Helyszín:Galaci olimpiai csarnokIdőpont: 2004. augusztus 14–23.
Versenyszámok (4), a döntő időpontja:férfi egyes (augusztus 23.)
férfi páros (augusztus 21.)
női egyes (augusztus 22.)
női páros (augusztus 20.)
Az asztalitenisz olimpiai programjaA teljes olimpiai mezőny Schlagertől AkhlaghpassandigA párosok ötkarikás mezőnyeMagyar kvóták (4):Bátorfi CsillaFazekas MáriaTóth KrisztinaBátorfi Csilla, Tóth Krisztina párosEsélyek:Sydneyhez hasonlóan ezúttal is kínai fölény várható, meglepetés lenne, ha akár csak egy aranyérmet is át kellene engedniük másnak, bár nehezítheti a dolgukat, hogy a szabályok szerint az azonos nemzetbéli versenyzőket most először egy ágra sorolják, azaz egyik számban sem lehet házidöntő. A magyarok közül a Bátorfi, Tóth duó reménykedhet a legjobb szereplésben, bár a négy évvel ezelőtti elődöntős szereplést nagyon nehéz lesz megismételni.
Magyar aranyérem: 1%
Magyar érem: 10%
Magyar pontszerzés: 30%
Címvédők:Férfi egyes: Kung Ling-huj (kínai)
Férfi páros: Vang Li-csin, Jen Szen (kínai)
Női egyes: Vang Nan (kínai)
Női páros: Li Csü, Vang Nan (kínai)
Az aktuális férfi világranglistaAz aktuális női világranglistaA favoritok: Ma Lin (kínai), Vang Li-csin (kínai), Szamszonov (fehérorosz), Schlager (osztrák), ill. Csang Ji-ning (kínai), Vang Nan (kínai), Niu Csian-feng (kínai)
Ötkarikás múlt:Korábbi olimpiai érmesekA sportág 1988-ban szerepelt először az ötkarikás játékok programján, a férfiaknál a dél-koreai Ju Nam Kju, a nőknél pedig a kínai Csen Jing – aki egyébként 12 esztendővel később Sydneyben, immár tajvani színekben volt bronzérmes – vehette át az első aranyérmeket. A szöuli játékok óta nem változott a program, azaz férfi és női egyesben, valamint férfi és női párosban avatnak bajnokot, de Athénban lesz így utoljára, mivel 2008-ban Pekingben a párost a csapatverseny váltja majd fel. Magyar szempontból az első és az eddigi utolsó asztalitenisz-olimpia a legemlékezetesebb, hiszen 1988-ban és 2000-ben is csak hajszál hiányzott az éremhez: Szöulban, az akkor 35 esztendős Klampár Tibor a svéd Erik Lindh-el szemben veszítette el a bronzmeccset, míg Sydneyben a Bátorfi Csilla, Tóth Krisztina női páros a dél-koreai Rju Dzsi He, Kim Mu Kju duótól kapott ki és csúszott le ezzel a dobogóról.
Linkek:A Nemzetközi Asztalitenisz-szövetség (ITTF) honlapjaAz Európai Asztalitenisz-unió (ETTU) honlapjaA Magyar Asztalitenisz-szövetség (MOATSZ) honlapja ----
Olimpiai kvóták száma (egyes): 64-64 (egy országból nemenként maximum három versenyző)
Olimpiai kvóták száma (páros): 22-22 (egy országból nemenként maximum kettő páros)
Férfi és női egyes1. a 2003. május 25-én elkészített férfi és női világranglista alapján, országonként két játékost figyelembe véve nemenként
20 kvótát osztottak ki
2. a kontinentális selejtezőkön nemenként
40 kvóta került kiosztásra (Ázsia, Európa: 11 hely, Afrika, Közép- és Dél-Amerika: 6, Észak-Amerika, Óceánia: 3)
3. a májusi világselejtező során nemenként
2 kvóta talál gazdára
4. egy-egy kvóta a rendező országnak + egy-egy általános szabadkártya az ún. háromoldalú bizottság döntése alapján ---- Athénban összesen 86 férfi és női asztaliteniszező szerepelhet. Egyesben országonként legfeljebb 3 férfi és 3 női játékos, párosban pedig 2 férfi és 2 női egység indítására van lehetőség. A versenyek egyenes kieséses rendszerben zajlanak. Egyesben 64-en indulhatnak, a 17–32. helyen kiemeltek a második, az 1–16. helyen kiemeltek pedig a harmadik fordulóban kezdenek. Párosban minimum 22, maximum 43 egység szerepelhet, ez a szám attól függ, hogy az egyesben játszók közül hányan szereztek jogot az indulásra párosban. Amennyiben 32-nél több pár lesz, úgy az 1–8. helyen kiemeltek a negyedik, a 9–16. helyen kiemeltek a harmadik fordulóban lépnek először asztalhoz, 32 vagy annál kevesebb duó esetében pedig az 1–8. helyen kiemeltek a harmadik, a 9–16. helyen kiemeltek pedig a második fordulóban kapcsolódnak be a küzdelmekbe. A mérkőzések egyesben és párosban is négy nyert játszmáig tartanak, a kiemelést az augusztus eleji világranglista alapján készítik el. ----
Férfiak
JAN-OVE WALDNER (1965. október 3., svéd)
A svédek bohém zsenijeKUNG LING-HUJ (1975. október 8., kínai)
Az európai ütőfogással játszó klasszis 1995-ben robbant be a nemzetközi élmezőnybe, s azóta is a világ legjobbjai közé tartozik. A 2000-es sydneyi olimpián ért a csúcsra, amikor egyesben arany-, párosban pedig ezüstérmet szerzett, de 1996-ból is van egy páros aranyérme. Emellett begyűjtött hat világbajnoki aranyat, nyert Világkupát, Ázsia-bajnokságot és megszámlálhatatlan nemzetközi versenyt. A legutolsó világranglistán a 11. helyen áll.
Nők
CSEN JING (1968. szeptember 20., tajvani, korábban kínai)
A sportág első olimpiáján, még kínai színekben lett első a nőknél. Európai ütőfogással, bal kézzel játszik, ám ez csak az ázsiai ország nevelőmunkájának eredménye (akkoriban túl kevés volt a balkezes játékos), ugyanis az életben jobbkezes. Az olimpiai éremgyűjteménye teljes, ugyanis 1996-ban második, 2000-ben pedig harmadik volt egyesben, ez utóbbi két érmét viszont már tajvaniként szerezte. Az éveken keresztül a Statisztikában légióskodó világklasszis asztaliteniszező csapatban két vb-aranyat nyert, egyesben pedig 1993-ban ezüstérmes volt.
TENG JA-PING (1973. február 5.). Versenyzőként ő volt a sportág "szupertörpéje": 152 centis magasságához elképesztő tehetség párosult, az asztalnál gumilabdaként ugráló versenyző a 90-es évek első felében gyakorlatilag legyőzhetetlen volt. A női mezőny valaha játszott legnagyobb alakja 1992-ben és 1996-ban is megnyerte az egyest és a párost, 9 világbajnoki aranyérmet őriz a vitrinjében, nyert Világkupát, Ázsia-bajnokságot, Ázsiai Játékokat. Az 1997-es visszavonulása után átnyergelt a sportdiplomácia területére, mostanság ő a kínai sport egyik "kirakatarca".
VANG NAN (1978. október 23., kínai)
A világranglistán 2. helyen álló balkezes, európai ütőfogással játszó kínai, honfitársa Teng Ja-ping visszavonulása után ült a sportág trónjára, ahonnan azóta is letaszíthatatlan. Sydneyben egyesben és párosban is diadalmaskodott, a világbajnokságokon 1999 óta egyesben és párosban zsinórban három-három, csapatban 1997 óta pedig négy aranyérmet nyert. Emellett természetesen Ázsia-bajnok és győzött az Ázsiai Játékokon is, miként háromszor már a Világkupán is diadalmaskodott. ---- A világbajnokság zárónapjának legfontosabb és magyar szempontból legjobb híre, hogy Tóth Krisztina és Bátorfi Csilla egyesben és a kettejük alkotta kettős párosban is selejtező nélkül ott lehet a jövő évi athéni olimpián. A verseny végeztével ugyanis a nemzetközi szövetség azonnal elkészítette a friss világranglistát, amely alapján eldőlt, hogy országonként két versenyzőt számítva ki az a húsz asztaliteniszező, aki már most jogot szerzett az indulásra.
Bővebben...47. asztalitenisz-világbajnokság ---- Bolond egy Európa-bajnokság volt, az tény… A problémák vélhetően már akkor elkezdődtek, amikor néhány évvel ezelőtt az európai szövetség vezérkara Olaszországnak, azon belül is egy 800 lakosú falucskának, nevezetesen Courmayeurnak adta a 24. Európa-bajnokság rendezési jogát. Kétség sem férhet hozzá, szép, sőt, nagyon szép hely a Mont Blanc lábánál fekvő település, ahová bármikor el lehet menni üdülni, síelni, vagy egyszerűen csak kikapcsolódni. Na de egy kontinensbajnokságot oda vinni…?!
Bővebben...34. asztalitenisz Európa-bajnokság