Hétfő délután eső várta a stadionba érkező versenyzőket, ám sem ez, sem a hideg nem látszott meg az eredményeken. Még a magasugrók és a kalapácsvetők is kiemelkedő teljesítményt nyújtottak. Ebben a két számban lépett pályára magyar versenyző, elsőként a kalapácsvető Pars Krisztián. A Dobó SE versenyzője 76.21 méterrel kezdett, másodszorra megcsúszott a körben, és a hálóba vágta a kalapácsot, harmadszorra 77.26 métert dobott. Hetedikként került a nyolcas döntőbe, amelyben 78.03 méterre javította eredményét, de előrébb nem lépett.
Kajsa Bergqvist tíz éven keresztül nem tudott szabadtéri világversenyt nyerni, habár mindig közel járt ehhez – Helsinkiben aztán fölért a csúcsra, mi több, a világcsúcshoz sem hiányzott sok
Kajsa Bergqvist tíz éven keresztül nem tudott szabadtéri világversenyt nyerni, habár mindig közel járt ehhez – Helsinkiben aztán fölért a csúcsra, mi több, a világcsúcshoz sem hiányzott sok
"Örülök, hogy a nyolc közé kerültem, de jobb eredményre számítottam - mondta Pars. - A technikámmal gondok voltak ezen a napon, s hiába küzdöttem, nem tellett ennél többre." A dobogó első két fokáért a fehéroroszok háziversenyt vívtak. A második sorozat után Vagyim Gyevjatovszkij 80.45 méterrel vezetett, Ivan Tyihonnak nem volt érvényes kísérlete. A címvédő mégsem fogta vissza magát, harmadik dobásával (80.97) átvette a vezetést. Nem sokáig örülhetett, Gyevjatovszkij 82.60 méterrel válaszolt. Tyihon sem hagyta magát, ő is javított, 83.89 méteres világbajnoki csúccsal győzött.
"Ez a verseny nem úgy sikerült, ahogyan elterveztem - magyarázta Tyihon. - Arra készültem, hogy megjavítom a világcsúcsot, csalódott vagyok, hogy nem sikerült. Pedig úgy érzem, ma bennem volt a rekord."
Kajsa Bergqvist egyáltalán nem volt szomorú, pedig ő is közel járt ahhoz, hogy csúcstartó legyen. A svéd magasugró 202 méterrel lett első, s bár elsírta magát, amikor utolsó ellenfele is kiesett, volt ereje ahhoz, hogy 210 centiméterre tetesse a lécet. A világcsúcsmagasságon két igen biztató kísérletet tett.
"Azért folytak a könnyeim, mert végre-valahára megnyertem egy nagy versenyt - így Bergqvist. - Tíz éve tartozom az élvonalba, sok jó helyezésem volt, de mindig valaki mögött végeztem. No és nem volt könnyű tavaly sérülés miatt a tévén nézni a többieket." Győrffy Dóra 189 centiméterig jutott, idei legjobbját, a 193 centimétert leverte, de nagyon boldog volt.
"Három és fél évvel ezelőtt voltam ezüstérmes a fedett pályás Európa-bajnokságon, azóta sérüléseken, műtéteken estem át. Nem kerültem ugyan az első nyolc közé, de elmondhatatlanul jó érzés újra ott lenni a többiek között" - mondta.
A szám ezüstérmese az idén feltűnt amerikai Chaunte Howard lett, aki látványosan jutott át a két méter felett.
A női akadályfutás először szerepelt a műsorban, s a hölgyek szerettek volna kitenni magukért. Világcsúcsiramban kezdték a versenyt, aminek az lett a vége, hogy a táv elején vezető hármasból csak egy futó szerzett érmet. Az ugandai Docus Inzikurué viszont az arany lett. Az eleinte vele tartó 157 centiméter magas orosz, Jelena Zadorozsnaja hiába futott jól, a vizesárkok vételénél mindig visszaesett, s végül hatodik lett. A lengyel Wioleta Janowska még hamarabb kimerült, s a mezőny végén ért célba. Az orosz Jekatyerina Volkova okosan osztotta be az erejét, ő szerezte meg az ezüstérmet, a bronzérmes Jeruto Kiptum Kenyából érkezett.
"Boldog vagyok, hogy én nyertem Uganda első világbajnoki aranyát - mosolygott Inzikuru. - Korábban a térdem sérült volt, de szerencsére indulhattam. Nem arra készültem, hogy végig én vezetem a versenyt, de így alakult."
Williams gyôzelme meglepetés volt
Női száz méteren nehéz volt fogadni a későbbi győztesre. Igaz, a ranglistát a bahamai Chandra Sturrup 10.84 másodperccel toronymagasan vezette, de a Golden League-viadalokon a francia Christine Arron volt veretlen. Az olimpián ezüstérmes amerikai, Lauryn Williams 10.91-es idővel érkezett Helsinkibe, a 200 méter athéni bajnoka, Veronica Campbell pedig duplázásra készült. A világbajnokság előtt csak egyszer lépett pályára a fehérorosz Julija Nyesztyerenko, év elején 11.47-et futott. Ez azonban semmit sem jelentett, edzője szerint olimpiai formában érkezett Helsinkibe. Hogy ez igaz, azt már az előfutamban bemutatta (11.18), az elődöntőben pedig 11.10 másodperccel ért célba. Igaz, csak harmadik lett, Williams (11.03) és Sturrup (11.09) megelőzte őt. A másik elődöntőt Arron fölényesen (10.96) nyerte meg.
A döntőt azonban a francia futónő a rajtnál elvesztette. Ellenfeleinél lassabban reagált a startpisztolyra, s hiába jött fel a táv végén, Lauryn Williamset (10.93) és Veronica Campbellt (10.95) nem sikerült befognia. A leggyorsabban egyébként Sturrup rajtolt, neki mégis csak a negyedik hely jutott.
"Jobb érzés világbajnoknak lenni, mint amiről álmodtam - nevetett Williams. - Az eső egyáltalán nem zavart, jó volt a rajtom, és utána jól futottam, ennyi az egész."
Pályára lépnek a tízpróbázók Ma megkezdik küzdelmüket a tízpróbázók, s közöttük lesz Zsivoczky Attila (képünkön), aki ebben az idényben három nagy versenyen - Götzisben, Arles-ban és az Európa-kupán - is a második helyen végzett, s negyedik a világranglistán. A szám esélyese a cseh világcsúcstartó, Roman Sebrle, aki eddig még sohasem nyert világbajnokságot, most viszont a korábbiaknál könynyebben megteheti.
A mezőnyből ugyanis hiányzik az amerikai címvédő, Tom Pappas, Sebrle honfitársa, Tomás Dvorák pedig nem remekelt ebben az évben. Indul az athéni ezüstérmes, az amerikai Brian Clay, s számolni kell az észt Kristjan Rahnuval. Vaszi Tünde is pályára lép, női távolugrásban a selejtezőszint 665 centiméter. A nap két legérdekesebb számának a férfi 3000 méteres akadályfutás és a 400 méteres gátfutás ígérkezik. Előbbiben a címvédő Szaif Szaid Sahin, utóbbiban a fiatal Kerron Clement a favorit.
