrás selejtezőjét és a kétszáz elődöntőit ma rendezik. Újratesztelték a technikai berendezéseket, feltörölték a pályát, s folytatódott a küzdelem.
A férfi akadályfutókat a vizes pálya feltehetőleg nem zavarta, inkább az izgathatta a kenyaiakat, hogy visszaszerzik-e az aranyérmet. Egy kenyaitól, aki már katari színekben versenyez… A tokiói világbajnokság (1991) óta e szám aranyérme az övék volt, egészen addig, amíg két évvel ezelőtt a nemzetiséget váltó Stephen Cherono, új nevén Szaif Szaid Sahin, nem "vitte magával" a győzelmet. A világcsúcstartó legyőzésére persze kevés volt az esély, még akkor is, ha a kenyaiak csapatát az olimpiai bajnok és párizsi ezüstérmes Ezekiel Kemboi vezette.
Az iram nem volt gyors. A futók inkább egymásra figyeltek, olykor veszekedtek. A táv elején a marokkói Brahim Bulami "igazított egy kicsit" Kipkemboion, mire ő hátrafordulva az ujjával megfenyegette. Ennyit a tempóról. Három körrel a cél előtt is csak annyi volt a változás, hogy gyorsult az iram, de mindenki a másikra várt, senki sem akart kezdeményezni. Vitatkozásra, veszekedésre volt idő, senki előtt sem maradt titok, hogy Sahin és Kemboi nincs jó viszonyban. Az utolsó körben dőlt el a verseny, a páros kivált a többiek közül, Sahin menekült Kipkemboi elől. Mindketten vicsorítottak, mindketten nehezen futottak, s a sorrend közöttük nem változott. Sahin 8:13.31 perccel védte meg a címét, a bronzérem Kiprutónak jutott.
A női 800 méter mezőnyéből hiányzott a brit olimpiai bajnok Kelly Holmes, a címvédő mozambiki Maria Mutola pedig sérülésekkel küszködve készült, így hosszú idő után először nem ő volt a favorit. A csengőnél mégis ő futott az élen, de hiába próbált gyorsítani, a többiek vele mentek. A nyakán a kubai Zulia Calatayud lihegett, belülről pedig (micsoda hiba!) az orosz Tatjana Andrianova előzte meg. A célegyenesbe azonban szinte egyvonalban érkeztek. A kubai lány volt az, aki kivált a többiek közül, s fölényesen szerezte meg a világbajnoki címet (1:58.82). Mutola leszorult a dobogóról.
Férfi 400 méteres gátfutásban az egyes pályán rajtolt az év felfedezettje, Kerron Clement. Az idén a világranglistát 47.24 másodperccel vezető amerikai az elődöntőben meggondolatlanul futott, s ideje alapján került e kedvezőtlen helyre. Hosszú lábaival az éles kanyarban nem sok jóra számíthatott. Az előtte rajtoló olimpiai bajnokot, Félix Sánchezt hősként ünnepelte a közönség, hiszen a szakértő nézők pontosan tudták, hogy a dominikai lábfejében eltört egy csont. Az elődöntőben a legjobb időt elérő amerikai Carter James (47.78) a hármason futott, a mögötte 47.84-gyel célba érkező panamai Bayano Kamani az ötös pályát kapta. És ki győzött? Az amerikai Bershawn Jackson, aki az idén már szintén futott 48 másodpercen belül. Ezúttal magabiztosan, jó ritmusban gátazott, és nagy egyéni csúccsal (47.30) lett első. Clement az utolsó gátat megint aprózva vette, lecsúszott a dobogóról, Sánchez pedig az első gát után, fájdalomtól eltorzult arccal feladta a versenyt.
A MAI MÛSOR 9.05: tízpróba, 110 m gát (Zsivoczky Attila). 9.50: férfi 110 m gát, előfutamok.10.10: tízpróba, diszkosz A (Zsivoczky Attila). 10.15: férfi hármas selejtezők. 11.00: női 200 m, előfutamok. 11.35: tízpróba, diszkosz B. 12.00: női 400 m gát, előfutamok. 12.45: férfi 200 m elődöntők. 13.00: női kalapács, selejtező A (Orbán Éva). 13.25: tízpróba, rúd (Zsivoczky Attila). 14.30: női kalapács, selejtező B. 16.30: tízpróba, gerely A. 17.10: női rúd, döntő. 17.35: női távol, döntő (Vaszi Tünde) 17.40: férfi 200 m, elődöntők. 17.45: tízpróba, gerely B. 18.15: női 100 m gát, elődöntők. 19.00: női 400 m, döntő. 19.15: férfi 400 m, elődöntők. 19.20: férfi gerely, döntő. 19.45: tízpróba, 1500 m (Zsivoczky Attila). 20.15: női 5000 m, előfutamok (Kálovics Anikó). 21.10: férfi 1500 m, döntő
A DÖNTÔK TOVÁBBI PROGRAMJA. Csütörtök. Férfiak: 200 m, rúd, hármas. Nők: 100 m gát, diszkosz. Péntek. Férfiak: 400 m, 110 m gát, 50 km gyaloglás. Nők: 200 m, kalapács. Szombat. Férfiak: maratoni, távol, 4x100 m. Nők: 5000 m, 400 m gát, súly, 4x100 m. Vasárnap. Férfiak: 800 m, 5000 m, magas, 4x400 m. Nők: 1500 m, maratoni, gerely, 4x400 m
Éremtáblázat
Ország
A
E
B
Egyesült Államok
4
2
–
Etiópia
2
2
1
Svédország
2
–
1
Fehéroroszország
1
2
–
Jamaica
1
2
–
Oroszország
1
1
2
Kuba
1
1
–
Ecuador
1
–
–
Katar
1
–
–
Litvánia
1
–
–
Uganda
1
–
–
Kenya
–
1
3
Franciaország
–
1
1
Spanyolország
–
1
1
Észtország
–
1
–
Hollandia
–
1
–
Marokkó
–
1
–
Németország
–
–
2
Ghána
–
–
1
Japán
–
–
1
Lengyelország
–
–
1
Portugália
–
–
1
St. Kitts és Nevis
–
–
1
---- Tízpróbában egy évben kétszer, legfeljebb háromszor lehet kimagasló teljesítményt nyújtani. A versenyzők talán mindenkinél keményebben készülnek az év nagy versenyére, amelyen aztán két napig küzdenek egymással. A kazahok olimpiai és világbajnoki bronzérmese, Dmitrij Karpov valószínűleg mindent megtett azért, hogy az idén előrébb lépjen, ám az idegein nem tudott uralkodni: az első számban, száz méteren kétszer is kiugrott, így mielőtt elkezdte volna, be is fejezte a versenyt.
A kavargó szél a tízpróbázók küzdelmébe is beleavatkozott. Míg az első futamban induló cseheket, Roman Sebrlét (10.91) és Tomás Dvorákot (10.94) csupán 1.2 méteres hátszél segítette, az utolsóban 3.2 méteres fújt. Itt rajtolt az olimpiai második Clay Bryan (10.43) és Zsivoczky Attila (10.90).
Zsivocky tehát jól kezdett, de amit a szél százon adott, azt a távolban visszavette: a debreceni versenyző 720 centiméter körüli ugrással kezdett, ám egy hajszállal belépett. Másodikra biztonságit (703) ugrott, harmadszorra úgy 750-ig szállt, de ismét piros zászlót kapott. "Ugyanúgy jártam, mint az év elején Götzisben - bosszankodott -, csak egy érvényes ugrásom volt. Na nem baj, most már előre nézek, remélem, a nap végén jobb hírekkel szolgálhatok."
A legmesszebbre Sebrle (786) repült, de még mindig Bryan (754) állt az élen. A súlylökés nem változtatott kettejük helyzetén, Zsivoczky viszont 15.72 méteres teljesítménnyel a 16. helyről a hetedikre jött fel.
Következett a magasugrás, amelyben még előrébb léphetett. De leszakadt az ég. Az nem lett volna baj, ha esik, hiszen az mindenkinek hasonlóan rontja az eredményeit, de akkor jött a felhőszakadás, amikor Zsivoczky fő ellenfelei már eljutottak legjobbjukig, s neki kellett volna szépen, egyre magasabbra és magasabbra jutva gyűjtögetnie a pontokat. Úgy százzal többet, mint amenynyit ellenfelei elkönyvelhettek. Ám az ég elsötétült, és leállították a versenyt. Ekkor 206 centiméteren tartottak, ezen a magasságon Sebrle, Zsivoczky és Drozdov jutott át.
Két órával később 209 centiméteren folytatódott a verseny. Kezdőmagasságnak ez kicsit sok. És mégis: Pogorelov elsőre átjutott a léc felett. Sebrle háromszor verte. Zsivoczky két rontott ugrás után sikeres volt, ami önmagában is barvúr. A 212 centiméteren kétszer ismét hibázott, harmadszorra ez is megvolt. A 215 pedig elsőre! Mintha nem is lett volna kétórás szünet… Az egész stadion őt ünnepelte. Még a 218 centiméteren is jó kísérletei voltak. Ahogy várható volt, feljött az ötödik (3482) helyre.
A 400 métert már ismét esőben futották, Zsivoczky 350 méterig remekül ment, de ott mintha ólmot öntöttek volna a lábába (49.29). "Az eső után úgy mentem vissza a pályára, hogy 215-öt kell ugranom. Nem mondom, a harmadik kísérleteim előtt volt bennem egy kis bizonytalanság, de örülök, hogy sikerült ekkorát ugranom. A távol még mindig bosszant. A négyszáz métert is elszúrtam, fél másodperccel gyorsabb volt az első kétszáz, mint kellett volna, így a célegyenesben teljesen elzsibbadtam. Nem tudom, miért rohantam, egyszerűen jólesett." Az élre a szám után Clay került (4527). ---- Bár az amerikai csapatban őrségváltás zajlik, egy-két nagy öreg még tagja a válogatottnak. A 110 méteres gátfutó Allen Johnson tíz évvel ezelőtt nyert először világbajnokságot, s azóta csak a sevillai aranyat engedte át másnak. Most tehát ötödik világbajnoki címét szerezheti meg. - Ötödik világbajnoki arany…, hm, …ez nagyon jól hangzik - mondta. - De nagyon nehéz lesz, mert sokan futottak jó időt az idén. Többször megismételni ugyanazt nem könnyű, sőt egyre nehezebb.
- Az utóbbi hetekben kisebb sérüléssel küszködött. - Lausanne-ban begörcsölt a vádlim, ami igazából nem jelent sérülést, de ha az ember nem vigyáz, pórul járhat. Ezért nem indultam el végül sem ott, sem a római Golden League-viadalon. Hazamentem, otthon teljes értékű edzéseket végeztem, most egészséges vagyok, és bizakodom. - Mit érzett, amikor a francia Ladji Doucoure 12.97 másodpercet futott? - Hogy ez igazán jó eredmény. De nem sokkolt. Előzőleg Párizsban 13.02 másodperccel előzött meg, s az öt századmásodperc nem nagy különbség. Azt hiszem, itt ennél is gyorsabban futhat.
- És az olimpiai bajnok Liu Hsziang? - Nagyon gyors, de nem ő a fő riválisom. Azt hiszem, legalább negyven ellenfelem van. Ez ugyanis világbajnokság. Aki egy ellenfélre összpontosít, nagyot hibázik. Új sztárok jelenhetnek meg, a régiek feltámadhatnak, a meglévők hozhatják magukat. - Az idén nagyon sűrű a mezőny. - Ez teszi igazán izgalmassá a versenyt. Ezért kíváncsiak anynyian a 110 gát döntőjére.
- Tavaly Athénban elesett a középdöntőben, Liu Hsziang lett az olimpiai bajnok. Ez jobban ösztönözte az idén, vagy túllépett a történteken? - Egy kicsit ez is, az is igaz. Amikor az ember hibázik, a következő évben bizonyítani akar. De nekem már nem kell bizonyítanom. Mégis, hazudnék, ha azt mondanám, hogy nem jutott többször is eszembe az esés. Igazán azonban az motivál, hogy szeretnék ötödször is világbajnok lenni. Úgy tudom, futószámban ez még senkinek sem sikerült. Ezért jöttem.
- A csapat egyik legidősebb, legtapasztaltabb tagjaként milyen tanácsot adna a fiatalabbaknak? - Nem is tudom. Talán azt, hogy pontosan úgy versenyezzenek, mint ahogyan ide kijutottak. Nem hiszek a tapasztalatban. Nem hiszem, hogy az a győzelem titka. Sokan rögtön azután lesznek elsők, hogy feltűnnek. Ha valaki felkészült a győzelemre, aranyérmes lehet, mindegy, hogy ez az első vagy az ötödik fellépése. Meggyőződésem, hogy a tapasztalat olyan valami, amiről az újságírók szeretnek beszélni. ---- A rúdugrásnál egy vasdarab is leesett a léccel
A rúdugrás a legveszélyesebb atlétikai versenyszám, erről a nézők maguk is meggyőződhettek. Bár a leérkezőmatracok ma már olyan nagyok, hogy elképzelni is nehéz, miként lehet melléjük esni, Liu Fej-liangnak a selejtezőben sikerült a "bravúr". Szerencséjére a szivacs mellett egy műszertároló doboz is volt, amelyet puha anyaggal borítottak, s a kínai versenyző félig ezen landolt. Onnan a versenybíró műanyag székére pottyant, az ijedtségen kívül nem lett semmi baja. A következő ijesztő jelenet viszont a sportszergyártó cég hibájából adódott, bár az is lehet, hogy rosszul szerelték össze a léctartó állványt.
A B-csoport selejtezőjében 545 centiméter volt a magasság, amikor a finn Matti Mononen felülről esett a lécre. De nem csak azt vitte magával, a fémből készült léctartó kar is lezuhant - szerencsére nem a versenyzőre esett. A versenyt ilyen körülmények között folytatni nem lehetett, a megoldásról rövid és heves vita bontakozott ki. Szerencsére volt szakértő a pályán, Szergej Bubka, az IAAF tanácsának tagja személyében. A hatszoros világbajnok látva, hogy az A-csoport tagjai már túljutottak az 560 centiméteren, amellett érvelt, hogy ők fejezzék be a versenyt, a selejtezőszintet vigyék le 575-ről 560 centiméterre, s a B-csoport tagjai a megürült pályán folytassák versenyzésüket.
"Nem lenne igazságos - mondta Bubka -, ha a B-csoportba soroltaknak meg kellene várniuk, amíg a többiek eljutnak 575 centiméterig. Nem lehet órákon át melegíteni és aztán versenyezni." Az A-csoport tagjai örömmel fogadták a hírt, a másik társaság tagjainak még így is nehézséget okozott a folytatás, hiszen a nekifutásukat újra ki kellett mérniük, ismét "be kellett lőniük" a pályát. "Egy biztos - vonta le a következtetést a német fedett pályás világbajnok, Tim Lobinger -, ezt a rúdugróállványt nem német mérnökök tervezték…"
---- Döntők Férfiak. 3000 m akadály. Vb: Szaif Szaid Sahin (Katar) 8:13.31, 2. Ezekiel Kemboi (Kenya) 8:14.95, 3. Brimin Kipruto (Kenya) 8:15.30, 4. B. Bulami (Marokkó) 8:15.32, 5. S. Vroemen (Hollandia) 8:16.76, 6. A. D. Jiménez (Spanyolország) 8:17.69, 7. P. K. Koech (Kenya) 8:19.14, 8. B. Tahri (Franciaország) 8:19.96. 400 m gát. Vb: Bershawn Jackson (Egyesült Államok) 47.30, 2. James Carter (Egyesült Államok) 47.43, 3. Daj Tameszue (Japán) 48.10, 4. K. Clement (Egyesült Államok) 48.18, 5. N. Keita (Franciaország) 48.28, 6. L. J. van Zyl (Dél-Afrika) 48.54, 7. B. Kamani (Panama) 50.18, F. Sánchez (Dominikai Köztársaság) feladta. Tízpróba (az állás öt szám után): 1. Clay (amerikai) 4527 (10.43, 754, 16.25, 200, 47.78), 2. Sebrle (cseh) 4513 (10.91, 786, 16.29, 206, 48.62), 3. Rahnu (észt) 4404 (10.59, 736, 15.79, 203, 48.58), 4. Pogorelov (orosz) 4344 (10.86, 749, 15.90, 209, 50.58), 5. Zsivoczky Attila (magyar) 4330 (10.90, 703, 15.72, 215, 49.29), 6. Duibi (tunéziai) 4216 (10.67, 743, 12.85, 194, 47.04), 7. Dvorák (cseh) 4212 (10.94, 731, 15.95, 200, 50.34), 8. Ojaniemi (finn) 4198 (10.67, 757, 14.95, 191, 50.29)
Nők. 800 m. Vb: Zulia Calatayud (Kuba) 1:58.82, 2. Maszna Benhasszi (Marokkó) 1:59.42, 3. Tatjana Andrianova (Oroszország) 1:59.60, 4. M. Mutola (Mozambik) 1:59.71, 5. M. Martínez (Spanyolország) 1:59.99, 6. L. Cszsao (Oroszország) 2:00.25, 7. Sz. Cserkaszova (Oroszország) 2:00.71, 8. H. Clark (Egyesült Államok) 2:01.52