Csütörtök, 13 óra 22 perc. "Szabadlábra helyezte a pedofíliával gyanúsított úszóedzőt a Fővárosi Bíróság jelenti a Magyar Távirati Iroda. Tizenhárom nap.
A szabadulás pillanata, K. Miklós 13 nap után ismét otthon aludhat (Fotó: Korponai Tamás)
A szabadulás pillanata, K. Miklós 13 nap után ismét otthon aludhat (Fotó: Korponai Tamás)
Ennyi ideig volt előzetes letartóztatásban K. Miklós, 64 éves budapesti lakos, másképpen: K. Miklós, a Bp. Spartacus úszószakosztályának edzője. A vád: pedofília. A feljelentés szerint október 17-én kora este fajtalankodott hétéves tanítványával a Spartacus Kőér utcai uszodájának szertárában. A feljelentést a kislány, A. Petra édesapja tette. K. Miklóst Fekete Tamás védi. Az ügyvéd szerint tisztul a kép. Tartja, koronatanúra találtak, egy nyolcéves kisfiú ugyanis mindent látott. Pontosabban nem látott semmit. Fekete állítja, a fiú szerint K. Miklós be sem ment az ominózus szertárba, oda csak Petra tette be a lábát és ő is csak annyi időre, hogy magához vegyen egy játékot. Az ügyvéd amúgy nemcsak fiatalkorú tanút tud felsorakoztatni, rajta kívül még öt felnőtt is értékelhető, K. Miklós szempontjából megnyugtató vallomást tehet. Csütörtök, 14 óra 58 perc. A helyszín a Gyorskocsi utca, a BRFK épülete. És jön is egy gyors kocsi, Land Rover. A volánnál Turi György, a Bp. Spartacus vezetőedzője. Ô jött a szabadlábra helyezett K. Miklósért. A bejáratnál fotósok, újságírók és még egy televíziós kamera is akad. Mindenki abban reménykedik, K. Miklós mosolyogva, integetve lép majd kifelé, akár még V betűt is formáz az ujjaival és természetesen minden tollforgatónak ad egy exkluzív interjút. Nem így történik, ez nem film, nem is Amerika. Ez egy meggyötört, megalázott ember története. A fekete Land Rover bemegy a kapun, hogy aztán három perc múlva K. Miklóssal az anyósülésen gördüljön ki a rendőrség épületéből. K. Miklós csak ül, a fotósokra sem néz. Se kedve, se energiája. Főleg, hogy tudja, habár a bilincs lekerült a kezéről, habár este már otthon aludhat, habár szombaton akár ki is mehet Verőcére, a nyaralójába – ahonnan október 18-án elvitték a rendőrök – a helyzete továbbra sem tisztázott (este amúgy megjelent a Kőér utcai uszodában a tanítványai között).
Kollégák a tréner védelmében
A Magyar Edzôk Társasága is szót kért K. Miklós ügyében, a szervezet a következô nyilatkozatot juttatta el lapunknak. „Az ügy a maga súlyosan negatív tartalma mellett ráirányítja a figyelmet az edzôi tevékenység elengedhetetlen etikai, pedagógiai követelményeire. Az edzôi munka során számtalan olyan helyzet adódhat, amikor az edzô és tanítványa – kölcsönösen – kiszolgáltatott helyzetbe kerül. Mindezek a szituációk korrekt nevelôi magatartással, az etikai normák szigorú betartásával és megfelelô edzésszervezéssel jórészt elkerülhetôk. Gyermekeinket, fiataljainkat rábízzuk az edzôkre, megbízunk bennük, akikre ez kétségtelenül rendkívüli felelôsséget hárít. Éppen ezért az edzôket is feltétlenül megilleti ugyanaz a körültekintô védelem, amely általában a pedagógusokat, orvosokat, illetve mindazokat, akik emberekkel, különösen a fiatalokkal foglalkoznak. A jelen esetet tekintve: a jogerôs bírósági határozatig az edzôt is ugyanolyan mértékben megilleti az ártatlanság vélelme, mint tanítványát. A rendelkezésre álló információk, edzôtársainak, vezetôinek, tanítványainak véleménye alapján a kolléga eddig életútjának és munkásságának ismeretében nincs okunk kételkedni kollégánk ártatlanságában, ezért kérjük az illetékes hatóságokat az ügy mielôbbi korrekt, körültekintô és szakszerű lezárására. Az ügy tanulsága kapcsán a MET hangsúlyozza, hogy szakmai programjában is középpontba állítja az edzôi tevékenység magas szintű etikai-nevelési követelményeit és ezzel párhuzamosan az edzôk és sportoktatók szakmai, etikai érdekeinek hatékony védelmét. Aláírás: Ormai László elnök és Tamás István fôtitkár
A kocsi el, Fekete ügyvéd pedig rögtönzött sajtótájékoztatót tart. "Védencem örül, hogy szabadlábra került, és eldöntötte, mindenképpen visszamegy dolgozni a Bp. Spartacushoz.” Mindezt Turi is igazolja. "Beszélgettünk erről Mikivel, és örülök neki, hogy így döntött. Miért is tenne másképp, hiszen nincs miért szégyenkeznie, nincs miért elvonulnia a külvilágtól. Bár elmondása szerint a rendőrségen nagyon korrekten bántak vele, idegileg elfáradt, mindenképpen pihenni szeretne.” A hivatalos indoklás szerint K. Miklóst azért engedték ki az előzetesből, mert a "nyomozás eddigi adatai alapján semmi olyan tény, adat vagy egyéb bizonyíték nem vetődött fel, amely alapján megalapozottan feltehető lenne, hogy a gyanúsított szabadlábon hagyása esetén, különösen a tanúk befolyásolásával vagy megfélemlítésével a bizonyítást megnehezítené vagy veszélyeztetné.” Más kérdés, hogy október 18-án éppen ezen indokok ellenkezőjéért vették őrizetbe… A lényeg tehát, a mesteredző – aki nem mellesleg Egerszegi Krisztinát is oktatta az úszás alapjaira – szabad. És a hírek szerint ismét munkába áll. Egy biztos, a tanítványai visszavárják, ezt jelzi, hogy a csoportjába járó gyerekek szülei aláírásgyűjtésbe kezdtek Miki bácsiért. Itt tartunk most. A többi pedig a rendőrség dolga. Fekete szerint a jövő hét folyamán kihallgatják a koronatanújukat. És az A. Petrát vizsgáló pszichológusok jelentése is elkészül. A tét nem kicsi. A szemérem elleni erőszak büntetési tétele megegyezik az emberölésével. Öttől tizenöt évig terjedő szabadságvesztés jár a bűnösnek. De mit érdemel K. Miklós?