A sporttörvény decemberi módosításának értelmében 2010. január elsejétől nemcsak a büntetőeljárás alatt álló vagy elítélt sportolótól vonják meg az olimpiai életjáradékot, hanem a versenyző edzőjétől is.
Kollektív büntetés. Azóta lázad ellene a többség, amióta először szembesült azzal az iskolában, hogy ha Pistike beszólt a tanító néninek, akkor bizony az egész osztály írt. És a szép az volt benne, hogy nem Pistikét utálták miatta… Az olimpiai érmesek életjáradéka körül kialakult kisebbfajta botrány azonban túlmutat a kollektív büntetés általános közhelyén. Iskolai példánknál maradva olyan a jelenlegi helyzet, mintha Pistike beszólásáért a tanító néninek kellene röpdolgozattal bűnhődnie. Hja kérem, miért nem szoktatta fegyelemre a tanulót?
Miért tehet arról egy edző, ha volt tanítványa évekkel az együtt töltött időszak után rossz útra téved? A közös munkát annak idején elvégezték mind a ketten, az ifjú tehetség győzött az olimpián, edzőjével együtt boldogan omlottak egymás karjaiba: „Szép munka volt.” Csapatmunka. Az érthető, hogy ha a sportoló rossz fát tesz a tűzre, akkor meg kell büntetni. No de az edzőt? És ha a visszavonuló sportoló törvénytisztelő életet él, és az edző adja bűnözésre a fejét? A sportolót is megbüntetik? „Tőle tanult” alapon?
Jelen esetben Pistike Petike, pontosabban Farkas Péter névre hallgat. A barcelonai olimpián aranyérmes birkózót ugyanis marihuánatermesztésért nemrégiben jogerősen hét év börtönbüntetésre ítélték, majd az Országgyűlés gyorsan hozott egy törvényt, amely szerint a büntetőeljárás alatt álló vagy elítélt sportolótól megvonják a járadékot, sőt arra az érintett sportoló edzője és özvegye sem jogusult. Farkas Péter ügyében ez azt jelenti, hogy mestere, Kocsis Ferenc sem kap életjáradékot, akinek semmi köze sem volt tanítványa ügyéhez…
Szerettük volna megszólaltatni a jelenleg a Fradi hokisainak erőnléti edzőjeként is dolgozó trénert, amikor azonban megemlítettük neki, milyen ügyben keressük, rövidre zárta a beszélgetést, s közölte: erről a témáról semmit sem kíván mondani. Pedig biztosan nem öröm számára, hogy Farkas Péter vétsége miatt az ő zsebéből is pénzt vesznek ki. Igaz, az eredeti törvényjavaslat szerint egész életére búcsút mondhatott volna a járadéknak, de végül azt a verziót fogadták el, hogy a bűncselekmény súlyának megfelelő időszakra függesztik fel a járulék kifizetését, ez Farkas Péter esetében huszonkét év lesz.
„Az örökös megvonás nagyon súlyos büntetés, azt semmiképpen sem akartuk – mondta az ügy kapcsán Molnár Zoltán, a Magyar Olimpiai Bizottság főtitkára. – Az eredeti törvényjavaslatból a mi kezdeményezésünkre került ki az örökös megvonás, illetve került be a súlyozás. Az edzőkre vonatkozó részt, akiknek azért valamennyire egy a sorsuk a versenyzőkkel, kicsit túlzásnak tartom, hiszen nem ők járnak tilosban, ha elkövet valamit a versenyző, szegény edző miért viselje a következményeket. Találhattak volna egyébként fontosabb dolgokat is, mint ez, raádásul az élet más területein koránt sincs ilyen szigor a büntetett előélet vagy a büntetőeljárás kapcsán. Az indoklás szerint azért bűnhődnek az edzők, mert ez visszatartó erő lehet a versenyzőnek.”