A Bonhams szerint a Puskás-gyűjteményt a budapesti Football Hall of Fame-ben állítják majd ki. Bodnár György még nem mondta ugyanezt
A Bonhams szerint a Puskás-gyűjteményt a budapesti Football Hall of Fame-ben állítják majd ki. Bodnár György még nem mondta ugyanezt
Magánüzlet keretében elkelt a Puskás-gyűjtemény – közölte a Nemzeti Sport Online-nal hivatalosan az angliai Bonhams aukciósház, miután a Magyar Rádió egy szigetországi weboldal és az AP hírügynökség értesülése alapján ugyanezt hírül adta.
"A Bonhams nemzetközi képzőművészeti aukciós ház ma eladta minden idők egyik legnagyobb labdarúgójának, Puskás Ferencnek a gyűjteményét az Országos Szaknévsor Bt.-nek" – olvasható a lapunkhöz eljuttatott közleményben. "Az eladási összeg meghaladja a 100 ezer fontot. A Puskás-gyűjtemény Magyarországon marad, és a Budapesten létesítendő Labdarúgó Hírességek Csarnokában állítják majd ki. (…) A Bonhams a magánalkut az ügyfél instrukciói alapján kötötte meg."
A százezer fontos vételár egyébként nagyjából a háromszorosa annak, amennyi a gyűjtemény tárgyainak a Bonhams által meghirdetett ára volt összeadva. A Bonhams vélhetőleg akár dupla profitra is szert tehetett ezzel az üzlettel.
Az árverésre bocsátott ereklyék között olyan tárgyak is voltak, mint az a futballcipő, amelyben Puskás Ferenc az 1952-es, magyar aranyérmet hozó olimpián játszott. Kalapács alá került volna az az emlékcipőt is, amelyet Puskás Ferenc az Adidastól kapott nyolcvannégy válogatott mérkőzésen szerzett nyolcvanhárom góljáért. (Ez a mai napig érvényes világrekord.) Kitüntető figyelmet érdemel az 1954-s világbajnokságon szerzett ezüstérem hiteles másolata, valamint a legendás madridi Santiago Bernabeu-stadion két kicsinyített, méretarányos másolata.
Az NSO ajánlja:
A Bonhams közölte: a Szaknévsor az összes aukción meghirdetett relikviát megvásárolta. Az árverés nagy visszhangot váltott ki a hazai sportéletben, amelynek végkicsengése egyöntetűen az volt, hogy az ország számára igen becses emléktárgyakat hiba lenne kiengedni az országból, hogy azok külföldi tulajdonba kerüljenek.
A Nemzeti Sporthivatal elnöke, Ábrahám Attila korábban ennek érdekében találkozott Puskás Ferencnével, de a megbeszélés nem hozott eredményt. A Puskás-családot a gyűjteményért régóta ostromló, 1793-ban alapított chesteri aukciósház akkora már hónapok óta magáénak tudhatta a tárgyakat. Megkötötte a szerződéseket és tárgyakat hivatalos honlapján a kezdő licitálási árral már fel is tüntette.
Tehát, a magyar államnak is be kellett volna szállnia a licitálók közé, de arról még nem született hivatalosan nyilvánosságra hozott álláspont, hogy mely tárgyakra licitálnának és azokért mennyit áldoznának. Elsősorban az olimpiai döntőben viselt futballcipő érdekelte volna a Sportmúzeumot.
Puskás Ferencné több nyilatkozatban is hangsúlyozta, hogy a tárgyak elárvereztetésének a család részéről nem egzisztenciális okai voltak.