Megkoronázták a németeket

Vágólapra másolva!
2004.02.01. 21:21
Címkék
A németek a döntő napján főleg a "feltámadásukat" emlegették sokat és szívesen, valamint abban bíztak, hogy ez a sorozatuk nem szakad meg a fináléban (koperi csoportjukból egy árva ponttal érkeztek a középdöntőbe, amelyben taroltak, s hat pontot gyűjtöttek, megverték Szlovéniát is). A hazaiak mestere, Tone Tiselj meg azt mondta: visszavágnak a vb-ezüstérmesnek, hiszen az elődöntőben a világbajnokot is maguk alá gyűrték.
Vasárnap azonban előbb a 2006-os Eb-kvalifikációt érő ötödik helyért az olimpiai bajnok Oroszország, valamint vb-bronzérmes Franciaország csatázott, majd a legcsalódottabbak (Horvátország és Dánia) bronzcsatája következett.
Az Európa-bajnokság igazi kuriózuma volt, hogy az orosz válogatott mestere, Vlagyimir Makszimov továbbra is számított idős világsztárjaira, a 40 éves Alekszander Tucskinra (Éles csapattársa a görög Veriában) és 42 esztendős Andrej Lavrov kapusra, akinek jelenleg nincs klubja, de legutóbb a német Nettelstedtben védett. Lavrovnak főszerep jutott a franciák legyőzésében, s így Németország, Szlovénia, Horvátország és Dánia mellett Oroszországnak sem kell selejtezőt játszania a következő Eb-részvételért (a rendező országot májusi kongresszusán választja ki az EHF).
A bronzmérkőzés előtt a horvát szövetség hivatalosan bejelentette, hogy az elődöntőben Metlicicnek súlyos szemsérülést okozó szlovén Pajovicot feljelentette, mert az eset nem csupán sportbaleset, hanem – a horvát vezetők megítélése szerint – súlyos testi sértés volt. Nem nevezhette Lino Cervar mester a bronzmérkőzésre Balicot sem, aki súlyos könyöksérülést szenvedett az elődöntőben. Emellett a horvátok nehezményezték, hogy a szurkolóikkal mind a határon, mind a csarnokban túl szigorúan bántak a szlovénok. Ezen okok miatt Horvátország csapata nem vett részt az Eb utáni banketten sem, hanem az eredményhirdetés után hazautazott.

A németek jobbszélsôje, Florian Kehrmann kilenc gólt szerzett, és káprázatosan játszott az Európa-bajnokság döntôjében
A németek jobbszélsôje, Florian Kehrmann kilenc gólt szerzett, és káprázatosan játszott az Európa-bajnokság döntôjében
A németek jobbszélsôje, Florian Kehrmann kilenc gólt szerzett, és káprázatosan játszott az Európa-bajnokság döntôjében
Irgalmatlanul védekezett mindkét csapat, de a horvát kapuban Kelentric rosszabb napot fogott ki, mint a másik oldalon Hvidt. Ezért Cervar kapitány Solát küldte a kapuba. Roppant hevesen vitatkozott Cervar a zsűri magyar elnökével, Andorka Sándorral, aki mérhetetlen türelemmel igyekezett őt nyugalomra inteni. Ez nem volt könnyű, mert az Eb-hajrára megtizedelődött világbajnok együttesben a félidő derekáig csak Vukas és Dzomba nyújtott jó teljesítményt.
Lackovic kiszámíthatatlan lövései betaláltak, felzárkózott Horvátország, és Hvidt is a kispadon találta magát.
Minden erejüket összeszedték Goluzáék, de a dán daráló folyamatosan őrölte őket, és az északiak két-három gólos előnye megmaradt a második félidő közepén is. A szerencse is a dánok mellé állt, ráadásul Christensen, Sryger és a kapuba visszatérő Hvidt remekelt. Cervar a harmadik kapusát, Matosevicet is harcba küldte hatgólos dán vezetésnél, de ezzel sem ért célt: a hajrá 28–20-nál kezdődött, és már nem történt meglepetés. Dánia megvédte stockholmi (2002) bronzérmét.

A döntőt Fritz bravúrjai és Jansen, valamint Stephan góljai vezették be, ezért a hazaiak hamarosan kapust cseréltek. A szurkolók fergeteges buzdítása azonban a németekre is jó hatással volt, és a félidő közepéig az történt, amit Heiner Brand mester tanítványai akartak. A szlovénok hetest hibáztak, a védekezésük közel sem volt olyan agresszív, mint szombaton a horvátok ellen (5–10). Veszekedett is velük edzőjük, ahogy a száján kifért. Ennek hatására gorombább lett csapata, amit Hens bánt. A támadásai azonban nem váltak eredményesebbé, mert vagy pontatlan lövéssel zárultak, vagy lepattantak a próbálkozások a blokkról, végső esetben pedig Fritz jól helyezkedett.
Persze Brand mesternek is akadt oka az idegeskedésre, mert Schwarzer és társai sorozatban hagyták ki a helyzeteiket, s emiatt nem nőtt csapatuk előnye. Zerbe helyett rövid ideig Zeitz játszott jobbátlövőt, majd Weber jött be irányítani, mert Stephan több ziccert rontott. A csata összképét mégis a németek fegyelmezett, mozgékony és erőszakos védekezése határozta meg, és az egyre többet hibázó, lélekben is fáradni látszó hazaiak senkit sem okolhattak bakijaikért.
A második félidő elején Kehrmann vezérletével már hét (!) góllal vezetett Németország, ám a közönségtől fantasztikus támogatást kapó hazaiak megkezdték a felzárkózást. A németek nem tudtak ritmust váltani, és a cseréik sem sikerültek. Fritz kapus is cserét kért és 18–21-nél mély hullámvölgyben volt az addig szárnyaló vendégcsapat. Ramota kapus néhány remek védése azonban visszahozta a német reményeket, és bár a hazaiak szívósan tartották magukat, 21–27 után nem maradt kérdés, melyik csapaté lesz az aranyérem. Az Eb-n káprázatosan hajrázó,Németországtól.
Az Eb-n érmet szerzett csapatok kvalifikálták magukat a 2005-ös vb-re.

Az Eb eredményei - Magyar szemmel Szlovéniában
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik