Férfi kosár Eb: volt erő talpra állni, döntőben a spanyolok

K. Zs.K. Zs.
2022.09.16. 22:28
A németek legjobbja, Dennis Schröder (jobbra) elhúz a spanyol Alberto Díaz mellett (Fotó: AFP)
Spanyolország jobban bírta a negyedik negyedet, és izgalmas végjátékot követően 96–91-re legyőzte a házigazda Németországot a Berlinben zajló férfi kosárlabda Európa-bajnokság péntek esti elődöntőjében, amivel bejutott a vasárnapi fináléba, ahol Franciaország lesz az ellenfele. A „kékek” kora este 95–54-es kiütéses diadalt arattak a torna meglepetéscsapata, Lengyelország felett. A spanyolok eddig háromszor nyertek Eb-t – a megelőző öt kiírásból húztak be hármat –, a franciák egyszer, 2013-ban lettek kontinensbajnokok.

SPANYOLORSZÁG–NÉMETORSZÁG 96–91

Élvezetes, kiegyenlített első negyedet futottak a csapatok, kezdetben a németek vezettek néhány ponttal, aztán 21–20 után hetes sorozattal fordítottak a spanyolok. A második tíz percben kilenccel is megugrottak Díazék, 41–32-nél azonban jött egy megtorpanás, zsinórban 14 pontot dobtak a házigazdák, és ők mentek előnyben nagyszünetre.

Dennis Schröder, a hazaiak vezérjátékosa 19 pontnál tartott az első félidő végén, és elsősorban ő fűtötte azt az újabb 14–0-s szériát, amelyikkel 57–61 után újra magukhoz ragadták a kezdeményezést a németek. Tízzel megugrott a házigazda, de korántsem dőlt el a meccs, kapaszkodtak a spanyolok, Lorenzo Brown két dupla után egy triplát is bevert, amellyel egyenlítettek is (77–77).

Aztán újabb hat spanyol pont jött, és bár a németek sok rontott dobás után Andreas Obst negyedik triplájával elmozdultak a holtpontról, Brown azonnal hármassal válaszolt. A vendégek innentől már nem engedték ki kezükből a meccset – jól védekeztek, és amikor a kétségbeesett német kísérletek újra be-behullottak, kellően higgadtak maradtak a büntetővonalon.

A MÉRKŐZÉS ÖSSZEFOGLALÓJA

A MECCS EMBERE: LORENZO BROWN

FRANCIAORSZÁG–LENGYELORSZÁG 95–54

Az első kosarat a lengyelek szerezték, de 8–2-re már a franciák vezettek, a nagyszünetben már majdnem kétszer annyi pontjuk volt, mint ellenfelüknek (34–18), a második félidőben pedig játszi könnyedséggel nyitották tovább az ollót.

A mérkőzés egyoldalúságát jól jellemzi, hogy a győztes francia csapatból egyedül Guerschon Yabusele töltött húsz percnél többet a parketten (22:49) – ő 22 ponttal zárt.

A franciák 62 százalékos pontossággal dobtak a mezőnyből, a lengyelek 32 százalékkal, míg a lepattanóharcot 40–21-re nyerték meg a „kékek” – Moustapha Fall egymaga 10 labdát kapott le. Rudy Gobert-től ezúttal elég volt hat pont, hat lepattanó és három blokk.

A torna meglepetéscsapatát alkotó, péntekig remekelő lengyelek soraiban egyetlen játékos sem jutott el tíz pontig.

Egy kis stat: a lengyelek csupán 18 pontig jutottak az első félidőben; Eb-elődöntőben legutóbb 1946-ban fordult elő, hogy egy csapat nem érte el a húsz pontot az első félidőben – a mieink jártak így Csehszlovákia ellen, 12 pontot szerezve. Végül 42–28-ra kaptunk ki. Más világ volt (például nem volt támadóidő): a döntőt 34–32-re nyerték meg a csehszlovákok az olaszok ellen, a mieink a franciák elleni 38–32-vel lettek bronzérmesek. (FIBA)

A MECCS EMBERE: GUERSCHON YABUSELE