A világ legkeményebb erőpróbái, a dűnéktől az Antarktiszig

Vágólapra másolva!
2009.01.15. 15:54
Címkék
A Szahara homokdűnéi. Skandinávia hómezői. A Halál-völgy iszonyatosan forró katlanja. Pokoli küzdelem Hawaii paradicsomában. Maratoni az Arktiszon és az Antarktiszon. A 2009-es Dakar mezőnye hamarosan célba ér, és a Dél-Amerikába „emigrált” tereprali kapcsán áttekintettük a világ legkeményebb erőpróbáit. A feltétel? Rendszeresen megrendezett, extrém körülmények között zajló viadalok szerepelhetnek az összeállításban. Versenyek, amelyeken megfelelő felkészültség nélkül a halállal is „ujjat lehet húzni”.
Életkép a Marathon des Sables-ról. TEKINTSE MEG A LEGNAGYOBB ERŐPRÓBÁKAT BEMUTATÓ GALÉRIÁNKAT, KATTINTSON A FOTÓRA!
Fotó: Imago
Életkép a Marathon des Sables-ról. TEKINTSE MEG A LEGNAGYOBB ERŐPRÓBÁKAT BEMUTATÓ GALÉRIÁNKAT, KATTINTSON A FOTÓRA!
Életkép a Marathon des Sables-ról. TEKINTSE MEG A LEGNAGYOBB ERŐPRÓBÁKAT BEMUTATÓ GALÉRIÁNKAT, KATTINTSON A FOTÓRA!
Fotó: Imago
Életkép a Marathon des Sables-ról. TEKINTSE MEG A LEGNAGYOBB ERŐPRÓBÁKAT BEMUTATÓ GALÉRIÁNKAT, KATTINTSON A FOTÓRA!


DAKAR

KATT A KÉPRE!
KATT A KÉPRE!
Kezdjük az extrém őrületek egyikével, amely a legellentmondásosabb verseny a nagy erőpróbák között. Veszélyes? Igen. A gazdagok „luxusjátéka”? Lehet. Környezetszennyező? Az. Ennek ellenére nehéz elvitatni, hogy a Dakar-rali a világ legkeményebb erőpróbái között van – még akkor is, ha most éppen „arrébb költözött” biztonsági okokból.

Hogyan kezdődött? Úgy, hogy a verseny „atyja”, a helikopterbalesetben 1986-ban elhunyt Thierry Sabine eltévedt a sivatagban az Abidjan–Nizza versenyen… Sabine úgy gondolta, a Líbiai-sivatag fantasztikus helyszín lehetne az amatőr és profi terepversenyzőknek képességeik és kitartásuk tesztelésére – és az ötletből megszületett a Dakar.

Honnan hová? Legtöbbször Párizsból jutott el Dakarba a verseny, de volt Granada-Dakar, Barcelona-Dakar és Lisszabon-Dakar is többek között. Volt, hogy a versenyt csak Afrikában rendezték, egy ízben a dél-afrikai Fokváros volt a cél, az idén pedig Dél-Amerikába „emigrált” a sorozat.

Mitől extrém? A terep sok szakaszon elképesztően nehéz, a hagyományos útvonalon Atar környéke és a mauritániai homokdűnék a leggyilkosabb részek közé számítanak. A sivatag, a szavanna és a sebesség ráadásul nem éppen könyörületes: erről a Dakar 54 nevet tartalmazó „fekete könyve” is tanúskodik…

Kik indulhatnak? Mindenki, akinek van pénze és ereje felkészülni, amatőrök és profik egyaránt.

Hősök. Hubert Auriol és Stéphane Peterhansel – ők autóval és motorral is nyertek. Jutta Kleinschmidt, az egyetlen női győztes. És persze Fabrizio Meoni, a kétszeres motoros győztes, aki legnagyobb sikereinek helyszínén lelte halálát 2005-ben.

Követők. Extrém terepralik világszerte. Budapest-Bamako, Plymouth-Banjul, és még sok másik verseny.

MARATHON DES SABLES

KATT A KÉPRE!
KATT A KÉPRE!
Maradjunk a sivatagnál, környezetkímélőbb módon: a világ leghíresebb sivatagi ultramaratonija talán a világ legkeményebb, kizárólag emberi erőn és kitartáson alapuló erőpróbája.

Hogyan kezdődött? Majdnem úgy, mint a Dakar… 1986-ban a francia Patrick Bauer egy 200 mérföldes útvonalat futott le a Szaharában, és úgy gondolta, ezt az élményt másokkal is meg kell osztania. Azóta több mint 6000 futó szembesült ugyanazokkal a nehézségekkel, mint Bauer.

Honnan hová? Az útvonal változik, a régió nem: minden évben Dél-Marokkóban, Uarzazate környékén rendezik meg a viadalt, amely hat, egyenként 20 és 80 kilométer közti hosszúságú szakaszra oszlik, ebből 25–50 százalék a sivatagi terep. A teljes táv, amelyet le kell futni, 254 kilométer.

Mitől extrém? Alighanem felesleges hosszan magyarázni… Iszonyú a hőség, technikás a terep, ott a 10-15 kilós hátizsák, és életveszélyes az eltévedés. Erről például az olasz Mauro Prosperi tudna mesélni, aki eltévedt egy homokviharban, és 9 nap múlva 13 kilóval könnyebben találtak rá…

Kik indulhatnak? Bárki, aki megfelelően felkészült, és befizeti a nevezési díjat.

Hősök. Lahcen Ahansal, aki tízszer nyerte meg a versenyt – egészen elképesztő teljesítmény a marokkói futótól. Mellesleg testvére, Mohamad is nyert kétszer, és övé a versenyrekord is.


A VASA-FUTÁS

KATT A KÉPRE!
KATT A KÉPRE!
Csak a kontraszt kedvéért „ugorjunk fejest” a hóba. A Vasaloppet a világ egyik leghosszabb sífutó versenye, melyet Gustav Vasa, a későbbi svéd király (I. Gusztáv) menekülésének emlékére rendeznek. Ez a világ legnagyobb sífutó viadala, minden évben 15 ezer körül van az indulók száma, és a célban tomboló, a hagyományos áfonyalevestől és alkoholtartalmú italoktól jó kedvre derülő 50 ezres tömeg fogad minden befutót.

Hogyan kezdődött? A legenda szerint úgy, hogy az ifjú Gustav Vasa sítalpon szökött meg 1520-ban a zsarnok II. Keresztély dán király emberei elől. A modern viadal 1922 óta létezik egy síhét keretében, melynek minden napján van verseny.

Honnan hová? Sälen falvából Mora városába, a Dalarna régióban.

Mitől extrém? Elsősorban a hosszától, az időjárástól és a nagyon kemény tereptől. A legtöbb sífutó számára a Vasaloppet olyan legendás kihívás, melyet egyszer ki kell próbálni.

Kik indulhatnak? Nincs korlátozás, a síhét versenyei pedig a kisebbeknek és a családoknak is kínálnak programokat.

Hősök. Ernst Alm, az első és mai napig legfiatalabb győztes, a maga 22 évével. Az 1948-ban olimpiai bajnok Nils Karlsson, aki kilencszer nyert, ebből hétszer egymás után. A finn Pekka Kuvaja, az első külföldi, és a keletnémet Gert-Dietmar Klause, az első nem északi győztes.

VENDÉE GLOBE

KATT A KÉPRE!
KATT A KÉPRE!
Szálljunk vízre a legkeményebb vitorlásverseny kedvéért! A Vendée Globe egyszemélyes földkerülő nonstop verseny – ezzel röviden vázoltunk minden kihívást és nehézséget, amit jelent. Négyévente rendezik meg, a mezőny jelenleg is úton van.

Hogyan kezdődött? A BOC Challenge kétszeres győztese, a francia Philippe Jeantot elégedetlen volt a szakaszokra osztott, egyszemélyes földkerülő verseny nyújtotta kihívással. Úgy gondolta, tud nehezebbet. Igaza volt.

Honnan hová? A rajt és cél Les Sables-d’Olonne, Vendée tartományban, Franciaországban van, közte meg az óceánok végtelenje…

Mitől extrém? A tengernél nagyobb kihívás (és vonzerő… ) nem sok létezik. Ráadásnak ott van az egyedüllét, a biztosítás nehézsége, a szél, a hullámok és az elképesztően hosszú táv.

Kik indulhatnak? Ez nem nyílt verseny, így csak a rutinos rókák. Megfelelő túlélőképességek és elsősegélynyújtásban való jártasság is kell, meg minimum egy egyedül „elkövetett” transzóceáni vitorlásverseny.

Hősök. A francia Michel Desjoyeaux, és a vele 2000–2001-ben hatalmas küzdelmet vívó, a mai napig a legjobb női eredményt elérő Ellen MacArthur. A Desjoyeaux vitorlását 2000-ben előkészítő Vincent Rieu, aki 2005-ben maga is nyert a PRB-vel. De alapvetően mindenki (így a magyar Fa Nándor is), aki indult és végigment.


HAWAII TRIATLON IRONMAN

KATT A KÉPRE!
KATT A KÉPRE!
Amikor a paradicsom egyben pokol is: a leghíresebb triatlonverseny, mely egyben az Ironman triatlon-világbajnokság is, Hawaii szigetén. A népszerűsége mind a versenyzők, mind a nézők körében elképesztő.

Hogyan kezdődött? John Collins, az amerikai haditengerészet főtisztje találta ki az őrületet, három, már létező verseny, a Waikiki Roughwater Swim, az Oahu-kerülő kerékpárosviadal és a Honolulu Marathon kombinálásával.

Honnan hová? Körverseny, a rajt és a cél az Ali’i Drive-on van, Konában. 3.9 kilométer úszás, 180 kilométer kerékpározás, meg egy maraton.

Mitől extrém? Elég a verseny mottója. Ússz 2.4 mérföldet! Tekerj 112 mérföldet! Fuss 26.2 mérföldet! Dicsekedj vele egész életedben! Meleg a víz, erős a szél, pokoli a hőség.

Kik indulhatnak? Bárki, aki befizeti a nevezési díjat.

A hősök. Az ausztrál John McLean, az első fogyatékkal élő teljesítő. A nyolcszoros győztes Paula Newby-Fraser, a hatszor diadalmaskodó Dave Scott, Mark Allen és Natascha Badmann. Ne felejtsük ki az első magyar induló Kropkó Pétert sem, aki világszerte 51 Ironman-versenyen indult.

HALÁL-VÖLGY ÉS A SARKOK

KATT A KÉPRE!
KATT A KÉPRE!
Három, extrém körülmények között rendezett futóverseny. A Badwater Ultramaraton a legbrutálisabb viadalok között van, mely során a versenyzők az 55 fokon izzó Halál-völgytől a magas hegyektől mindenféle terepet megjárnak. Az Antarctic Marathon és a Yukon Arctic Ultra lehetőséget biztosít arra, hogy a versenyzők bebizonyítsák: van futótempó a sarkkörön túl is…

Honnan hová? A 32. verseny előtt álló Badwateren Badwatertől, Észak-Amerika legalacsonyabb pontjáról a Mount Whitney Portalig, mely 2533 méteren fekszik. A táv 217 kilométer. Az Antarctic Marathon útvonala változó, de a déli sarkkörön túl kell versenyezni. Északi-sarkköri maratonból több is van, a legnagyobb talán a 100, 300 és 430 mérföldes (!) távokon kiírt Yukon Arctic Ultra, mely a Yukon Quest kutyaszánverseny útvonalát követi.

Mitől extrém? A táv és az időjárás együttvéve önmagában elég a legtöbb jelentkezőnek, hogy kétszer is meggondolja az indulást.

Kik indulhatnak? Megfelelő orvosi igazolásokkal bárki. Ha bírja a pénztárcája…

A hősök. Például a Yukon Arctic Ultrán háromszor induló, 100 mérföldön egyszer nyerő ír Pearse Allen, aki teljesítette az Arctic Marathont is, no meg a Marathon des Sablest… Richard Donovan, aki elsőként futott az északi és a déli sarkkörön túl (10 héten belül!), és ő is „megismerkedett” a marokkói sivataggal. A Badwateren Tom Crawford és Richard Benyo, akik elsőként vissza is futottak, bár azóta van tripla, sőt négyes teljesítés is.


ÉS MÉG…

KATT A KÉPRE!
KATT A KÉPRE!
Ez sem elég extrém? Akkor még néhány ajánlat. Az Egyesült Államokat átszelő kerékpárosverseny, a Race Across America, melyet a legjobbak 8-9 nap alatt teljesítenek.

Csapatoknak ott a vadonban rendezett 965 kilométeres terepverseny, a Primal Quest, avagy a Camel Trophy (most már G4 Challenge). A hegyeket kedvelőknek a Mount Blanc Ultra Trail, a sivatagok szerelmeseinek az Atacama Marathon. A lehetőségek (és a versenyek) tárháza kimeríthetetlen.


Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik