BASEBALL

Vágólapra másolva!
2003.05.13. 15:21
Címkék
Helyszín:Olimpiai baseball-stadion

Időpont: 2004. augusztus 15-25.

Résztvevő csapatok száma: 8

A sportág női változata:Softball

Az olimpiai torna mezőnye:
Ausztrália
Görögország
Hollandia
Japán
Kanada
Kuba
Olaszország
Tajvan

A baseball-torna programja

Címvédő: Egyesült Államok

Favoritok: Kuba, Japán, Tajvan

Az esélyek
Mivel a címvédő Egyesült Államoknak baseballban nem lesz módja megvédeni a címét, mindenképp Kuba lesz a favorit, óriási meglepetés lenne, ha nem a karibiak kasszíroznák be az aranyérmet.

Ötkarikás történelem:

Olimpiai érmesek
Baseball az olimpiákon

Amikor először hivatalosan is olimpiai sportágként jegyezték a baseballt, 1992-t írtunk, s bizony Barcelonában a bennfentesek túlnyomó többsége úgy gondolta, ha az Egyesült Államok nem is a legjobb csapatával, vagyis az "igazi" profik nélkül érkezett Európába, azért biztosan döngöli majd földbe más országok válogatottjait. Mire alapozták ezt a jóslatot? Azokon az ötkarikás játékokon, amelyeken 1912-től 1988-ig összesen hat alkalommal bemutató sportágként szerepelt a baseball, szinte mindig amerikai győzelem született, s talán az sem volt túlzott merészség kijelenteni, hogy a tengerentúli profiligába özönlenek az amatőrök bajnokságaiból a legtehetségesebb játékosok… Kuba azonban felülmúlta a katalán fővárosban az amerikaiakat, s miután a fináléban a tajvaniakat is legyőzte (11-1), a sporttörténelmi első helyezést a karibi ország baseballozói ünnepelhették. Négy esztendővel később is tartott még a kubaiak lendülete, ezúttal a másik profi nagyhatalom, Japán akadt a horgukra, az atlantai fináléban, igaz ’92-höz képest jóval szorosabb döntőt vívtak a távolkeletiekkel, s úgy diadalmaskodtak 13-9-re. Sydneyben aztán végre az Egyesült Államok baseballozóit koronázhatták meg, miután visszavágtak a kubaiaknak a nyolc évvel azelőtti fiaskóért.

Linkek:
A Nemzetközi Baseball-szövetség (IBAF) honlapja
Az Európai Baseball-szövetség (CEB) honlapja
A Magyar Országos Baseball- és Softball-szövetség (MOBSSz) honlapja ---- Athénban már a negyedik alkalommal szerepel majd a baseball az olimpiai játékok programján, de ennek előtte már többször is jelen volt bemutató sportágként. 1992-ben, Barcelonában léphettek először pályára a nálunk még meglehetősen ismeretlen, Észak- és Közép-Amerikában őshonos és a Távol-Keleten is igen kedvelt játék - kizárólag amatőr státusban lévő - művelői. Az ötkarikás bemutatkozás a kubai válogatottnak sikerült a legjobban, a karibi állam válogatottja Tajvant verte 11-1-re az első olimpiai baseball-döntőben. Négy év múlva a kubaiak megismételték sikerüket, és ezúttal is veretlenül szerezték meg az aranyérmet. A legutóbbi olimpián, Sydneyben, - ahol már professzionális játékosok is szerepelhettek a válogatottakban - az Egyesült Államok válogatottja megtörte a karibi egyeduralmat (a döntőben Kubát verték 4-0-ra), így ők várhatnák címvédőként az athéni tornát, ha egyáltalán kijutottak volna. De nem jutottak, így marad számukra a tévénézés...

