Kisteleki István (jobbra) Sepp Blatter FIFA-elnökkel
Kisteleki István (jobbra) Sepp Blatter FIFA-elnökkel
Rendkívül drága lehet a Kentaro-ügy
Az MLSZ csütörtöki hadüzenete óta bámulatos számban megnőtt a szerkesztőség dokumentumgyűjteménye nemcsak a Kentaro-üggyel, hanem a szövetség más vitás, nehezen átlátható döntéseivel, lépéseivel kapcsolatban is. Egyértelműen kiderül többek között, hogy a Kentaro-per nagyon sok pénzébe kerülhet a szövetségnek.
A svájci cég ugyanis jelenleg 2.485 millió euróra perli az MLSZ-t. Az összeg a magyar fél részéről 2006 februárjában történt egyoldalú szerződésbontás és a 2007 márciusa közötti időszakban öleli fel a Kentaro kártérítési igényét. Ebből zárolt a zürichi kanton bírósága az UEFA és a FIFA Magyarországnak esedékes kifizetéseiből – az MLSZ hivatalos tájékoztatása szerint – 310 millió forintot.
Nem vitatjuk a 310 millió forintos befagyasztás igazságtartalmát, ugyanakkor az MLSZ nem biztos, hogy elmondta a teljes igazságot a szerződéssel kapcsolatban. A birtokunkba jutott dokumentumok alapján ugyanis joggal feltételezhetjük, hogy még évekig nyögheti a magyar labdarúgás a Kentaro-szerződés felbontásának – százmilliókban vagy akár milliárdokban mérhető – terhét.
4 NAPJA VÁRJUK AZ MLSZ-TŐL A SZERZŐDÉSEK BEMUTATÁSÁTKemény, nagyon kemény szavakat használt Kisteleki István elnök a sajtóközleményében, amelyben szándékos ferdítéssel vádolta meg lapunkat, és a háborús állapot beálltát jelezve utasított minden MLSZ-alkalmazottat, hogy tagadja meg a kommunikációs együttműködést lapunkkal. Természetesen nem mindenki fogadta kitörő lelkesedéssel az elnök meglehetősen furcsa eljárását – volt, aki meggyőződésből, más csak a parancs miatt döntött úgy, hogy ezentúl süket fülekre találnak nála a kérdéseink.
Elsőként a szövetségi kapitánynál érdeklődtünk: lapunk többször keveredett szakmai vitába Várhidi Péterrel, de úgy fest, egy ideig nem tudjuk ütköztetni az álláspontokat. „Sajnálom, nem nyilatkozom” – reagált kérdésünkre röviden a kapitány, és gyanítjuk, ő inkább meggyőződésből, semmint felszólításra hallgat. A végeredményt tekintve ugyanez, a tálalást nézve egészen más a helyzet az U20-as együttes szövetségi edzőjével, Róth Antallal. „Azt az utasítást kaptuk, hogy nem nyilatkozhatunk. Nem mintha bármiféle bajom lenne a Nemzeti Sporttal, de ehhez tartom magam” – közölte Róth Antal.
Lássuk akkor a játékosokat. Fontosnak tartjuk leszögezni, hogy a tilalom csak a válogatottal kapcsolatos ügyekre vonatkozik, tehát mindenki nyugodtan beszélhet klubcsapatáról, magánéletéről, kedvenc mozijáról vagy milánói álomszerződéséről.
„Őszintén szólva nem hallottam az MLSZ döntéséről. Ha ez a helyzet, természetesen betartom a szabályokat, és sajnálattal ugyan, de én sem nyilatkozom” – hallhattuk Hrepka Ádám véleményét, és elfogadjuk, de MTK-ügyben azért természetesen továbbra is keressük.
Hogy különösebben nem téma a játékosok körében az MLSZ–NS ügy (ami nagyon helyes is), arra jó példa Hajnal Tamás reakciója, aki – társához hasonlóan – szintén nem hallott még a tilalomról. És úgy tűnik, nem is szívesen hallana...
„Nem értesültem az MLSZ és a Nemzeti Sport között kialakult vitáról. Mindig arra törekedtem, hogy korrekt kapcsolatot ápoljak a hazai és a külföldi sportsajtóval. Azt gondolom, a játékosoknak egyébként is azzal kell foglalkozniuk, ami a pályán történik” – zárta rövidre a témát a Karlsruhe játékosa.
VÉLEMÉNYEK
MÉSZÖLY KÁLMÁN volt szövetségi kapitány
Maximálisan egyetértek Kisteleki István döntésével. Mélységesen fel vagyok háborodva azon, ami a sportsajtóban zajlik. Nagyon sajnálom, hogy így alakult a helyzet, de egyszerűen tűrhetetlen, tarthatatlan az a hozzáállás, amelyet az önök lapja képvisel. Folyamatosan a rosszat keresik az MLSZ munkájában, ez így nem mehet tovább!
BOZSIK PÉTER volt szövetségi kapitány
Nem lepett meg a konfliktus. Kevés olyan van a mai MLSZdöntések között, amivel egyetértek, ez az ügy azonban ilyen. Szerintem is meglehetősen bulvárosra sikerült mostanában az újság, kevés benne a szakmaiság, így nem tudok vitatkozni az MLSZ álláspontjával.
DÉTÁRI LAJOS a Sopron edzője
Nekem is volt bajom a Nemzeti Sporttal, de ha valami nem tetszett, másnap jeleztem, és ha igazam volt, az újság kijavította a tévedést. Az MLSZ-től viszont hiába várom a tényeket, hiába várom a bizonyítékokat. Ez a közlemény nagyon rossz megoldás. Az MLSZ-nek a magyar futball érdekeit kellene szolgálnia, nem a barátokat előtérbe helyeznie...
---- N ---- A