Az összesített célkitűzés, amely Kamuti Jenő szakmai alelnöktől származik, az egyes fegyvernemekre lebontva korántsem egyértelmű, s bár akadnak ezúttal is esélyes egyéni versenyzők, illetve csapatok a 25 fős utazó keretben, előre senki nem tudja megmondani, kitől várható legalább nagy valószínűséggel dobogós helyezés.
Amint az a vb hazai felvezető sajtótájékoztatóján szűk két hete elhangzott, Kulcsár Győző, a párbajtőrözők szövetségi kapitánya a férfiaknál csapatban és egyéniben is bízik az eredményes szereplésben, míg a nőknél ezt elsősorban Szász Emesétől várja. Nébald György, a kardozók szakvezetője is inkább a férfi szakágtól remél többet, míg tőrben Solti Antal megbízott szövetségi kapitány a női szakág jó szereplésében gondolkodhat. A hosszú felkészülés többeknek nem volt zökkenőmentes. Knapek Edina még a nyári Európa-bajnokságon sérült meg, részleges izomszakadásából lassan épülgetett fel, Boczkó Gábornak a bokaszalagja szakadt el edzésen, ő a szükséges pihenőt követően egy darabig óvatosan mozgott, speciális munkát végzett, Szász Emese pedig szintén edzésen szenvedett részleges izomszakadást. A szakvezetők szerint mindhárman pástra léphetnek a világbajnokságon, kérdés, mennyire fogja visszavetni őket a sérülésük. A férfi kardozóknál két héttel a vb előtt beteg volt Nemcsik Zsolt és Iliász Nikolász, Szilágyi Áronnak pedig kiújult bordaköziizom-sérülése.
Mindezzel együtt leginkább éppen nekik kellene hozniuk az eredményeket, mellettük a kardozó Decsi Tamás és Nagy Orsolya, a tőröző Varga Gabriella és Mohamed Aida, valamint a párbajtőröző Imre Géza számít tapasztalt és jó szereplésre esélyes vívónak.
Egy kivétellel valamennyi szakágban négy magyar vívó indul, csak a férfi párbajtőrben lesz öt: Pádár Tamás egyéniben, Rédli András pedig kizárólag csapatban vív majd. Férfi kardban visszakerült a csapatba a világ- és kontinensviadalon egy ideje csak egyéniben szerepeltetett Nemcsik, s a 2007-ben arany-, 2009-ben bronzérmes együttesből ezúttal Lontay Balázs marad ki.
A tavalyi, antalyai vb-n négy magyar érem született. A Boczkó, Imre, Rédli, Somfai összeállítású férfi párbajtőr-alakulat ezüstérmes lett, míg Decsi és Nagy, valamint a Decsi, Szilágyi, Iliász, Lontay alkotta kardegyüttes a dobogó harmadik fokára állhatott fel.
A vb-k 1937-től íródó történetében férfi párbajtőrben Kulcsár Krisztián (2007), női párbajtőrben Nagy Tímea (2006), férfi kardban Nébald György (1990), női tőrben Bóbis Ildikó (1974), férfi tőrben
pedig Fülöp Mihály (1957) a legutóbbi magyar egyéni győztes. Női kardban még nem avattak magyar világbajnokot. Csapatban a férfi kardozóké a legutóbbi aranyérem 2007-ből. A női párbajtőrözők
2002-ben, a férfi párbajtőrözők 2001-ben, a női tőrözők 1987-ben, a férfi tőrözők 1957-ben győztek legutóbb. Női kardban még nem született magyar diadal.
Füleky András, a hazai szövetség ügyvezető igazgatója a párizsi vb szokatlan lebonyolítására hívta fel a figyelmet.
„Nagyon hosszú ideig tart a világbajnokság, előfordulhat, hogy ha egy női párbajtőröző a selejtezőből nem jut tovább, de csapatban még érdekelt, legközelebb a vb kilencedik napján jut szerephez. Ez szakmailag is, de főleg anyagilag nagyon megterhelő a szövetségek számára” – mondta.
Az első két napon egyéni selejtezőket bonyolítanak le a Georges Carpentier Sportcsarnokban, majd a mezőny átköltözik a Champs-Elysées-n lévő Grand Palais-ba, ahol november 6. és 8. között naponta két-két szakág egyéni főtáblás küzdelmeire kerül sor, aztán öt napon át csapatversenyeket rendeznek. Világranglistás helyezése alapján Szász, Decsi, Szilágyi, Nemcsik és Varga Gabriella kiemelt lesz.
A 2006-os torinói vb-hez hasonlóan az épek mellett ezúttal is versenyeznek majd kerekesszékesek is; a magyar színeket kilenc vívó képviseli. Kovács Iván szövetségi kapitány esélylatolgatásában kitért arra, hogy az októberi, egri Világkupa-versenyen nem voltak itt az ázsiaiak, akik pedig meghatározóak, így nehéz megjósolni, előrelépett-e a válogatott. A jó szereplésre esélyesek között ezzel együtt Dani Gyöngyit, Krajnyák Zsuzsát, Szekeres Pált és Mató Gyulát említette.
NŐK |
Párbajtőr: Szász Emese, Takács Emese, Antal Edina, Budai Dorina |
Kard: Nagy Orsolya, Pető Réka, Benkó Réka, Várhelyi Anna |
Tőr: Mohamed Aida, Knapek Edina, Varga Gabriella, Kreiss Fanni |
FÉRFIAK |
Párbajtőr: Boczkó Gábor, Imre Géza, Somfai Péter, Pádár Tamás (csak egyéniben), Rédli András (csak csapatban) |
Kard: Decsi Tamás, Nemcsik Zsolt, Szilágyi Áron, Iliász Nikolász |
Tőr: Berjozkin Anton, Szabados Gábor, Gátai Róbert, Bíró Péter |
November 4., csütörtök: egyéni selejtezők női párbajtőrben, valamint férfi tőrben és kardban |
November 5., péntek: egyéni selejtezők férfi párbajtőrben, valamint női kardban és tőrben |
November 6., szombat: női-férfi kard 64-es tábla |
November 7., vasárnap: női-férfi tőr 64-es tábla |
November 8., hétfő: női-férfi párbajtőr 64-es tábla |
November 9., kedd: női-férfi kard csapat |
November 10., szerda: női tőr csapat |
November 11., csütörtök: férfi tőr csapat |
November 12., péntek: női párbajtőr csapat |
November 13., szombat: férfi párbajtőr csapat |
A tavalyi, antalyai vb-n négy magyar érem született: a Boczkó Gábor, Imre Géza, Rédli András, Somfai Péter összeállítású férfi párbajtőrcsapat ezüstérmes lett, míg Decsi Tamás és Nagy Orsolya, valamint a Decsi, Szilágyi Áron, Iliász Nikolász és Lontay Balázs alkotta kardegyüttes a dobogó harmadik fokára állhatott fel. FÉRFI KARD: 1. Románia, 2. Olaszország, 3. MAGYARORSZÁG (DECSI TAMÁS, SZILÁGYI ÁRON, LONTAY BALÁZS, ILIÁSZ NIKOLÁSZ) |