Baseball az olimpiákon ---- Így jutottak el Athénba: a rendező Görögország mellett Európából, Ázsiából és Amerikából két-két csapat juthatott ki, a nyolcadik helyért pedig Óceánia és Afrika legjobbja pótselejtezőn küzdött meg egymással


És, hogy miként fest az athéni mezőny? A júliusi európai kvalifikációs tornát Olaszország veretlenül nyerte, így - a második helyezett Hollandiával együtt - biztos résztvevő. Görögország rendezőként automatikus résztvevő, ezzel baseball-válogatottjuk is bemutatkozhat az olimpián. Mindez azt jelenti, hogy a sportág történetében először lesz három európai csapat jelen az olimpiai tornán.
Nem találkozhatunk viszont Athénban a címvédővel, hiszen az Egyesült Államok válogatottja a novemberi amerikai kvalifikációs tornán meglepetésre nem került be még a legjobb négy közé sem. Pedig a jenkik kizárólag profi játékosokkal készültek a tornára, bár az Amerikai Baseball-liga (MLB) sztárjai helyett csak az MLB farmcsapatainak játékosai alkották a válogatottat. A kontinensről így az idén Pánamerikai Játékokat is nyerő kubai válogatott mellett Kanada "futott be" Athénba. Ázsiából Japán és Dél-Korea kvótaszerzése volt a papírforma, de itt - a már olimpiai ezüsttel is rendelkező - Tajvan borította fel a "rendet", és szerezte meg a koreaiak elől a repülőjegyeket. Óceániából Ausztrália játszhatott pótselejtezőt februárban Afrika legjobbjával, Dél-Afrikával a nyolcadik kvótáért, a párharc az auszik sikerét hozta. ---- A baseball versenyszámban az olimpián nyolc csapat vesz részt (Kuba, Ausztrália, Olaszország, Japán, Görögország, Hollandia, Kanada, Tajvan), amelyek körmérkőzést játszanak egymással. Egy nap négy összecsapásra kerül sor, a csoportmeccsek augusztus 22-én fejeződnek be, amikor is egy szünnapot követően előbb lejátsszák az elődöntő két mérkőzését, majd másnap a bronzmeccs és a döntő következik.

A baseball-torna programja ---- ORESTES KINDELAN
A hazafutás kubai hőse

OMAR LINARES (1967. október 23., kubai)
A sportág egyik kiemelkedő alakja. Részt vett mind a három eddigi olimpiai baseballtornán, van két arany- és egy ezüstérme. Többszörös világbajnok, segítségével nyerte meg a legutóbbi Pánamerikai Játékokat is Kuba. Az olimpiák történetében több rekorddal is büszkélkedhet, például a legtöbb ütést (szám szerint 51-et) ő produkálta. Ugyancsak ő játszotta a legtöbb mérkőzést, nevezetesen 27-et. Ám a legtöbb hazafutást illetően sincs szégyenkeznivalója, hiszen ott a második hely jut neki, 13 hazafutással. 2002 óta Japánban püföli a labdát.

DOUG MIENTKIEWICZ (1974. június 19., amerikai)
Az amerikai játékos a legutóbbi olimpián kiemelkedő formában játszott, sokat köszönhet neki válogatottja, hogy 4-0-ra le tudta győzni a címvédő kubaiakat. A lengyel származású játékos 1995-ben került a Minnesota Twinshez és klubjában is sikert sikerre halmoz. Nemrégiben egy díjjal is megjutalmazták, ő lett az ameriakai liga legjobban védekező baseballozója.

MICHAEL BRENT ABERNATHY (1977. szeptember 23., amerikai)
A kettes bázis védője minden bizonnyal élete egyik legnagyobb élményeként élte meg a 2000-es sydneyi olimpiai játékokat, mivel igen kiemelkedő teljesítménnyel sikerült előrukkolnia. Jobbkezes ütőként okozott felfordulást az ellenfél soraiban, s csak érdekességként említhetjük meg, ha kicsit tán idősebb, illetve az amerikai válogatott ügyesebb, már 1996-ban szülővárosában is a csúcsra érhetett volna. A négy esztendővel ezelőtti győzelmet - fájdalom a csillagos-sávos lobogójú ország reményteljes baseballozói számára, soraiban Abernathyval - nem ismételheti meg, lévén nagy meglepetésre ki sem jutott az ötkarikás játékokra. Persze, a georgiai játékos még 2008-ban is csak 31 esztendős lesz, s amatőrként még vitézkedhet…
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik