Esélyeseink remekül kezdtek

Vágólapra másolva!
2002.08.06. 22:52
Címkék
A nehezén túl vannak kalapácsvetőink. Annus Adrián, Gécsek Tibor és Kiss Balázs  akárcsak tavaly Edmontonban  döntős. Pedig a selejtezőszint minden korábbinál erősebb volt, 79 méterben állapították meg. A korábban  délben  kezdő selejtezőcsoport tagjai közül az első két sorozatban nem is dobta túl senki ezt a határt.
Kiss Balázs magabiztosan vette a kalapácsvetés selejtezôjét – elsôre túldobta a szintet
Kiss Balázs magabiztosan vette a kalapácsvetés selejtezôjét – elsôre túldobta a szintet
Kiss Balázs magabiztosan vette a kalapácsvetés selejtezôjét – elsôre túldobta a szintet
Kiss Balázs magabiztosan vette a kalapácsvetés selejtezôjét – elsôre túldobta a szintet
Kiss Balázs magabiztosan vette a kalapácsvetés selejtezôjét – elsôre túldobta a szintet
Kiss Balázs magabiztosan vette a kalapácsvetés selejtezôjét – elsôre túldobta a szintet
Igaz, mi a lelátóról úgy gondoltuk, az elsőként dobókörbe lépő Annus Adriánnak ez nem okozhat gondot, ám a pályán minden sokkal nehezebb. Annus megkezdte első kísérletét, majd leállt a forgással, végül újra próbálkozott. Viszszafogottan mozgott, s 77.14 métert teljesített. Másodszorra 78.34 métert ért el, azzal a harmadik helyen állt. Utolsóra még mindig nem a tőle megszokott mozgást láttuk, ám a szintet jelző szalagon túl vágódott földbe a kalapács, 79.82 méterrel a mezőnyből elsőként teljesítette a selejtezőszintet. Az első csoportból rajta kívül ez csupán az orosz Alekszej Zagornyijnak sikerült (80.16). Azt, hogy a sevillai világbajnok német Karsten Kobs (77.44) és az olimpiai bajnok lengyel Szymon Ziólkowski (77.17) kiesik, már ekkor sejteni lehetett, hiszen a csoport kilencedik és tizedik helyén végeztek.
"Az első dobásomnál megcsúsztam, azért álltam le – magyarázta a stadionból kifelé menet Annus. – Nem voltam ideges. Jól melegítettem, azt hittem, hogy a szint egy lazább, óvatosabb kísérlettel is meglesz. A második dobásom után mérges voltam, a harmadiknál tudtam, hogy annak nagynak és érvényesnek is kell lennie. Sejtettem, hogy a 78 méter elég a döntőhöz, de nem akartam végigizgulni a második csoport versenyét. Tavaly Edmontonban az első csoportban 78.54-gyel negyedik voltam, s míg a második csoport selejtezett, az idegességtől legalább két kilót fogytam. Örülök, hogy túl vagyok a selejtezőn, ahol csak vesztenivalója lehet az embernek. A többieket most meg sem nézem, nem akarom látni, ki hogyan mozog, csak magamra összpontosítok. Szerdán a döntőben az első kísérletemnél már kockáztatok.”
A második csoport első dobójaként az ukrán Andrij Szkvaruk (79.96) ugyancsak teljesítette a selejtezőszintet, rajta kívül az első sorozatban csak Kiss Balázsnak (79.32) sikerült ugyanez. "A selejtező sohasem könnyű, ez az idegek harca – nyilatkozta Kiss. – A kalapácsvetés rengeteget fejlődött, nyolc évvel ezelőtt Helsinkiben 74.84 méterrel hetedikként kerültem a döntőbe. Nem szeretem a kétnapos versenyeket, semmit sem jelent, hogy ma mit teljesítettem. Az athéni világbajnokságon a selejtezőben 80.40-et dobtam, másnap az év legrosszabb napját fogtam ki. Szerdán új verseny kezdődik, ismét be kell jutni a nyolcas döntőbe. Ha éjjel sikerül jót aludnom, akkor az is meglehet.”
Gécsek Tibor kalapácsa elsőre hálót ért és így landolt 75.56 méternél, másodszorra telibe találta a szintet jelző szalagot (79.03). "Nem tudom, hogy ez életem hanyadik selejtezője volt, de örülök, hogy ismét döntős vagyok – mondta a címvédő. – Az első kísérletemet sajnálom, a másodiknál felnéztem az égre, láttam a sötét felhőket és megijedtem. Nagyot kell dobnom, gondoltam, mert ha esni kezd és a mostaninál is jobban csúszik majd a kör, baj lesz.”
Az említetteken kívül csak a szlovák Libor Charfreitag jutott még túl a 79 méteren (79.18). A döntőhöz 77.78 méter kellett.

Kilences pálya

Újabb távolmaradók

Újabb atléták jelentették be, hogy betegség, illetve sérülés miatt nem indulnak az Európa-bajnokságon. Közülük a legnagyobb eséllyel az orosz Julia Pecsonkina lépett volna pályára Münchenben, hiszen a 400 méteres gátfutó 53.10 másodperccel vezeti a ranglistát. Az orosz atlétanô lázas és fáj a feje. A franciák 1500-asa, a világranglistán 3:31.45 másodperccel második Driss Maazouzi fáradásos lábcsonttörés, a csehek rúdugrónôje, Pavla Hamacková pedig többféle sérülés miatt kénytelen távol maradni a kontinensviadaltól.

Rejtélyes Borzakovszkij

A még mindig nagyon fiatal (22) és rendkívül tehetséges nyolcszázas, Jurij Borzakovszkij rajthoz állt, ám nem a fô számában, hanem 400 méteren. Az oroszok reménységét edzôje rendkívül félti, hosszú pályafutást tervez neki, ezért csak óvatosan engedi indulni a világversenyeken, ahol a döntôkig több kört is meg kellene tennie. A sevillai világbajnokságon Borzakovszkij – hiába volt a világ egyik legjobbja – még nem rajtolhatott, Sydneyben ott lehetett, tavaly viszont a mester ragaszkodott ahhoz, hogy az orosz szövetség válasszon, tanítványa a fedett pályás vagy a szabadtéri világbajnokságon képviselje hazáját, mindkettôt nem engedélyezte. Így Borzakovszkij csarnokban lett világbajnok. A rossz nyelvek szerint az ifjú titánt inkább a pénz érdekli, ám ennek ellentmond versenyprogramja. Tavaly a világbajnokságon szép összeget nyerhetett volna, az utánpótlás Európa-bajnokságon azonban, ahol gyôzött, egy fillért sem fizettek neki. Az idén csapata rendelkezésére állt az Európa-kupán, s Münchenbe azért jött el, mert az orosz 4x400 méteres váltóban szükség van rá. Jövôre viszont elkezdi a nagy sorozatot, 2003-tól szinte minden világversenyen ott lesz.

Magyar sikerek a pályán kívül

Nemcsak a pályán, azon kívül is képviselik hazánk színeit az Európa-bajnokságon. Kovács Sándor gyaloglóbíróként vesz részt a versenyen, ifj. Mátraházi Imre pedig a zsűri titkára. A zsűri tagjai csak tanácstagok lehetnek, s óvás vagy egyéb probléma esetén a titkárnak kell elôkészíteni döntésre az ügyeket, utánanézni a szabályoknak, körbejárni a vitatott eseteket.
Nem voltak ilyen sikeresek súlylökőink, bár Kiss Szilárd szinte az utolsó pillanatig döntősnek érezhette magát. Már csak két dobó volt hátra a selejtezőben, Kiss 19.66 méterrel a tizenkettedik helyen állt, amikor a cseh Petr Stehlik tíz centivel megelőzte a mi versenyzőnket. Bíber Zsolt 18.83 méterrel fejezte be a versenyt. A súlylökők közül csak öten teljesítették a selejtezőszintet (20.20), a húsz métert nyolcan dobták túl, pedig az idén Európában ez 23 dobónak sikerült. De ez sem vigasztalja a mieinket.

Jól kezdett 400 méteren Szeglet Zsolt, aki futamában biztos továbbjutóhelyen, harmadikként ért célba. Úgy ért el 46.23 másodpercet, hogy az utolsó métereken már megnyugodva kiengedett. Németh Roland remekül kapta el a rajtot 100 méteren, és biztosan győzött futamában a 60 méteres fedett pályás Európa-bajnok brit Jason Gardener előtt. A harmadik legjobb idővel, 10.25 másodperccel jutott a délutáni középdöntőbe.
A felhők délelőtt csak fenyegettek, délutánra azonban eleredt az eső, lehűlt a levegő. Az ünnepélyes megnyitó résztvevői is jól megáztak, aztán következtek a férfi 20 kilométeres gyaloglás résztvevői, de ők valószínűleg nem bánták, hogy hűvösre fordult az idő.

A többiek azonban kínlódtak. A gerelyhajítónők csúszkáltak a felázott pályán, Szabó Nikolett csak 55.30 métert hajított, de tizenegyedikként még így is döntős lett. A távolugrónők sem brillíroztak, a spanyol Nerurka Montalvo és a görög Niki Xantu is búcsúzni kényszerült, ám Vaszi Tünde nem tartozott a bizonytalanok közé. Igaz, elsőre 635 centimétert ugrott, ám másodikra 659-et teljesített. Ezzel már biztosan döntős volt, hiszen csak a brit Jade Johnson ugrott nála nagyobbat, ő is csak egyetlen centivel.
"Kicsit kihűltem, azért rontottam elsőre – nyilatkozta Vaszi. – A második kísérletemnél megpróbáltam lazán futni, s bár az állandóan változó szél zavart, elértem a célom. Számítottam a rossz időjárásra, ami úgy tűnik, ellenfeleimet jobban megviselte.”
Ajkler Zita első két ugrásánál kicsit megcsúszott a deszkán és belépett, harmadszorra a kelleténél messzebbről ugrott el, és 616 centiméterrel kiesett.

Németh Roland a 100 méter középdöntőjében ismét kitett magáért. Megint remekül kapott lábra, a címvédő Darren Campbell mögött 10.32 másodperccel ért célba, így szerdán az elődöntőben rajtolhat. A női 100 méter előfutamában Szabó Enikő 11.62 másodperccel hetedik lett és kiesett.

Az Európa-bajnokság első aranyát Francisco Fernandez nyerte. A spanyol gyalogló nagy előnnyel érkezett a stadionhoz, így még az sem került az aranyába, hogy egy figyelmetlen önkéntes eléje lépett s összeütközött vele.
Az este kilenc után, egyre jobban szakadó esőben megrendezett női 10 000 méteren a nagy esélyes Paula Radcliffe úgy nyert, ahogy akart. Az első ezer méteren még megpróbálta tartani vele a lépést a címvédő Sonia O’Sullivan, ám ezután a brit versenyző otthagyta ír ellenfelét. Egyedül robogott célja felé, egymás után előzte meg lekörözött társait, és egy utolsó, nagy hajrával 30:01.09 perces Európa-rekorddal ért célba. Sullivan, akinek a budapesti kontinensviadal óta két gyermeke született, ugyancsak megjavította egyéni csúcsát. Kálovics Anikó 32:22.61 perccel, idei legjobbjával a 14. helyen végzett.

Az ukrán Jurij Bilonog mindenkit meglepett gyôzelmével, még saját magát is
Az ukrán Jurij Bilonog mindenkit meglepett gyôzelmével, még saját magát is
Az ukrán Jurij Bilonog mindenkit meglepett gyôzelmével, még saját magát is
A férfi súlylökés bajnoka az ukrán Jurij Bilonog lett, aki 21.37 méteres eredményét a második sorozatban érte el.


18. atlétikai Európa-bajnokság, München

Döntők
Férfiak. Súly. Európa-bajnok: Jurij Bilonog (Ukrajna) 21.37, 2. Olsen (Dánia) 21.16, 3. Bartels (Németország) 20.58, 4. Harju (Finnország) 20.47, 5. Martínez (Spanyolország) 20.45, 6. Tiisanoja (Finnország) 20.20, 7. Guset (Románia) 20.05, 8. Smith (Hollandia) 19.73
20 km gyaloglás. Eb: Francisco Fernández (Spanyolország) 1:18:37, 2. Andrejev (Oroszország) 1:19:56, 3. Molina (Spanyolország) 1:20:36, 4. Burajev (Oroszország) 1:20:36, 5. Trockij (Fehéroroszország) 1:20:52, 6. Miszjula (Fehéroroszország) 1:20:56, 7. Gandellini (Olaszország) 1:21:03, 8. Heffernan (Írország) 1:21:10

Nők. 10000 m. Eb: Paula Radcliffe (Nagy-Britannia) 30:01.09 (Európa-csúcs, régi: 30:13:74, Kristiansen (norvég) 1986), 2. O’Sullivan (Írország) 30:47.59, 3. Biktaseva (Oroszország) 31:04.00, 4. Botezan (Románia) 31:13.96, 5. Prokopcuka (Lettország) 31:17.72, 6. Jevtics (Jugoszlávia) 31:47.82, 7. Tomescu-Dita (Románia) 31:53.61, 8. Haugen (Norvégia) 31:57.02, …14. Kálovics Anikó (Magyarország) 32:22.61