A keddi műsor 10.30: férfi gerely selejtező A (Horváth Gergely). 10.30: tízpróba, 100 m (Zsivoczky Attila). 11.10: férfi rúd, selejtezők. 11.20: férfi 200 m, előfutamok. 11.45: tízpróba, távol (Zsivoczky Attila). 12.05: férfi gerely, selejtező B. 12.50: férfi 400 m, előfutamok.13.15: női távol, selejtezők (Vaszi Tünde). 13.40: tízpróba, súly (Zsivoczky Attila). 16.30: tízpróba, magas (Zsivoczky Attila). 17.35: női diszkosz, döntő. 17.40: női 100 m gát, előfutamok. 18.25: férfi 200 m, középdöntők. 19.00: férfi 3000 m akadály, döntő. 19.00: férfi hármas, selejtezők. 19.25: női 800 m, döntő.19.40: tízpróba, 400 m (Zsivoczky Attila). 20.25: férfi 400 m gát, döntő
A DÖNTÔK TOVÁBBI PROGRAMJA Szerda. Férfiak: 1500 m, gerely, tízpróba második nap. Nők: 400 m, rúd, távol. Csütörtök. Férfiak: 200 m, rúd, hármas. Nők: 100 m gát. Péntek. Férfiak: 400 m, 110 m gát, 50 km gyaloglás. Nők: 200 m, kalapács. Szombat. Férfiak: maratoni, távol, 4x100 m. Nők: 5000 m, 400 m gát, súly, 4x100 m. Vasárnap. Férfiak: 800 m, 5000 m, magas, 4x400 m. Nők: 1500 m, maratoni, gerely, 4x400 m
Éremtáblázat
Ország
A
E
B
Egyesült Államok
3
1
–
Etiópia
2
2
1
Svédország
2
–
1
Fehéroroszország
1
2
–
Jamaica
1
2
–
Oroszország
1
1
1
Ecuador
1
–
–
Litvánia
1
–
–
Uganda
1
–
–
Franciaország
–
1
1
Spanyolország
–
1
1
Észtország
–
1
–
Hollandia
–
1
–
Kuba
–
1
–
Kenya
–
–
2
Németország
–
–
2
Ghána
–
–
1
Lengyelország
–
–
1
Portugália
–
–
1
St. Kitts és Nevis
–
–
1
---- Évtizedek óta zajlik a hosszútávfutószámokban az etióp-kenyai küzdelem, s a mérleg nyelve az utóbbi időben az etiópok javára billen. Helsinkiben férfi 10 000 méteren a kenyaiaknak esélyük sem volt arra, hogy visszaszerezzék ebben a számban az első helyet, pedig négy éve Edmontonban már volt egy sikeres próbálkozásuk. Előzőleg az etióp Haile Gebrselassie sorozatban négyszer nyerte meg a tízezret, de míg egy évtizede egyedül vette fel a harcot az egymást segítő kenyaiakkal, Edmontonban már az etiópok is négyen voltak. Ott mégis a kenyai Charles Kamathié lett az aranyérem. Két éve Párizsban teljes volt az etióp siker, mindhárom érmet megszerezték. Ekkor azonban már Gebre helyett Kenenisa Bekele (262) állhatott a dobogó legfelső fokára. A fiatal futónak sokan Helsinki előtt is postázták volna az aranyat, s ő ki is érdemelte a bizalmat. Bár ezúttal új, eddig tőle nem látott taktikát alkalmazott.
A hűvös idő, de még az eső is kedvezett a futóknak, mégis hamar nyilvánvalóvá vált, senki sem tör a világrekordra. Bekeléék annyira lassan kezdtek, hogy a japán Omori Terukazu egy kör után úgy gondolta, elfut a mezőnytől. Csakhogy a többiek nem izgatták magukat, láttak már ilyet eleget, csak kissé gyorsítva hozták be a lemaradásukat. Két kilométer után gyorsult az iram, szét is húzódott a mezőny, de Bekele ekkor még a közepén utazott. A másik két etióp, Sileshi Sihine és Dinkesa Negera diktálta a tempót.
Féltávnál a katari Nicholas Kemboi iramodott meg, s erre már a címvédő is válaszolt: följött a negyedik helyre. Némi huzavona után ismét etióp futott az élen, mögöttük tolongtak a többiek, és még mindig tízen voltak a vezető bolyban. A kenyaiak azonban elvesztették egymást, miközben az etiópok összedolgoztak.
Bekeléék hat körrel a cél előtt látták elérkezettnek az időt, s robbantottak. A világcsúcstartó robogott elől, majd hátra-hátra nézett, ellenőrizendő, jönnek-e a társai. Ám nem csak ők követték, az ellenfelek is. Sőt a kenyaiak indultak meg, de ők is hiába. A lüktető iram ellenére a vezető boly kilenctagú maradt. Óriási helyezkedés közben mindenki csak a társait leste, s lassan belenyugodtak abba, hogy az utolsó körben dől el az érmek sorsa. Csengetésnél a három etióp megiramodott, a kenyai Moses Mosop közöttük, bezárva futott. Bekele könnyedén húzott előre, de nem hagyta magára honfitársait, sorfalat alkotva próbálták akadályozni a kenyait. Az utolsó kétszázon vált egyénivé a verseny, Bekele futott a győzelem felé, a második helyet Sihine szerezte meg, Mosopnak a harmadik jutott.
"Nem indulok ötezer méteren - erősítette meg a célban Bekele a híreszteléseket. - Hiába számít mindenki arra, hogy duplázom, fáradt vagyok, nem akarok még egy számban rajtolni." Az lehet, hogy futni nem fog még egyszer Helsinkiben, de elutaznia is nehéz lesz. A pletykák szerint ugyanis az etióp csapat vezetőinél van az útlevele, akik nem adták fel a reményt, hogy jobb belátásra bírják.
---- Akár egy kezdő, úgy aprózta a lépéseit az utolsó gátak előtt Kerron Clement a 400 méteres gátfutás előfutamában és elődöntőjében. A riválisoknak mégsem volt kedvük nevetni, mert a 19 éves fiú, aki 47.24 másodperccel vezeti az idei világranglistát, ezzel az ügyefogyott hibával is 48.89, illetve 48.49 másodpercet futott. És ha valaki megszámolta a lépéseit, meglepődött, a két utolsó gát között még így is csak tizenöt lépést tett. Annyit, amennyivel sokan alig érnek el az egyik gáttól a másikig.
- Valóban ez a gyengém, az utolsó száz méteremen javítanom kell - válaszolta a képességeit firtató kérdésre az amerikai futó. - Az erősségem az első kétszáz méter, az, hogy gyors vagyok. - Télen fedett pályán óriási meglepetésre 44.57 másodpercre javította Michael Johnson négyszáz méteres világrekordját. Fel sem vetődött, hogy Helsinkiben síkon induljon? - Nem, én gátas vagyok. A téli szezon csak a felkészülésemet szolgálta. No és indulnom kellett az egyetemi versenyeken.
- Az idén még csak másodéves volt, mégis bejelentette, hogy a jövőben profiként versenyez, ami azt jelenti, nem indulhat az egyetem színeiben. Ehhez mit szóltak a társai és az edzője? - Egyetértettek a döntésemmel, ők is azt szeretnék, ha töretlenül fejlődnék. - Édesanyjával hét évvel ezelőtt költöztek Trinidadból az Egyesült Államokba. Miért? - A nagymamám már húsz éve itt élt, és a mamám úgy gondolta, itt jobb iskolákba járhatok. - Tavaly felvette az amerikai állampolgárságot. - Nagyon nehéz volt eldöntenem, melyik ország színeiben versenyezzek. Trinidad a hazám, és nem akartam a honfitársaimat megbántani. Végül mégis így határoztam.
- Hogyan kezdett atletizálni? - Már nyolcéves koromban versenyeztem az iskolában, és nagyon élveztem, hogy nyerek. Miután Amerikába jöttünk, indultam egy gátfutóversenyen, ahol rögtön felfigyeltek rám. - Tizenhat évesen 110 gáton 13.77 másodpercet tudott. Miért a hosszabb távot választotta? - Mert nem minden gátfutó képes arra, hogy ezen a távon versenyezzen. - Miként változott a felkészülése, miután bekerült a floridai egyetemre? - A gimnáziumban nem végeztem gyorsasági munkát. Négy éven át mezeiket futottam. Az egyetemen az edzőm, Mike Holloway a gyorsaságom fejlesztésére összpontosított. Ezért fejlődtem úgy, ahogy. És megkezdtem a súlyemelőedzéseket.
