"Lesz még Erdély Magyarországé" - zúgják teli torokból, több száz nemzeti zászlót lobogtatva. A tribünön Székelyföldről érkezett honfitársak kezdenek rá a Hajrá, magyarok!-ra, majd kifeszítenek egy transzparenst: "Szurkolók vagyunk, állampolgárok nem". A rivális bemutatásakor szolid füttyel jelzi a B-közép, hogy nem ez az együttes a kedvence, aztán a román himnusznál hátat fordít a pályának. Felvezetésnek ennyi megteszi…
Akkor már mindenki jó irányba néz, amikor Pálinger Katalin úgy kezd, ahogy szokott: hiába kerül Lungu százszázalékos helyzetbe, a magyar kapus ellen ez kevés. Bezzeg Nagy Ivett kihasználja a "ziccert", midőn kiszúrja, hogy Dinu méterekkel a gólvonal előtt áll, a félpályáról íveli át fölötte a labdát. A kivitelezés tökéletes, 1-0 ide. Létezik ennél szebb kezdés? Létezik, állapítjuk meg 4-0-nál (Lovász Zsuzsa, Kindl Gabriella és Kulcsár Anita neve legyen áldott). Két hete ugyanitt találkozott a két válogatott, annak rendje és módja szerint megvertük a románokat, csak Kiss Szilárd volt dühös a végén: a kapitány állította, a vetélytárs nem adott ki mindent magából. Mindez akkor jut eszünkbe, amikor már 6-1-et mutat az amerikai kosárcsarnokokat idéző hiperszuper eredményjelző. Más szóval elképzelhető, hogy mégsem "kamuzott", egyszerűen ennyivel jobb a magyar csapat. Tényleg jobb: Pálinger fog, mint a festék, Radulovics Bojana ezúton is jelzi, hogy pályázik a kontinenstorna legeredményesebb résztvevőjét megillető címre, ráadásul a góllövés műfajában méltó társakra akad: jobbról Lovász, balról Nagy, középről Kulcsár szórja meg Romániát. A leghangosabbak éltetik is derekasan a hölgyeket, nem úgy a trianoni békeszerződést…
Egy perc van hátra az első felvonásból, az egyik oldalon tizenhét, a másikon kilenc találat esett. Szép így ez az este, hátra is dőlnénk a székünkön. Kár, hogy fél óráig tart egy félidő, a Pigniczki Krisztina kiállítása miatt emberelőnybe kerülő ellenlábas 4-0-s rohammal zárja le a játékrészt. Az optimisták szerint ez belefér, a pesszimisták pedig hinni akarnak az optimistáknak…
Némi pihenő után, teljes létszámban már jobban megy, Radulovics - ki tudja hányadszor - teszi próbára, mit bír még a háló, Pálinger újabb randevúra hívja a labdát, míg Nagy felkanyarodik balról, és a jobb alsóba bombáz. Egyszerű ez. Meg nagyszerű. Meg meseszerű. Meg minden.
Fájdalom, megint az a rész következik, hogy "ez belefér": 19-13-nál fórban játszhatnak a Kiss-lányok, a gond csupán az, hogy mínusz néggyel jönnek ki a kétperces periódusból. Sőt a románok kiegészülve is dobnak egyet, 19-18. Szerencse, hogy van Bernadett: Ferling, a legjobbkor dobja második gólját (habár az elsőre is ezt mondtuk…). És persze Pálinger; olyan sikeres "mentőakciói" vannak, mint Mancs kutyának, nem meglepő, hogy egyik védésről a másikra nő a rajongótábora. A kemény mag küld is neki egy nótát: "…szeretem a sört, szeretem a bort és a Pálingert…". (Rosszabb helyeken pálinka a strófa vége…)
Lassan helyreáll a világ rendje: 29-24. Még öt perc, nem lehet baj. Nincs is. "Ki nem ugrál, nem is magyar, hej, hej" - kezdenek rá az ultrák, néhányan magasabbra "felmennek", mint Radulovics. Kulcsár is talpra szökkent csaknem hatezer embert: öt másodperccel az utolsó dudaszó előtt bevágja a harmincegyedik hazai gólt.
A 31-25-ös győzelemért járó két ponttal pedig már biztosan a négy közé jutott a magyar női kézilabda-válogatott. (Végezzen ma bárhogyan Dánia ellenében, az egyik szombati elődöntő keretében jelenése lesz a Papp László Budapest Sportarénában.)
A csarnok fele azt zengi: "hajrá", a másik meg azt, hogy "magyarok!", előkerül egy akkora piros-fehér-zöld zászló, amely beborít három szektornyi boldog drukkert. A győztesek meghajolnak a szurkolók előtt, és viszont. Mindenki tapsol mindenkit. "Mindent bele!" - jön el a búcsú pillanata a fanatikusok számára, mire a lányok megfogadják, hogy a hátralevő mérkőzéseket is megnyerik.
Ez igen…
----
MestermérlegKiss Szilárd: "Újabb sikerünkhöz hozzásegített bennünket a nagyszerű debreceni közönség. Tudtuk, hogy Románia erős ellenfél lesz, de a négybe jutást mégis sikerült kiharcolnunk, és úgy érzem, izgalmas, jó színvonalú mérkőzést vívtunk. Dicséretesen küzdött a csapat, és ezért jelentős előnyhöz jutott, igaz, ezt aztán el is adta. Amikor szorossá vált az állás, okosan, taktikusan kézilabdáztak a lányok és megoldották a helyzetet."
Cornel Otelea: "Azért nyert a magyar válogatott, mert pontosabban, szervezettebben kézilabdázott, mint mi. A gyenge kezdés után ötgólos hátrányba kerültünk, és a továbbiakban nehezen tudtunk lépést tartani a jó teljesítményt nyújtó vetélytársunkkal. Amikor végre felzárkóztunk, hibáinkkal megnehezítettük a saját dolgunkat. A magyar válogatott kapusa, Pálinger ezúttal is kitűnő formában védett."
A nap embereKulcsár AnitaA Dunaferr klasszis beállósa az egész tornán remekelt, de talán a Románia elleni meccsen nyújtotta a legjobb teljesítményt, hiszen nyolc gólt szerzett, remekül segítette az átlövőket, és hétmétereseket is kiharcolt.
"A csapat minden egyes tagja hozzátette a magáét a győzelemhez. Nem akartuk csütörtökre hagyni az elődöntőbe jutás kérdésének eldöntését, ezért mindenképpen nyerni akartunk. Jól kezdtünk, ám amikor már biztosan vezettünk, jött egy kis hullámvölgy. A csapat akarása azonban átlendített minket ezen a holtponton, a kritikus pillanatokban pedig mindig akadt valaki, aki hozzá tudott tenni valami pluszt a játékunkhoz."
Szóról szóraRadulovics Bojana:- A mérkőzés elején nagyon elkaptuk a ritmust, jól játszottunk, ám a saját magunk által diktált hatalmas tempótól egy kicsit elfáradtunk. A mérkőzésnek ebben a szakaszában a román kapust is rendre eltaláltuk.
Kocsis Erzsébet technikai vezető:- Óriási, amit a lányok produkáltak. Úgy érzem, túljutottak a keddi, németek elleni kisebb hullámvölgyön, így a formájuk felfelé ível.
Görbicz Anita- A védekezésünk nagyon jó volt, a kapusteljesítmény pedig egyenesen világklasszis.
Ferling Bernadett:- Roppant kemény meccs van mögöttünk. Annak örülök a legjobban, hogy sikerült túljutnunk a hullámvölgyeken, azt hiszem, ez a győzelem legfontosabb tényezője. Óriási volt a tét, ebből a szempontból a románok elleni volt az eddigi legnehezebb öszszecsapásunk. ----
14. nôi világbajnokság, Kína
Középdöntô, 3. forduló. E-csoport (Szu-csu): Spanyolország–Jugoszlávia 81–67. Ld: Valdemoro (18/6), García Pinero (14/6), Pons (12), ill. Bogojevics (24/15). Brazília–Ausztrália 75–74. Ld: Alessandra (18), Silvia (12/6), Cintia és Janeth Arcaín (12–12), ill. L. Jackson (29/6), Fallon (12). Kína–Argentína 102–55. Ld: Szuj Fej-fej (20), Miao Po (18/12), Zsen Lej (15/12), Csen Hsziao-li (12), ill. Gale (25)
A csoport végeredménye: 1. Brazília 11 pont, 2. Ausztrália 11, 3. Kína 10, 4. Spa-
nyolország 10, 5. Jugoszlávia 8, 6. Argentína 7
F-csoport (Csangcsu): Dél-Korea–Litvánia 76–70. Ld: Dzsung Szun Min (42), Kim Jong Ok (14/6), ill. Marcauskaité (19/3), Brazdeikyté (15). Oroszország–Kuba 81–66. Ld: Artyesina (23/6), Baranova (19/6), Szkopa (11), ill. Martínez (19), Castillo (14/3),, Plutin (14). Egyesült Államok–Franciaország 101–68. Ld: K. Smith (19/15), Swoopes (19/9), Staley (13/6), Leslie,(13), ill. Lawson (14/6), Antibe (12), Berthieu (11)
A csoport végeredménye: 1. Egyesült Államok 12 pont, 2. Oroszország 11, 3. Franciaország 10, 4. Dél-Korea 9, 5. Litvánia 8, 6. Kuba 7. A csoportok elsô négy helyezettje bejutott a negyeddöntôbe, az ötödik és a hatodik helyezettek a 9-12. helyért játszhatnak.
