Jó szokásukká vált a svédeknek mostanság, hogy mindenféle sorsolásokon a "legdíszesebb kalapból varázsolják elő őket. Így volt ez múlt szombaton, a jövő évi Európa-bajnokság csoportbeosztásának elkészítésekor (a rend kedvéért: Bulgária, Dánia és Olaszország jutott nekik), és így volt ez pénteken este Frankfurtban is. Azon túl, hogy egy héten belül másodszor is összefutottak a bolgárokkal, horgukra akadt még egy frissen feltérképezett ellenfél: a magyar válogatott.
Lars Lagerbäck, a svéd szövetségi kapitányi kettős egyik tagja úgy ítéli meg az esélyeket, hogy a továbbjutás kérdése elsősorban a bolgárok, a horvátok és természetesen a saját tanítványai között dől majd el, ugyanakkor hozzátette: ez nem jelenti azt, hogy a többiekkel ne kellene számolni. "Málta vélhetően nem sok vizet zavar majd, de az izlandiakra és a magyarokra oda kell figyelni, ha vannak sötét lovak a csoportban, akkor azok ők. A magyarokkal nehéz dolgunk volt az Európa-bajnoki selejtezőkön, nem felejtettük el, hogy keményen fel kell készülni ellenük is” – mondta Lagerbäck (emlékeztetőül: Stockholmban 1–1-gyel, Budapesten 2–1-es svéd győzelemmel ért véget a párviadal). A kapitány nem volt elégedetlen a sorsolással, mint mondta: "A hollandokat, a dánokat és a norvégokat mindenáron el akartuk kerülni, ez sikerült, úgyhogy nem lehet egy rossz szavunk sem.” Érdekesség, hogy a kék-sárgáknak februárban lekötött meccsük van a horvátokkal, de a sorsolás tudatában nem biztos, hogy le is játsszák.
Az eddigi mérleg magyar szempontból
38
17
10
11
86–65
A svéd válogatott jellemzését illik azzal a különlegességgel kezdeni, hogy a munkát két szövetségi kapitány irányítja. Lagerbäck mellett egyelőre Tommy Söderberg dolgozik, de ő már bejelentette, hogy a nyári Európa-bajnokság után távozik posztjáról. Helyettesét egyelőre nem nevezték meg, de azt rebesgetik, hogy az egykori nagyszerű támadó, a jelenleg az U21-es válogatottat irányító Torbjörn Nilsson a legesélyesebb jelölt. Bárhogyan is álljon azonban fel az új kettős, alighanem nem lesz változás a svédek biztonságos védekezésen alapuló, alapvetően az ellencsapásokra építő játékában. Bebizonyosodott, hogy a svéd futballistáknak fekszik ez a harcmodor, ráadásul a tapasztalatok szerint garancia a selejtezőkből való elegáns továbbjutásra – más kérdés, hogy az utóbbi évek nagy tornáin már nem üzemelt olyan jól (bár a tavalyi vb-n Anglia és Argentína csoportbeli megelőzése azért nem volt kutya). A fentiekből is következik, hogy a svédek ereje a csapatmunkában és nem egy-két játékos csillagszórószerű villogásában rejlik. Az aranycipős Henrik Larsson éppen az ellenünk vívott tavaszi Eb-selejtezőn köszönt el végleg a válogatottól, Fredrik Ljungberg pedig, aki pályán kívüli allűrjei alapján igazi sztár lehetne, a játéktéren inkább hasznos csapatemberként – képességeihez mérten talán kissé szürkén is – teszi a dolgát. A selejtezőkön Marcus Allbäck szerezte a legtöbb svéd gólt (ötöt), de rajta kívül sorolhatnánk tovább az irigylésre méltóan jól képzett futballistákat a tapasztalt Olof Mellbergtől és Magnus Hedmantól kezdve Anders Svenssonon át a fiatalokig, Kim Källströmig és Zlatan Ibrahimovicig. Ehelyett inkább rögzítsük: a jelenlegi magyar válogatottnak nem ellenük kell pontokat szereznie.