- Hiányzik a mezei futás? - Dehogy… - Bár tavaly négyszáz gáton junior-világbajnokságot nyert, váratlanul robbant be a világ élvonalába. A változást miként éli át? - Amikor megjavítottam Michael Johnson világrekordját, először fel sem fogtam, hogy mi történt. De amikor a verseny után a csapattal buszoztunk a repülőtérre, elsírtam magam.
- Hogy érzi magát Helsinkiben a világbajnokságon? - Nagyon izgatott vagyok. Remélem, jól fogok szerepelni. - Ha sérülten is, de ott lesz a mezőnyben az olimpiai bajnok Félix Sánchez. - Az edzőm azt szokta mondani, hogy nem azzal kell tölteni az időnket, hogy ülünk az irodában, és kitaláljuk, miként lehet legyőzni Sánchezt. A saját futásomra kell összpontosítanom, arra, hogy végig tizenhárom lépésre vegyem a gátakat - és ha minden jól megy, győzni fogok. ---- Megszorítások a briteknél Szegény brit atléták! Ezentúl be kell érniük csökkentett támogatással. Jövőre ugyanis a szövetségük kisebb összeget kap az állami szerencsejáték bevételeiből, négy évre "mindössze" két és fél milliárd forintnak megfelelő összeget. Ennek következtében a legjobb atlétáik felkészülésére ezentúl fejenként legfeljebb 16 millió forintnyit költhetnek, s ezen felül az összeg felét adhatják át a versenyzőknek. A megszorítások miatt a jövőben csökkentik a legjobban dotált keret létszámát, ötven helyett negyvenen részesülhetnek kiemelt támogatásban. Összehasonlításként: a mieink felkészítésére az idén összesen 11.5 millió forint jutott.
Hatvanezer dollárt ér az aranyérem Az első nyolc helyezett pénzdíjazása Helsinkiben ugyanaz, mint két éve Párizsban volt. Az első helyezettek 60 ezer, a másodikak 30 ezer, a harmadikak 20 ezer dollárt kapnak, s még a nyolcadik is négyezer dollárt vihet haza. A váltóban győztes csapattagok 80 ezer dolláron osztozkodhatnak, az ezüstérmesek nyereménye 40 ezer, a bronzérmeseké 20 ezer. A nyolcadik stafétának négyezer dollár jut. A maratoni Világkupa-győztes csapata 20 ezer dollárt kap, a hatodik hatezerrel lesz gazdagabb. A világcsúcsokat 100-100 ezer dollárral ezúttal is külön díjazzák. Ez alól csak az újonnan bevezetett női akadályfutás a kivétel: az e számban rekordot javító versenyző jutalma "csak" 50 ezer dollár.
Sokáig vár a starter Helsinkiben idegesítően sok a csúszás a rövid távok indításánál. Alig volt olyan futam, amelyben valaki fel ne tette volna a kezét új rajtot kérve. A nemzetközi szövetség éppen azért vezette be azt a szabályt, hogy a második kiugrásnál kizárják a vétkest, hogy elkerülje az ehhez hasonló huzavonát. "Túl sokat vár az indító bíró - adott magyarázatot az atléták viselkedésére Shawn Crawford, az amerikaiak sprintere. - Letérdelünk a rajtgépbe, és elgémberedünk, mire elhangzik a »vigyázz!« utasítás." ---- Döntők Férfiak. 10 000 m. Világbajnok: Kenenisa Bekele (Etiópia) 27:08.33, 2. Sileshi Sihine (Etiópia) 27:08.87, 3. Moses Mosop (Kenya) 27:08.96, 4. B. Kiprop (Uganda) 27:10.98, 5. M. I. Mathati (Kenya) 27:12.51, 6. Z. Tadesse (Eritrea) 27:12.82, 7. A. D. Negera (Etiópia) 27:13.09, 8. A. Gumri (Marokkó) 27:14.64. Kalapács. Vb: Ivan Tyihon (Fehéroroszország) 83.89, világbajnoki csúcs, régi: 83.38, Szymon Ziólkowski, Lengyelország, Edmonton, 2001), 2. Vagyim Gyevjatovszkij (Fehéroroszország) 82.60, 3. Szymon Ziólkowski (Lengyelország) 79.35, 4. M. Esser (Németország) 79.16, 5. O-P. Karjalainen (Finnország) 78.77, 6. I. Konovalov (Oroszország) 78.59, 7. Pars Krisztián (Magyarország) 78.03, 8. V. Kerszoncev (Oroszország) 77.59.
Nők 100 m (+1.3). Vb: Lauryn Williams (Egyesült Államok) 10.93, 2. Veronica Campbell (Jamaica) 10.95, 3. Christine Arron (Franciaország) 10.98, 4. C. Sturrup (Bahama-szigetek) 11.09, 5. M. Barber (Egyesült Államok) 11.09, 6. S. Simpson (Jamaica) 11.09, 7. M. Lee (Egyesült Államok) 11.09, 8. J. Nyesztyerenko (Fehéroroszország) 11.13. 3000 m akadály. Vb: Docus Inzikuru (Uganda) 9:18.24, világbajnoki csúcs, régi: 9:27.85, D. Inzikuru, Helsinki, 2005), 2. Jekatyerina Volkova (Oroszország) 9:20.49, 3. Jeruto Kiptum (Kenya) 9:26.95, 4. K. Hinds (Jamaica) 9:33.30, 5. S. Chepchumba (Kenya) 9:37.39, 6. J. Zadorozsnaja (Oroszország) 9:37.91, 7. C. Cassandra (Románia) 9:39.52, 8. M. Hyman (Jamaica) 9:39.66. Magas. Vb: Kajsa Bergqvist (Svédország) 202 (a világ idei legjobbja), 2. Chaunte Howard (Egyesült Államok) 200, 3. Emma Green (Svédország) 196, 4. A. Csicserova (Oroszország) 196, 5. V. Palamar (Ukrajna) 193, 6. T. Hellebaut (Belgium) 193, 7. V. Sztopina (Ukrajna) 193, 8. A. Acuff (Egyesült Államok) 189, 9. Győrffy Dóra (Magyarország) 189
Elődöntők, selejtezők Férfiak. 1500 m. 1. elődöntő: 1. Kaus (marokkói) 3:40.51, 2. Casado (spanyol) 3:40.61, 3. A. Kipchirchir (kenyai) 3:40.68, 4. R. Silva (portugál) 3:40.72, 5. Estévez (spanyol) 3:40.73. 2. ed.: 1. Ramzi (bahreini) 3:34.69, 2. A. Webb (amerikai) 3:36.07, 3. Bukensza (algériai) 3:36.14, 4. Daham Nadzsim Basir (katari) 3:36.38, 5. Hesko 3:36.60 Nők. 100 m. 1. ed. (+0.4): 1. Arron (francia) 10.96, 2. V. Campbell (jamaicai) 11.00, 3. M. Barber (amerikai) 11.08, 4. M. Lee (amerikai) 11.10. 2. ed. (+1.3): 1. L. Williams (amerikai) 11.03, 2. Sturrup (bahamai) 11.09, 3. Nyesztyerenko (fehérorosz) 11.10, 4. S. Simpson (jamaicai) 11.15. 400 m. 1. ed.: 1. S. Richards (amerikai) 50.05, 2. Thiam (szenegáli) 50.83. 2. ed.: 1. Poszpelova (orosz) 50.34, 2. Trotter (amerikai) 50.73. 3. ed.: 1. Williams-Darling (bahamai) 49.69, 2. Guevara (mexikói) 50.33