Salakmotor: nem sikerült a magyar kvalifikáció a páros Eb döntőjébe

BOROS NORBERTBOROS NORBERT
2022.07.09. 18:52
a magyarok és az ukránok páros futama (Fotó: Boros Norbert)
Vélhetően világrekordnak is tekinthető, hogy szűk két hónap alatt már a harmadik világeseményt rendezték a Nagyhalász Speedway Ringen: a májusi egyéni Európa-bajnoki selejtezőt, illetve a júniusi Grand Prix-kvalifikációt követően páros kontinensviadalt rendeztek szombaton délután. A rétközi elődöntőben hét nemzet – Csehország, Lengyelország, Finnország, Szlovénia, Ukrajna, Lettország és Magyarország – csapata küzdött a fináléba kerülésért, amit az első három hely valamelyikének a megszerzésével lehetett kiharcolni.

A speedwayben a páros motorozás műfajának komplett fejezete van a sportág nagykönyvében, éppen ezért némileg meglepő, hogy a páros Európa-bajnokság története csak 2004-re nyúlik vissza. A debütáló évben Debrecenben rendezték a finálét, ahol a Tihanyi Sándor, Magosi Norbert, Stefáni Attila összetételű egység a negyedik helyen zárt. Mindössze két évet kellett várni az első magyar éremre: 2006-ban a szlovéniai Lendván a Magosi Norbert, Szatmári László duónk a harmadik pozícióban zárt. A bronzérmet 2011-ben sikerült túlszárnyalni, a lengyelországi Pilában Magosi Norbert és Tabaka József a házigazdák mögött a második helyet csípte el, miután Magosi különfutam legyőzte az orosz Golubovszkijt. Az elmúlt tíz esztendőben nem sikerült érmet szereznünk, pedig 2015-ben ismét Debrecenben rendezték a döntőt, ám akkor be kellett érnünk az ötödik helyezéssel.

A felsorolásból kitűnik, mindkét magyar éremben elévülhetetlen érdemei voltak Magosinak, aki most is helyet kapott a válogatottban. A magyar salaksport 47 esztendős doyenje mellett a mindössze 21 éves Fazekas Dennis, illetve Kovács Roland kapott helyet. A verseny előtt szinte tapintható volt a „most vagy soha!-hangulat” a Nagyhalász Speedway Ringen. A szurkolók tisztában voltak vele, ha csak a makacs tényeket veszik alapul, akkor a cseh, a lett, a szlovén, a lengyel gárdák versenyzői napjainkban magasabban jegyzett pilóták, mint a magyarok, sőt az ukrán Marko Levishyn is jobb eredményekkel rendelkezik, mint Fazekasék. Viszont egy szurkoló azért szurkoló, hogy bízzon kedvenceiben, éppen ezért olyan dolgokba „kapaszkodtak”, mint a hazai pálya előnye, illetve „egyszer nekünk is kijöhet a lépés”. A depóban is érezhető volt a felfokozott hangulat a magyar boxokban, mindhárom vaspapucsos eltökéltnek, felspannoltnak tűnt. Közvetlenül a viadal előtt közösen nézték a futamtáblát a csapatvezető Baráth Norberttel, aki felvázolta a lehetséges taktikai húzásokat. A verseny főszervezője, Albók József nem akart túl nagy terhet rakni a versenyzők nyakába, ezért annyit nyilatkozott, amikor a várakozásairól kérdeztük. – Szerintem rendkívül kiegyensúlyozott a mezőny, talán a szlovének, a csehek, a lettek és a lengyelek kicsit kiemelkednek a résztvevők közül. Sajnos a mi versenyzőinkben kevés verseny van, ebben le vagyunk maradva a riválisainktól, de remélem, hogy a pálya ismerete sokat jelenthet a számukra. Nagyon bízom benne, hogy Magosiék kiszolgálják majd a közönséget, mert tudom, hogy a hazai drukkerek biztatásában nem lesz hiány! – fogalmazott a pályatulajdonos.

A szép számú, több ezres közönség előtt a mieink a 4. futamban mutatkoztak be, ekkor Fazekas és Magosi mérte össze tudását az első futamukban a szlovéneket 5-1-re legyőző Jevgenijs Kostigovs és Olegs Mihailovs ellen. Magosi beékelődött a két lett közé, így 4-2-re diadalmaskodott az ellenfél.

A következő erőpróba során Marko Levishyn és Stanislav Melnychuk várt a mieinkre. Most Fazekas tudott a két rivális közé befurakodni, így az ukránok 4-2-re győztek.

A 10. etapban a verseny egyik favoritja, a csehek ellen motoroztak a magyarok. A vetélytárs alakulata az utolsó pillanatban változott, ugyanis Vacláv Milík csütörtök este a svéd liga küzdelmében bukott, agyrázkódással kórházba szállították, a sérülése miatt Daniel Klíma érkezett helyette Nagyhalászba. Az etapban a forgatókönyv ugyanaz maradt, mint korábban, Kvéch nyert, Fazekas a második, Klima a harmadik, míg Magosi végzett a negyedik pozícióban.

A folytatásban a lengyel tehetségek, Wiktor Przyjemski és Bartlomiej Kowalski volt a Magosi, illetve a csereként szereplő Kovács ellenfele. Fazekas óriási csatát vívott az első helyért, a két lengyellel, s végül a bydgoszczi motoros után ért célba.

A 17. futamban a papíron leggyengébb ellenfél, a finn alakulat, azaz Antti Vuolas, Niklas Sayriö duó következett. Vuolas ellen nem volt ellenszere a mieinknek, viszont Magosi a negyedik helyről felküzdötte magát a harmadik pozícióba, így 3-3-as döntetlen lett a vége.

Az utolsó pályára gördülés során Matic Ivacic és Nick Skorja ellen kellett bizonyítaniuk Fazekaséknak, s ha nyernek, elmozdulnak a hetedik helyről. Fazekasnak volt esélye a futamgyőzelemre, ám Skorja megelőzte, s miután Kovács az utolsó körben hibázott, amit Ivacic kihasznált, így a szlovének 4-2-es sikerével zárult a futam.

A magyarok közül Fazekas 10, Magosi 3, míg Kovács pont nélkül zárt, a megszerzett 13 pont a 7. helyhez volt elegendő, azaz a verseny előtt hiába kergettünk álmokat, a realitás egészen más volt a viadalon.

A magyar csapat (Fotó: Boros Norbert)

A megmérettetést végül a lettek diadalával zárult, akikhez a csehek és a lengyelek csatlakoztak a dobogón, így ez a triumvirátus került a dániai döntőbe.

A páros Eb másik elődöntőjét július 23-án, a franciaországi Maconban rendezik, ahol a címvédő franciák, a britek, az olaszok, a hollandok, a norvégok, a svédek és egy úgynevezett „vegyes csapat” küzd a fináléba kerülésért. A döntőnek augusztus 27-én, a dániai Slangerup ad otthont.