Év sportolója: a budapesti olimpia nagykövetei – még 7 nap!

Galambos Dániel, Pircs Anikó,  Szűcs MiklósGalambos Dániel, Pircs Anikó, Szűcs Miklós
Vágólapra másolva!
2017.01.05. 09:41
null
Fürjes Balázs emlékeztetett: a magyar a világ tíz legsikeresebb olimpiai nemzete közül az egyetlen, amely még <br />nem rendezett játékokat – a széles körű összefogás eredményezheti a sikert (Fotó: Földi Imre)
A 2017-es esztendő legfontosabb pillanata, azaz a 2024-es nyári olimpia házigazdájának szeptemberi kihirdetése előtt jövő csütörtökön Az év sportolója-gálán a magyar sport színe-java 2016 legjobbjait ünnepli – úgy, hogy az est hangulatát olimpiai pályázatunk szelleme hatja majd át.

 

Gyakorlatilag nincs olyan szavazás, amely eredményének kihirdetésekor ne hangozna el a „nehéz dolguk volt a döntéshozóknak” mondat, s bár az esetek kisebb részében ez csak marketingszöveg, többségében a valóságot tükrözi. Az év sportolója-díj átadására ez talán hatványozottan igaz, hiszen miként lehet összemérni egyik olimpiai, világ- vagy Európa-bajnoki aranyat, érmet a másikkal? De mégiscsak dönteni kell, s talán ez is a szépsége ennek a díjnak, nem véletlen, hogy az idén már 59. alkalommal adják át az esztendő legjobbjainak kijáró elismeréseket.

A január 12-i díjátadónak a szokottnál is nagyobb a jelentősége, hiszen amellett, hogy a riói olimpia évében kiemelkedő teljesítményt nyújtó sportolók kerülnek ismét reflektorfénybe, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság alig több mint fél év múlva, szeptemberben dönt a 2024-es olimpia és paralimpia házigazdájáról. Mivel addig ez az utolsó olyan esemény, amelyen a magyar sport színe-java együtt ünnepel, nem meglepő, hogy jövő csütörtökön a Nemzeti Színházban is majdnem minden a 2024-es budapesti pályázat körül forog.

„A magyar sportolók 2016-ban is bizonyították, hogy igazi sportnemzet vagyunk. Ezek a kiemelkedő magyar sportsikerek pótolhatatlan támogatást nyújtanak a magyar pályázatnak – fogalmazott Fürjes Balázs, a budapesti olimpiai pályázat elnöke, hozzátéve, hogy nem csupán azokat illet elismerés, akik az M4 Sport – Az év sportolója-gálán díjat kapnak: – Szinte lehetetlen név szerint megemlíteni mindazokat, akik sportolóként, edzőként, sportvezetőként vagy bármilyen más minőségben segítik a magyar sportot. Ők mind a budapesti olimpiai és paralimpiai pályázat nagykövetei. Elévülhetetlen érdemeik vannak abban, hogy egyenrangú riválisai vagyunk Los Angelesnek és Párizsnak a 2024-es játékokért zajló versenyben.”

Fürjes Balázs emlékeztetett arra, hogy a magyar a világ tíz legsikeresebb olimpiai nemzete közül az egyetlen, amely még nem rendezett játékokat. Emellett Pierre de Coubertin báró barátja, Kemény Ferenc személyében van magyar alapító atyja a NOB-nak, míg a Magyar Olimpiai Bizottság – az egyik legrégibb olimpiai testületként – az idén 122 éves lesz.

„Amikor mi, magyarok szabadon dönthettünk, 1896 óta részt vettünk valamennyi nyári olimpián, és a magyar sportolók, ha már ott voltak, derekasan helyt is álltak minden alkalommal. Magyarország ezért lehet nyolcadik az összesített olimpiai éremtáblán” – tette hozzá.

Fürjes Balázs szerint a pályázat kezdete óta folyamatosan erősödik Budapest, egyre esélyesebb kihívója Párizsnak és Los Angelesnek.

„A magyar főváros tökéletesen beleillik a NOB Agenda 2020 reformjába, a gazdaságos olimpia koncepciójába. Budapest győzelme sok emelkedőben lévő, közepes méretű nagyvárost bátorítana világszerte, és világossá tenné: az olimpiarendezés nem csupán a legnagyobb és leggazdagabb megapolisok monopóliuma” – hívta fel rá a figyelmet a Budapest 2024 vezetője, aki természetesen maga is felszólal a gálán, amelyen a kormányt Szabó Tünde sportért felelős államtitkár képviseli.

De ott lesz a díjátadók között Csányi Sándor, a Magyar Labdarúgó-szövetség elnöke is, köszönhetően annak, hogy a korábbiakkal ellentétben tavaly óta a labdarúgók több kiemelt kategóriában – az év férfi és női játékosa, az év gólja – önállóan szerepelnek, ami természetesen nem zárja ki, hogy futballisták az év férfi vagy női sportolójánál, az év csapatánál vagy az év edzőjénél is érintve legyenek a legjobbak között.

„Megtisztelő és örömteli, hogy a labdarúgó-válogatott olimpiai bajnokokkal együtt szerepelhet egy ilyen nagyszabású eseményen. Ezzel futballunk is egy magasabb polcra kerülhet” – mondta Sipos Jenő, a gála partnerei közé lépő MLSZ szóvivője.

S ha már a partnereknél tartunk, mindenképpen ki kell emelni a gála névadóját, a technikai hátteret biztosító M4 Sportot, valamint a helyszínt adó Nemzeti Színházat, az Emberi Erőforrások Minisztériumát és a Magyar Olimpiai Bizottságot. Utóbbi ráadásul több „fronton” is érintett, hiszen kétség sem férhet hozzá, hogy a magyar sport jelene és jövője szempontjából a NOB szeptember 13-i limai döntése lesz az esztendő legfontosabb eseménye, de mivel 2017-ben több kiemelkedő nemzetközi sportversenynek is otthont ad Magyarország, természetesen ezek is szerepet kapnak a gálán.

„Büszkék vagyunk, hogy július 23. és 29. között Győrben vendégül láthatjuk az olimpiai családot! – mondta Borkai Zsolt Győr polgármestere, a MOB elnöke. – Magyarország első olimpiai eseményére, a XIV. európai ifjúsági olimpiai fesztiválra tíz sportágban ötven ország legeredményesebb fiataljait várjuk. Otthont adni a harmadik legnagyobb ötkarikás rendezvénynek, kiemelkedő fontosságú Magyarország számára, Győr pedig többször bizonyította, hogy jó házigazda. Számítunk a sportújságírókra, természetes, hogy együttműködésre, partnerségre törekszünk. Remélem, az EYOF-on hazánkat képviselő fiatalok közül minél többen eredményes felnőtt versenyzők lesznek, akik közül – akár egy 2024-es budapesti olimpia után – újabb »év sportolóit« ünnepelhetünk majd. Bízom benne, hogy júliusban többen is ellátogatnak Győrbe, akik valaha díjazottak voltak a gálán. Az ünnepség 59 éves történetében először fordul elő, hogy a MOB a szervezőkkel közösen életműdíjat ad át, ami – mint a MOB elnökének – külön öröm számomra.”

Tekintve, hogy néhány héttel a szeptemberi limai döntés előtt a vizes világbajnokságnak és a cselgáncs-világbajnokságnak is Budapest ad otthont, természetesen e két esemény is a gála partnereinek sorát bővíti.

„Az 59. díjátadó két ok miatt is kiemelten fontos: egyrészt az olimpia évét értékeli, másrészt az idei hazai rendezésű világversenyeket is reflektorfénybe állítja – mondta Kovács Antal, a Magyar Judoszövetség kommunikációs és média alelnöke, aki maga is díjátadó lesz a gálán. – Nekünk magától értetődően a dzsúdó-világbajnokság a legfontosabb, s amennyiben újra bebizonyítjuk, hogy népes közönséget vonzó, jól szervezett események házigazdái vagyunk, egyre közelebb kerülhetünk a nagy álom, a budapesti olimpia megrendezéséhez.”

Ne legyenek kétségeink, miként Az év sportolója-szavazáson az újságíróknak, úgy a 2024-es házigazda kiválasztásakor a NOB-tagoknak is nehéz dolguk lesz, de mint azt Fürjes Balázs elmondta, a gálán – amelynek magától értetődő természetességgel a Nemzeti Sport is médiapartnere – jelöltként vagy díjazottként részt vevők a budapesti pályázat nagykövetei, s ha csak a kiválasztottak névsorát böngésszük, nyugodt szívvel kijelenthetjük: Párizzsal és Los Angelesszel is felvesszük a versenyt.



A LEGTÖBBSZÖR DÍJAZOTTAK
AZ ÉV MAGYAR LABDARÚGÓJA

3: Gera Zoltán (2002, 2004, 2005), Juhász Roland (2008, 2009, 2014)
AZ ÉV CSAPATA
15: férfi vízilabda-válogatott (1958, 1961, 1962, 1973, 1974, 1976, 1977, 1993, 1997, 1999, 2000, 2003, 2004, 2008, 2013)
AZ ÉV EDZŐJE
6: Fábiánné Rozsnyói Katalin (kajak-kenu, 2001–2006), Kiss László (úszás, 1991, 1992, 1993, 1996, 1997, 1999)
AZ ÉV SZÖVETSÉGI KAPITÁNYA
5: Angyal Zoltán (kajak-kenu, 1998, 2001, 2002, 2006, 2007), Kemény Dénes (vízilabda, 1999, 2000, 2003, 2004, 2008)
AZ ÉV FÉRFI SPORTOLÓJA
5: Darnyi Tamás (úszó, 1986–1988, 1990, 1992)
AZ ÉV NŐI SPORTOLÓJA
7: Egerszegi Krisztina (úszó, 1988–1993, 1996)

A TÍZES LISTÁK
AZ ÉV FÉRFI SPORTOLÓJA: Baji Balázs (gátfutó), Cseh László (úszó), Gera Zoltán (labdarúgó), Hanga Ádám (kosárlabdázó), Imre Géza (párbajtőrvívó), Kenderesi Tamás (úszó), Liu Shaolin Sándor (rövid pályás gyorskorcsolyázó), Lőrincz Viktor (birkózó), Michelisz Norbert (túraautó-versenyző), Szilágyi Áron (kardvívó)
AZ ÉV NŐI SPORTOLÓJA: Babos Tímea (teniszező), Csay Renáta (maratoni kajakos), Fegyverneky Zsófia (kosárlabdázó), Hosszú Katinka (úszó), Kapás Boglárka (úszó), Kozák Danuta (kajakos), Márton Anita (súlylökő), Miklós Edit (alpesi síző), Szabó Gabriella (kajakos), Szász Emese (párbajtőrvívó)
AZ ÉV CSAPATA: Dunaújváros (női kézilabda), férfi kosárlabda-válogatott, férfi párbajtőr-válogatott, Győri ETO (női kézilabda), női kajak kettes (Szabó Gabriella, Kozák Danuta), női kajak négyes (Szabó, Kozák, Csipes Tamara, Fazekas-Zur Krisztina), labdarúgó-válogatott, női röplabda-válogatott, női vízilabda-válogatott, Veszprém (férfi kézilabda)
AZ ÉV EDZŐJE: Bíró Attila (női vízilabda-válogatott), Csang Csing (Liu Shaolin Sándor), Dárdai Pál (Hertha), Decsi András (Szilágyi Áron), Eperjesi László (Márton Anita), Kulcsár Győző (Szász Emese), Plagányi Zsolt (Cseh László), Somogyi Béla (Kozák Danuta), Bernd Storck (labdarúgó-válogatott), Shane Tusup (Hosszú Katinka)
AZ ÉV LABDARÚGÓJA: Dzsudzsák Balázs, Gera Zoltán, Gulácsi Péter, Huszti Szabolcs, Kádár Tamás, Király Gábor, Kleinheisler László, Nagy Ádám, Nikolics Nemanja, Szalai Ádám
AZ ÉV FOGYATÉKOS FÉRFI SPORTOLÓJA: Al-Yassin Mustafa (gyorskorcsolya), Csonka András (asztalitenisz), Hocza Róbert (gyorskorcsolya), Osváth Richárd (kerekesszékes vívás), Sors Tamás (úszás), Suba Róbert (kajak-kenu), Tóth Attila (asztalitenisz), Tóth Tamás (úszás), Velkey-Guth Ádám (atlétika), Vereczkei Zsolt (úszás)
AZ ÉV FOGYATÉKOS NŐI SPORTOLÓJA: Adámi Zsanett (úszás), Biacsi Ilona (atlétika), Dani Dorka (műkorcsolya), Fekete Zsuzsanna (asztalitenisz), Hajmási Éva (kerekes székes vívás), Hasznos Szabina (bowling), Jakab Ivett (tenisz), Konkoly Zsófia (úszás), Krajnyák Zsuzsanna (kerekes székes vívás), Pap Bianka (úszás)
AZ ÉV FOGYATÉKOS CSAPATA: 4x100 m férfi váltó futás (Jánka Sándor, Gelencsér Róbert, Velkey-Guth Ádám, Zilaj Csaba), asztalitenisz férficsapat (Csonka András, Zborai Gyula), asztalitenisz férfi páros (Kóka Zoltán, Tóth Attila), bowling női páros (Hasznos Szabina, Kövér Hajnalka), kerekes székes női vívóválogatott (Dani Gyöngyi, Hajmási Éva, Krajnyák Zsuzsanna, Veres Amarilla), labdarúgó-válogatott (Orsós István, Berezvai István, Berezvai Tamás, Berezvai Péter, Pataki János, ifj. Csók Ferenc, Kaiser Karina, Pataki Ádám, Tóth János), mini-maraton csapat (Gelencsér Róbert, Venyercsán László, Zilaj Csaba), tenisz vegyes páros (Jakab Ivett, Hegyesi László), tollaslabda férfi páros (Luib István, Petkes József), tollaslabda vegyes páros (Hanyu Zsuzsanna, Petkes József)
AZ ÉV FOGYATÉKOS SPORTOLÓKKAL FOGLALKOZÓ EDZŐJE: Aranyosi Péter (Csonka András), Beliczay Sándor (Osváth Richárd, Hajmási Éva), Csamangó Attila (Suba Róbert, Varga Katalin, Váczi Anita), Dombóvári Szilvia (Hocza Róbert, Al-Yassin Mustafa), Horváth Gábor (Jakab Ivett, Hegyesi László), Horváth Péter (Tóth Tamás), Kátainé Váradi Gyöngyi (Fekete Zsuzsanna), Milos Imre (Tóth Attila, Kóka Zoltán), Petrov Anatolij (Sors Tamás), Szabó Álmos (Pap Bianka, Illés Fanni, Kézdi Réka)

 

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik