Az athéni olimpián olyan büszkén ugrott fel a dobogó legfelső fokára, ahogyan én is tenném: végtelen boldogságáról széles mosolya és szertelen jókedve tanúskodott.
Néhány hónapja csak az evezős sportágak iránt igazán érdeklődők tudták, ki is Janics Natasa. Augusztus 29-én ország-világ megtanulta nevét. Hogy a szerb születésű lányt szívünkbe zártuk, magam bizonyíthatom. A kávézóban percenként jöttek az asztalunkhoz. Kortól, nemtől, foglalkozástól függetlenül mindenki ugyanazt a mondatot ismételte: Büszkék vagyunk rád! Natasa pedig szorgalmasan osztogatta a puszikat, és mutatta a huszonnégy karátos aranyérmeit. - Mindig a táskámban hordom őket, hisz látom, milyen örömet okozok azzal, ha valakinek a kezébe nyomhatom - mondja kacsintva. - Még csak pár napja voltak a döntők, de azóta úgy érzem: sarkából fordult ki a világ. - Még mindig te vagy a legboldogabb ember a világon? - Persze! És a legfáradtabb. Minden este ünnepelünk. Szerintem öt órát nem aludtam azóta, ám nem bánom. Imádok táncolni. Akkor hogy roptam, amikor a páros döntő után partra szálltam!
Fotó: Borsik Richárd
Natasa igazi kajakos családba született: édesapja, Milan Janics hatszoros világbajnok volt. Kislánya hatévesen próbálta először kézbe venni a minikajak lapátját. - Alig bírtam el - emlékszik vissza. - Apuka tornára, kézilabdára, teniszre járatott, hogy növelje az erőnlétemet. Tizenegy voltam, amikor újra hajóba ültem. Az első versenyemet meg is nyertem. A győzelem íze megfertőzött - azóta hajszolom. Apuka volt a nevelőedzőm. Testvéreimmel nagyon sokat küzdöttünk az elismeréséért. Az edzőmnek, Kati néninek (Fábiánné Rozsnyói Katalin - a szerk.) köszönhetem, hogy professzionálisan felkészített a világversenyekre. De apuka alapozta meg a későbbi sikereimet. - Miért települtél át? - Az itteni mezőny nagyon erős, az edzők messze földön híresek. Otthon viszont mostohák a körülmények. Ha volt egy kis pénzünk, ide küldtek edzőtáborozni. Miután Sydneyben negyedik lettem, apuka, a jugoszláv szövetségi kapitány úgy döntött, Szegeden a helyem. - A szakemberek is elámultak, amikor a válogatókon lehagytad Kovács Katit. Nem féltél, hogy a döntő pillanatban nem felelsz meg a várakozásoknak? - Két éve, a vb-n úgy remegtem a rajtnál, mint egy nyárfalevél. Éreztem, nem tudok eleget tenni a belém vetett bizalomnak - és így is lett. Most én voltam a megtestesült nyugalom. Azért viszont nagyon izgultam, hogy Katival párban is nyerjünk. Pedig erősek vagyunk: az edzéseken magunk mögött hagytuk Kolonics Gyuriékat. De tudtam, Kati nagyon fog haragudni, ha nem lesz a miénk az arany, ha az egyéni döntő után nem marad elég erő bennem a párosra... Szerencsére úgy látom, most már ő is egy kicsit megbékélt - velem is, a világgal is. - Létezhet egyáltalán sporttársak között igaz barátság? - Keresztesi Alexandra, az egyik csapattársam, a legjobb barátnőm! Érdekes viszont: sorra jelentkeznek be az elveszettnek hitt barátok... De nem csapnak be. Életem mélypontján megtapasztaltam, valójában kire számíthatok.
Két éve, egy autóbalesetben veszítette el az édesapját. Natasának talán most a legnehezebb: az az ember nem érhette meg a sikerét, akinek a legtöbbet köszönheti. - A döntő előtti éjszakán nem bírtam aludni, egyfolytában apuka járt az eszemben. Éreztem, másnap ott lesz velem a hajóban. Tudod, én az első aranyat sem egyedül nyertem, hanem párban... - Miatta nincs barátod? Talán őt keresed mindenkiben? - Nem tudom. Ha jártam valakivel, akkor két edzés között még arra sem maradt időm, hogy elgondolkodjak azon, szerelmes vagyok-e. Február óta pedig egyik edzőtáborból esem a másikba. - A sok "rosszarcú" kajakos, kenus és evezős társaságába... - A havert látom bennük, nem a férfit. Egyébként is, nagy francok azok! Én sem tudom, milyen fiút keresek. Sokan azt hiszik, férfias vagyok. Pedig még testileg is ez ellen küzdök, nemhogy lelkileg. Kati néni is azt vallja: nemcsak gyorsnak, szépnek is kell lenni. Van, hogy edzés helyett fodrászhoz megyünk vagy kozmetikushoz. A kondizást is elbliccelem, nehogy szétgyúrjam a testem. - Mit csinálsz a kéthónapos pihenőidő alatt? - Végre hazamegyek, Bácskapalánkára. A testvéreim mesélték, mekkora ünneplés volt otthon. Összegyűltek nálunk a rokonok, a barátok, együtt izgulták végig a döntőt. Anyukám állítólag örömében a tévét ölelgette...