Ötkarikás történetek: botrány a futballdöntőben

F. Z.F. Z.
2024.06.03. 08:48
A párizsi játékok kezdetéig sorozatunkban száz olimpiai történetet elevenítünk fel.
John Lewis

SZÉLLEL SZEMBEN nehéz azt a bizonyos „kis dolgot” elvégezni, márpedig a csehszlovákok valami hasonlót élhettek át az 1920-as antwerpeni olimpia futballdöntőjében, más nem is indokolná azt, ami ott történt. Az első világháború utáni első ötkarikás játékokon Magyarország, Ausztria, Németország, Törökország és Bulgária a háború veszteseként nem vehetett részt, így az augusztus 28. és szeptember 5. között 15 csapattal megrendezett labdarúgótornán sem lehetett ott. A viadal első szenzációja a norvégok britek elleni sikere volt (3–1) az első fordulóban, ezt a győzelmet a mai napig a sportág minden idők egyik legváratlanabb eredményeként emlegetik. Ám az igazi sokk, vagyis utólag botrány a döntőben esett meg: a házigazda belgák a csehszlovákokkal játszottak, de a mérkőzés nem ért véget… Ami azért is volt megbotránkoztató, mert nagy nemzetközi futballverseny döntője sem addig, sem azóta nem szakadt félbe.

Történt ugyanis, hogy a Belgium–Csehszlovákia finálé az első félidő hajrájában botrányba fulladt, a csehszlovákok a játékrész vége előtt levonultak a pályáról, a belga közönség pedig betódult a játéktérre. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság Csehszlovákiát kizárta a tornáról, a hazai pálya minden előnyét élvező Belgiumot pedig győztesnek nyilvánította. A belgák fél óra után 2–0-ra vezettek, előbb Robert Coppée egy erősen vitatható tizenegyesből szerzett gólt, majd Henri Larnoe is betalált. A 39. percben az akkor 65 (!) éves angol John Lewis játékvezető egy általa túl durvának ítélt szabálytalanság miatt kiállította Karel Steinert, s ez volt az utolsó csepp a csehszlovák pohárban. Karel Pesek, a válogatott és a Sparta Praha csapatkapitánya tiltakozásképpen lehívta a pályáról társait. A játéktéren eluralkodott a káosz, Lewis (akit állítólag korábban Prágában megvertek a szurkolók, emiatt neheztelt az országra) negyedóra után berekesztette a meccset, a győzelem pedig így Belgiumé lett. A fennmaradt fényképek is mutatják, a gyepet hamarosan ellepték a belga katonák és szurkolók. A furcsaságok ezzel nem értek véget, mert a második helyről különmeccs döntött a kizárás miatt, végül azt három nappal később Spanyolország 3–1-re megnyerte Hollandia ellen.