Fotó: Imago
Életkép a Marathon des Sables-ról. TEKINTSE MEG A LEGNAGYOBB ERŐPRÓBÁKAT BEMUTATÓ GALÉRIÁNKAT, KATTINTSON A FOTÓRA!
Fotó: Imago
Életkép a Marathon des Sables-ról. TEKINTSE MEG A LEGNAGYOBB ERŐPRÓBÁKAT BEMUTATÓ GALÉRIÁNKAT, KATTINTSON A FOTÓRA!
DAKARKezdjük az extrém őrületek egyikével, amely a legellentmondásosabb verseny a nagy erőpróbák között. Veszélyes? Igen. A gazdagok „luxusjátéka”? Lehet. Környezetszennyező? Az. Ennek ellenére nehéz elvitatni, hogy a Dakar-rali a világ legkeményebb erőpróbái között van – még akkor is, ha most éppen „arrébb költözött” biztonsági okokból.
Hogyan kezdődött? Úgy, hogy a verseny „atyja”, a helikopterbalesetben 1986-ban elhunyt Thierry Sabine eltévedt a sivatagban az Abidjan–Nizza versenyen… Sabine úgy gondolta, a Líbiai-sivatag fantasztikus helyszín lehetne az amatőr és profi terepversenyzőknek képességeik és kitartásuk tesztelésére – és az ötletből megszületett a Dakar.
Honnan hová? Legtöbbször Párizsból jutott el Dakarba a verseny, de volt Granada-Dakar, Barcelona-Dakar és Lisszabon-Dakar is többek között. Volt, hogy a versenyt csak Afrikában rendezték, egy ízben a dél-afrikai Fokváros volt a cél, az idén pedig Dél-Amerikába „emigrált” a sorozat.
Mitől extrém? A terep sok szakaszon elképesztően nehéz, a hagyományos útvonalon Atar környéke és a mauritániai homokdűnék a leggyilkosabb részek közé számítanak. A sivatag, a szavanna és a sebesség ráadásul nem éppen könyörületes: erről a Dakar 54 nevet tartalmazó „fekete könyve” is tanúskodik…
Kik indulhatnak? Mindenki, akinek van pénze és ereje felkészülni, amatőrök és profik egyaránt.
Hősök. Hubert Auriol és Stéphane Peterhansel – ők autóval és motorral is nyertek. Jutta Kleinschmidt, az egyetlen női győztes. És persze Fabrizio Meoni, a kétszeres motoros győztes, aki legnagyobb sikereinek helyszínén lelte halálát 2005-ben.
Követők. Extrém terepralik világszerte. Budapest-Bamako, Plymouth-Banjul, és még sok másik verseny.
MARATHON DES SABLES
Maradjunk a sivatagnál, környezetkímélőbb módon: a világ leghíresebb sivatagi ultramaratonija talán a világ legkeményebb, kizárólag emberi erőn és kitartáson alapuló erőpróbája.
Hogyan kezdődött? Majdnem úgy, mint a Dakar… 1986-ban a francia Patrick Bauer egy 200 mérföldes útvonalat futott le a Szaharában, és úgy gondolta, ezt az élményt másokkal is meg kell osztania. Azóta több mint 6000 futó szembesült ugyanazokkal a nehézségekkel, mint Bauer.
Honnan hová? Az útvonal változik, a régió nem: minden évben Dél-Marokkóban, Uarzazate környékén rendezik meg a viadalt, amely hat, egyenként 20 és 80 kilométer közti hosszúságú szakaszra oszlik, ebből 25–50 százalék a sivatagi terep. A teljes táv, amelyet le kell futni, 254 kilométer.
Mitől extrém? Alighanem felesleges hosszan magyarázni… Iszonyú a hőség, technikás a terep, ott a 10-15 kilós hátizsák, és életveszélyes az eltévedés. Erről például az olasz Mauro Prosperi tudna mesélni, aki eltévedt egy homokviharban, és 9 nap múlva 13 kilóval könnyebben találtak rá…
Kik indulhatnak? Bárki, aki megfelelően felkészült, és befizeti a nevezési díjat.
Hősök. Lahcen Ahansal, aki tízszer nyerte meg a versenyt – egészen elképesztő teljesítmény a marokkói futótól. Mellesleg testvére, Mohamad is nyert kétszer, és övé a versenyrekord is.
A VASA-FUTÁSCsak a kontraszt kedvéért „ugorjunk fejest” a hóba. A Vasaloppet a világ egyik leghosszabb sífutó versenye, melyet Gustav Vasa, a későbbi svéd király (I. Gusztáv) menekülésének emlékére rendeznek. Ez a világ legnagyobb sífutó viadala, minden évben 15 ezer körül van az indulók száma, és a célban tomboló, a hagyományos áfonyalevestől és alkoholtartalmú italoktól jó kedvre derülő 50 ezres tömeg fogad minden befutót.
Hogyan kezdődött? A legenda szerint úgy, hogy az ifjú Gustav Vasa sítalpon szökött meg 1520-ban a zsarnok II. Keresztély dán király emberei elől. A modern viadal 1922 óta létezik egy síhét keretében, melynek minden napján van verseny.
Honnan hová? Sälen falvából Mora városába, a Dalarna régióban.
Mitől extrém? Elsősorban a hosszától, az időjárástól és a nagyon kemény tereptől. A legtöbb sífutó számára a Vasaloppet olyan legendás kihívás, melyet egyszer ki kell próbálni.
Kik indulhatnak? Nincs korlátozás, a síhét versenyei pedig a kisebbeknek és a családoknak is kínálnak programokat.
Hősök. Ernst Alm, az első és mai napig legfiatalabb győztes, a maga 22 évével. Az 1948-ban olimpiai bajnok Nils Karlsson, aki kilencszer nyert, ebből hétszer egymás után. A finn Pekka Kuvaja, az első külföldi, és a keletnémet Gert-Dietmar Klause, az első nem északi győztes.
VENDÉE GLOBE
Szálljunk vízre a legkeményebb vitorlásverseny kedvéért! A Vendée Globe egyszemélyes földkerülő nonstop verseny – ezzel röviden vázoltunk minden kihívást és nehézséget, amit jelent. Négyévente rendezik meg, a mezőny jelenleg is úton van.
Hogyan kezdődött? A BOC Challenge kétszeres győztese, a francia Philippe Jeantot elégedetlen volt a szakaszokra osztott, egyszemélyes földkerülő verseny nyújtotta kihívással. Úgy gondolta, tud nehezebbet. Igaza volt.
Honnan hová? A rajt és cél Les Sables-d’Olonne, Vendée tartományban, Franciaországban van, közte meg az óceánok végtelenje…
Mitől extrém? A tengernél nagyobb kihívás (és vonzerő… ) nem sok létezik. Ráadásnak ott van az egyedüllét, a biztosítás nehézsége, a szél, a hullámok és az elképesztően hosszú táv.
Kik indulhatnak? Ez nem nyílt verseny, így csak a rutinos rókák. Megfelelő túlélőképességek és elsősegélynyújtásban való jártasság is kell, meg minimum egy egyedül „elkövetett” transzóceáni vitorlásverseny.
Hősök. A francia Michel Desjoyeaux, és a vele 2000–2001-ben hatalmas küzdelmet vívó, a mai napig a legjobb női eredményt elérő Ellen MacArthur. A Desjoyeaux vitorlását 2000-ben előkészítő Vincent Rieu, aki 2005-ben maga is nyert a PRB-vel. De alapvetően mindenki (így a magyar Fa Nándor is), aki indult és végigment.
HAWAII TRIATLON IRONMANAmikor a paradicsom egyben pokol is: a leghíresebb triatlonverseny, mely egyben az Ironman triatlon-világbajnokság is, Hawaii szigetén. A népszerűsége mind a versenyzők, mind a nézők körében elképesztő.
Hogyan kezdődött? John Collins, az amerikai haditengerészet főtisztje találta ki az őrületet, három, már létező verseny, a Waikiki Roughwater Swim, az Oahu-kerülő kerékpárosviadal és a Honolulu Marathon kombinálásával.
Honnan hová? Körverseny, a rajt és a cél az Ali’i Drive-on van, Konában. 3.9 kilométer úszás, 180 kilométer kerékpározás, meg egy maraton.
Mitől extrém? Elég a verseny mottója. Ússz 2.4 mérföldet! Tekerj 112 mérföldet! Fuss 26.2 mérföldet! Dicsekedj vele egész életedben! Meleg a víz, erős a szél, pokoli a hőség.
Kik indulhatnak? Bárki, aki befizeti a nevezési díjat.
A hősök. Az ausztrál John McLean, az első fogyatékkal élő teljesítő. A nyolcszoros győztes Paula Newby-Fraser, a hatszor diadalmaskodó Dave Scott, Mark Allen és Natascha Badmann. Ne felejtsük ki az első magyar induló Kropkó Pétert sem, aki világszerte 51 Ironman-versenyen indult.
HALÁL-VÖLGY ÉS A SARKOK
Három, extrém körülmények között rendezett futóverseny. A Badwater Ultramaraton a legbrutálisabb viadalok között van, mely során a versenyzők az 55 fokon izzó Halál-völgytől a magas hegyektől mindenféle terepet megjárnak. Az Antarctic Marathon és a Yukon Arctic Ultra lehetőséget biztosít arra, hogy a versenyzők bebizonyítsák: van futótempó a sarkkörön túl is…
Honnan hová? A 32. verseny előtt álló Badwateren Badwatertől, Észak-Amerika legalacsonyabb pontjáról a Mount Whitney Portalig, mely 2533 méteren fekszik. A táv 217 kilométer. Az Antarctic Marathon útvonala változó, de a déli sarkkörön túl kell versenyezni. Északi-sarkköri maratonból több is van, a legnagyobb talán a 100, 300 és 430 mérföldes (!) távokon kiírt Yukon Arctic Ultra, mely a Yukon Quest kutyaszánverseny útvonalát követi.
Mitől extrém? A táv és az időjárás együttvéve önmagában elég a legtöbb jelentkezőnek, hogy kétszer is meggondolja az indulást.
Kik indulhatnak? Megfelelő orvosi igazolásokkal bárki. Ha bírja a pénztárcája…
A hősök. Például a Yukon Arctic Ultrán háromszor induló, 100 mérföldön egyszer nyerő ír Pearse Allen, aki teljesítette az Arctic Marathont is, no meg a Marathon des Sablest… Richard Donovan, aki elsőként futott az északi és a déli sarkkörön túl (10 héten belül!), és ő is „megismerkedett” a marokkói sivataggal. A Badwateren Tom Crawford és Richard Benyo, akik elsőként vissza is futottak, bár azóta van tripla, sőt négyes teljesítés is.
ÉS MÉG…Ez sem elég extrém? Akkor még néhány ajánlat. Az Egyesült Államokat átszelő kerékpárosverseny, a Race Across America, melyet a legjobbak 8-9 nap alatt teljesítenek.
Csapatoknak ott a vadonban rendezett 965 kilométeres terepverseny, a Primal Quest, avagy a Camel Trophy (most már G4 Challenge). A hegyeket kedvelőknek a Mount Blanc Ultra Trail, a sivatagok szerelmeseinek az Atacama Marathon. A lehetőségek (és a versenyek) tárháza kimeríthetetlen.
ÉLETKÉPEK A VILÁG NÉGY TÁJÁRÓL
SPORTLEG-SOROZAT AZ NSO-N