Megéri – Thury Gábor jegyzete

THURY GÁBORTHURY GÁBOR
2021.12.01. 22:59

Sportot szerető emberként derűsebben írok a labda pattogásáról, mint, mondjuk, az államtól érkező csaknem 3.9 milliárd forintnyi összeg elszámolási anomáliájáról a sportági szövetségben, vagy arról, hogy a szervezettel szemben felszámolási pert indítottak…

A teniszezők mostanában pozitív előjelű hírekkel szolgálnak. A férfiak a Davis-kupa torinói világdöntőjében megszorongatták – mit megszorongatták, némi szerencsével óriási meglepetést szerezhettek volna! – az ausztrálokat és a horvátokat, a nők közül a 24 esztendős Bondár Anna (91.) és a 23 éves Udvardy Panna (96.) is beverekedte magát a világranglistán az első százba, ami ebben a sportágban vízválasztó. Bondár 273.-ként kezdte az évet, novemberben Buenos Airesben egyesben megnyerte a WTA 125-ös tornát – párosban éppen Udvardyval elődöntős volt –, majd Chilében győzött egy 60 ezer dollár össz­díjazású versenyen. Udvardy a 352. helyről indulva a közelmúltban egy 25 ezer és egy 60 ezer dollár díjazású brazíliai tornán nyert, Montevideóban egy WTA 125-ösön a fináléba jutott.

A hölgyek között rajtuk kívül a juniorként egyesben (US Open) és párosban (Wimbledon) Grand Slam-győztes Gálfi Dalma 124., a párosban négyszeres GS-győztes Babos Tímea 160., Jani Réka 171. Női fronton legutóbb egy-másfél évtizede álltunk ilyen jól, 2009-ben Szávay Ágnes és Czink Melinda a negyvenben volt, Marosi Katalin és Arn Gréta tartozott még a krémhez.

Bondár, elmondása szerint, összeszedettebben játszik, mint korábban, Udvardy pedig sportpszichológus segítségét veszi igénybe – nem véletlen, hogy Brazíliában 0:6-os szett után támadt fel. Esetük a mentális felkészülés fontosságát igazolja; mert – ahogy nem kis képzavarral írni szoktuk – a dolgok fejben dőlnek el. Valamennyi sportágra, de különösen a teniszre igaz: nem elég, hogy a szakmai fogások a versenyzők kisujjában vannak, kondíciójuk kifogástalan, a pluszt a döntő pillanatokban meglévő koncentráció adhatja.

Mint ahogyan Piros Zsombor (283.) esetében is. Torinóban a nála több mint kétszáz hellyel (!) előrébb álló ausztrál John Millman és a horvát Marin Cilic ellen is nyert. A juniorként egyesben és párosban GS-győztes játékos a Magyar Nemzetben elmondta, az első százba kerülés a célja. A koronavírus-járvány alatt elvesztette a fonalat (értsd: nem élt sportszerűen), aztán „elbeszélgetett magával”, mert még akar valamit a tenisztől.

Megérte, megéri. Ahogy a hölgyek esetében is. És most nem a cirka 3.9 milliárdra gondolok…

A Nemzeti Sport munkatársainak további véleménycikkeit itt olvashatja!