Négyesfogat-hajtó Eb: holland kettős győzelem a záró napon

TÓTH MÁRTONTÓTH MÁRTON
2021.09.05. 18:28
Véget ért a 2021-es budapesti négyesfogathajtó Európa-bajnokság a Kincsem Parkban. A rendezés kiemelkedő volt, a magyar fogathajtók teljesítménye elmaradt az előzetesen elvárttól, de a hangulatra így sem lehetett panasz.
A GALÉRIÁÉRT KATTINTSON A KÉPRE!
(Fotó: Dömötör Csaba)
A GALÉRIÁÉRT KATTINTSON A KÉPRE! (Fotó: Dömötör Csaba)

Igazi népünnep volt a budapesti négyesfogathajtó Európa-bajnokság vasárnapi záró napja, amihez a kiváló időjárás is hozzájárult, de a szervezőket illeti a legnagyobb dicséret. Már a délelőtti program tíz órai kezdetére is ezrek érkeztek meg a Kincsem Parkba. A nyitott lelátók pedig az idő előrehaladtával – hiába sütött egyre jobban a nap – folyamatosan telítődtek, miután a fedett tribün teljesen megtelt – még a korlát melletti nem hivatalosan kialakított állóhelyek is elfogytak.

VÉLEMÉNY

Dobrovitz József, a legjobban szereplő magyar versenyző
Maximálisan elégedett vagyok, fantasztikus élmény volt az Európa-bajnokság! Nem szeretek magyarázkodni; az eredményességet nem kell, az eredménytelenséget pedig nem lehet – maximum magamnak. Bízunk benne, hogy mi is hasonló szponzori támogatást kapunk, mint az ellenfeleink, és akkor néhány éven belül legyőzzük őket.

Bram Chardon friss Európa-bajnok fogathajtó
Régóta és alaposan készültünk erre a megmérettetésre – különösen a hosszú, kemény maratonhajtásra. Meglepően nagy nyomást kaptunk a németektől; tudtuk, hogy közel lesznek, de nem gondoltuk volna, hogy ennyire. Az akadályhajtás nagy erősségem, idén még nem ütöttem le labdát, szóval örültem a nehéz pályának – gondolván a többiek úgyis hibázni fognak. Fantasztikus érzés volt, amikor megkezdtem a pályát, tudtam, hogy az édesapám vezet, így az arany mindenképp a családunkhoz kerül!

A 43 hajtó az előző két versenyszámon elért ranglistahelyezés alapján fordított sorrendben kezdte meg a körét, tehát a szombati maratonhajtás után élen álló Bram Chardon indult utoljára. A pálya, füvön egyre jobban kirajzolódó, nyomvonala rendkívül technikás volt, így nem csoda, hogy a 29. induló, francia Anthony Horde tudta először alapidőn belül (175 másodperc) befejezni a körét.

A növekvő színvonalat a laikusok is könnyen észlelhették a pálya mellől, és a végjáték rendkívül izgalmasan alakult. Délutánra kiderült, hogy az összetett verseny megnyerésére reálisan három embernek van esélye, azoknak, akik a szám előtt is a dobogós helyeket foglalták el. Először a holland IJsbrand Chardon következett, aki egy labdát ütött le, így három hibaponttal zárt. Őt követte a szombaton zseniálisat hajtó német Michael Brauchle, aki kétségkívül a leggyorsabb fogattal rendelkezik, azonban a hatodik kapu előtt félrevittek a lovai, így egy plusz tiszteletkört kellett tennie, ami túl sok időt emésztett fel – hiába zárt verőhiba nélkül, kicsúszott az alapidőből, és csak a 12. helyen zárt ebben a versenyszámban.

Utolsóként indult Bram Chardon, és már csak az volt a kérdés, hogy apa vagy fia lesz-e az Európa-bajnok. Végül utóbbi nyert, mivel Bram hibátlan és kellően gyors kört ment, így teljesen megérdemelten ünnepelhetett a végén. Az akadályhajtást egyébiránt Dries Degrieck nyerte, aki ezzel az összetett hatodik helyén zárt.

A magyarok teljesítménye sajnos elmaradt a várttól, hiszen a legjobb helyezést a vasárnapi versenyszámban Dobrovitz József érte el, aki 16. lett – ezzel összetettben is ő végzett legelőrébb a hazaiak közül; a kilencedik helyen. A nagy visszatérő Lázár Zoltán, bár láthatóan örült az üdvrivalgásnak, amit kapott, tizenhatodikként zárt.

NÉGYESFOGATHAJTÓ EURÓPA-BAJNOKSÁG, BUDAPEST, KINCSEM PARK
Akadályhajtás: 1. Dries Degrieck (belga) 1.65 hibapont, 2. Chardon (holland) 1.70, 3. Nesvacil Jr. (cseh) 2.49, ...16. Dobrovitz J. 8.23, ...20. Lázár Z. 11.43, 21. Szakács 11.44, 22. ifj. Dobrovitz 12.04, ...26. Galbács F. 15.13, ...29. Papp 20.06, ...31. Váczi 22.64, ...33. ifj. Galbács 24.15, 34. Vida 28.60

Összetett. Európa-bajnok: Bram Chardon (holland) 164.88,
2. IJsbrand Chardon (holland) 169.57, 3. Michael Brauchle (német) 169.62, ...9. Dobrovitz J. 183.77, ...16. Lázár Z. 191.64, ...19. ifj. Dobrovitz 197.58, ...24. Szakács 209.78, 25. ifj. Galbács 222.20, ...28. Galbács F. 224.67, ... 30. Papp 227.64, ...34. Váczi 255.97, 35. Vida 259.99

Csapatverseny. Európa-bajnok: Hollandia (Bram Chardon, IJsbrand Chardon, Koos de Ronde) 332.7, 2. Németország (Brauchle, Harm, von Stein) 339.3, 3. Belgium (Degrieck, Geerts, Gees) 353.3, …5. Magyarország (Dobrovitz J., Lázár Z., ifj. Dobrovitz) 370.8