Szerdai műsor
9.00: nôi rúd, selejtezô (Molnár Krisztina, Szabó Zsuzsanna), férfi gerely, sel. A-csop. (Horváth Gergely). 9.30: tízpróba, 100 m (Kürtösi Zsolt). 10.05: ffi 20 km gyaloglás. 10.20: ffi gerely, selejtezô B. 10.30: ffi 400 m gát, elôfutam. 10.45: tízpróba, távol (Kürtösi). 11.50: nôi kalapács, selejtezô A (Tudja Julianna). 12.40: tízpróba, súly (Kürtösi). 13.40: nôi kalapács, selejtezô B (Marx Lívia). 16.15: ffi kalapács, döntô (Annus Adrián, Gécsek Tibor, Kiss Balázs). 17.00: tízpróba, magas (Kürtösi). 17.45: nôi 400 m gát, elôfutam. 18.05: nôi 400 m, elôfutam (Petráhn Barbara). 18.25: nôi 100 m, elôdöntô. 18.40: ffi 100 m, elôdöntô (Németh Roland). 19.00: ffi 3000 m akadály, elôfutam. 19.35: nôi távol, döntô (Vaszi Tünde). 19.40: nôi 100 m, döntô. 19.50: ffi 400 m, elôdöntô (Szeglet Zsolt). 20.00: nôi diszkosz, döntô. 20.10: nôi 800 m, elôdöntô. 20.30: ffi 100 m, döntô (?). 20.45: tízpróba, 400 m (Kürtösi). 21.10: ffi 10 000 m, döntô.

Tv: m2 – 18.00: összefoglaló; Eurosport – 9.00: ismétlés, élô, 15.00: ismétlés, élô; ZDF – 9.00: élô, 16.00: élô
Selejtezők, elő- és középfutamok
Férfiak. 100 m. 1. előfutam (+0.2): 1. Chambers (brit) 10.23. 2. ef. (+0.2): 1. Obikwelu (portugál) 10.38. 3. ef. (+0.4): 1. Teodoridisz (görög) 10.24. 4. ef. (0.0): 1. Nthepé (francia) 10.35. 5. ef. (+1.0): 1. Németh Roland (magyar) 10.25. 6. ef. (–0.7): 1. Rurak (ukrán) 10.37. 1. középfutam (–0.1): 1. Teodoridisz 10.25. 2. kf. (+0.5): 1. Nthepé 10.31. 3. kf. (–0.6): 1. Gardener (brit) 10.29, 2. Németh Roland 10.31. 4. kf. (+0.1): 1. Chambers 10.08.
400 m. 1. ef.: 1. Racquil (francia) 45.70. 2. ef.: 1. Schultz (német) 45.79. 3. ef.: 1. Plawgo (lengyel) 45.97. 4. ef.: 1. Blaha (cseh) 46.03, …3. Szeglet Zsolt (magyar) 46.25.
1500 m. Elődöntő. 1. futam: 1. Baala (francia) 3:46.71, 2. Redolat (spanyol) 3:46.94, 3. Koers (holland) 3:47.16, 4. Whiteman (brit) 3:47.40. 2. f.: 1. Estévez (spanyol) 3:40.47, 2. Silva (portugál) 3:40.84, 3. Chouki (francia) 3:41.36, 4. Obrist (olasz) 3:41.63, 5. East (brit) 3:41.83, 6. Mayock (brit) 3:42.82, 7. Higuero (spanyol) 3:42.82, 8. Perrone (olasz) 3:43.02.
Magas. Selejtező. A-csop.: 1. Strand (svéd) és Ribakov (orosz) 220, 3. Pennings (holland) 220, 4. T. Janku (cseh) és Buss (német) 220, 6. Ton (cseh) 220, 7. Sposób (lengyel) 215. B-csop.: 1. Gabella (olasz) és Holm (svéd) 220, 3. Fomenko (ukrán) 220, 4. J. Janku (cseh) 220, 5. Talotti (olasz) 215, 6. Bettinelli (olasz), Frösén (finn) és Walerianczyk (lengyel) 215.
Hármas. Sel. A-csoport: 1. Idowu (brit) 17.54, 2. Edwards (brit) 16.99, 3. Donato (olasz) 16.80, 4. Glavackij (fehérorosz) 16.78, 5. Zalaggitisz (görög) 16.57, 6. Szavolajnen (ukrán) 16.50. B-csop.: 1. Olsson (svéd) 17.01, 2. Dimitrov (bolgár) 16.77, 3. Friedek (német) 16.77, 4. Muszihin (orosz) 16.64, 5. Kapek (francia) 16.53, 6. Oke (brit) 16.48.
Súly. Sel. A-csop.: 1. Olsen (dán) 20.45, 2. Bilonog (ukrán) 20.22, Bartels (német) 20.22, 4. Tiisanoja (finn) 20.16, 5. Guset (román) 19.98, 6. Kiss Szilárd (magyar) 19.66. B-csop.: 1. Harju (finn) 20.40, 2. Martínez (spanyol) 20.38, 3. Smith (holland) 20.17, 4. Haborák (szlovák) 20.15, 5. Virasztyuk (ukrán) 19.90, 6. Stehlik (cseh) 19.76, 7. Nordin (svéd) 19.76, 8. Bíber Zsolt (magyar) 18.83.
Kalapács. Sel. A-csop: 1. Zagornyij (orosz) 80.16, 2. Annus Adrián (magyar) 79.82, 3. Figere (francia) 78.50, 4. Papadimitriu (görög) 78.39, 5. Tihon (ukrán) 78.24, 6. Konopka (szlovák) 78.16, 7. Piszkunov (ukrán) 78.06. B-csop.: 1. Szkvaruk (ukrán) 79.96, 2. Kiss Balázs (magyar) 79.32, 3. Charfreitag (szlovák) 79.18, 4. Gécsek Tibor (magyar) 79.03,5. Karjalainen (finn) 77.78

Nők. 100 m. 1. ef. (+0.1): 1. Alozie (spanyol) 11.42. 2. ef. (+0.7): 1. Levorato (olasz) 11.46. 3. ef. (+0.4): 1. Gevaert (belga) 11.19. 4. ef. (+0.3): 1. Tanu (görög) 11.07, …7. Szabó Enikő (magyar) 11.62.
800 m. 1. ef: 1. Holmes (brit) 2:03.18. 2. ef.: 1. Cserkaszova (orosz) 2:02.40. 3. ed: 1. Semedo (portugál) 2:02.80. 4. ef.: 1. Gessell (német) 2:01.69.
Távol. Sel. A-csop: 1. Johnson (brit) 660, 2. Vaszi Tünde (magyar) 659, 3. Montaner (spanyol) 643, 4. Jordanova (bolgár) 635, 5. Zagacka (lengyel) 631. B-csop.: 1. Kotova (orosz) 650 (+0.1), 2. Rubljova (orosz) 645, 3. Pilatu (görög) 643, 4. Schulte (német) 642, 5. Drechsler (német) 641, 6. Gotovska (lett) 635, 7. Gomes (portugál) 633, …9. Ajkler Zita (magyar) 616. Diszkosz. Sel.: 1. Voggoli (görög) 61.94, 2. Pospisílová (cseh) 61.93, 3. Keleszidu (görög) 61.18, 4. Abaci (görög) 61.03, 5. Wisniewska (lengyel) 60.40, 6. Machado (portugál) 59.53, 7. Raczková (cseh) 58.92, 8. Szadova (orosz) 58.44, 9. Wisocka (lengyel) 58.24, 10. Tucholke (német) 56.63, 11. Newman (brit) 56.57, 12. Robert-Michon (francia) 56.56.
Gerely. Sel. A-csop: 1. Nerius (német) 60.27, 2. Ingberg (finn) 59.60, 3. Ciolakudi (görög) 58.51, 4. Sikolenko (orosz) 55.99, 5. Szabó Nikolett (magyar) 55.30. B-csop.: 1. Manjani (görög) 61.09, 2. Moldovan (román) 58.90, 3. Morgan (brit) 56.90, 4. Kolkkala (finn) 56.01, 5. Huhtaniemi (finn) 55.69, 6. Marin (olasz) 55.52, 7. Kozarenoka (lett) 55.20
Legfrissebb hírek

Az UEFA visszasorolta a Crystal Palace-t az Európa-ligából a Konferencialigába

Európa-liga
21 perce

Felkészülés: döntetlent játszott osztrák ellenfelével a DVTK

Labdarúgó NB I
42 perce

Neszmély Boglárka: A meccs közben nem foglalkoztunk az állással

Vizes vb 2025
1 órája

Kosárlabda: szombaton rajtol a brnói U19-es leány-világbajnokság

Utánpótlássport
1 órája

Elődöntős a magyar férfiválogatott a strandkézilabda Eb-n

Kézilabda
1 órája

Az MLSZ közzétette az NB II következő idényének részletes őszi menetrendjét

Labdarúgó NB II
1 órája

Női kézi: Kazai Anita mégis Mosonmagyaróvárra igazol

Kézilabda
1 órája

Vízilabda: legyőzte a görögöket, Eb-elődöntős az U16-os fiúválogatott

Utánpótlássport
1 órája
Ezek is érdekelhetik