„Már a 2009-es év is rettenetes visszalépést jelentett a 2008-ashoz képest, a csaknem száznyolcvanmillió forintról százmillióra csökkent a támogatásunk. Rendkívül érzékenyek vagyunk az állami támogatásra, a vívás évtizedek óta függőségben él. Ez nyilván nem jó, csakhogy a sportág szponzorálása nehéz" – nyilatkozta Füleky András.
„Az idén a legtöbb hátrányunk a kiegyensúlyozatlan gazdálkodásból fakadt. Későn hozták nyilvánosságra az állami támogatás mértékét, és amikor az megérkezett – mivel jelentős hitelfelvételre kényszerültünk –, a lyukak tömködésével kellett kezdenünk. A miniszteri ígéret az edzőtáborozási támogatásra pedig csak ígéret maradt, itt tizenöt-húszmillió forintról van szó" – folytatta az ügyvezető.
Mégis, még mindig meg tudták mutatni erejüket az egyes fegyvernemek: a rutinos férfi párbajtőrözők például Európa-bajnokságot és vb-ezüstöt, az ifjú férfi kardvívók Grand Prix-ket és vb-bronzot nyertek. Női tőrben és női kardban is született Eb-, illetve vb-érem – az idén viszont nem volt felnőtt világbajnokunk. Olimpia utáni évben talán nem is ez lett volna a legfontosabb szakmailag, mégis negatív következményei lehetnek.
„Két okból is félő, hogy ha a MOB tartja az irányelveit, még rosszabb helyzetbe kerülünk. Egyrészt az összességében rendelkezésre álló kevesebb pénz miatt, másfelől a sportágak közötti helyünk miatt. Nem leszünk az első kettő között, mert az úszók nagyon jól szerepeltek a világbajnokságon, mi viszont nem hoztunk haza aranyat a felnőtt vb-ről, és kevesebb olimpiai pontot gyűjtöttünk. A kieső összeget nem tudjuk pótolni szponzori támogatással, tehát szűkíteni kell a programjainkon" – vélekedett Füleky.
A vívók helyzetéről bővebben a hétfői Nemzeti Sportban olvashat.