Női kosár Eb-sel.: a mieink 112 ponttal győztek Albániában!

GYŐRI FERENC (Tirana)GYŐRI FERENC (Tirana)
2018.11.17. 18:46
Fegyverneky Zsófiával egyetemben Határ Bernadett (44) volt a mieink legeredményesebb játékosa 21 ponttal (Fotó: hunbasket.hu)
A magyar női kosárlabda-válogatott több mint 100 pontos, 139–27-es győzelmet aratott Albániában Európa-bajnoki selejtezőn, ezzel 4–1-re módosította a mérlegét a csoportban.

Albán és magyar idő szerint szombaton 17 órakor megindult a hajsza a pontokért. Női válogatottunk célja, mint ismert, a minél nagyobb különbségű győzelem volt Tiranában (legalább harminc pont, de inkább több), amely teljes bizonyosságot ugyan még nem adhatott az Európa-bajnoki kvalifikációt illetően, ám 99.9 százalékos valószínűséget igen.

A helyi nemzeti olimpiai központ csarnokában sok hiányosságot tapasztalhattunk, az egyik legszembetűnőbb a csípős hideg volt. Miután a helyi szpíker belekacagott a számára feltehetően haladó szintű nyelvtörővel felérő magyar csapatlista felolvasásába, hamarosan meghallgathattuk nemzeti fohászunkat. A fülsértő rezonanciát átvészelve egy könnyűzenei sláger úszott be himnuszunk alá, de néhány döccenő után kezdetét vette a szó szoros értelmében vett pontvadászat.

5. perc: Goree Cyeshának tíz másodperc is elegendő volt az első kosár megszerzéséhez, az eredményjelző ezt persze nem mutatta. Teljesen ritmustalan volt a mérkőzés, mivel az időmérő berendezés folyamatosan rakoncátlankodott. Határ Bernadett szorgosan gyűjtötte a faultokat és szerencsére a pontokat is, főként gyors indítások után volt eredményes. Raksányi Krisztina bemutatta, hogy távolról jobban dob, mint büntetőből – 15–0-ra vezetett együttesünk.

10. perc: öt perc és négy másodperc elteltével találtak be először a hazaiak, rögtön két büntetőt is értékesített a center, Adela Aliaj. Aztán az üzlet beindult, szinte már potyogtak az albán kosarak. A hosszúra nyúló (2:08 perc) magyar pontnélküliséget Raksányi triplája törte meg – az első negyed utolsó percébe lépve 26–9-es magyar vezetést regisztrálhattunk, az idő leteltekor pedig 28–11 volt ide.

15. perc: mivel a tripladobóinkról rendre lekéstek az albánok, szépen lehetett gyarapítani a csapatunk neve mellett álló számot. Lelik Réka válogatottbeli pályafutása első, statisztikai lapra kívánkozó megmozdulása egy elrontott hárompontos-kísérlet volt. 39–17-es, 22 pontos magyar előny mellett folytatódhatott a találkozó.

20. perc: Lelik betalált kintről! Játékosaink minden labdáért vetődtek, ha arra volt szükség, Gereben Lívia kitépte ellenfele kezéből a játékszert. Nemzeti csapatunk 23–0-s rohanást produkált, ez a sorozat a nagyszünet előtt három tizedmásodperccel szakadt meg, 59–19, már kerek negyven volt a különbség.

25. perc: annyira jól alakultak a dolgok, hogy egy végigjátszott figura végén még magasemberünk, Goree is betalált kintről. A differencia már az ötven pontot is átlépte, a periódus a fekete hajpánttal játszó Goree büntetőivel zárult, 74–21 ide.

30. perc: a következő öt percben nem kapott kosarat Székely Norbert csapata, a harmadik negyed utolsó kosarát Nagy Dóra a dudaszó pillanatában dobta triplából, 100–21-es előnyben voltak a mieink.

35. perc: Fegyverneky Zsófia és társai negyven nullás, teniszbe illő szériája szakadt meg Gera Bujari pontjai után, de azért kétségbeesni nem kellett. Utolsóként Barnai Judit is megszerezte első pontjait a csapatban, jött is a padról a „bravó, Judy!” kiáltás (118–25).

Vége: minden dicséretet megérdemel a tét súlyát a mérkőzés alapvető komolytalansága ellenére is maximálisan átérző nemzeti együttesünk, amely biztos alapot teremtett magának ahhoz, hogy szerdán kijelenthessük, ott van a jövő évi Európa-bajnokságon (139–27).

NŐI KOSÁRLABDA EURÓPA-BAJNOKI SELEJTEZŐ
5. FORDULÓ, C-CSOPORT
ALBÁNIA–MAGYARORSZÁG 27–139 (11–28, 8–31, 2–41, 6–39)
Tirana, 100
néző. V: Ferevszki (macedón), Maxhuni (koszovói), Mijalkovszki (macedón)
ALBÁNIA: E. Bujari, Palko, LALAJ 8, Xhanaj 4, Aliaj 6. Csere: G. Bujari 9, Toska, Verri, Sinani, Gjoni, Zykaj. Szövetségi kapitány: Viron Toska
MAGYARORSZÁG: FEGYVERNEKY 21/12, RAKSÁNYI 20/12, Dubei 10/3, GOREE 17/3, HATÁR 21. Csere: Barnai 8, Gereben 6, Studer Á. 2, Varga Zs. 11, Lelik 6/6, Hegedűs-Őri 5/3, NAGY D. 12/6. Szövetségi kapitány: Székely Norbert
Az eredmény alakulása. 5. perc: 0–15. 6. p.: 7–19. 9. p.: 9–26. 14. p.: 17–36. 20. p.: 17–59. 22. p.: 21–63. 27. p.: 21–103. 37. p.: 27–128
Viron Toska:
– Nagyon erős válogatott a magyar. Mi megtettük, amit tudunk, de fiatal a csapatunk, szükségünk van nemzetközi tapasztalatokra. Sok sikert kívánunk a továbbiakban ellenfelünknek!
Székely Norbert: – Az mutatja meg az emberi tartásunkat – ami eddig is jellemzett minket –, hogy végig komolyan vettük a meccset. Tudtuk, hogy megnyerhetjük a mérkőzést, ám ez az a különbség, amely megnyugtathat bennünket. Matematikailag ugyan nem vagyunk még ott, de furcsa dolgoknak kellene történniük, hogy ne jussunk ki az Európa-bajnokságra. Megcselekedtük, amit megkövetelt a haza, nagyon büszkék lehetünk erre a sikerre. Oroszországba a csoportgyőzelemért megyünk!