MAGYAR HÖLGYEK A CSÚCSONSPORTLEGEK-SOROZAT AZ NSO-N
A Foxsport showbizniszben jártas szerkesztői talán soha nem hallottak még
Polgár Juditról (pedig nővére, Zsuzsa az Egyesült Államok Sakkszövetsége vezető testületének tagja), holott minden kétséget kizáróan az ő nevéhez fűződik az egyik legnagyobb eredmény, amit egy hölgy férfiakkal szemben elért a maga sportágában.
Polgár Judit 15 éves és négy hónapos korában férfi nemzetközi sakknagymester lett (ez 1990-ben világrekordnak számított, még a legendás Bobby Fischer is később, 15 évesen és öt hónaposan érte el ezt). Legmagasabb Élő-pontja 2735, ezzel a 2005. júliusi világranglistán a nyolcadik helyen állt – mindkét szám világrekord a nőknél. Többek között legyőzte minden idők egyik legjobbját, az orosz Garri Kaszparovot, aki 1990-ben (12 évvel azelőtt, hogy kikapott volna Judittól) még így nyilatkozott róla: „Elkerülhetetlen, hogy a természet ellene dolgozik, és nagyon gyorsan. Fantasztikus sakktehetsége van, de csak egy nő. Mindennek oka a női szellem fogyatékossága. Egyetlen nő sem bír ki egy hosszabb küzdelmet. Évszázadok szokásai ellen küzd – a világ kezdete óta.” – Mit lehet erre mondani? – Köszönjük Garri, te is csak egy vagy azok közül, akik „mattot” kaptak Judittól!
Eddig a hölgyek közül senkinek sem sikerült megközelítenie a legfiatalabb Polgár lány eredményeit. Már hosszú ideje csak Humpy Koneru „fenyegeti”, de az indiai eddigi legjobb Élő-pontja is csupán 2622 volt 2008 júliusában, s ezzel a világranglistán még a százba sem fért be. Judit jelenleg a 37., míg Koneru a 149. helyen áll…
Judit a leghíresebb, de nem ő az egyetlen magyar hölgy, aki férfiakat is megszégyenítő eredményeket ért el a maga sportágában.
„Nincs annál jobb érzés, mint amikor sok küzdelem és munka után elhaladsz a kockás zászló mellett. Hogy veszélyes? Valóban, mint maga az élet. Az pedig, hogy lánynak születtem, így alakult. Nem ez dönti el, hogy mire képes valaki. Mindig vannak fiúk előttem, de szerencsére az utóbbi időben egyre több van mögöttem...” – írja saját honlapján
Kovács Nikolett motorversenyző, aki a nyolcadliteresek mezőnyében már volt Eb-futamon pontszerző.
A közelmúlt legnagyobb eredményét pedig
Ugyan Anita hegymászó érte el. Ő az első magyar nő, aki felért a világ legmagasabb csúcsára, a 8850 méter magasan található Mount Everestre.
SZÁGULDOZÓ NŐKNői sikerekről férfiak mezőnyében a leggyakrabban motorsportokban számolhatunk be. Máig az egyik legnagyobb eredmény a német
Jutta Kleinschmidt nevéhez fűződik, aki 2001-ben a Mitsubishi volánja mögött első (és máig egyetlen) nőként megnyerte a Párizs–Dakar-ralit. Érdekesség, hogy korábbi férje, a szintén Dakar-rali győztes Jean Louis Schlesser azt mondta Juttának, amikor elváltak: „Ha együtt maradunk, te lehettél volna minden idők legjobb női versenyzője a Dakaron.” Nem sokkal később Kleinschmidt korábbi férjét is megelőzve győzött a sivatagi erőpróbán.
A Formula–1 történetének legsikeresebb női versenyzője az olasz
Lella Lombardi volt, ő az egyetlen hölgy, aki pontot szerzett a száguldó cirkuszban. Lombardi 1975-ben a March-Ford versenyzőjeként az idő előtt leintett Spanyol Nagydíjon a 6. helyen végzett, és fél pontot kapott.
Napjaink egyik legfelkapottabb női autóversenyzője az amerikai
Danica Patrick, aki a tengerentúli IndyCar-versenysorozat legsikeresebb női pilótája. 2008-ban a 3. helyen végzett az IndyCar Seriesben, és neve felmerült a Formula–1-be 2010-ben beszálló USF1 csapat lehetséges pilótájaként is.
A magyar sportbarátok számára kevésbé ismert, ám az Egyesült Államokban sztárnak számít
Shirley Muldowney, aki gyorsulási versenyeken ért el nagy sikereket az 1970-es évek végén, a ’80-as évek elején. 2004-ben beválasztották a motorsportok hírességeinek csarnokába.
A NŐI „GRETZKY”, A FOCISTA ÉS A ZSÁKOLÓBAJNOK Csapatsportokban nagyon ritkán fordul elő, hogy egy hölgy a férfiak között is megállja a helyét.
Ezért is kimagasló a kanadai jégkorongozó hölgy,
Hayley Wickenheiser teljesítménye, akit hazájában csak női Gretzkyként emlegetnek. A kanadai női válogatottal kétszeres olimpiai bajnok hokis ugyanis az első nő, aki profi férfibajnokságban gólt tudott szerezni. 2003-ban a finn harmadosztályú HC Salamat gárdájában mutatkozott be a férfiak között, a szezonban 23 meccsen két gólt és 10 asszisztot jegyzett.
Wickenheiserhez hasonlóan egy kimondottan férfias sportban szerzett magának hírnevet a szőke ciklon,
Katie Hnida, aki az új-mexikói egyetem színeiben jutalomrúgásból pontot szerzett amerikaifutball-mérkőzésen, igaz, akció közben egyetlenegyszer sem volt a pályán. Hnida azonban nemcsak játékával hívta fel magára a figyelmet, a Colorado együttesét azért hagyta ott, mert elmondása szerint egyik csapattársa szexuálisan zaklatta…
Candace Parker 23 éves kosárlabdázó képességeiről sok mindent elárul, hogy a tengerentúli női profi bajnokságban, a WNBA-ben első évében MVP-címmel jutalmazták (és ő lett az év újonca is), Pekingben olimpiai bajnok lett az amerikai női válogatottal. A „férfiverők” közé azonban nem emiatt került be, hanem mert 2004-ben megnyerte az országos középiskolai All Star-gála zsákolóversenyét. Többek között megelőzte az azóta már az NBA-ben szereplő Jr. Smith-t (New Orleans Hornets). Parker sikerének értékét növeli, hogy előtte a korábbi években olyan, később klasszissá váló kosarasok tudták megnyerni ezt a díjat, mint LeBron James vagy Carmelo Anthony.
Candace Parker egy kicsit másképp
A TENISZEZŐ, A GOLFOZÓ ÉS A LÓ Az egyéni fizikai sportokban talán még a csapatsportoknál is nehezebb férfiakkal szemben helytállnia egy nőnek.
A híres amerikai teniszező, a tizenkétszereses Grand Slam-tornagyőztes
Billie Jean King volt az első hölgy, aki az úgynevezett „nemek csatája” elnevezésű gálamérkőzésen 1973-ban legyőzött egy férfit. King az akkor 55 éves korábbi világelső, Bobby Riggs ellen három szettben, 6:4, 6:3, 6:3-ra nyert.
Nem mindennapi teremtés volt a szintén amerikai
Mildred „Babe” Didrikson Zaharias sem, aki az 1932-es Los Angeles-i olimpián a nők között 100 méteres gátfutásban és gerelyhajításban is olimpiai bajnok lett (magasugrásban ezüstérmes volt), majd golfozni kezdett, és az 1940-es években több rangos tornát is megnyert, immár a férfiak mezőnyében. Golfban azóta már mások is, így például
Annika Sörenstam és
Michelle Wie is bizonyította, hogy nemcsak férfinak lehet jó a lyukérzéke.
Említettem, hogy a férfiverő hölgyek Sportleg-ötletét az amerikai Foxsport összeállítása adta, nekik pedig
Rachel Alexandra sikere szolgáltatta az apropót. Hogy ki az a Rachel Alexandra? Nem, ő nem egy szappanopera főhőse, hanem 1924 után az első kanca, aki győzni tudott a híres amerikai Preakness Stakes elnevezésű lóversenyen.
Ők azok a hölgyek (bár Alexandra kicsit kilóg a sorból…), akik megcáfolták Kaszparov szavait, és bizonyították, hogy egy nő igenis bírja a küzdelmet, és képes felvenni a kesztyűt több, hagyományosan férfiak uralta sportágban is.
Sorozatunk egy későbbi részében megnézzük ennek az ellenkezőjét is: olyan sportolókat mutatunk majd be, akik a hölgyek között értek el sikert, majd kiderült róluk, hogy férfiak… (Várjuk olvasóink javaslatait is a témában a következő címre:
[email protected])