Hat mérkőzés, hat győzelem, 18 pont, 17-0-s gólkülönbség.Aki esetleg kételkedne abban, hogy a fináléban Paraguayt 1-0-ra megverő Argentína megérdemelten lett az athéni olimpia labdarúgótornájának győztese, fusson végig még egyszer a fenti eredménysoron, majd vizsgálja felül az álláspontját, és gratuláljon Marcelo Bielsa gárdájának&
Tévez (10) ezen perdítésével nyerte meg Argentína története elsô aranyát labdarúgásban
Tévez (10) ezen perdítésével nyerte meg Argentína története elsô aranyát labdarúgásban
Amely ráadásul még az esélyesség terhét is elviselte, hiszen a torna előtt mindenki az olimpián korábban két döntőt (1928, 1996) elbukó Argentínát tartotta első számú aranyvárományosnak. A nem éppen futballbarát időpontban (helyi idő szerint délelőtt tízkor…) kezdődő mérkőzésen végig az argentinok irányítottak, igaz, a vezető gól megszerzését követően érezhető volt, számukra mindennél fontosabb az eredmény megtartása. A 18. percben Carlos Tévez (ki más? A Boca Juniors támadója a hatodik mecscsén már a nyolcadik gólját szerezte) az aranyútra terelte az argentinokat: Rosales jobbról beadott labdájára remekül érkezett, kibújt Manzur és Gamarra között, és a kimozduló Barreto kapust megelőzve a hálóba pörgetett. (Ha már a gólgyárosokat említettük: a torna második legjobb mesterlövésze, az öt találatig jutó José Cardozo sérülés miatt csak kispados volt a paraguayiaknál.) A két paraguayi bekk olyanynyira megjegyezte magának Tévezt, hogy rövid időn belül mindegyikük sárga lapot érően próbálta rendre tanítani… A megfélemlítés sikerrel járt, hiszen a csatár később legfeljebb a helyzetkihagyásban jeleskedett. A paraguayiak viszont továbbra is főképp durvaságban alkottak maradandót, jellemző, hogy kilenc emberrel fejezték be a találkozót. Különösen Emílio Martínez kiállítását előzte meg kirívó sportszerűtlenség, a védő még hátra is nézett, megvárta, amíg D’Alessandro ütőtávba ér, és csak azt követően indította el a könyökét.
Férfiak 1. Argentína 2. Paraguay 3. Olaszország
Kettős emberhátrányban pedig hogyan sikerülhetett volna az, ami egyenlő létszámban sem ment? Természetesen sehogyan sem. A lefújás pillanatában eldőlt, megszakadt Argentína 1952 óta tartó rossz sorozata, az ország ismét olimpiai aranyéremnek örülhet. Ráadásul a labdarúgóknak köszönhetően, akik Uruguay, Németország (ha az NDK-t is figyelembe vesszük), Olaszország és Franciaország után ötödikként mondhatják el magukról, hogy világ-, kontinens- és olimpiai bajnoki cím is díszeleg a vitrinjükben. "A győzelmek mindig nagyon fontosak, különösen Argentínában, ahol a futball mindig hatalmas örömöt tud szerezni a népnek. Nagyon elégedett vagyok" - mondta a lefújást követően Bielsa kapitány, akinek az athéni sikerrel valószínűleg megmarad az állása. A szakembert a kudarccal végződő (a gárda már a csoportkör után elbúcsúzott, miután Svédország és Anglia is megelőzte) világbajnokságot követően az egész ország a pokolba kívánta, az idei Copa América-ezüstérmet (pláne azok után, hogy Brazília előzte meg a társulatot) is nehezen bocsátották meg neki, az arany azonban alighanem feledtet mindent. Különösen azért, mert Brazíliának még mindig nincs ilyen érme olimpiáról.