A hétfôi negyeddöntô párosítása (Nanking): Brazília–Dél-Korea, Kína–Oroszország, Ausztrália–Franciaország, Spanyolország–Egyesült Államok
A 13. helyért: Japán–Tajvan 76–61. Ld: Nagata (28), Okazato (18/18), Hamagucsi (12), ill. Cseng Huj-jun (20), Csiang Feng-csung (14), Csao Pi-feng (12/9)
A 15. helyért: Szenegál–Tunézia 87–52. Ld: Gueye (18), Diouf (11/3), ill. Faiza (18/6), Abid (10)
"Az előző mérkőzésből tanulva a csapat kellően ráhangolódott a mérkőzésre, sikerült villámrajtot vennie, ami a későbbiekben nagyon fontosnak bizonyult. Jó védekezés utáni gyors indításokból sok találatot értünk el, és a védőmunkát is csak dicsérni tudom az első félidőben. A nyitott védekezésünk nem ízlett a román átlövőknek, mozgékonysággal sem tudtak meglepetést szerezni. Pálinger Katalin ezúttal is hozta klasszis formáját, különösen a mérkőzés elején rukkolt elő fontos bravúrokkal. A támadásainknál az átlövők ezúttal nem voltak hatékonyak, ezt ellensúlyoztuk az ellenfél védőfalának megbontásával, Ferling és Kulcsár sok hasznos találatot szerzett így. A második félidőben szorosabbá vált az állás, a védekezés megszervezésében, a visszarendeződésben akadtak nálunk hiányosságok. Javításra szorul az emberelőnyös helyzetek kihasználása is. Időnként akadtak hullámvölgyek a játékunkban, az utóbbi két mérkőzésen nem volt annyira látványos, bravúros a produkció. Mindez az egyre nehezedő ellenfelekkel, a sorozatterhelésből fakadó fáradtsággal, talán némileg a helyszínváltással is magyarázható, nagyobb koncentrálással mindez kiküszöbölhető. Összességében gratulálhatunk a lányoknak, elkönyvelhetünk egy újabb fontos győzelmet, és ami a legfontosabb: immáron biztos, hogy benn vagyunk a legjobb négy között."
Skaliczki László, a férfiválogatott szövetségi kapitánya ---- A magyarok csütörtökön Dániával mérkőznek. Az olimpiai bajnok és Eb-címvédő ellen eddig 38 alkalommal játszottunk. A mérleg magyar szempontból: 21 győzelem, 16 vereség és 1 döntetlen. Az egyetlen pontosztozkodásra az első mérkőzésen, Belgrádban, az 1957-ben megrendezett világbajnokságon került sor, amelyen 5-5 lett az eredmény. A sok nagy csata közül a legemlékezetesebb és számunkra a legfájdalmasabb az olimpiai döntő Sydneyben, ahol a mieink ötven percig vezettek, azonban a dánok a hajrában fordítani tudtak, és 31-27-re nyertek. Az északiak ezzel megvédték 1996-os elsőségüket, amelyet az idén Athénban is sikerült megőrizniük, vagyis sorozatban három olimpián diadalmaskodtak.
Szintén háromszor (1994, 1996, 2002) nyertek Európa-bajnokságot. Eddig 13-szor szerepeltek világbajnokságon, és 1997-ben aranyérmesek lettek, valamint további három alkalommal szereztek érmet, ugyanakkor 2003-ban csúnyán leszerepeltek, csak a 13. hely jutott nekik. A két csapat az idén először március 2-án Aarhusban találkozott, és a házigazdák 29-18-ra győztek. Öt nappal később Győrben sikerült a visszavágás, a magyarok 29-27-re nyertek. Az olimpia előtt, július 23-án Franciaországban játszott harmadszor egymás ellen a két együttes. Mocsai Lajos szövetségi kapitány csapata 15-14-es félidő után 28-27-re kikapott. A mieink akkor az alábbi összeállításban szerepeltek: Pálinger (Sirina) - Lovász 2, Radulovics 7, Görbicz 4, Bohus 3, Ferling 3, Kirsner 3. Cs: Pigniczki 2, Farkas Á. 2, Mehlmann 1, Siti E., Kindl, Kulcsár.
Tv: A Magyarország-Dánia mérkőzést ma 17.45 órakor az MTV közvetíti.